Аутистичен спектър. Аутизъм - тема 12

  • 78 511
  • 729
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 141
Селма,аз лично не съм я чувала тази клиника Холиста. На бързо прегледах сайта и и чесно казано пише доста хубави работи за детоксикацията и тази ортомолекулярна медицина,толкова хубави ,чак звучат невероятно.....
Аз мислех ,че тук в Б-я все още никъде не правят такива изследвания за наличието на тежки метали в кръвта,дали наистина са стойности тези изследвания....Нещо ми звучи като тип-"Роберто Моралес",не смея каточели да си помисля да разсъждавам в/у всичката тази информация в този сайт,звучи прекалено хубаво за да е истина и как до сега никоя от нас не я е споменавала тази клиника,дето вика моя мъж ти като чуеш нещо ново се хващаш за него като удавник за сламка Sad.На теб кой ти каза за тази клиника,разкажи някакви подробности ,ако си запозната по-подробно.
Шефче,моя Дани и той обожава сирене-ако има сирене на масата заедно с другата храна може да омете полвин кило сирене-само това ще яде друго няма да бутне,като наркотик му е направо.За това сирене вече не купувам ,и ние не ядем заради него какво да се прави,защо не пробваш и ти -просто не купувай,щом има с какво друго да му набавяш калция,аз например слагам всеки ден в супата или манджата една лажичка сусамено брашно,малко се назландисва ,защото разбира че е вътре,но като го оставя 10 мин. да се куми и щом е много гладен,ще не ще си изяжда ,не му давам нищо друго, оставям купичката на масата и като му дойде музата и си изяжда-той на глад не издържа човека  Simple Smile

# 706
  • Мнения: 7 426
cherna_magiq,за клиниката разбрах от една близка.
Каня се да заведа детето на консултация там.....

# 707
  • Мнения: 2 510
Алек винаги е имал проблем с храненето, винаги яде твърде избирателно и много малко! Понякога си мисля, че е на фотосинтеза. Той няма да замени сиренцето, тези деца не се лъжат, дори и един и същи продукт да им сложиш на вид и вкус, те усещат и най малката промяна вътре. Просто мисля, че трябва да купиш различни продукти по-малко и да пробваш кое ще си хареса, ако въобще си отвори устата. Аз поне така правя. И така с цялата храна! Е случвало да гладува. Тогава буквално се побърквам. Черна магия, блазе ти, че поне Дани разбира глад, тъй като Алек няма да си отвори устата посмъртно. Той не пие и вода!

# 708
  • Мнения: 375
Вери,кьде да тьрся сиренето ,за което говориш?Сигурно в диетичнните магазини го има,ще проверя?Трябва да пробвам всичко, може нещо да му хареса.Много е трудно да пробутам нещо по-различно от нещата,които яде.Той е на периоди,понякога може с дни нищо да не хапне,но после влиза в друга фаза и започва като ламя да яде всичко,което му дам.Сега е в такьв период,че опитва много неща.Краставици,домати,зелена салата,репички ,моркови, броколи,месце,чушки и мн.др.неща,които е отказвал преди един ,два месеца.Сирене гледам да не взимам често само ,когато започне много да го тьрси и да реве.Искам да спра да взимам ,но ми трябва нещо подобно,когато почне да рови да имам да му предложа.

 cherna_magiq ,моя Дани супи не яде.Ядеше до 4г. и после спря .Всички зеленчуци ги хапва в суров вид.Иначе кара през деня на Филии сьс салам.

# 709
  • Мнения: 144
Снеже, благодаря ти за отговора. Позволих си да попрочета назад и видях, че сме колежки (завърших ХТИ през 2000-та, френската специалност). Що се отнася до големия, неговите проблеми са основно с фината моторика, зрението и комуникацията. Той говори много, постоянно, но разговор няма и е невъзможно да се поддържа такъв, оттам идват всичките трудности. За повече яснота приказва несвързано и неадекватно, но употребява изречения и сложни думи. Логопед се занимава с него от точно три години.
При малкия тези проблеми с моториката ги няма, справя се даже много добре, само дето съвсем не говори и има тикове, които се увеличават с всеки изминал ден.
Както и да е, ще се справим. Гледам сега да не му противореча особено, но не винаги мога, все пак моят дълг е и да го възпитам а не все да му угаждам от страх че че се затвори.

Лек ден ви пожелавам. Стана време за обед.

# 710
  • Мнения: 5 698
Селма, Вери,  кои са ви предишните никове  newsm78

# 711
  • Мнения: 141
Момичета смених си ника,черна магия е вече в историята Simple Smile
Селма,кога възнамеряваш да заведеш детето там ,че ми стана много любопитно за тази клиника,а като отидеш ще можеш да разказваш,ние в малките градове си нямаме специалисти,а за клиники и дума не може да става,така че ще разчитам на теб да ме осведомяваш,ако е възможно разбира се  Hug
Снежи, ти писа ли на имейла който ти дадох?
Шефче,напълно те разбирам,когато детето е по голямо и рови да си търси любимата храна е много по-сложно вероятно,за сега моя Дани само отива в кухнята и отваря хладилника ,когато е гладен.Аз от бебе съм го свикнала с домашно готвена храна/супи  и яхний / дано не се откаже ,факт е че стана много избирателен в хранителните си предпочитания,но пък гладен не стои/поне за сега де/,ама аз също упорствам-казвам друго няма да ти дам да ядеш,така че седни и си изяш манджата и той ходи напред назад и явно като се усети че ще остане гладен,сяда и почва да яде,някой път не си изяжда всичко,но определено хапва все нещо/пу пу,да го заплюя,да не му е уруки/.Но си мисля ,че твоя Дани няма да го залъжеш с някакъв заместител на сиренето,както каза Снежка -те не се лъжат лесно и веднага разбират за промяната,но нищо не ти пречи да опиташ поне. Желая ти успех Hug!!!

# 712
  • Мнения: 5 713
Шефчето, за сиренето- правиш си го с блендер или пасатор. Трябват ти:

450 гр кисело зеле (изцедено от сока)
100-150 гр сурово кашу
1 ч.л. японски оцет Ume-Su (Umeboshi) / соев сос
1/4 глава червен салатен лук
Щипка черен пипер
Подправки по вкус (копър, магданоз и др.)

Последните 2 са по желание, червения лук също може да намалиш или премахнеш.

Пепи, аз съм си Вери. Попаднах случайно на темата, писах някъде по средата и по какъв начин. От тогава ви чета. Моят син е малко по-темпераментен. Удря си главата в земята или стената или в твърда повърхност, когато не е съгласен с нещо или е неразбран. Преди се хвърляше назад и имаше голям риск да си удари главата. Пищи, когато кака му е взела някоя играчка, която и той иска. Но това го прави само с нея. С други деца се разбира, даже често е срамежлив. Все още не говори, но мен това не ме притеснява, защото разбира всичко, което му кажем. Осъществява се контакт и си бърбори много на неговия език. От бебе има панически страх, че изчезвам и го оставям. Това леко отшумя. Вече приема баща му да го приспи или да останат само двамата без мен вкъщи. Дори тогава е по-спокоен. Друго като че ли няма, което да ме накара да си мисля разни работи. Затова хвърлям по един поглед тук.

# 713
  • Мнения: 3 591
Млакото се заменя със Бадеми, сушени кайсии и смокини, боб, леща и нахут, спанак .... все неща с много по-добре усвояем калций отколкото млякото и поне безвредни.
Пъстърва, Шаран, Скумрия океанска, Мерлуза, Кокошки /съдържа 2 пъти повече калций от млякото!/,, Коприва - 7 пъти повече калцй от млякото!!!!, портокали ....

Клаций има почти във всичко, дори в плодовете/не много - около 20мг на 100грама плод/ но като се съберат всичките храни накуп и се стига до прословутите 500мг

Млякото съдържа калций, но то помага за изхвърлянето на калция бързо от организма - т.е. с него се губи повече клаций отколкото се поема. Повишеният прием на белтъци при недостатъчен прием на калций с храната завишава риска от фрактури и води до остеопороза. Това се дължи на подкисляване на урината и свързаната с това повишена загуба на калций. Богати на белтък и бедни на калций са мялкото, белите и червените меса, яйцата.


Копривата може да се замаскира с някакво пюре примерно.

Сиренето не трябва да се опитвате да го замените - а да го махнете. Когато детето "загуби" една храна, то ще открие само друга която да яде. Няма такова нещо като ще умре от глад ако не му давате каквото иска...
няма да яде 1 седмица, после ще прояде...

А за избирателността в храненето  също има решение - това може да направи логопеда - става баааааааааавно, но примерно след година детето от ядене само на 1 единствена храна ще мине на 15-20 които харесва...
Моя син на 4 години ядеше само месо и мляко. махнахме млякото - ядеше по 1 пиле сам на вечеря ....
Сега яде пак много избирателно, но разнообразно - примерно яде супа, но трябва да съм я прецедила/филтрирала/ - ше яде бульона... недай си боже обаче да плува нещо вътре...
яде почти всички зеленчуци и плодове.

Попарените броколи са по вкус близки до сиренето - а и са твърди без да са хрупкави. Освен това на децата им е интересно, че ядът "дървета". Авокадото незнам кое дете ще хареса... то е лигаво, а нашите супер сетивни деца ....

Снежа, имаш голяма грешка - НАЙ-ЛОШИЯ терапевт за децата ни е майката. Странно е - но факт.
Проблема е че си познаваме децата прекалено добре и знаем как ще реагират...
Един опитен терапевт примерно ще остави едно злоядо дете гладно 1 седмица, акто през това време ще орави масажи на устата му. То ще се тръшка и вие през това време, но на терапевта няма да му "пука" - защото знае че прави добро на детето.
Майката никога няма да си остави детето да стигне до там - и ще му даде да яде каквото то си иска...
Един опитен логопед няма да се "сепне" от дете търкалящо се по пода, защото не иска да каже с думичка, че иска шоколада който е в ръката на терапевта. И терапевта ще го държи и 30 минути да го иска без да му го даде, докато не каже "шоколад" и така пак и пак и пак - ако ще 1 месец всеки ден...
Майката - няма да издържи това.
Да, ама логопеда ще го накара да "проговори", а майката няма, защото разбира по погледа му дори какво иска.
Примерите ми са много "екстримни" но точно така стоят нещата. Ние сме емоционално обвързани и затова НЕПОСОБНИ терапевти. Нашата работа е да следваме точно това което терапевтите искат и да обучаваме децата си.


# 714
  • Мнения: 7 426
pepi_r,със сегашния си ник пиша в бг-мамма от години.
Иначе в тази тема се включих съвсем от скоро.

Поли79,щом заведа детето в клиниката,ще пиша за впечатленията.Няма да е тази седмица,обаче.

Цитат
Сиренето не трябва да се опитвате да го замените - а да го махнете. Когато детето "загуби" една храна, то ще открие само друга която да яде. Няма такова нещо като ще умре от глад ако не му давате каквото иска...
няма да яде 1 седмица, после ще прояде...
   Да, с моят син се получава именно така.
   Прекалено много обича хляб.И ,когато взех да го крия,той превключи на друга храна.

# 715
  • Мнения: 2 510
Деси, може би аз съм от по-сарото поколение... А може би моето дете е по- различно! Деси алек не ядеше нищо... Когото го заведох на изледване .. ме пипитаха " Яде ли нещо освем пасирана храна... и аз отговорих Да .. Лекаря ми каза има НАДЕЖДА!  Може би давам не типични съвети, но аз съм и от поколението инфлацията и дефицита. Никога няма да забравя, когато извеждах моя син и исках да му купя нещо... другите деца искаха, Алек никога, и аз стоях... Веднъж му купих шоколадово яйце, но той го отказа, вървях надолу по улицата... настигна ме един мъж около 50 години, носеше голяма кутия пълна с бонбони, шоколади и какво ли не... Подаде я на Алек но той я отблъсна... Даде я на мен и каза "Момиче, ние може да сме бедни , но важното , че сме горди!".. Вървях по улиците и плачех, хората се спираха и ме питаха " Какво се е случило"... Кутията стоя 3 месеца... накрая я изхвърлих. Деси, моя син също прилича на твоя по- чистотата... Черна Магия свързах се с човека който ми препоръча, но аз се малко страхувам, че нейното дете е много по- напред от Алек... Притеснявам се...На 2.04 се запознах и с друга майка с 18 г. дете аутист... Мисля, че това е един от хората който ми помогна най-много. Черна Магия, трябва да преодолея чуството за "непълноценност" на Алек, иначе ми е трудно да говоря. Съжалявам.

# 716
  • София
  • Мнения: 2 351
Черна Магия свързах се с човека който ми препоръча, но аз се малко страхувам, че нейното дете е много по- напред от Алек... Притеснявам се...

Ама ние тук не се състезаваме кой е по по най  newsm78.Някои от нас търсят помощ за проблемите, някои от нас имат нужда да споделят, някои от нас имат нужда от добра дума.
Аз лично търся опрощение за грешките си в църквата, или пред иконата.
Знам за случай на аутист проговорил с източна медицина за първи път на 18 г.Важното е да не спираме да търсим начини за справяне с проблемите.Ти спря ли да търсиш решения?Какво точно търсиш?Не ми отговаряй на мен, а на себе си  Wink
Не се заяждам, опитвам да те мотивирам.Дано го разбереш.

# 717
  • София
  • Мнения: 4 412
Момичета, Честито Рождество Христово и от мен!

Много мотивиращи думи бяхте написали по повод 2-ри Април Hug

За тръшкащите се по-малки деца и аз да се присъединя, че всички сме имали такива моменти в изобилие. По онова време най-сресиращо ми беше, че не знаех дали ще спрат. Но вече имаме опит във форума и ви казваме, че ще отшумят с времето и терапиите. Трябва търпение и твърдост. А за стереотипите /само с тази лъжица, само по този път/ трябва да ги преборвате, като не им позволявате да ги повтарят много често. За разходките се сетих, че бях пускала тема в Нашите деца "Имахте ли период, в които избягвате разходките". И на мен в един момент ми беше много трудно да я извеждам и прибирам, но за проблемно адаптиращите се деца е задължително да се разхождат ежедневно и да свикват със заобикалящият ги свят. Помагаха картинки с детски площадки, обяснения и напомняния къде отиваме. Само при голям студ и мъгла, или ако съм била много зле, не съм я извеждала.

Моето дете този Великден за пръв път си обели само яйцето, научи стихотворението "Чук-чук яйчице" и много други добри неща Praynig

Селма, за този център и аз не съм чувала, но трябва да провериш какъв опит имат. Не знам дали си попадала на информация за център Тацитус - http://www.autism-bg.com/index.html . Те организираха първата ДАН конференция в БГ по въпроси за аутизма. В аспекта изчистване на организма, добавки, изследвания и режим на хранене мисля, че могат да ти дадат най-достоверна информация. За конференцията пусках много информация, можеш да провериш в постингите ми  от края на м. януари 2010

Снежа, повечето от проблемите, за които пишеш ги имат или са ги имали и нашите деца. Така ми става мъчно, че преди години не го е имало форума, за да ти кажат, че и при други деца ги има и това е характерна картинка за аутизма и да се обменя опит как се борят. Но също мисля, че детето ти е още малко и има своите шансове, то е успяло да си направи определена пътека и от теб зависи до колко ще я разшириш и приближиш до хората. Не се плаши от нервните състояния, те са част от приемането на света. Разбира се важна е мярката на натоварването, но винаги трябва да е малко повече от моментното състояние, за да се получи крачка напред.

Последна редакция: вт, 06 апр 2010, 18:47 от TanyaMG

# 718
  • Мнения: 255
Моят син е на диета без млечни продукти от около 2 месеца, успешно замених сиренето в сутрешната закуска със "сирене" от кашу. Хапва и пастет от фино смлени орехи - добавям червен лук, чесън на прах, малко червен пипер. Кулинарни идеи заимствам от сайта на Вери   bouquet. Не казвам, че прехода беше лесен, но е напълно възможен - иска се малко повече упоритост от страна на майката и малко изобретателност при приготвянето на храните. И малко или много майката да се отдаде на идеята - иначе не става. Веднъж след като се изчисти организма на детето от храните, които му вредят, то спира да ги иска.

Аз имах значителни колебания дали да пробвам ДБГК поради най-различни банални причини, и най-вече как това ще се отрази на социализацията на детето. Затова направихме на Ачи изследване за непоносимост към храни в Бодимед. Е, познайте - тестът показа много голяма непоносимост към мляко и към яйчен белтък, показа реакция, макар и доста по-слаба към ечемик, твърда пшеница, боб, соя, жълтък. Изключихме от менюто му тези храни и глутена веднага след като излязоха резултатите, спря да се храни в детската градина и го вземаме от там преди обяд и сега яде основно домашно приготвена храна, когато сме извън къщи си носим храна винаги. Даже се осмелихме да го заведем на два рождени дни, които преминаха без каквито и да било кризи и нарушаване на диетата, само на единия се наложи да си тръгнем след като разрязаха тортата, защото нашият човек се беше настанил кротко на масичката за децата и си чакаше парчето торта, тръгнахме си без проблеми.
Не мога все още да преценя ефекта от промяната на режима, защото детето напредва доста добре в следствие на терапиите. Но дори и малко да е помогнала детето, за мен си заслужава усилията.  На път сме да направим още изследвания, и ако установим някакви нарушения, ще търсим начини да помогнем на детето да функционира още по-добре - паралелно с ежедневната работа със специалисти.  
Аз все още не съм направила много неща за детето си, които имам предвид,  и все си намирам оправдания, но мисля, че с времето ще успея.
Отглеждането на дете като Нашите и огромто предизвикателство за един родител, всеки прави за детето си каквото е по силите и възможностите  му. Само да сме здрави и да имаме сили да се борим за успеха на децата ни.


Последна редакция: вт, 06 апр 2010, 18:50 от Tsveteto

# 719
  • Мнения: 7 426
TanyaMG,чувала съм за Тацитус от нашата педиатърка.Но не съм проучвала много за него.Благодаря за линка,сега ще го разгледам.   bouquet

     Не знам ,дали сте обсъждали преди....Гложди ме някои въпроси....Свързвате ли особеното състояние на вашите деца с бременността или раждането им?В смисъл,дали е имало проблеми?Приемане на някакви лекарства по време на бременността?Стресове?Дали са ви били тежки ражданията?Имало ли е родови травми?
     Какво мислите за ваксините?Може ли да има някаква връзка според вас?

Общи условия

Активация на акаунт