До кога е "бебешкото кривогледство"!?

  • 14 231
  • 45
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 802
До кога бебетата може да не движат едновременно двете си очи!? След кой месец вече се говори за "кривогледство"?

# 1
  • София
  • Мнения: 17 592
Не съм чувала за бебешко кривогледство - не не е и като да знам всички. При всяко положение може би следва да се консултираш с очен лекар, а не с форума... мисля.

# 2
  • Мнения: 508
Аз се бях притеснила за дъщеричката ни, че има проблем, беше към 6-тия месец, когато ми се стори, че е кривогледа. Лекарката обаче каза, че това е нормално за възрастта й. След 2-3 месеца, т.е. към 8-9 проблема Слава Богу изчезна.

# 3
  • Мнения: 1 802
Аз се бях притеснила за дъщеричката ни, че има проблем, беше към 6-тия месец, когато ми се стори, че е кривогледа. Лекарката обаче каза, че това е нормално за възрастта й. След 2-3 месеца, т.е. към 8-9 проблема Слава Богу изчезна.

Мерси за отговора!
И при нас е така, а личната ни докторка казва, че е нормално! Понеже вече незнам до колко мога да й вярвам, реших да попитам дали някой е имал такъв проблем!

# 4
  • Мнения: 4 335
Аз бях чела,че това е нормално до 6-ят месец.
При синьт ми продьлжаваше и след това,притесних се и го заведох на лекар.Оказа се,че няма проблем,на 8 месеца окончателно престана да го прави.

# 5
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
След шестия месец някъде трябва да изчезне.
А и не е хубаво да го провокираш.
Ако сложиш бебето да лежи и му даваш играчки, давай ги по-близо до дясната или лявата ръка, не по средата.
Малките бебета не могат да прехвърлят средната линия,  т.е. ако лявото им е близо, ще посегнат с лява ръка, ако дясното е близо, посягат с дясна. Сложен по средата, предметът ги обърква, а и като се опитват да го гледат, си събират очите.
С развитието на мозъка се изграждат повече връзки между полукълбата и се подобрява координацията ляво-дясно, тогава изчезва и кривенето на очите. Ако продължи и след 8-9 мес. възраст, потърсете очен лекар.

# 6
  • Мнения: 1 802
Малките бебета не могат да прехвърлят средната линия,  т.е. ако лявото им е близо, ще посегнат с лява ръка, ако дясното е близо, посягат с дясна. Сложен по средата, предметът ги обърква, а и като се опитват да го гледат, си събират очите.
С развитието на мозъка се изграждат повече връзки между полукълбата и се подобрява координацията ляво-дясно, тогава изчезва и кривенето на очите. Ако продължи и след 8-9 мес. възраст, потърсете очен лекар.
ААА значи за това е причината, че напоследък се проявява - ние тъкмо се научихме сами да си вземаме предмети и да ги прехвърля от едната ръка в другата - така докато си лежи - сама се протяга и взема нещо, после си го центрира точно над главата и си играе! Аз даже се чудех защо преди не съм го забелязала! Ще почакам значи още малко както ме съветва педиатърката(дано изчезне Praynig) пък после ще търся офталмолог!

firebird, ive7aaa, katelinka - благодаря ви!  bouquet

# 7
  • Мнения: 1 475
До към 6-тия месец- мойта щерка не си ги кривеше,но си ги обръщаше нагоре до бяло,като по-малка! #Crazy

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 409
и ние имахме проблем с очите,едното оченце изоставаше в определен момент и определена поза. Заведох я на очен лекар на 1г. и 3м. някъде,тя я прегледа на два апарата, показваше и разни неща и следеше как се движат очите. Каза,че до 5-7г. възраст имат т.н. "фотографско" кривогледство, един вид  при снимки най-много си личи,но всъщност е от значение в кой ъгъл е направена снимката. Също така каза,че разстоянието между двете очи е много малко и с растежа на детето се увеличава и съответно и очите се раздалечават и изчезват подозренията за т.н. мнимо кривогледство.
Но при всички случаи по-добре да го погледне специалист.  Peace

# 9
  • Мнения: 9 973
малкия още си ги криви от време на време

# 10
  • Мнения: 4 306
Струва ми се, че моята дъщеря го прави, когато гледа нещо съвсем отблизо. Според баща й си въобразявам.

# 11
  • Мнения: 94
малкия още си ги криви от време на време

Това не е съвсем нормално. Трябва да се консултира със специалист. На мен така ми откриха ленив нерв и го коригираха оперативно в детска възраст, но срокът за успешна корекция е до преди началото на пубертета. Затова, без да се паникьосвате, следете зрението на децата си, докато са в ранна възраст и не е късно за някаква корекция. Мой приятел, набор, със същия проблем, беше изпуснал срока, и досега се мъчи с повече или по-малко успешни лазерни интервенции Peace
Така, че трябва да се държат очичките под око Hug

# 12
  • Мнения: 2 270
в една от книгите, които четох пише, че е нормално до 3-4-ти месец и ако продължи да се консултираме с лекар

# 13
  • Мнения: 2 447
Струва ми се, че моята дъщеря го прави, когато гледа нещо съвсем отблизо. Според баща й си въобразявам.
И моят мъж смяташе, че си въобразявам.Синът ми също в началото го правеше само при събиране на погледа в една точка.Това забелязах още от месечен,по съвет на педи изчаках да мине годинката.Сега в момента,носи очила за корекция.Според офталмоложката,така се започва.В началото е от време на време,постепенно започва да криви по-често,докато накрая стане забележимо от всички.Ако имате съмнения консултирайте се специалист.
И в тази връзка Деси,и аз смятам,че ако не сте го водили на очен,не е нормално все още да криви.Или ти имаш предвид бебето?

# 14
  • Мнения: 1 424
Томи спря да си криви очичките към 5я месец. Сега го заглеждам от време на време и не съм забелязала пак да го прави. Все пак една консултация със специалист няма да навреди, макар и да се окаже,че няма проблем, но поне ти ще си спокойна Peace

# 15
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Прочети това ,http://www.lolov.com/frames/container/info/faq/eye/strabismus.html
ако имаш притеснения консулт с офталмолог  няма да е излишен.

# 16
  • Мнения: 1 802
Благодаря на всички - ще отидем непременно, но може би ще изчакам още 1-2 месеца - явно не е нещо което трябва да се реши на момемнат, пък и може да се оправят нещата до тогава!

# 17
  • Мнения: 1 428
Аз не съм забелязала такова нещо при дъщеря ми.

# 18
  • Мнения: 4 306
Струва ми се, че моята дъщеря го прави, когато гледа нещо съвсем отблизо. Според баща й си въобразявам.
И моят мъж смяташе, че си въобразявам.Синът ми също в началото го правеше само при събиране на погледа в една точка.Това забелязах още от месечен,по съвет на педи изчаках да мине годинката.Сега в момента,носи очила за корекция.Според офталмоложката,така се започва.В началото е от време на време,постепенно започва да криви по-често,докато накрая стане забележимо от всички.Ако имате съмнения консултирайте се специалист.

Ох, притесних се сега. Утре сме на консултация, ще я питам нашата докторка. А препоръки за детски офтамолог може ли да ми дадете? Как протича прегледът при такова малко дете?

# 19
  • Мнения: 903
При нас нямаше такива проблеми до 2 години и 9 месеца. Тогава изведнъж започна да си криви едното око и да го прибира към носа и вече няколко месеца сме с очила, че се оказа, че е с далекогледство и разлика в двета очи +4 на едното и +4.5 на другото.
Съветът ми е ако нещо мислите, че не е наред консултация с очен няма да навреди.

# 20
  • Мнения: 2 447
Струва ми се, че моята дъщеря го прави, когато гледа нещо съвсем отблизо. Според баща й си въобразявам.
И моят мъж смяташе, че си въобразявам.Синът ми също в началото го правеше само при събиране на погледа в една точка.Това забелязах още от месечен,по съвет на педи изчаках да мине годинката.Сега в момента,носи очила за корекция.Според офталмоложката,така се започва.В началото е от време на време,постепенно започва да криви по-често,докато накрая стане забележимо от всички.Ако имате съмнения консултирайте се специалист.

Ох, притесних се сега. Утре сме на консултация, ще я питам нашата докторка. А препоръки за детски офтамолог може ли да ми дадете? Как протича прегледът при такова малко дете?
Не съм споделила с цел да те притеснявам.А по-скоро да си имаме едно наум,и че една консултация не би ни коствала усилие.Надявам се при вас се окаже,че са само напразни притеснения.Не виждам от кой град си.Попитай вашата лекарка за препоръка.

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 1 563
Мдааа, при нас като беше бебе малката кривеше понякога едното оченце.Майка ми много се притесняваше и заведе детето на очен лекар. Докторът каза, че това е нормално до годинката. След годинката продължаваше леко, почти незабележимо да го криви. Майка ми отново ми наду главата и отново последва преглед. Докторът отново потвърди, че няма проблем!Може би до 3-тата годинка се забелязваше все още някакво незабелижимо кривене... После изчезна напълно.

# 22
  • Мнения: 360
Мая си кривеше едното око до 4-5 месец,но за ваше успокоение се консултирайте със специалист Peace

# 23
  • Мнения: 94
Струва ми се, че моята дъщеря го прави, когато гледа нещо съвсем отблизо. Според баща й си въобразявам.
И моят мъж смяташе, че си въобразявам.Синът ми също в началото го правеше само при събиране на погледа в една точка.Това забелязах още от месечен,по съвет на педи изчаках да мине годинката.Сега в момента,носи очила за корекция.Според офталмоложката,така се започва.В началото е от време на време,постепенно започва да криви по-често,докато накрая стане забележимо от всички.Ако имате съмнения консултирайте се специалист.
И в тази връзка Деси,и аз смятам,че ако не сте го водили на очен,не е нормално все още да криви.Или ти имаш предвид бебето?

Точно така започна и при мен, носих очила за корекция ок. година, но това не дава резултат. Оперативната корекция отстрани проблема Peace Оттогава зрението ми е перфектно.

# 24
  • Мнения: 4 306
От София сме. Ще съм благодарна, ако ми препоръчате специалист!

# 25
  • Мнения: 2 447
Струва ми се, че моята дъщеря го прави, когато гледа нещо съвсем отблизо. Според баща й си въобразявам.
И моят мъж смяташе, че си въобразявам.Синът ми също в началото го правеше само при събиране на погледа в една точка.Това забелязах още от месечен,по съвет на педи изчаках да мине годинката.Сега в момента,носи очила за корекция.Според офталмоложката,така се започва.В началото е от време на време,постепенно започва да криви по-често,докато накрая стане забележимо от всички.Ако имате съмнения консултирайте се специалист.
И в тази връзка Деси,и аз смятам,че ако не сте го водили на очен,не е нормално все още да криви.Или ти имаш предвид бебето?

Точно така започна и при мен, носих очила за корекция ок. година, но това не дава резултат. Оперативната корекция отстрани проблема Peace Оттогава зрението ми е перфектно.

Не дава резултат или при теб не даде резултат?

# 26
  • Мнения: 94
Не дава резултат или при теб не даде резултат?

Масово не дава резултат. Носенето на очила може да коригира евентуално детско далекогледство, ако го имате, но то така или иначе отшумява в пубертета. От друга страна операцията е лека, без всякакви усложнения и се възстановяваш бързо, но дали да се прибегне до нея, разбира се, зависи от преценката в конкретния случай Peace

# 27
  • Мнения: 4 306
Върнахме се от консултация, докторката каза, че ще ми даде направление при специалист. Ще изчакам да се вдигне снега и ще ги водя и двамата. Каза, че най-вероятно няма нищо, но ако има нещо дребно, то само майката може да го забележи, защото е повече време с децата. Ще отидем на профилактичен преглед, да ги проверят и двамата. Слава Богу ние в кувьози не сме били, но пак ми е свито.

# 28
  • Мнения: 86
И малкият започна да си криви едното оченце , но не постоянно и аз мисля да го заведа на очен защото започнах да се претиснявам

# 29
  • Мнения: 903
Всяко нещо хванато на време може да се оправи Simple Smile
Успех на прегледа и пиши да кажеш какво е станало  Peace

# 30
  • Мнения: 2 447
Върнахме се от консултация, докторката каза, че ще ми даде направление при специалист. Ще изчакам да се вдигне снега и ще ги водя и двамата. Каза, че най-вероятно няма нищо, но ако има нещо дребно, то само майката може да го забележи, защото е повече време с децата. Ще отидем на профилактичен преглед, да ги проверят и двамата. Слава Богу ние в кувьози не сме били, но пак ми е свито.
Това изобщо не е гаранция за нищо.И синът ми не е бил в кувиоз.Все пак стискма палци при вас да няма нищо.И да го израстете. Ако ли пък не- Всичко хванато навреме е поправимо. Hug

# 31
  • Мнения: 86
Сега се пребрахме от преглед и ни дадоха едни капки които ще му разширят зениците и след 5 дни пак на преглед

# 32
  • Мнения: 27
до към 6 месец би трябвало да изчезне

# 33
  • Мнения: 25
Струва ми се, че моята дъщеря го прави, когато гледа нещо съвсем отблизо. Според баща й си въобразявам.
И моят мъж смяташе, че си въобразявам.Синът ми също в началото го правеше само при събиране на погледа в една точка.Това забелязах още от месечен,по съвет на педи изчаках да мине годинката.Сега в момента,носи очила за корекция.Според офталмоложката,така се започва.В началото е от време на време,постепенно започва да криви по-често,докато накрая стане забележимо от всички.Ако имате съмнения консултирайте се специалист.

Ох, притесних се сега. Утре сме на консултация, ще я питам нашата докторка. А препоръки за детски офтамолог може ли да ми дадете? Как протича прегледът при такова малко дете?
Относно прегледа ние сме минали вече 3 такива:разширяват се зениците на детето с очни капки(колир)и офталмолога ги гледа с някаква апаратура.По-точно оглежда очните дъна и стъкловидното тяло дали има някакви изменения в оглежданите зони.Точно преди втория ни преглед единият ми близнак започна да криви очички. Тогава са били  на 2 месеца и нещо.Лекарката обясни, че до 8 месец се счита в нормата оттам нататък трябва да се проследява до 2 години, после очила и ако не помогне операция.На въпроса ми на какво се дължи при нас, отговорът беше,че това е физиологично, а не вродено и когато мускулът укрепне би следвало да се оправи.Далекогледството, което имат и двамата ми синове каза,че също е почва за това кривене.надявам се да съм била изчерпателна.

# 34
  • Мнения: 86
В понеделник ще го водим пак на лекар горкичкото много се измъчва когато му слагам капките  Sadно дано всичко еш наред

# 35
  • Мнения: 1 802
Стискам палци - пиши как сте! Hug

# 36
  • Мнения: 86
Направиха на малкият прегледа и казаха , че нямало нищо тревожно ( дано да е така) има съвсем леко далекогледство , което било нормално и казаха след една година пак да отидем на преглед. Другото , което каза е да купим слънчеви очила и когато е слънчево да му ги слагам, защото светлината му дразнела очичките . Сега се чудя newsm78 дали да не отида и на още един лекар

вера води ли детенце на преглед и какво ти казаха?

Последна редакция: чт, 04 мар 2010, 01:36 от AnMary

# 37
  • Мнения: 2 447
vankonasi,  ако имаш и най-малкото съмнение в думите на лекаря,моят съвет е да потърсиш още едно мнение.Нищо няма да загубиш.

# 38
  • Мнения: 4 187
малкия още си ги криви от време на време

Това не е съвсем нормално......



Според мен става въпрос за бебето  Wink !

# 39
  • Мнения: 1 072
Моят син имаше подобен проблем като бебе и някъде към 5-6- месеца го бях водила на офталмолог. Тя, докторката, беше казала, че ако до 1 година не отшуми, да го заведа отново, но преди една година не било притеснително. Дори не се препоръчвали прегледи на очите преди една година /в смисъл разтвори, разширяване на зеницата и т.н./ С едно уточнение, ние живеехме извън България тогава, тук може да има различни стандарти или практики.

# 40
  • Мнения: 375
Този вид кривогледство е до 1 годинка,че и малко повече,изобщо не изчезва до 6-я месец,до годинка е нормално на моменти да си кривят едното оче,след това от само себе си изчезва.

# 41
  • Пловдив
  • Мнения: 404
Здравейте!
Все повече се заглеждам в очичките на десетмесечната ми дъщеря и започвам да се притеснявам. Синът ми, който е на 3 г. 5 м., също имаше такъв проблем - кривогледство, но ми беше обяснено, че при много бебета е така, докато се фиксирала очната ябълка /може да не се изразявам много правилно, но така или иначе разбрах, че нещата си идват на мястото от само себе си и наистина, не помня на каква възраст е станало това, но в момента детето си е наред с очите/. Сега обаче ми прави впечатление, че при дъщеря ми този проблем не отминава и се чудя дали да потърся лекарски съвет или ще стана смешна, още повече, че вече имам едно дете и съм минала по този път.
Вие имали ли сте такива проблеми?

# 42
  • София
  • Мнения: 2 141
При моя син бебешкото кривогледство беше сам в началото. Ако се притесняваш, заведи го на офталмолог. Педиатърът какво казва?

# 43
  • София
  • Мнения: 39 762
mama_ziana, направете консултация с офталмолог. Педиатърката какво казва за този проблем?

# 44
  • Мнения: 2
Здравейте! Дъщеря ми е на почти 11 месеца и на нас също ни се наложи да отидем при офтамолог за преглед, та така научих че вече за София било задължително всички нормално родени деца да минат през профиактичен преглед на 2 и 6 месеца.Ние бяхме на 8 месеца и ни откриха астигматизъм и кривене на окото,но ни казаха да не предприемаме нищо до навършването на 1 година .

# 45
  • Пловдив
  • Мнения: 404
С педиатърката не сме разговаряли по този въпрос, по простата причина, че смятах, че е рано, тъй като детето е още бебе и при баткото положението беше същото. Доколкото обаче си спомням, на тази възраст при него проблемът беше вече отминал от само себе си.
Явно и на педиатърката не й е направило впечатление, не казвам, че е фрапантно, но аз като се заглеждам по-често виждам, че нещата не са съвсем наред. Естествено, на предстоящата консултация смятам да й заостря вниманието да видим какво ще каже.
За задължителни прегледи съм сигурна, че в Пловдив, където живеем ние, няма такива, т.е., няма задължителни. Педиатърката ни е много стриктна и ако имаше такова нещо, тя щеше да ни е пратила вече при специалист. Явно наистина има някаква възраст, до която се смята, че това бебешко кривогледство е нормално.
Ще пиша пак, като имам движение по въпроса, виждам, че и други се интресуват.

Общи условия

Активация на акаунт