Приятелите на децата ни

  • 4 157
  • 47
  •   1
Отговори
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Да се намесваме ли понякога в избора им, когато виждаме, че наистина е грешен, или да оставим нещата така? Питам, защото голямата ми дъщеря има "приятелка", която е с 5-6 години по-голяма от нея. Поставям "приятелка" в кавички, защото действията и думите на това момиче приличат повече на манипулация, отколкото на приятелство. Използва я един вид като кошче за душевни отпадъци - споделя й кого била харесвала, той как се бил държал, целували ли са се и подобни. А дъщеря ми е още на 10 години. Освен това е научила от нея изрази и псувни, които просто няма откъде другаде да научи - виждала съм ги с очите си в скайпа. Пред нас не ги говори, но мен ме човърка, че така или иначе ги знае. Ясно, че по-нататък така или иначе ще ги научи, но още сега ... На всичко отгоре много успешно успява да я манипулира с думите: "Ако не направиш това и това, ще ти се разсърдя и няма да те търся". И нашето диване се хваща. Много пъти сме говорили, но другото дете живее до нас и няма оправия. Обсебва й цялото време, ако не навън, по скайпа. Последният път се скарахме, защото я беше извикала в най-големия студ долу пред входа да й кажела нещо си. Да речеш, че дъщеря ми няма приятели - има, и то доста, на нейната възраст. Аз пък се чудя как момиче на 15-16 години няма приятелки, та опря до десетгодишно дете? Да прекратя ли контактите между тях? Да говоря ли с родителите на другото момиче? Да й блокирам интернета? Явно само с добро няма да стане, затова моля за съвети как да действам.

# 1
  • Мнения: 2 466
Ще следя темата,защото и аз съм в подобно положение,с тази разлика,че става въпрос за 6 годишният ми син и 14 годишният брат на съпруга ми.Опитваме се да контролираме нещата,но детето е още малко и търси тази компания,а отношенията в родата са деликатни.Това,което правим е да ограничим контактите помежду им.

# 2
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
И аз се опитвам да ги огранича, но ако не са навън, са на скайпа, ако спра компютъра, започват телефоните. Ако взема телефона, се излиза на терасата. И всичко става по инициатива на по-голямото момиче.

# 3
  • Мнения: 2 466
И аз се чудя каква нужда има едно дете на тази възраст да общува с дете много по-малко от него.Не съм психолог,но си мисля,че едно такова дете има някакъв проблем в общуването с деца на своята възраст и търси по-слабото и по-лесно манипулируемо малко дете.В нашият случай това рефлектира на отношението на детето ми към децата в ДГ.

# 4
  • Мнения: 1 761
Нямам този проблем, но ми се струва,че колкто повече родителите видимо се стараят да ограничат контактите с определени деца, толкова по-търсени и желани стават те.

Когато бях на 12-13 години имах приятелка с 3-4 години по-голяма от мен.Беше ни интересно заедно.На един 8 март ме извика да отида с нея на гости на едно момче.Семейството му беше у тях-брат,майка,баба,дядо и т.н.Посрещнаха ни много хубаво,всички дойдоха да се запознаят с нас.После аз си тръгнах,а  тя остана.И спря да ми се обажда....
Няколко седмици по-късно случайно намерих телефона на момчето, на което бяхме на гости и се обадих.Баба му ми каза да не го търся повече,понеже се бил оженил...Като обасних,че търся една приятелка, бабата ми даде да говоря с мойта приятелка-оженили се същата вечер,когато бяхме заедно на гости,майка й не й отворила вратата,когато се прибрала,момчето я изпратило и тя нямала къде да отиде.
Доста време бяхме приятелки,при това доста близки.Един ден бабата се обади да ми каже да не я търся повече,понеже "мъжа" се сърдел,когато жена му излиза с несемейни.Пак се обаждах,но тайно.
Роди им се бебе скоро.Аз го гледах вечер,за да може тя да завърши вечерно училище.
Майка ми изобщо не одобряваше приятелството ни.Нейните нови роднини-също.

Но ние се виждахме.Понякога тайно,понякога явно...
В интерес на истината, покрай нея научих много ценни житейски уроци.Единия от които-гледай да учиш колкото се може повече,за да не си зависима от роднини,които не си си избрала.

# 5
  • Мнения: 3 804
Аз също имам подобен проблем,голямата ,почти на 15 ,от 2 години е в група -5 момичета-елита на класа.Не знам защо обаче ,нещо ме човърка- стана някак си по надменна с останалите извън кръга.Знам ,че е добре да не сатрада от комплекси,но когато вижда такива във всички останали е малко нетърпимо.
Ходих в училището ,исках да я преместят в друга паралелка,нищо ,че тяхната е с най-висок успех,но директорката ми каза ,че така ще влоша положението.
Та и до сега си е в същата компания,като аз се опитвам ,без да се натрапвам много да коригирам това което не ми харесва,но поне споделя с мен и знам всичко което става с нея.

# 6
  • Мнения: 613
Не може родителите да избират приятелите на децата. Можем да им говорим деликатно - но не да дуднем. Една такава забрана може само да унищожи връзката - родител-дете.

# 7
  • Мнения: 3 367
Bqh za кратко в подбен филм,с далеч по-малко и все още внушаемо от нас дете.Предоставихме много алтернативи на времето прекарвано с детенцето на което не бяхме особени фенове, съпроводени с мимоходом коментари кое одобряваме и кое не..постепенно си паднаха на местата,но не съм ограничавала,определяла с епитети и пр-децата си имат своя избор,рано или късно.Със сигурност обаче чуват и разибрат много повече отколкото си мислим,аз постепенно се научавам да им давам кредита к заслужават..

# 8
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Ами и аз се опитвам да разбера, да бъда толерантна и т.н. Но я виждам, че под това влияние тя просто губи връзката с връстниците си - не й е интересно да общува с тях, взе да предпочита компанията на по-големи. Не знам дали това е добро или лошо. Но виждам също и че това момиче просто я използва и манипулира и не знам как да го кажа на дъщеря си така, че да разбере. Нямам нищо против момичето, но имам против това, детето ми да бъде манипулирано и да разбира неща, за които е още малко.

# 9
  • Мнения: 2 138
Бадемов цвят,ситуацията е доста деликатна,но не бива да изчакваш.Мисля,че не е излишно да споделиш това с родителите/разбира се ,ако са интелигенти и загрижени/,съседи сте и имаш поглед върху семейната среда.
Преди години бях пред подобна дилема и съжалявам,че не се намесих,а оставих нещата да отшумят.Те се задълбочиха,което предизвика много неприятни изживявания.Има моменти,в който трябва да се отстояват позиции,колкото и неприятно да е,защото след време това става стил на поведение и зависимост.Успех!

# 10
  • Мнения: 7 325
На тази възраст мисля че разликата в годините и интересите на двете деца е съществена. И ако обяснява на дъщеря ти само с кой се е целувала не е чак толкова зле, може и доста по лични неща да и споделя за които да не знаеш. За да ограничиш тези контакти смятам че е добре да създадеш някаква ангажираност на детето си по времето в което общува с другото. А и един открит разговор със съседското момиче в който да обясниш че връстниците и биха могли да и дадат едно по полезно и пълноценно общуване мисля че няма да навреди. Имам син на 11 г. Миналата година ми разказваше за момче на 20-21 г. което идвало да играе с децата от квартала футбол и да се разхождат. Съпругът ми беше решил да иде да порита една вечер и да види какво прави този мъж при тези "бебета", но се оказа че момчето идва от време на време и не поддържа близко отношение с никое дете. Иначе цялата къща се бяхме изправили на нокти. Добре е децата да си общуват с връстниците. В днешно време и без това рано съзряват и детството им не е съвсем детство.

# 11
  • Мнения: 2 133
Аз бих говорила с дъщеря си, като й изложа доводите си за и против това приятелство.Не бих го търпяла дълго време.Ами догодина, ако се тръшне щерка ти да излиза с тях до късните часове?Нали няма да й разрешиш?И пак ще се прекъсне приятелството!
На мойта директно й го бях казала- имахме случай на един лагер с едно момиче от 8 ми клас( мойта е пети).Разликата не е голяма, но какичката си е лягала с момчета, вече, и това се е коментирало с мойта( добре е че ми споделя).Обясних й, че рано или късно, момчетата от обкръжението на какичката може да й предложат да излезе с тях на кино или разходка и я попитах какво ще направи тогава?И без да се замисля ми отговори, че не е време за момчета, ОЩЕ(представете си Wink) и се прекъсна тази връзка с другото девойче!

# 12
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Сигурна съм, че й споделя и доста по-лични неща, затова и се притеснявам много. Опитвам се да ангажирам вниманието на нашата с различни неща, но в края на краищата тя не забравя, че другото момиче я търси или чака и така или иначе пак общува с нея. Ето, снощи учехме по английски, доста думи имаше да научи, а другото дете се скъса да звъни по телефона и на скайпа. И ако не бях забранила да отговаря, вероятно щях сама да продължа с английския.

# 13
  • Мнения: 182
Ами като звъни на телефон или скайп ти какво правиш? Включи се и и обясни,че детото има да учи и да не я притеснява. Не се оставяйте така да ви притесняват в къщи. Обясни на въпросното момиче, че твоята дъщеря е още малка и си има задължения... На дъщеря ти сподели, че не одобряваш приятелството им. Кажи и,че е добре да си играе в нейни връстници, и това момиче е много напористо, използва я и едно приятелство също има 2 страни. В случая твоята дъщеря е използвана...

# 14
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
anedi, знам, че я използва. Много пъти съм й го казвала, но не ще да разбере. Мисли си, че всички правят всичко от добри чувства. И примери съм й превеждала, в които действително е била наранявана от същото това момиче, и не й увира главата. На скайпа съм предупреждавала, но тя пък после й пише съобщения по мобилния или направо й звъни по него. С родителите й не знам дали си заслужава да говоря - та на мен откакто се омъжих и дойдох тук, ми направи впечатление, че същото това момиче почти постоянно беше навън, а тогава беше на 5-6 години. И това беше нормално за тях. Сега е същото. Дали упражняват изобщо някакъв контрол, не знам.

Общи условия

Активация на акаунт