Как можем да помогнем за насърчаване на кърменето?

  • 2 628
  • 22
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 398
Здравейте, мами!!!
Преди да се преместим в Канада работих като журналистка във вестник Монитор, но отразявах теми, които са доста далечни от здравеопазването. Не съм изпитала на свой гръб родилни отделения, отношение към родилки и бебета в БГ, защото забраменях тук и тук ще раждам първо дете. Но това не значи, че не знам за какво става дума. Не искам да си спомням сестра ми през първите дни, като се роди племеника, с възпалени гърди от цеденето, с болки при кърменето, а бебето плаче  и тя се чувства едва ли не безсилна, че не може нищо да направи.
За мен е малко тъжно, че много семейства като нас напускат страната и раждат зад граница. В града където сме, тази година се родиха поне 3 български бебета и чакаме още 3. За нас с мъжа ми беше невъзможно да си позволим бебе в България, въпреки че човек като има желание, всичко може, но това е друга тема. Та искам да кажа, че ще се опитам да помогна, защото като гледам как добре се отнасят тук към бременните и родилките, смятам, че българските мами и най-вече бебета не го заслужават. Не може тука да ме зариват с брошури за кърменето, да ми дават бедзплатни купони за мляко, защото кърмя, а в България педиатрите да предписват кърмене под режим, вода и биберони в родилното. А уж догодина ще сме част от ЕС. Но да не избивам на политика...
Та и друго искам да кажа. От опита ми като журналист видях, че са най-полезни срещите, а не писмата - дори и на ниво зам. министри, но от името на асоциация, движение и т. н. Но трябва да им се поднасят исканията точно и конкретно, а не разлято. Друг вариант е среща с депутати в парламента, тези, които участват в здравната комисия. http://www.parliament.bg/?page=ns&lng=bg&nsid=6&acti … =show&bid=164
Те се водят най-големите спецове в здравеопазването сред всички останали депутати и подготвят законите в тая област преди да бъдат гласувани и предложени пред целия парламент. Освен това поставят и питания всеки петък към министри от правителството по време на парламентарния контрол. Ако председателят на здравната комисия например отказва среща, може и с някой от зам. председателите, които са в коалицията – например Щерев от НДСВ или с някоя от жените депутатки. А това, което пък тук виждам е, че каквото не си поискал, това не са ти дали. Но местните го искат с протести и стачки. Но да не съм голословна. Ще помагам с каквото мога, макар че от разстояние не е същото, като на място.

# 16
  • Мнения: 3 161
Трудна задача, но не невъзможна. Мисля, че е важно да имаме ясна идея какво искаме и към кого да се обърнем с това искане - иначе нищо никога няма да се промени.

Предлагам линк към сайта на BBC Action network guides - дава много ценни насоки как се организира акция и т.н.: http://www.bbc.co.uk/dna/actionnetwork/guidelist

Възможните начини за въздействие са много - стига да има време, енергия и желание. Изброявам с известни допълнения от посочения по-горе сайт на BBC:

1. Подписка и събиране на подкрепа;
2. Лобиране на политици, народни представители, институции;
3. Намиране на подкрепа от известни публични личности;
4. Благосклонно медийно покритие;
5. Организиране на прес-конференции; 
6. Изготвяне на прес-рилийз (не знам има ли бълг. еквивалент терминът);
7. Изготвяне и разпространяване на брошури;
8. Организиране на събития, публични изяви за привличане общественото внимание; напр. Национална седмица на кърменето (Световната беше добро начало - можем да продължим);
9. Коалиране с други организации и обединяване на усилията (ЛаЛече, УНИЦЕФ, ХЕИ, и т.н.)
10. Организиране на групи за взаимопомощ: форумът е едно чудесно начинание - можем да го популяризираме; също така са необходими бейби кафета и др. подобни неформални места за срещи;


Важно е също да знаем какво целим, например:
1. Повече болници-приятели на бебето - по възможност да отговарят на някакви стандартни критерии, а не само да се кичат с това име (това особено засяга всички нас, които смятаме да раждаме отново и не смятаме да го правим в домашни условия);
2. Женски консултации, които подкрепят кърменето и дават адекватна информация (в Шейново по мое време препоръчваха 3-те часа, водата и пр);
3. Педиатри в подкрепа на кърменето;
и т.н.

На първо място обаче мисля, че скоро трябва да създадем собствена организация (гражданска инициатива, сдружение или др. - правистите да помагат), за да имаме някаква легитимност и да можем да правим подобни акции или да поставяме някакви искания. Аз имам подобни планове и ако някой се интересува - пуснете ми на ЛС, за да знам. Дори и една частица от изброеното да направим, все е нещо - и най-дългият пъ тзапочва с една единствена крачка.

# 17
  • Мнения: 53
Много се извинявам, ама не разбрах какво ще искате от Здравното министерство.  Та те са си направили програма за кърменето и захранването - просто проверете това, което съм копнала - вярно, че е дълго, ама все пак... Най-добре би било просто да се разпространява информацията и сред педиатрите -  принтираш и носиш. Това са наредби от министерството и никой не бива да ги оспорва. Не вярвам, че някаква организация по кърменето, създадена по този начин, ще е от полза. Още повече, че мисията и целите са ми абсолютно неясни. Каква би била разликата с ЛЛЛ например?

# 18
  • Мнения: 6 243
Много се извинявам, ама не разбрах какво ще искате от Здравното министерство.  Та те са си направили програма за кърменето и захранването - просто проверете това, което съм копнала - вярно, че е дълго, ама все пак... Най-добре би било просто да се разпространява информацията и сред педиатрите -  принтираш и носиш. Това са наредби от министерството и никой не бива да ги оспорва. Не вярвам, че някаква организация по кърменето, създадена по този начин, ще е от полза. Още повече, че мисията и целите са ми абсолютно неясни. Каква би била разликата с ЛЛЛ например?
Гинче, това, което ще искаме от Здравното министерство, е да създаде механизъм за изпъление на изготвената от тях програма. И да контролира доколко тя се спазва, вкл. и от педиатрите. Не е наша работа, а и е напълно безрезултатно ние да принтираме и да носим на педиатрите си статии от интернет. Радвам се, че сестра ти е срещнала разбиране, дано така да продължи. Но това, че акушерката й е почнала да не й противоречи, не значи, че ще препоръчва чутото и на другите бъдещи майчета.

ЛЛЛ има специфични цели, между тях не се включва дейност, свързана с подпомагането на конкретни държавни инстутуции за осъществяване на определена здравна (в случая) политика.

"Принтираш и носиш" - казваш - само че това, което ти си "копи+пейстнала" - националния план, е рамката. Липсват конкретните наредби. Липсва - което е по-важно - механизъм за контрол и санкция. Докато не се изградят тези неща, няма да заработи националната стратегия.

# 19
  • Мнения: 435
Баща ми беше депутат в 36-тото народно събрание , беше и председател на Комитета по горите . Предполагам , че ще може да ми ореди среща с някой  newsm78

# 20
  • Мнения: 3 760
Планът на МЗ е много добър, но докато няма заплаха от санкции.... Все пак е чудесно, че са го приели. И аз мисля, че първо трябва да се говори с министъра-може би паралелна среща /на Бу и още няколко компетентни майчета/ с министъра и отворено писмо. Целта на тази среща да е изявление на министерството /по всички медии/, отразяващо промените в концепцията за отглеждане на бебетата. Да се наблегне на факта, че е престъпление да са дават съвети от преди 20 и повече години, които са доказано вредни.
Вече като втора стъпка-ЖК. Мисля си също, че всяко джипи и всеки гинеколог трябва поне да разполагат с брошури по темата-да ги раздават по повод и без...
Кавото и да се реши тук-давайте да действаме. Хиляди майчета в този момент съсипват здравето на бебетата си поради незнание....

Последна редакция: сб, 11 фев 2006, 15:02 от Мъни

# 21
  • Мнения: 3 760
Пак съм аз.
Замислих се за имунизационния календар. Той, доколкото ми е известно е със статут "задължителен за всички". Не зная коя институция го изготвя, но сматам че към него трябва да бъде приложен и новият рамков план на МЗ. Тогава педиатрите, щат не щат, ще се съобразяват с него.
И още: брошурите популяризиращи кърменето да бъдат изготвени от ЛЛЛ СЪВМЕСТНО с МЗ. Това ще им придаде тежест. За това може да се говори с министъра. Аз например бих погледнала много по-сериозно на брошурка с препоръки на министерството, отколкото такава написана от незвестна организация /колко хора извън форума са чували за ЛЛЛ?/.

# 22
  • Мнения: 3 161
Цвети, браво, че си извадила тази тема. Питай баща ти какви познанства има и как смята, че е редно да се действа. Предложението на Зъхи също трябва да се разгледа и да се реши какво ще се предприеме.

Общи условия

Активация на акаунт