Опасно ли е за бебето да спи по корем?

  • 42 105
  • 56
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 543
Докато зависеше от мен, я слагах по гръб. Откакто почна да се върти из леглото - към шестия месец, спи кажи-речи на челна стойка.

# 16
  • Мнения: 2 622
Не,не е опасно,поне при моето дете няма никакви последици от почти две годишното  й спане изцяло по корем.Имаше силни колики и едниствено по коремче се успокояваше и спеше.После така свикна да заспива.Едва отскоро започна да заспива и в други пози.Не й се изкривиха краката,не се задуши,нищо!

# 17
  • в бяла къща с голямо дворче... след софийското околомръсно
  • Мнения: 908
И двете ми деца спяха по корем от раждането си. Не смятам, че е проблем Peace

# 18
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Може би си чела, че е открита връзка между спането по корем и Синдрома на внезапната бебешка смърт. На моя приятелка детето също спеше само по корем, но за мен си е риск. Целта ми не е да те плаша. Питаш - отговарям. Потърси информация в нета. Най-правилната поза за сън на новороденото е по гръб.

Абсолютно.
В Англия по случая е въведена и цяла поощрителна кампания, Back to sleep, целяща да научи всички родители никога да не оставят бебето да спи по корем.
Последното не важи, ако детето спи по корем върху гърдите на възрастен.

# 19
  • Мнения: 4 615
Но това въжи ли след като бебето само може да избере позата си за сън? Бу? Знам за връзката, но бебето ми се научи да се объща твърде рано, в слествие на което живота ми се скъси с години. Обръщах я по 1000 пъти на нощ и всичко завършваше "на мига" с любимата й поза.

# 20
  • Мнения: 4 335
Лично мен ме беше страх,никога не сьм го слагала да спи по корем.След,като започна да се обрьща и той не е проявявал интерес кьм тази поза.

# 21
  • Мнения: 286
като бебе, никога не съм слагала да спи по корем, но в един момент той сам почна да се обръща

# 22
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Но това въжи ли след като бебето само може да избере позата си за сън? Бу? Знам за връзката, но бебето ми се научи да се объща твърде рано, в слествие на което живота ми се скъси с години. Обръщах я по 1000 пъти на нощ и всичко завършваше "на мига" с любимата й поза.
Рискът от СВДС е най-голям първите 4 месеца, доколкото знам, така че обичайно това е най-тревожното време. Но пак съществува риск първата година - знаеш за СВДС, значи знаеш, че има и други фактори, както и неясни такива (просто става, не знаят още защо)...
С по-голямото дете педиатърката ми каза, че може да слагам по корем и аз слагах, не знаех тогава за тези неща. Като прочетох в по-късни месеци, косите ми се изправиха... После си купих от онези възглавнички, които обграждат детето така, че човек да може да го сложи по гръб или на една страна, без да може да се извърти по корем, но пък второто си спи много кротко по гръб без претенции.

# 23
  • Мнения: 9 439
Не,не е опасно.Ако искаш да спи на страни и да не се върти-слагай зад нея една възгланица,за да я подпира.Така равех до към 3-я месец.

# 24
  • Варна
  • Мнения: 389
Лично мен много ме беше страх да я оставям по корем и никога не съм го правела. Чудно ми е дете на 22 дена как се обръща само /не се съмнявам в думите ти, просто моята дъщеря се обръщаше сама чак към 4-5 месец/.

# 25
  • Мнения: 1 558
Не,не е опасно,дори някои лекари го препоръчват. Аз лично не съм си слагала децата по корем,но те често сами се обръщаха Peace

# 26
  • Мнения: 3 929
Едни казват, че е опасно заради вероятността от СВДС. Други казват, че не е опасно, даже се препоръчвало. Истината явно е някъде по средата - като соломоново решение специалистите в България препоръчват да се избягва бебето да спи и по гръб, и по корем, а само настрани. Но тъй като много от бебетата предпочитат да спят по корем, добре е родителите да ги наглеждат. То, така или иначе, бебетата е желателно да бъдат наблюдавани, дори да няма проблеми.

# 27
  • Мнения: 1 424
Чудно ми е дете на 22 дена как се обръща само /не се съмнявам в думите ти, просто моята дъщеря се обръщаше сама чак към 4-5 месец/.
На мен не ми е чудно, защото и синът ми на тази възраст се обръщаше сам. Мога и снимков материал да приложа Wink А иначе тогава не знам точно как го е правил, просто вдигах завивката и го намирах в тази поза. Но за осъзнато обръщане вече се обърна 3м и сега не спира да го прави.
 сори за офф

# 28
  • Мнения: 453
Ние имахме цяла история със спането по корем.
Първо, само когато го обръщах по корем, си заспиваше сам и спокойно, въпреки коликите. В момента, в който го слагах по корем, часовете рев преставаха. Когато го заведох на ортопед, Драганов ме направи на 2 стотинки- че корема му се товари, че краката му ще се изкривят и т.н. Аз съответно реших да го отуча от спането по корем, костваше ни безброй безсънни нощи и дни. Мисля, че отнех много от спокойствието на детето си, за което съжалявам.

# 29
  • Мнения: 719
Тъй като и аз се бях наплашила от СВБС, много внимавах и в случаите, когато дъщеря ми се обръщаше по корем( редки ), внимателно я обръщах настрани.

Общи условия

Активация на акаунт