Спонсорство за детска градина

  • 6 312
  • 46
  •   1
Отговори
# 30
  • Кърджали, България
  • Мнения: 461
Цитат
Седмичната учебна програма е изнесена за да знаем родителите с какво са се запознали за деня.
Да, това е добра идея, ще видя как ще е при нас, ако не е така, ще го отправя като предложение.

# 31
  • Мнения: 772
Аз да попитам сега - знаете ли по каква програма се обучават вашите деца? Нашите ще са по поредицата "Ръка за ръка" на издателство "Просвета". Някой има ли поглед върху тях, дали са дабри, какво се изучава и т.н.?

Нашите учат по поредицата "Моливко" на изд. "Слово". Явно навсякъде е различно, което според мен е тъпо.

Да различно е. Учителите сами си избират издателството и тетрадките им. И ние сме на Моливко.

# 32
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 356
Аз да попитам сега - знаете ли по каква програма се обучават вашите деца? Нашите ще са по поредицата "Ръка за ръка" на издателство "Просвета". Някой има ли поглед върху тях, дали са дабри, какво се изучава и т.н.?

Нашите учат по поредицата "Моливко" на изд. "Слово". Явно навсякъде е различно, което според мен е тъпо.

Да различно е. Учителите сами си избират издателството и тетрадките им. И ние сме на Моливко.

Е, вчера разбрах, че от тази година е задължително всички градини да учат по едни и същи "учебници". Така че "Моливко" отпада, въпреки че г-жите ни увериха миналата година, че 2-3 неща ще се ползват и тази година. Явно ще се бръкнеме на дълбоко в джобовете другата седмица, когато ни е родителската среща.

# 33
  • София
  • Мнения: 13 215
Има си начини директорите да набавят средства, просто на някои им е по-лесно да муфтят родителите.


Ей това е истината!  Grinning

# 34
  • Мнения: 3 371
Цитат
Е, вчера разбрах, че от тази година е задължително всички градини да учат по едни и същи "учебници". Така че "Моливко" отпада, въпреки че г-жите ни увериха миналата година, че 2-3 неща ще се ползват и тази година. Явно ще се бръкнеме на дълбоко в джобовете другата седмица, когато ни е родителската среща.
Здравей,леля Ог!Не зная откъде и кой ти е дал инфо,че всички градини ще учат по една програма задължително.Това не е вярно-всяка подготвителна група в детската градина има възможност да избере програма,по която ще работи,дори,ако в градината има повече от една подготвителни групи,могат да работят по различни програми,защото учителите познават вече нивото и интересите на децата и най-добре могат да преценят кои са подходящи за групата,кои ще имат ефективен обучаващ елемент и ще"дръпнат"децата напред.Не може програмите да се спускат "отгоре"-това би означавало две неща:или директора има лични ангажименти към дадено издателство или така му е по-лесно!Пзеди известно време имаше един репортаж от Варна,в който показаха как директора на една градина беше принудил учителите да работят по избрана от него програма,без изобщо да им предостави възможност да се запознаят с останалите.И всичко можеше да отмине незабелязано,ако родителите не бяха забелязали,че децата им всъщност учат по програма за деца,чийто майчин език не е български!Програмата е била в помощ на интегрирането на ромите в масовите у-ща и ДГ.Та в този ред на мисли добре е да поискате да видите по коя програма ще работят вашите деца,както и да се поинтересувате защо точно тя е избрана от вашите учители.Иначе всички програми са одобрени от МОН и отговарят на държавните образователни стандарти.Някой искаше мнение за"Ръка за ръка"-лично аз несъм във възторг от нея.Много е опростена-нека 10броя книжки не ви заблуждават!,илюстрациите по различните теми са направо плашещи,а и няма никаква последователност при представянето на темите.За "Моливко"-добра е,но децата трябва да са работили от 3-4г.по нея за да има надграждащ ефект.Последно се запознах с "Аз ще бъда ученик",изработена от доц.Димитър Димитров и колектив,предлага я  изд."Изкуства"-на първо четене много ми хареса,застъпени са и актуални теми за борбата и действията при бедствия,аварии и катастрофи,дава възможност децата да влагат творчество и самостоятелно мислене.Разбира се мнението ми е субективно и не ангажирам никого с него.Отново обръщам внимание на факта,че за подготвителна група учебните тетрадки и книжки се предоставят безплатно от общината!
Някъде из мненията прочетох,че 40лв.такса за ДГ не стига ,защото се разходва за храна,заплати на учителите и т.н.(моля,тази мама да ме извини,че не запомних името и /,затова искам да уточня-таксата от 40лв. е само за издръжка на едно дете в ДГ.,като включва храна,ток парно ,хиг.м-ли и други консумативи и е горе-долу около 30-40%от необходимата реално.Затова не стигат пари за нищо и слава Богу,че има родители като вас-ангажирани и всеотдайни!
И съм категорично съгласна,че от качествата и амбициите на директора зависи каква ще бъде ДГ или ясла!

Последна редакция: чт, 06 окт 2005, 17:24 от Ellypr

# 35
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
Незнам къде учителите са си избирали сами помагалата, но при нас ги спуснаха точно от горе и общо взето изобщо не са съобразени с нивото на групата. Доста са по-елементарни, поради което родителите се принудихме да купим със собствени средства допълнителни помагала.

# 36
  • Мнения: 3 371
Незнам къде учителите са си избирали сами помагалата, но при нас ги спуснаха точно от горе и общо взето изобщо не са съобразени с нивото на групата. Доста са по-елементарни, поради което родителите се принудихме да купим със собствени средства допълнителни помагала.

Това е законово положение и се прави във всички ДГ,или поне така трябва да бъде!Ако на вашите учители не им е дадено право на избор,то те са могли да направят запитване до районния инспекторат по образование и да сигнализират.Ако по една или друга причина те се притесняват да го направят,бихте могли вие да пдемете инициативата-все пак става въпрос за вашите деца и техните учители и вие най-добре знаете кое е подходящо за тях, а не директора на ДГ.Проверете и направете официално запитване,защото може би става въпрос за един от двата варианта,които визирах преди това.Успех!

# 37
  • Мнения: 7 415
                  Чета мненията по въпроса и забелязвам основна грешка що се касае за "програмите".Има само една програма и много колективи ,които разработват помощните материали.Всички книжки за обучение на децата-"Моливко","Ръка за ръка" и т.н. са само помощни материали разработени от различни колективи,които са длъжни да са съобразени с ДЪРЖАВНИТЕ ОБРАЗОВАТЕЛНИ ИЗИСКВАНИЯ.Колкото по-адекватно отговарят на ДОИ толкова по-добри са.Лично мое мнение е,че добрият учител никога не ползва само едни помощни материали.Оргинални идеи има почти във всички.Учителят има свобода да избира кои от материалите ще ползва като база,но ако групата е на по-високо ниво той е длъжен да търси средства за да развива детето,не да го спира "защото използва само едни книжки и те са му спуснати отгоре".Творчеството на работата на учителя се състои в това да можеш да осигуриш развитие на децата,не да кълвеш страница по страница без да се замисляш,че на някои деца им е скучно,а на други трудно.Да не се увличам много в обяснения защото е прекалено дълго,но в общи линии е това:Познавате ли децата ,с които се работи винаги се намират средства и методи за тяхното пълноценно развитие.Разбира се трябва и желание,и хъс в работата.И оттук въпроса за спонсорството в детските заведения.Когато слагате кърпички  в джоба на детето си в първи клас вие спонсорирате ли училището?Когато му купувате учебници за училище вие спонсорирате ли училището?За съжаление в нашето общество са осигурени безплатни учебници само за подготвителна група,която вече е  задължителна.Така,че единствения начин да се обучават пълноценно децата в детските градини е помощта на родителите.Говоря за книжките за детска ясла/вече има и за там/за І,ІІ,ІІІ група.Има една малка разлика между спонсорство и необходимост и всеки сам да прецени,кое какво е .Крайните мнения според мен когато се касае за деца са излишни.Всичко е добре когато заработи връзката "родител-учител".Разбирането на проблема от двете страни и желанието да се осигури максимум  в развитието на детето винаги води до положителен резултат.Тогава градината е добра и детето ми се чувства добре в нея.

# 38
  • Мнения: 3 371
Здравей,Дидиа!Виждам,че напълно споделяш мнението ми по въпросите за спонсорството и различните учебни помагала на пазара.По мое мнение наличието на толкова много различни помагала,подготвени от различни колективи ипредлагани от различни издателства,е твърде комерсиално и напълно излишно!Достатъчно ще се измъчим после-има поне по пет-шест учебника по история,литература,математика и т.н.от 5клас нагоре! :icon11

# 39
  • Мнения: 597
Аз лично нямам нищо против спонсорството,когато е направено по желание на родителите,а не по принуда.Аз лично съм купила една торба с играчки,тъй като Влади утре тръгва на нова ясла и аз по мое си желание реших да зарадвам дечицата там,а и се надявам да направя добро впечатление.Все пак децата винаги имат нужда от играчки и ще бъдат щастливи.А това значи,че и моето дете ще е щастливо.Ще занеса и един бидон с минерална вода и ще попитам дали имат нужда и от нещо друго.В крайна сметка нали и нашите деца да там,правим го и за тяхно добро!

# 40
Уважаема Gospojata,дали е комерсиалност развитието на детето до 7 години.Дали само с гледане и подскачане ще се развиват децата.Помагалата  са да работят с тях децата.Народът ни има хубава поговорка"кучето с гледане не става касапин" Та много има да гоним Европа,а нашите ше им мият краката.
До седем години е най важния период на развитие на човека

# 41
Уважаема Gospojata,дали е комерсиалност развитието на детето до 7 години.Дали само с гледане и подскачане ще се развиват децата.Помагалата  са да работят с тях децата.Народът ни има хубава поговорка"кучето с гледане не става касапин" Та много има да гоним Европа,а нашите ше им мият краката.
До седем години е най важния период на развитие на човека


Това ми звучи по абсолютно същия начин, по който лекарите си оправдават исканията за "спонсорство".

# 42
  • Мнения: 5 877
Нямам нищо против материалите, макар според мен да не си струват парите като ниво. Не ми се свидят 25 лева годишно за детето ми, но силно се съмнявам, че тези конкретно материали ще го направят конкурентноспособно!!! Разглеждала съм ги доста подробно, вярно с очите на майка на още малко за тях дете, но от друга страна имам известен професионален интерес.

# 43
  • Мнения: 3 371
Уважаема Gospojata,дали е комерсиалност развитието на детето до 7 години.Дали само с гледане и подскачане ще се развиват децата.Помагалата  са да работят с тях децата.Народът ни има хубава поговорка"кучето с гледане не става касапин" Та много има да гоним Европа,а нашите ше им мият краката.
До седем години е най важния период на развитие на човека
Уважаема,Пепи05,добре е да не се хващате за думата,а да прочетете смисъла на думите ми!Вярвайте,много добре осъзнавам значението на първите седем години и имам възможността ежедневно да се се уверявам в тази стара истина!Много добре ми е известно и за какво служат учебните помагала и,ако сте прочели внимателно мнението ми,щяхте да разберете,че не съм против използването им,а не намирам никакъв смисъл да има толкова много !Защото ,независимо от старанието на различните авторски колективи да открият топлата вода,принципите на възпитание и обучение в предучилищна възраст не се променят с бързината,с която различните издателства бълват т.наречените помагала.Защото,ако си направите труда да се запознаете със съдържанието на някои от тях,ще откриете,че са пълни с клишета ,насаждат остарели стереотипи и по-скоро объркват,отколкото помагат!И за да ги направят годни за употреба,учителите губят ценно време ,което могат да използват за занимания,които развиват творческото мислене у децата,да ги учат да правят избор и да бъдат отговорни за него,да формират и възпитават умения,които ще им помогнат да израстнат като успешни личности,готови да се справят с изискванията на времето,в което ще живеят!И вместо да се пилеят стоици левове за хонорари на авторски колективи,отдавна дткъснали се от практиката,вместо алчни издателства да се възползват от изконната любов и преклонение на българина към образованието и да трупат хиляди,тези средства могат да се пренасочат за обновяване материалната база в ДГ,да се купуват достатъчно количества материали и консумативи,с които децата да играят и манипулират,защото древна китайска мъдрост гласи:Каквото чувам-забравям,каквото виждам-запомням,каквото правя-ЗНАМ!

# 44
  • Мнения: 811
Не изчетох всичко.

За мен е напълно нормално да помагам.
В яслата, градината, училището расте детето ми и неговите приятели.
Бюджетите им са много малки - как да покрият всичко?
Никога не съм давала пари кеш, а купувам нещо, което им трябва - играчки, канц. материали.
Сега за яслата взех няколко дигитални термометъра. Сумата не е голяма, но сестрата почти се просълзи, защото съм се сетила сама.
Много се радвам, че родителите на първокласниците в нашето училище се организирахме добре и успяхме да направим освежаващ ремонт.
Един може да отдели 10 лв, друг 100. То капка по капка вир става, а като видиш резултата ти е драго.

Не ми е приятно да ме "насилват" и изнудват. Случи ми се веднъж и веднага преместих детето в друга градина.

Общи условия

Активация на акаунт