защо ми изсъхва навън прането при минусови температури

  • 14 269
  • 79
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 743
Даааааа, сухият студ върши чудеса. Ама и после аромата е .........

# 16
  • Мнения: 1 312
Даааааа, сухият студ върши чудеса. Ама и после аромата е .........
На мен пък точно това много ми харесва..., как мирише после прането-на чисто и свежо, на зима...
При нас няма смог.

# 17
  • Мнения: 46 615
Пробвай да си изсушиш дрехите в Дубай - 40+ градуса, но 90% влажност Laughing

И аз размислях по този въпрос-защо Grinning Сега вече ми е ясно.Аз лично обичам да простирам в такова време,защото прането не само изсъхва, а става много мекичко Wink

И смърдящо на пушек и др. гадости Sick да са живи и здрави сушилните, че преди редовно пусках изсъхналите втори път Tired

# 18
  • Мнения: 1 175
Досега никой не спомена истинската физична причина - сублимация. Това е преминаването от твърдо директно в газообразно състояние. Следователно, когато при минусови температури прането замръзне, водата в него се "изпарява" направо от лед в пара. Ако прането не е замръзнало, тогава си е обикновено изпаряване. Изпаряване от единия или другия вид винаги има, затова прането би съхнало при каквато и да е температура, дори и дълбоко замразено - просто скоростта на сушенето зависи от каква точно е температурата (по-студено = по-бавно сушене) и каква е влажността на въздуха (по-голяма влажност = по-бавно сушене).

# 19
  • Мнения: 1 927
Пробвай да си изсушиш дрехите в Дубай - 40+ градуса, но 90% влажност Laughing

И аз размислях по този въпрос-защо Grinning Сега вече ми е ясно.Аз лично обичам да простирам в такова време,защото прането не само изсъхва, а става много мекичко Wink

И смърдящо на пушек и др. гадости Sick да са живи и здрави сушилните, че преди редовно пусках изсъхналите втори път Tired

Имам късмет,че нашата къща е отделена на идеално разстояние от съседните и нямам проблем с пушек или други,в противен случай и аз нямаше да харесвам външното ,зимно простиране Peace Да уточня-топлим се на ток и не се самоопушваме Wink

Последна редакция: ср, 27 яну 2010, 07:17 от beniii

# 20
  • Бургас
  • Мнения: 1 202
Аз пък нямам тозси късмет понеже нашето парно е точно над терасата ни и така опушва и вмирисва всичките ми дрехи,че даже и не си помислям да простирам на тази тераса.
А иначе благодаря за разясненията за процеса сублимация.Научихме нещо ново.

# 21
  • Мнения: 4 586
Дидитка ви е метнала на асмата, единственото нещо, което знам да сублимира, е нафталинът.
Както и да е. За да хвръкне една молекула в газооброзно сътояние, трябва да има енергия, малко над средната за останалите. Колкото по.топла е модата в прането и по-студено навън, толкова тая разлика е по-голяма и те по-лесно се откъсват от майката течност. Вятърът помага с това, че блъскайки се частиците въздух о частиците вода, им прибавят част от своята си енергия.
Ако прането ви не е центрофугирано и замръзне на простира, стане на ламарина, ще изсъхне на марта в среда, обезателно на плюсови температури.

# 22
  • Мнения: 1 175
Дидитка ви е метнала на асмата, единственото нещо, което знам да сублимира, е нафталинът.

След като е толкова лесно да се провери, и при проверка очевидно е вярно, защо ти трябва да се заяждаш? Световните знания в областта на науката не се изчерпват с това какво ти знаеш и какво си чувал. Вълк, по принцип много ме кефят саркастично-хумуристичните ти постове, но понякога наистина се изхвърляш малко извън възможностите си. Това се учи в училище и е от най-елементарните физични процеси в природата.

# 23
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 497
Вълчо, йода също сублимира.

# 24
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 294
Да разбирам сублимацията така - директно от твърдо в газообразно състояние. Между двете състояния нЕма течно, така ли? Срам ме е, но това е положението. smile3555

# 25
  • Мнения: 4 586
Да, точно това е. Ако три молекули вода от твърдо пречиват в течно състояние, това ще е мизерно малка капчица вода, която нямаме шансове да видим. И ако от тия три едвата успее да премине в газообразно състояние, това не е сублимация, а изпарение. При сублимацията от твърдото вещество се отделят молекули и преминават в газообразно състояние. Тъй като това се удава саво на частиците с най-голяма енергия, по-голяма он средната на останарите, след изпарението средната на останарите спада, т.е при изпарение или сублимация температурата на останалите спада. Затова бъркаме кафито, млякото, чая, духаме супата.

"Сублимацията е метод за разделяне и пречистване на твърдите вещества, но с ограничено приложение. Този метод е приложим, когато разликата между налягането на парите на пречистваното вещество и на примесите е достатъчно голяма – около 60 до 100 Ра. При обикновено налягане са малко веществата, който имат изразени сублимационни свойства."
Ледът не е между тях.

# 26
  • София
  • Мнения: 6 375
Е, извинете,че съм мъж и се намесвам, ама някои са на път да открият топлата вода. За да е по-лесно - обикновено е лявото кранче с червената точка.

 Laughing

# 27
  • София
  • Мнения: 1 735
Много се радвам на теми,в които научавам или си припомням  нещо.И аз се чудих на прането си тия дни,но сублимацията я бях забравила Embarassed.Отдавах го на други фактори.

# 28
  • София
  • Мнения: 444
Кажете сега, който е слушал в 5ти клас разбира се, защо през нощта прането се вмирисва повече отколкото през деня?

# 29
  • Мнения: 1 312
Кажете сега, който е слушал в 5ти клас разбира се, защо през нощта прането се вмирисва повече отколкото през деня?
Аз съм бляла най-вероятно през прозореца, но по пътя на логиката-защото влагата вечер е по-висока.
А при по-висока влажност дрехите попиват миризми.

Общи условия

Активация на акаунт