? към младите шофьори(КИ) - 4

  • 36 371
  • 708
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 2 271
Има хора, които закъсват и за 50 лв, така че е тъпо да кажеш, че е тъпо!
Освен това, една винетка не се ползва от няколко човека, така че човека си е платил, за да пътува из републиканската пътна мрежа. Това, че според дестинацията избира различни коли по никакъв начин не ощетява държавата.

# 16
  • София
  • Мнения: 8 937
Има хора, които закъсват и за 50 лв, така че е тъпо да кажеш, че е тъпо!
Освен това, една винетка не се ползва от няколко човека, така че човека си е платил, за да пътува из републиканската пътна мрежа. Това, че според дестинацията избира различни коли по никакъв начин не ощетява държавата.
Ако е фирмаджия и има 3, 4 коли и повече, това не е оправдание. Освен това винетката е документ за ползване на пътната мрежа от един автомобил, не от един човек, притежаващ няколко автомобила. Ощетява всички останали "балъци", които се плащат съвестно.

# 17
  • Мнения: 22 466
Анна, ако колите са фирмени винетката се купува с фактура и съответно ще си я оправдаеш като разход след това. )
Но ако имаш 2лични коли и не си сигурен точно с коя ще тръгнеш извън града (ако излизаш 5пъти в годината примерно) за чий да си купуваш друга винетка. Има хора, които наистина закъсват точно за 50-60лв.
Никъде не е записано как трябва да бъде залепена винетката, казано е че трябва да имаш винетка. )
Друг е въпроса че пътища, за които се иска винетка не стават и каруци да вървят по тях, но това е отделен въпрос.

# 18
  • при него
  • Мнения: 1 237
Има хора, които закъсват и за 50 лв, така че е тъпо да кажеш, че е тъпо!
Освен това, една винетка не се ползва от няколко човека, така че човека си е платил, за да пътува из републиканската пътна мрежа. Това, че според дестинацията избира различни коли по никакъв начин не ощетява държавата.
Ако е фирмаджия и има 3, 4 коли и повече, това не е оправдание. Освен това винетката е документ за ползване на пътната мрежа от един автомобил, не от един човек, притежаващ няколко автомобила. Ощетява всички останали "балъци", които се плащат съвестно.

Да се включа и аз в новата тема.
Напълно съм съгласна с Анна за винетките, аз съм от "балъците", които чинно си купиха годишна винетка и си я залепиха на стъклото без еквилибристики. Значи един може да плаща, а друг не ??? Затова сме на тоя хал, щото повечето са тарикати , ама иначе все държавата им е виновна. И моля моля, човек който може да поддържа дори една кола, да не се оплаква че е опрял до тия 67 лева, щото иначе всички търчат да купуват скъпи коли на лизинг, а после нямат пари за винетки Whistling #Crazy  Naughty Те такива и парното и данъците не си плащат и всичко отива за сметка на редовните платци... Дребни душичи такива, айде стига вече... Заслужават катаджиите да им чегъртат и да ги глобяват, има си закони, на който не му харесва така, да върви из Евросъюза, да види там какви глоби ще му натресът...
Ядосах се, и се извинявам.
Безаварийно шофиране на всички! Hug

# 19
  • София
  • Мнения: 2 271
Всички си купуват винетки, никой не ощетява другите. Въпроса е, че ако ти се развали едната кола, така и така си си платил държавната такса - какъв е проблема да я ползваш с другата.
Каква е разликата за държавата, дали съм с едната кола или с другата?
Или въпроса е да се наливат пари в бездънната НАПИ, които пари после се плащат на фирми, които с години НЕ правят магистралите?

В белите държави не си лепят винетки по стъклата, а си ги поставят в устройство, чрез което се отчита електронно, че си платил, пък ти си ползвай платената такса, ако искаш и пеш по магистралите. За справка - Телепас в Италия

Tatianna, на някои хора им се налага да ползват кола и да могат да я поддържат, това не е прищявка. Освен това с тези 67 лв бих си купила шарнира, който ми се е разбил от гладката магистрала, за която ти искаш да плащам винетки...

# 20
  • Мнения: 22 466
Реално погледнато с една винетка, може само една кола да се движи в извънградски условия. Така е спазено изискването на закона да си с винетка извън населено място. )
В града винетка не ти трябва така или иначе.

А на мен въпроса ми е къде отиват парите от винетките? Защото явно не отиват за изграждане на пътища, а за поддържане на старите да не говорим.
Има едно градче на около 30км от Плевен до което, за да се отиде трябва винетка. Няма да казвам, че 5км участък е осеян с дупки, то са направо кратери. И за това ми искат винетка...

# 21
  • при него
  • Мнения: 1 237
Всички си купуват винетки, никой не ощетява другите. Въпроса е, че ако ти се развали едната кола, така и така си си платил държавната такса - какъв е проблема да я ползваш с другата.
Каква е разликата за държавата, дали съм с едната кола или с другата?
Или въпроса е да се наливат пари в бездънната НАПИ, които пари после се плащат на фирми, които с години НЕ правят магистралите?

В белите държави не си лепят винетки по стъклата, а си ги поставят в устройство, чрез което се отчита електронно, че си платил, пък ти си ползвай платената такса, ако искаш и пеш по магистралите. За справка - Телепас в Италия

Tatianna, на някои хора им се налага да ползват кола и да могат да я поддържат, това не е прищявка. Освен това с тези 67 лв бих си купила шарнира, който ми се е разбил от гладката магистрала, за която ти искаш да плащам винетки...

Лара, законите важат за всички, ако не искаш да ги спазваш твоя си работа, само не ми казвай че се гордееш с това. Всъщност, може и да се гордееш  Whistling
Смешна работа.
Всеки който има кола е наясно че това е един постоянен и бездънен разход, като не можеш да си го позволиш, не си купувай. Много е простичко.
За справка - живяла съм в Италиа достатъчно дълго и знам как е там. Да видим ако тук имаме таква система като Телепас как ще минеш през бариерата, пак ли с измами???. Сега да не ми кажеш , че италианските магистрали са идеални, защото не са.
Въобще не желая да навлизам в дребнави спорове.   Crossing Arms Има си закони, има си КАТ. (точка)

Реално погледнато с една винетка, може само една кола да се движи в извънградски условия. Така е спазено изискването на закона да си с винетка извън населено място. )
В града винетка не ти трябва така или иначе.

А на мен въпроса ми е къде отиват парите от винетките? Защото явно не отиват за изграждане на пътища, а за поддържане на старите да не говорим.
Има едно градче на около 30км от Плевен до което, за да се отиде трябва винетка. Няма да казвам, че 5км участък е осеян с дупки, то са направо кратери. И за това ми искат винетка...

Мирама, абсолютно си права. Всички знаем, че се краде, но това е тема на друга дискусия и не бива да го използваме за оправдание да крадем и ние. Мисля, че всеки трябва първо да си оправи "собствената градинка".

# 22
  • София
  • Мнения: 8 937
Реално погледнато с една винетка, може само една кола да се движи в извънградски условия. Така е спазено изискването на закона да си с винетка извън населено място. )
В града винетка не ти трябва така или иначе.

А на мен въпроса ми е къде отиват парите от винетките? Защото явно не отиват за изграждане на пътища, а за поддържане на старите да не говорим.
Има едно градче на около 30км от Плевен до което, за да се отиде трябва винетка. Няма да казвам, че 5км участък е осеян с дупки, то са направо кратери. И за това ми искат винетка...
Реално и аз съм на мнение, че пътищата ни са отвратителни и се събират излишно пари. Но законът си е закон, ако счупиш нещо по този път пак на базата на този закон, можеш да съдиш съответната институция, която поддържа пътя. Колко е сигурно, че ще спечелиш такова дело не знам. Но това не отменя наличието на закона, задължаващ те да си купиш винетка. А това, че българинът вместо да си търси правата, предпочита да тарикатее е една от причините всичко да ни е на тоя хал.
А колкото до това, че някой е закъсал за 67 лв и това не е довод. Който има кола или в случая поне две, за годината има толкова много разходи и не може да е закъсал точно за тази сума. Пък и "който има мустак си купува гребенче за мустак". Hug

# 23
  • sofia
  • Мнения: 8 943
Ние рядко пътуваме извън града, но застраховката и прегледа ги лепим върху тиксо. Тиксото много по-лесно се маха после. И изобщо не си личи.

# 24
  • София
  • Мнения: 1 555
Ей, голям спор за тези винетки.  Laughing

По принцип стана ми интересно и се зачетох в закона. Първо никъде не видях да пише, че винетката важи за конкретен автомобил.   Пише, че валидна винетка е тази, която е залепена на определено място, която отговаря на категорията на превозното средство и която не е с изтекъл срок. И потребителят на републиканските пътища заплаща винетна такса, за да може да ги използва с пътно превозно средство.

Цитат
Чл. 1. (1) С наредбата се определят условията и редът за ползване на пътна инфраструктура -
републикански пътища или части от републикански пътища на Република България, определени
от Министерския съвет, от страна на потребители за определен срок срещу заплащане на винетна
такса.
(2) Ползването на републиканските пътища на Република България включва движението и/или
паркирането на пътни превозни средства по републиканските пътища или по техни участъци.

(3) Потребители на републиканските пътища на Република България са:
1. физически лица и юридически лица, които използват републиканските пътища с пътни
превозни средства, регистрирани в Република България, наричани по-нататък "местни
потребители";
2. физически лица и юридически лица, които използват републиканските пътища с пътни
превозни средства, регистрирани в други страни, наричани по-нататък "чуждестранни
потребители".

Чл. 4. (1) Винетната такса се заплаща от всяко българско или чуждестранно физическо лице или
юридическо лице - собственик или ползвател на пътно превозно средство, което за определен
период ще ползва републиканските пътища или техни участъци.

Също пише, че винетката се залепя на дадено място на предното стъкло. Не пише как се залепя - ако искам и с лепило мога да я лепна, ако искам и с дъвка да я залепя - не виждам на какво основание някои би ме глобил.

Разбира се може някъде да греша в тълкуванията, но уж подробно прочетох закона и това са ми впечатленията. Thinking

Но законът си е закон, ако счупиш нещо по този път пак на базата на този закон, можеш да съдиш съответната институция, която поддържа пътя. Колко е сигурно, че ще спечелиш такова дело не знам. Но това не отменя наличието на закона, задължаващ те да си купиш винетка.

Ами ето - цитирах закона. И пак казвам - ако си купя винетка, къде в закона пише, че не мога да я използвам не с единия, а с другия си автомобил?  Thinking Законът ме задължава да си купя винетка съгласна съм... купила съм си, платила съм такса да се движа с пътно превозно средство по републиканските пътища.


Иначе ето тази наредба гледам - http://www.rta.government.bg/n_uredba/nvt.pdf. Ще се радвам да прочетете и вие и да коментирате, съвсем възможно е и аз да греша някъде.  Thinking

# 25
  • София
  • Мнения: 8 937
Ето тук:
Чл. 10. (1) За преминаване по отделни републикански пътища или техни участъци и съоръжения може да се въвеждат такси.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 6 от 2004 г.) За преминаване на пътни превозни средства с българска или с чуждестранна регистрация, посочени в този закон, по републиканските пътища, изброени в списък, приет с решение на Министерския съвет и обнародван в "Държавен вестник", се събира такса за ползване на пътната инфраструктура - винетна такса. Заплащането на винетна такса дава право на едно пътно превозно средство да използва за определен срок републиканските пътища.

# 26
  • Морска приказка
  • Мнения: 465
Ивон браво, че си се постарала. Аз обаче имам едно питане, понеже все още не съм си купила винетка и няма как да провера, та тези, които имат :
Пише ли на самата опаковка на винетката как трябва да се залепи, защото ако не е изпълнено, не се ли получават нещата като" да не си монтирал правилно уреда и да не ти важи гаранцията" или нещо от тоя сорт?

# 27
  • Мнения: 3 977
Ивон , правилно тълкуваш  Peace

Aннa , би ли ми казала защо на винетката не пише номера на автомобила ,а името на водача  Wink

# 28
  • София
  • Мнения: 2 271
Ивон браво, че си се постарала. Аз обаче имам едно питане, понеже все още не съм си купила винетка и няма как да провера, та тези, които имат :
Пише ли на самата опаковка на винетката как трябва да се залепи, защото ако не е изпълнено, не се ли получават нещата като" да не си монтирал правилно уреда и да не ти важи гаранцията" или нещо от тоя сорт?

Ето как изглежда годишната винетка, като си я купиш  - според закона, това нещо трябва да се залепи на предното стъкло.

# 29
  • Мнения: 22 466
Ивон, много правилно си дала закона тук, защото хората все спорят за неща, с които не са запознати.
И след като никъде не е посочено как да си залепиш винетката, то го правиш както ти прецениш.
Ако винетките бяха поименно и на превозното средство, естествено че за всяка кола, ще си трябва отделна, както е при застраховките.
Но тъй като това не е така - можеш да си ползваш 1винетка и за 5коли ако искаш.

Общи условия

Активация на акаунт