Оценките и мотивацията в началното училище

  • 18 355
  • 211
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 5 877
Благодаря, лельо Ог.
Искам образованието да бъде по същество, това е целият ми патос. Развивам непоносимост към нещата, които се явяват заместител на смисъла. Вярвам, че те не са просто излишни, те пречат.
Ето един пример извън темата.
Някой бюрократ е написал това в сайта на Агенцията за закрила на детето.
http://www.stopech.sacp.government.bg/?sid=child_bg
Няма да обяснявам защо е лошо, ти ще го видиш сама;
представих си как преживяло насилие дете отваря сайта и там, където би трябвало да срещне максимално адекватен език, чете следното:
"Страхуваш се, че някой ще ти се подиграе, защото не можеш да определиш дали това, което ти се случва е лошо или добро. Затова ние ти предлагаме информация, която ще ти помогне да си изясниш, кое поведение се счита за насилие и като какъв вид насилие може да го определиш.
Насилието се дели на физическо, психическо и сексуално."
...и туря точката с чувство за изпълнен дълг.
Това е. Мисля, че когато става въпрос за деца, е престъпно нещо да се върши проформа.

Може би примерите ми са от различно естество. Но образованието е нещо, което продължава 12 години, и също оставя отпечатък върху психиката.
За мен е важно да не се прави проформа.

# 211
  • София
  • Мнения: 1 143
И обобщено към повечето противници - оценките с нищо не пречат на креативността.

Напротив. Оценката може много успешно да пречи на креатвиността. Вместо детето да насочи своя мисловен и творчески потенциал върху конкретна задача, този потенциал се разсейва/ограничава/блокирва от съзнателни и несъзнателни мисли и/или тревоги за очакваната оценка.



Точно така. А също и спира мотивацията за търсене на нови знания, като се ограничават само с материала, преподаден в училище. Вчера, например, моят син се прибира от училище и аз му казвам да седне да реши 5 задачки /от Кенгуруто, тъй като не се яви/, а той веднага ми отговаря: "Оооо, нали имам само шестици, защо трябва да решавам допълнително задачи?!"
В този момент се самоопределих като мнение по въпроса, защото досега бях леко раздвоена - оценките в началния курс пречат.

Общи условия

Активация на акаунт