? към младите шофьори(КИ) - 4

  • 36 398
  • 708
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 1 948
Хора, представете си просто маломерно кръстовище, това са вътрешни улички, ако има и от двете страни коли спрели се получава улица с по едно единствено платно.Наистина не се разминават колите.И наистина трябва да се съблюдава правилото за десностоящия в случай, че няма никакви знаци за предимство.
Ама как паркирали коли на средата на кръстовището? Колкото и да са тясни улиците, кръстовището е поне две платна, няма от какво да се стесни (освен от някоя яма). А и факта, че има знаци за предимство, говори, че улицата не е била толкова малка.

Хубаво е, че сте се разминали, няма какво толкова да го мислиш.
Има, има какво да го стесни. Хората редовно си спират и в самото кръстовище, точно на ъгъла, на диагонал. Ходи, че се размини с някой. Че и за да видиш има ли коли трябва да си подадеш носа на колата до средата на кръстовището.

# 691
  • София
  • Мнения: 156
За да изместим малко темата на дискусията, искам да ви попитам има ли някоя от вас, която да кара кола с десен волан?! Това ама хич не мога да си го представя... Колкото и да свикваш ми се струва крайно опасно, трябва да си возиш  някой до теб да ти казва при задминаване примерно дали има коли, другия вариант е ти самият да се показваш като жираф към левия прозорец. Просто ми е супер странно че виждам толкова много коли с обратен волан в голям град като София и евала им правя, че се справят някак...

# 692
  • Мнения: 4 785
Двойно по-евтини са от същия модел с ляв волан - затова, не е от кеф, обръщането е към 2000-3000 лева, колкото да дадеш за такава с ляв, затова не ги сменят, а и е много играчка с дефекти в крайния резултат...

# 693
  • София
  • Мнения: 8 947
Двойно по-евтини са от същия модел с ляв волан - затова, не е от кеф, обръщането е към 2000-3000 лева, колкото да дадеш за такава с ляв, затова не ги сменят, а и е много играчка с дефекти в крайния резултат...
По едно време май обмисляха в закона да забранят да се карат такива коли у нас. Просто защото не са съобразени с нашето движение. Гледам повече мъже карата такива коли. Аз лично не бих, струва ми се много трудно.

# 694
  • Мнения: 22 538
blackrose1989, и според мен е кофти.
Но вече спряха да регистрират коли с десен волан, което е добре.
Иначе са по-евтини и то доста, в сравнение с абсолютно същата кола с ляв волан. И варианта е обръщане, но е играчка и ти трябва добър майстор.

Анна, и жени съм виждала да ги карат, даже преди няколко дни една мацка си караше такъв джип с десен волан.

# 695
  • Мнения: 599
Я някой да ми припомни от прясно училите дали пешеходецът е с предимство пред кола, завиваща наляво.
Че на няколко пъти ми се случва да се шмугвам за ляв завой от главен път и да ми се налага да изчаквам току що стъпил на платното пешеходец, щото ме гледа отвисоко-т.е. "с предимство съм". Пешеходната пътека не е зебра, а обикновена. Знам, че са с предимство пред завиващите надясно, защото тогава няма риск и за шофьора-не пресича пътя на никого, но когато правя ляв и спра, за да изчакам пешеходец, рискувам да ме отнесе този, пред който съм решила да мина, но не съм успяла.
По регулираните със светофари кръстовища винаги свети червено на пешеходците, когато е пусната лявата секция за колите. Оттам си вадя и извода, че не са с предимство. Но ако е така на какво трябва да разчитам, за да не бъда блъсната някой ден поради изчакването на пешеходец. Само да кажа, че няма начин да чакам да се опразни напълно отсрещното платно и тогава да завия, щото става въпрос за булевард и движението е много натоварено.
Дано да ме разбрахте какво питам   Simple Smile

# 696
  • София
  • Мнения: 334
Я някой да ми припомни от прясно училите дали пешеходецът е с предимство пред кола, завиваща наляво.
Че на няколко пъти ми се случва да се шмугвам за ляв завой от главен път и да ми се налага да изчаквам току що стъпил на платното пешеходец, щото ме гледа отвисоко-т.е. "с предимство съм". Пешеходната пътека не е зебра, а обикновена. (...)
Пешеходецът е с предимство.
Цитат
По регулираните със светофари кръстовища винаги свети червено на пешеходците, когато е пусната лявата секция за колите. Оттам си вадя и извода, че не са с предимство.
Има различни видове кръстовища, които според вида и натовареността си са регулиране по специфичен начин.
И всъщност, когато правиш ляв завой, си най-прецакана: ако няма отделна секция за завиващите наляво, чакаш евентуални трамваи, после насрещното (както продължаващи направо, така и завиващи надясно), пропускаш и пешеходците и чааааак тогава преминаваш. Наистина при светофар с отделна секция за завиващите наляво най-често за пешеходците свети червено. Обаче има и кръстовища, на които им свети зелено. Най-гадно е последния вид, понеже за пешеходеца зеленото може да се смени с червено, докато е още по средата на шосето. А някой забързан завиващ наляво да види само, че човекът се мотае на червено и да не го изчака и да му забави изтеглянето.
Едно от кръстовищата в моя квартал е регулирано така, веднъж ми се случи точно по описания начин да ме засече някаква "баничарка", щеше да ни отнесе с количката на пешеходната пътека  Confused Просто бях тръгнала на зелено, в средата ми светна червено, откъм гърба ми със скорост лети в ляв завой и ми свири да съм се махала, понеже на него му е още зелено или жълто, а на мен, видите ли, ми е червено  ooooh!

Изобщо пешеходците са най-уязвимите участници в движението, дори и неправилно да преминават или престояват, хубаво е да ги пропускаме и да сме толерантни към тях. После идват и велосипедистите и мотоциклетистите Simple Smile

# 697
  • Мнения: 4 785
Обожавам левия завой в Надежда - от Бели Дунав (при Била) за Ломско...але, алееееее  Laughing  Чакам насрещно за направо, още едни завиващи на ляво от наасрещното - влиза се в една лента, няма място да влезем и двата потока, чакам пешеходци на зелено и за разкош светофара е не повече от 15 секунди  Mr. Green Е там един ден, една натокана ходеше със скоростта на охлюв, защото говореше по телефона и търсеше нещо из чантата си  ooooh! Такъв клаксон обра от мен и други ляв, че скока й беше за златен медал на Олимпиадата  Crazy

# 698
  • Мнения: 22 538
na_ga, пешеходецът винаги е с предимство ако на пешеходната пътека няма светофар.
Ако си има светофар си го чака да светне зелено.
Но в твоят случай - да, чакаш пешеходеца да премине.

# 699
  • София
  • Мнения: 334
Mirama, кратко и ясно  Laughing Аз май съм се поувлякла по-горе в разсъждения  Laughing

(...) ми се налага да изчаквам току що стъпил на платното пешеходец, щото ме гледа отвисоко-т.е. "с предимство съм". Пешеходната пътека не е зебра, а обикновена. (...)
Между другото, това с пешеходните пътеки и на мен ми е направило впечатление. Имахме някога в училище (набор '79 съм) занятия по безопасност на движението. Там ни обясняваха, че на пешеходна пътека тип "зебра" пешеходците са с предимство, а на тези, очертани само с пунктир, с предимство са колите.
Да, НО... В закона няма такова разделение. Двата вида пътеки си съществуват, но не се сещам да съм чела нищо за предимства според типа им. Т.е. от гледна точка на водачите на МПС и двата вида дават предимство на пешеходците. Интересно ми е, аз ли съм пропуснала нещо или са променени част от текстовете и се е получило някакво разминаване, но няма и кого да питам за това  newsm78 Някой да знае нещо по въпроса?

# 700
  • Мнения: 1 798
Обожавам левия завой в Надежда - от Бели Дунав (при Била) за Ломско...але, алееееее  Laughing  Чакам насрещно за направо, още едни завиващи на ляво от наасрещното - влиза се в една лента, няма място да влезем и двата потока, чакам пешеходци на зелено и за разкош светофара е не повече от 15 секунди  Mr. Green Е там един ден, една натокана ходеше със скоростта на охлюв, защото говореше по телефона и търсеше нещо из чантата си  ooooh! Такъв клаксон обра от мен и други ляв, че скока й беше за златен медал на Олимпиадата  Crazy
Бре,Трейси,да не съм била аз Joy?Но не би,а?Аз откак съм и  на гуми,освен с двукрачката съм на галоп на пътеки. Laughing
(Но откак се  омързеливих  ходя пеш до Билла)




# 701
  • Мнения: 2 765
Някой да знае нещо по въпроса?

 Ами взимах теория преди месец и половина- та пешеходната пътека си е пешеходна пътека, независимо от начина й на маркиране, няма степенуване на предимствата според вида й.
 Да не говорим, че другото което въобще не се знае от по- старите шофьори е , че на кръстовище, продълженията на тротоарите и банкетите са пешеходни пътеки, дори и да не са маркирани.  Peace

# 702
  • София
  • Мнения: 334
(...) Да не говорим, че другото което въобще не се знае от по- старите шофьори е , че на кръстовище, продълженията на тротоарите и банкетите са пешеходни пътеки, дори и да не са маркирани.  Peace
Оооо, аз пък си мислех, че младите не го знаят това? Понеже аз и от баща си го знам, преди още да започна курсовете и да го прочета в закона, а той си е все пак по-възрастен, нали Simple Smile Във всеки случай, когато съм пеш, не разчитам на това някой шофьор да го знае  hahaha

Цитат
та пешеходната пътека си е пешеходна пътека, независимо от начина й на маркиране, няма степенуване на предимствата според вида й.
Точно така е, но работата е там, че навремето в училище ни правеха някакво разделение, а в закона и правилника го няма  Thinking Ето, че и na_ga споменава за това, може би навремето все пак е имало нещо? Не че е важно, просто ми стана любопитно Simple Smile

В момента в Правилника е упоменато само:
    Чл. 25. (1) Пешеходната пътека М8.1 тип „Зебра" се използва в пътни участъци между кръстовища. При необходимост тя може да се поставя и на кръстовища.
    (2) Пешеходната пътека М8.2 се използва само на кръстовища.


Ако мъжът ми реши да покара с интруктора в скоро време, ще питам и ще пиша непременно какво ми е отговорил  Peace

# 703
  • Мнения: 746
Момичета, имате ли информация дали промяната в закона за защита на потребителския кредит е приета - да върнеш лизингов автомобил в рамките на 14 дневен срок? Гледах по Държавен вестник, но не видях. Щяло да се гласува на 12ти май, пише в Дневник.
Казусът е закупуване на автомобил на лизинг, чисто нов, за който първоначално казват, че ще го дадат 3 дена след плащане, а сега казват, че поради промяната в закона, за да предотвратят това да караш 14 дни и да върнеш колата, ти забавят сдаването на автомобила?

ето и статията в дневник:

http://www.dnevnik.bg/pazari/2010/03/15/873758_lizingut_moje_da_ … laten_rent_a_car/

# 704
  • Мнения: 9 990
Момичета, нямате право да надувате клаксони за бавен пешеходец.Той не е виновен за кофти регулировката на светофара или за трафика.Аз си чакам чинно, случва се да преминава по кола на светофар заради пешеходец.Какво очаквате-той да прелети ли?Вие, като пешеходци-не ви ли се е случвало да тръгнете веднага на зелено и едва преполвили да светне червено?На мен са ми свиркали така с децата.Еми извинете-ама децата са бавни, така е.Дори и да си е ровела в чантата-не свиркайте.Човек удар може да получи така.Лично на гърба си съм го изпитала.Детето рева после 2 часа от уплах, защото някоя натокана в колата я мързи да изчака и очаква на спринт да взимаме улицата.. Mr. GreenСестра ми, с шина на крака-не куца, не и личи от 100 км че е с шина, но не може да се затича, някой може да си мисли, че просто се мотка, защото ходи много бавно.Не сте прави в случая дори да е от пешеходеца, не можете да очаквате той да се телепотрира за секунди.Да, хората пеша ходят както бързо, така и бавно.Толкоз.

Общи условия

Активация на акаунт