Спонсорство за детска градина

  • 6 285
  • 46
  •   2
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 792
   Ами за 3-та група учебните книжке са 7 или 8, ще питам следобяд и ще ви кажа със сигурност. Цената им е м/у 2.50 и 4.00 лева, на различните книжки, горе-долу за целия комплект излиза около 25 лева. Ние събрахме по 30 лева, с другите пари ще им се купят моливи, блокове и др. такива подръчни материали, според мен това е абсолютно нормално Laughing
   
   

# 16
  • Кърджали, България
  • Мнения: 461
Още веднъж казвам - тези 25 лв. за са цялата година. Освен това, всеки месец имат театър и ни събират по 1.50 - смятам, че е напълно нормално и приветствам идеята детето ми отрано да се сблъсква с културата, защото аз няма къде да го заведа на куклен театър, ако не беше градината и то щеше да остане по-ощетено в сравнение с връстниците си от по-големите градове! И още нещо - директорката съобщи, че от тази година родителите ще си купуват "билетчета", за да присъстват на тържествата на децата - символична сума от 1 лев, с която ще се купят почерпка и материали за костюми на децата - сега наистина правят от нищо нещо, възхищавам се на учителките. За първи юни тази година бяха направили поне 5 различни вида костюми за децата (около 60 деца общо), които изпращаха на училище - всичко с подръчни материали!

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
В по-малките групи не са необходими толкова пари за помагала, но за сметка на това пък са им нужни повече играчки особено през зимния сезон, когато не могат да играят навън. А обикновено след една учебна година голяма част от играчките са дали фира, липсват елементи от пъзелите, моливите, блоковете и другите подръчни материали са изхабени и се налага на следващата година да се подменя почти всичко. При нас, когато децата станаха втора група им смениха стаята и положението в новата беше плачевно. Събрахме по 5 лева в повече, купихме килими, защото през стария мокет направо лъскаше пода, кутии с латекс и  четки и в един от почивните дни свободните родители се събраха и дружно боядисаха и изчистиха занималнята, спалното им помещение и тоалетните. Купихме плат за нови пердета, покривки и покривала за леглата им и една мама ги   уши. На едната от госпожите съпруга ремонтира вратите, шкафчетата. Ние занесохме аквариум от вкъщи/с рибките и другите джаджи вътре, разбира се/, други родители донесоха цветя и стаята се промени до неузнавмаемост. Пари за рожденни дни отделно не събираме, всички деца получават еднакъв подарък - книжка, който е включен в сумата, която се събира в началото на годината. За коледа госпожите пишат с децата писма на дядо коледа и след това изнасят списък с желанието на всяко дете. Ние си купуваме подаръка и няколко дни преди тържеството го носим тайно от мълчуганите. Тази година например, Марти е в предучилищна  група, но помагалата, които са им спунали от министерството са направо смехотворни. Програмата за предучилищна включва неща, които те правиха още преди 2 години и тези помагара с нищо не могат да им ангажират вниманието. За това решихме да купим няколко по-различни, които да са в тон с тяхното ниво. Не са ни подтиквали учителките, просто ни беше предоставена възможност да разгледаме спуснатите им помагала и сами да се убедим в това. Веднъж само са ни събирали пари от градината - по 2 лева, защото тоалетните им се нуждаеха от ремонт и ХЕИ им беше дало срок 10 дни да ги оправят, в противен случай щяха да затворят градината.

# 18
  • София
  • Мнения: 13 206
Vache, 25-те лева са за книжки, по които ще учат (те са общо 9, като 8-те са по 2.50, а едната е 4.50 - те щели да вземат само 5-те; фулмастери, скицници, моливи, лепила...; играчки (та те имат само десетина гумени играчки, една кукла и 2-3 колички); за всичко се вземат фактури и може да се види черно на бяло. Обаче, ако аз занеса примерно нясои неща, ще останат пари за подмяна на тоалетните чинии например! А в Кърджали нещата със спонсорството са много по-трудни отколкото в по-големи градове - тук рядко някой дава нещо, ако няма облага или ако не го задължат! Пък и от Общината отделят пари за други неща (които не ми се коментират), но за детските градини  Naughty . Освен, ако детето на кмета не ходи там!

Ааа, ясно... значи става дума за градините.. аз се учудих, щото какви са тия 25 лв. за помагала в ясла  Rolling Eyes. Пък по лентичката ти не можах да разбера дали сте в градина или в ясла...

Последна редакция: ср, 05 окт 2005, 11:10 от Vache

# 19
  • София
  • Мнения: 13 206

А иначе за парите - лично за мен 25 лв. са много пари и нямам възможност да ги дам във всеки момент. Пък ако ми кажат, че са за моливи и блокчета - е много бих се замислила.... не за друго, а защото тия неща не са скъпи


Ваче, учебните материали необходими в градините/не в яслите/ никак не са евтини. И 25 лева за цялата година не са много. Парите се събират от родител/касиер избран от родителите/ и той след консултация с госпожите закупува необходимите помагала и пособия.
Ние събрахме по 30 лева, дадох ги от сърце... за разлика от момента в който се разделих с 60 лева за учебник на Гого. ooooh!


Абе ако е за тодината - добре.. Тук колежката (щото коментирахме тая тема) ми каза, че докато детето й е ходило на градина сума пари са потънали там - недоброволно.... почти всеки месец са давали пари за най-различни неща... Не ми се струва нормално това, честно! И нашите деца в яслата спят на нови и хубаво чаршафи, ама не са ми искали пари за тях. Според мен в тия времена е до предприемчивост на директора да осигури много от нещата! И аз разбира се, нямам нищо против да давам пари за помагала, учебници, книжки... ама да ми искат пари за щяло и нещало, защото директорката е непредприемчива - не съм много съгласна  Wink

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
Отделно искат пари за куклен театър/по желание е посещението там/ - 2 лева, но тъй като им се изтърка репертоара нещо решихме тази година да ги водят в градския куклен театър или в природонаучния музей, по-редки ще са посещенията, но поне ще гледат нещо качествено. Малко е по-сложна процедурата с извеждането на децата от детската градина с тези нови мерки за сигурност, за всяко отделно мероприятие се изисква подписа на всеки един родител, наема се автобус, на определена бройка деца трябва да има по 1 възрастен, но ще се справим някак. Иначе в градина предлагат допълнително танци - народни и модерни, английски език, бойни изкуства, но това са избираеми, ако искаш записваш си детето и плащаш още, ако не искаш не го записваш и си го занимават през това време учителките в групата. Таксата за нарони танци е 5 лева на месец, 2 пъти седмично. Таксата за английски е 68 лв. за годината на две вноски по 34 лева. Има отстъпка ако ходи на 2 неща едновременно, ако са 2 деца от едно семейстнво и т.н. но ако родителите не желаят или нямат възможност просто не си записват децата. Таксата за детската градина е 25 лева на месец, което според мен е повече от скромно, като се има предвид, че ги хранят добре. Директорката е много напориста и вечно успява да си набави средства без да изнудва родителите. Миналата година нашата група изнася представление на откриването на някакъв обект и един бизнесмен много ги е харесал и по случая им подари телевизор + безплатна кабелна телевизия. Не точно безплатна, просто той плаща таксата. Има си начини директорите да набавят средства, просто на някои им е по-лесно да муфтят родителите.

# 21
  • Кърджали, България
  • Мнения: 461
Аз да попитам сега - знаете ли по каква програма се обучават вашите деца? Нашите ще са по поредицата "Ръка за ръка" на издателство "Просвета". Някой има ли поглед върху тях, дали са дабри, какво се изучава и т.н.?

# 22
никой не дава отговор на това,какво е това спонсорство?Учебните материали  и таолетната хартия дали са спонсорство?
интерисува ме дали фулмастри ,бой,,скицници и други са достатъчни за децата за една година в размер на 25 лева?Това не е задължително за нас родителите,който иска дава,който не каза нашата учителка на моето дете? Ще работят тези деца ,които имат материали другите ще си играят.Нищо лошо в това.Въпрос на избор.Всеки трябва да  направи своя избор!Нека всеки да експериментира в къщи ,да закупи  тези материали и и след една година да  споделим мнение.Нека сумираме часовете ,в които децата работят с материалите?Това са цигарите ми за месец.!!!!!!!
Каквито условия създадем ние в тях ще живеят нашите деца.  общината плаща заплатите на учителите,отопление,вода,голямите ремонти.............храна,всичко друго е лукс и ако искаме  го осигуряваме.Може би всички градини следва да приличт  на някой от бедните райони на села и градове?Това ще кажем ние родителите.

# 23
  • Мнения: 5 877
И на мен ми се струва нормално да се купуват отделно материали и книжки. 40 лева за кое по-напред да отидат - за заплати на учителките ли, за храна ли, или за пластелин?
Друг е въпросът, че бих предпочела да ми казват какво трябва и аз да купувам на детето си необходимото -  все пак има голяма разлика в качеството на материалите, а и все пак е добре да има някаква отчетност.
Може и родителите да се съберат и да купят.
За кукления театър - прекрасно, не ми се вижда и скъпо, НО доколкото съм чувала, по градините обикалят някакви самоделни театри с много лошо качество. Една позната беше присъствала на коледното представление в групата на дъщеря си и беше ужасена. С две ръце съм ЗА, но да са хубави представленията. Бих плащала по 5 лева вместо по 2, да речем, но да им викат истински кукленици от кукления театър.


Инна, за учебниците на "Просвета" - разглеждала съм ги, не изглеждат лоши. Книжката за приложни изкуства /тъй де, как се казва по-нормално?/ съдържаше елементи, които си откъсваш и слепяш, картички за четирите сезона, пъзел от четири кибритени кутийки, едни такива неща. "Музикалният влак" е много приятна, има диск към нея. Повечето неща са на Борис Карадимчев.
Като цяло имат много за доизпипване материалите, но са в добра насока. Много зависи от учителката.

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
Не съм много сигурна за издателството, ще проверя тази вечер и утре ще пиша. Иначе ние се спряхме на едно помагало на издателство Фют - "Мисли бързо.Решавай бързо.Бъди пръв", с което да се занимават допълнително. Но направо съм шашната от министерската програма за предучилищните паралелки. Четох им наредбата. Трябва да знаят да броят до 10, да съставят изречение и т.н. Та те са деца, които от 2-3 годишни, да не кажа и по-рано са пред компютрите. Какво е това броене до 10, синът ми смята до 10 спокойно, а и повечето деца от групата им. От втора група играят цели представления за Осми Март, а те ще ги учат тепърва да съставят изречение! Знам, че тенденцията е към опростяване на образованието, но помагалата им изобщо не са съобразени с нивото им на знания и най-много ме е яд, че учителите не можеха сами да избират между няколко издателства тази програма, която най-добре отговаря на нивото на подготовка на децата в групите им. Спуснаха им ги отгоре и готово. А на пазара има толкова по-добри неща.  Нашите помагала са удачни за деца, които никога не са ходили на детска градина и са записани направо в предучилищна, но не и за деца посещавали ДГ от тригодишни.

# 25
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Аз да попитам сега - знаете ли по каква програма се обучават вашите деца? Нашите ще са по поредицата "Ръка за ръка" на издателство "Просвета". Някой има ли поглед върху тях, дали са дабри, какво се изучава и т.н.?

Нашите учат по поредицата "Моливко" на изд. "Слово". Явно навсякъде е различно, което според мен е тъпо.

# 26
  • Мнения: 3 371
Vache, 25-те лева са за книжки, по които ще учат (те са общо 9, като 8-те са по 2.50, а едната е 4.50 - те щели да вземат само 5-те;


Инна,не разбрах детенцето ти колко е голямо,но до всички,които имате дечица в подготвителна група-учебните тетрадки и пособия са абсолютно безплатни и се осигуряват чрез заявка от директора на  градината,след като е избрана програмата,по която ще се работи!А за по-малките-щом ще закупувате по-голямо количество отидете до книжната борса-предполагам,че във всеки град има-и ще ги набавите с отстъпка,която пък може да вложете за закупуването на други необходими материали.

# 27
  • Мнения: 7 821
Здравейте,
Снощи бях на родителска среща и ето и нашата равносметка:
60лв за цялата година (30 за учебни тетрадки+30 за играчки и др. разни фулмастри, моливи, минерална вода и т.н.), отделно си остава практиката с тоалетната хартия и салфетките всеки месец, защото въпреки, че е забранено да се иска спонсорство в бюджета им няма пари за всичко това. Предложиха ни, ако не искаме да се събират пари, да се направят списъци с всичко необходимо (като в училище) и всяко дете в собствена чанта да си ги носи от къщи, всяка седмица. Но ние решихме, че и тази година е по-добре всичко да е еднакво, а и е рано още да мъкнат чанти с учебници.
Истината е, че не ми стана особено приятно, но е ясно, че и те нямат пари, а общината не отпуска средства за учебни помагала и ако искаме да научат децата на нещо, ще се наложи да се бръкнем за пари   Confused  Rolling Eyes .
Отделно Английския на месец е 11лв, но парите се събират на куп за първи срок  Confused .
Та с други думи - голямо изтръскване и то на веднъж, но ..... това е.

# 28
  • Кърджали, България
  • Мнения: 461
Цитат
Инна,не разбрах детенцето ти колко е голямо,но до всички,които имате дечица в подготвителна група-учебните тетрадки и пособия са абсолютно безплатни
Синът ми е в първа градинска група, а безплатни са сигурно в предучилищна, нали?
Цитат
доколкото съм чувала, по градините обикалят някакви самоделни театри с много лошо качество
дано наистина да са добри, аз не съм гледала нищо, но Стоил разказваше, че последният бил за кашкавалче и марулки Thinking
Анда, благодаря ти за "рецензията", аз ще проверя дали ги има по книжарниците, да ги разгледам по-обстойно. Иначе, едната ни учителка е млада и амбицирана (и ми е първа братовчедка), а другата жена е с доста опит, та се надявам да предават добре материала.

# 29
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Аз да попитам сега - знаете ли по каква програма се обучават вашите деца? Нашите ще са по поредицата "Ръка за ръка" на издателство "Просвета". Някой има ли поглед върху тях, дали са дабри, какво се изучава и т.н.?

Нашите учат по поредицата "Моливко" на изд. "Слово". Явно навсякъде е различно, което според мен е тъпо.


И при нас се учи по 'Моливко'. Седмичната учебна програма е изнесена за да знаем родителите с какво са се запознали за деня.
Изискванията за знанията от МО са еднакви за всички, по възрасти. Покриват си входно, междинно и изходящо ниво.

Общи условия

Активация на акаунт