до колко месеца след раждането кърмихте повече от 2 пъти на ден

  • 4 279
  • 48
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 103
относно връщането на работа няма начин да не мисля от сега, защото искам (поне до колкото е възможно) да планирам как ще процедирам. Пиша докторска работа и съм на временен договор (не в България). Ако не се върна до колкото е възможно по-скоро, няма парички (продължение на договора), което също не е решение, макар мъжът ми да е до мен. Плюс това искам и докторската да приключа. Тук може би много от вас ще кажат - да съм мислила преди да е станало, но след като е станало трябва да обмисля как ще действам. Това по отношение на защо от толкова рано съм се размислила по темата. А, че животът ми ще се промени - в това няма спор. Какви мисли ще ме тресат по-нататък, незнам. Проблемът е, че работещите майки винаги са поставени пред избор детето или кариерата, който избор си е предопределен.

# 16
  • София
  • Мнения: 99
Малката е почто на шест месеца, а се кърмим минимум десетина пъти на денонощие. За къде бързаш. Независими дали ще кърмиш или ще хранищ с АМ в началото бебето ще има огромна нужда от теб. А и не вярвам, че искаш да пропуснеш първата усмивка, първото гукане, първата дума........ Леко бременеене и успех!

# 17
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Малко грубо, но - щом толкова държиш на кариерата карай направо на АМ и няма да имаш такива терзания.

# 18
  • София
  • Мнения: 44 248
Е, то кърменето не ти пречи на докторската...
А за връщането на рабто...щом не си в БГ, проучи където си колко ти е майчинството и дали в твоето положение ти се полага такова...

# 19
  • Мнения: 86
Щом са ти такива намеренията,действай колкото може преди да се роди бебока,че после ще ти стане ад.

# 20
  • Мнения: 103
Малката е почто на шест месеца, а се кърмим минимум десетина пъти на денонощие. За къде бързаш. Независими дали ще кърмиш или ще хранищ с АМ в началото бебето ще има огромна нужда от теб. А и не вярвам, че искаш да пропуснеш първата усмивка, първото гукане, първата дума........ Леко бременеене и успех!
Благодаря! Разбира се, че не искам да ги пропусна.

# 21
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Зависи как стои въпроса с докторската и по какви науки е. Ако си филолог, пишеш от къщи, но ако си химик и ти трябва лабораторна работа, примерно, може да не става за бебе.
Аз също бързах да се върна на работа, но малкият така или иначе се хранеше със сонда по медицински причини и не можеше да се кърми и не ми стоеше точно кърменето като проблем. Иначе мислех да ми го довеждат за кърмене, защото живея близо до офиса, ама не стана както го бях планирала. Въобще човек едно си мисли, а то друго става. Върнах се на работа, когато бебо беше на 7 месеца, но съм на намален работен ден и с мъжа ми се редувахме в гледането.
Ще го измислиш някак си, човек когато иска, намира начини.

# 22
  • Мнения: 167
Бебето ми е на 7 месеца, кърмя го около 8-10 пъти на денонощие. Когато поиск, тогава цока.
Отделно яде и пюре на обяд и каша слеобед.

# 23
  • Мнения: 103
Зависи как стои въпроса с докторската и по какви науки е. Ако си филолог, пишеш от къщи, но ако си химик и ти трябва лабораторна работа, примерно, може да не става за бебе.
Аз също бързах да се върна на работа, но малкият така или иначе се хранеше със сонда по медицински причини и не можеше да се кърми и не ми стоеше точно кърменето като проблем. Иначе мислех да ми го довеждат за кърмене, защото живея близо до офиса, ама не стана както го бях планирала. Въобще човек едно си мисли, а то друго става. Върнах се на работа, когато бебо беше на 7 месеца, но съм на намален работен ден и с мъжа ми се редувахме в гледането.
Ще го измислиш някак си, човек когато иска, намира начини.
да така е, и аз съм на мнение, че когато има желание и правилен план, всичко се постига. Голяма част от докторската е/беше работа в хим.лаборатория, което е проблемът при мен. Иначе тук просто исках да изясня за себе си, как стои въпросът с кърменето.
Благодаря на всички за бързите и подробни отговори   bouquet

# 24
  • Мнения: 11 189
Съжалявам, че си получила и доста агресивни отговори досега. От следващите ти постинги става по-ясно.
 
На въпроса конкретно - моята дъщеря и досега е кърмена доста повече от 2 пъти в денонощие, въпреки че си има 3 хранения с храна "за възрастни". Но и аз не съм се върнала в офиса - след 14 г. работа прецених, че има други приоритети на моменти.

Конкретно за организацията на кърменето: ако държиш на него, ключово ще ти е кърменето на поискване първите 2-3 месеца за установяване на "млеконадоя"; после - нощните кърмения... Момичетата са ти казали, че вариантът да се понаспиваш е да вземеш детето при теб в леглото и да кърмиш легнала, без да се разсънваш (по-натам даже няма да се будиш изобщо).
След връщането на работа имаш разни варианти - имам позната в САЩ, която се върна на работа на 4-ия месец, но детето и беше 6 м. само на кърма, защото цедеше активно в офиса. Съответно то сучеше и нощем и доколкото знам, още е кърмаче. Истината е обаче, че това си е хамалогия - не е елементарно като да бутнеш цицата.
Не знам в коя държава си, но предполагам ще ти дадат инструкции за захранване след 5-6 месеца - както си му е редът, ексцесии като сок от 2-рия месец на малко места извън България се срещат.
Добре ще е да не захранваш по-рано - ако не можеше да се оправите с кърменето и цеденето, вариантът АМ е по-добър от храни, за които бебето и коремчето му не са подготвени.

# 25
  • София
  • Мнения: 39 847
Моя син се роди недоносен, кърмех го на поискване, на час, час и половина-два. Не мога да сметна колко пъти дневно е било това, като нощните хранения не ги броя (3 или 4 на брой). На 3тия месец отказа нощното хранене, направи си режим за през деня на 3 часа.
Кърмата ми започна да спира към 5тия му месец, тогава кърмех сутрин и вечер. След това само сутрин.
Сама ще прецениш как да действаш.

# 26
  • Мнения: 1 194
Здравей! Аз също съм в чужбина, където майчинството е доста по-кратко от България и аз също нямах избор относно ранно връщане на работа.
Ще ти споделя как с второто дете се върнах на работа , когато той беше на 4 месеца, а го кърмих една година. Още от втория месец започнах да цедя и замразявам кърма във фризера, за да има за след майчинството, защото държах да е изцяло на кърма възможно най-дълго. Когато се върнах на работа се хранеше около 5 пъти през деня и 3 през нощта. Сутрин преди да изляза го кърмех (понякога два пъти- в 6 и 8,30), два пъти през деня му даваха изцедена кърма или от фризера или от предишния ден. Аз на работата цедях, но това беше възможно само веднъж на ден. Като се върнех след 17 часа имахме поне две кърмения и после през нощта също. Така че до 6 месеца беше само на кърма. Захранихме го след това, но доста бързо, защото не искаше много да пие мляко от шише и предпочиташе пюретата; На около 8 месеца вече имаше две-три "твърди" яденета на ден и така спрях цеденето и го кърмех само сутрин, вечер и през нощта.
Не беше лесно, аз имах дълъг опит на кърмачка с голямата дъщеря, както и "надъхване " от кърмаческия форум и се справих. Ако беше първото дете, мисля, че нямаше да успея с гореописаната схема Wink
Лека бременост!

# 27
  • София
  • Мнения: 1 252
2 години и малко продължи кърменето ни повече от 2 пъти на ден. След това го отбих...
Освен кърменето имай впредвид, че бебетата боледуват къде повече, къде по-малко. Случвало се е да имам по 3-4 работни дни в месеца и рядко имах месец без болнични. Моите баби са само на 500км, но като се наложи по спешност някой да гледа болно дете все беше невъзможно идването им и се налагаше често да отсъствам.  Peace

# 28
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 930
bgfifi, ще ти кажа аз какво направих. След като родих дъщеря си се наложи спешно да се върна на работа - тя беше едва на 2 месеца и половина. Нямаше вариант да си остана у дома с бебето. За щастие работата ми тогава беше със свободно работно време. Отивах около обяд (12-13 часа) и се прибирах около 16-16.30 часа. С храненето процедирах по следния начин. Гледах да я нахраня малко по-рано от тръгването ми за работа, за да има поне половин-един час след това, в който да се посъбере кърма. 5-10 минути преди да тръгна изцеждах до дупка колкото кърма можеше да изцедя и от двете гърди, и я оставях на майка ми, която отговаряше за бебето в този период. Изцеденото количество й стигаше за едно хранене, докато ме нямаше. Връщах се възможно най-бързо от работата и първото нещо, което правех бе да я нахраня. И така 8 месеца, после твърдите храни поразредиха и леко успокоиха положението. Че ми беше супер уморително, беше - спор няма. Че е имало дни, когато съм била като сомнамбул и почти неадекватна, имаше. Но всичко това отминава и се забравя.
Със сина ми обаче си останах вкъщи и успях да се договоря да си върша работата от дома, така че нямах този проблем.
Ако имаш вариант да отиваш по-късно на работа и да се връщаш по-рано, може да опиташ по тази система. Замразяването на кърма също е вариант. Аз за съжаление нямах много кърма и нямах какво да замразявам - всичко се изяждаше на секундата.

# 29
  • Мнения: 1 896
bgfifi,
Честита бременност и не се отчайвай, изборът между деца и кариера е все по-малко предопределен за жените и от нас зависи тая тенденция да продължи.
Предполагам, че можеш да поговориш с работодателя и си и да обсъдите някакви по-гъвкави опции, като например само част от времето да си на работното си място, а през останалото време да работиш вкъщи. Или част от времето детето да е с теб, ако мястото позволява - има много родители в САЩ, които си водят бебетата на работа, това е нещо като движение в момента и доста работодатели се включват, защото се оказва продуктивно за служителите им. Ако си в държава, където има все пак някакъв отпуск за гледане на бебе, може след първите месеци таткото  да го поеме и да ти води бебето на работа, за да го кърмиш. Познавам семейство дипломати, които направиха така - жената беше втори човек в посолството в Лондон, а мъжът посланик в България. Те си разделиха отпуска по майчинство и след четвъртия месец бащата отиде в Лондон при майката, тя се върна на работа, а той водеше бебето по веднъж на ден да суче в посолството. Не казвам, че е било лесно, то това бебче сука до 3 години и половина Simple Smile
Наистина през началните месеци е нужно бебето да е с теб, докато се сработите и понеже тогава суче много често. Но ако после се върнеш на работа на половин ден, можеш да му изцеждаш за едно хранене с шише или дори да замениш едно хранене с адаптирано мляко, няма да е краят на света. А иначе при възможност бебетата ще сучат повече от два пъти в продължение на години - моята дъщеря е на 2 и суче доста. Ако ме няма, не е проблем, но ако съм наблизо, може и по 10 пъти в денонощие и повече.
Успех ти желая и не се отказвай от правата, целите и мечтите си.

Общи условия

Активация на акаунт