С какви средства разполага семейството ви на месец?

  • 6 478
  • 68
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 4 300
9 или 19?

# 46
  • UK/София
  • Мнения: 7 681

   LaughingДевет Simple Smile и спят като ангелчета Simple SmileЦяла зима спим така, не са боледували.

# 47
  • Мнения: 1 731
Кризата ,която сега много хора изпитват на гърба си ,ние я преживяхме преди 3г. #Crazy
Не искам да си спомням за празния хладилник ,за броените стотинки ,събрани по джобовете,които едва стигаха за хляб и мляко.Децата по-малки,по-разболяващи се,помощ нямаше от родители,приятели -малко,живот на квартира,заеми,наеми,всички финанси  се топяха  пред очите ни,макар че и двамата работехме. ooooh! ooooh! Дано никога не преживея повече подобно нещо! Praynig
Сега сме си у дома.Нямаме разход за квартира.Е,заем си има пак ,но не ме плаши.Работим трима ,грижим се за 2 деца.Колата е икономична.Пазарим на едро.Не се лишаваме от храна,защото и си хапваме сериозно.Като казвам сериозно ,това значи 1 пиле на 1 ядене,печено,на манджа няма значение.Най-много да остане до другия ден за обед на каката.Цигари пуша само аз.Скоро ще си сменя работата на по-високоплатена.Дано е за добро ,както казват в турските сериали. Joy Обаче пак не се отпускаме много.Купувам дрехи от намаления или втора употреба.Каката спи с малкия в една стая ,а нейната е замразена до пролетта,защото е на ток.Горе се топлим на дърва.Живеем в къща и не мога да кажа ,че е топло навсякъде.В стаите-да ,но в общите помещения си е студено.Обличаме се по-топло и така.
Мислим за собствен бизнес,но все още нищо конкретно не ни е хрумнало.Идеи много ,ама коя е печелившата ,незнаем.На работа си нося храна и вода от вкъщи.По ресторанти не ходим,по барчета -1-2 п.седмично.Но пък си позволихме миналия месец да идем за 5 дни на почивка,тук в България.По тънката лайсна-ВПД.
Тия дни ще сменим програмата за интернет и телефон на по-малка такса.
Моля се само за здраве.Всичко останало ще го превъзмогнем. Peace

# 48
  • Мнения: 676
Радиатора никога не ми е стоял включен непрекъснато. Стои сега, защото сме на нова тарифа, според която плащаме на квадратен м. отопляема площ и няма значение дали е нон стоп включен или не. Но отоплението е много слабо и пак е студен целия апартамент.
На 9 градуса честно не мога да си представя да живея. При 16-18 градуса умирам от студ когато съм вкъщи, ръцете и краката ми са ледени. Предпочитам да пестя от храна, дрехи отколкото от топло. Но искрено завиждам на хората, които могат спокойно да виреят при тези температури. И аз искам, но не мога... Sad

# 49
  • Мнения: 4 300
Ами на мен 9 градуса ми се струват доста малко, ние лично живеем на около 20 ( в спалнята е 19, в хола 21), а според медицината оптималната Т за човек е 18-22 градуса. Лошото е че колкото по малко пари имаш- толкова по малко можеш да вложиш в хубаво жилище или поддръжка във вид на изолация и система за отопление. Ползват се някакви куци духалки, а това си е съдран чувал Confused
Все пак всеки познава себе си и решава как да живее.

# 50
  • София
  • Мнения: 8 943


  Нищо, че съм в чужбина и аз ще се включа.Все си мисля, че тук кризата тресе хората много повече.Но е нормално защото започна по-рано.

  От храна не може да се пести много.Е, оставям семейството на Вергилия, това за мен не е нормално колкото и да ми твърди обратното.Но това което ме шокира тк е оплакванията на повечето българи за сметките за отопление.Денонощно им работят радиаторите, в стаите се спи над 22градуса.Е как да не са им високи сметките?Ние спим на отворен прозорец в коридора, 9 градуса е в стаите в момента, но болни и замръзнали няма.За това свикването на пу-ниски температури и през деня е основен метод за спестяване на пари.Не казвам да не пускате парното. Simple Smile

 
Биляна, вие сигурно сте на индивидуално отопление. При централното топлоснабдяване (както е на повечето места в България) не можеш да реализираш кой знае каква икономия чрез спиране на радиатори. И въобще да не го пускаш пак си плащаш. За съжаление сбъркана ни е системата. Peace

# 51
  • Мнения: 2 172
Ние отоплявам само една стая с климатик и аз и децата сме се пренесли в нея.През деня е топло-към 24 градуса.Но вечерта като легнем,го изключвам и на сутринта е 15-16 градуса и е доста хладно.Имаме пералня,сушилня,бойлер/работи само през нощта,не че има разлика вече,но така сме свикнали да го пускаме/ ,компютър,който се спира само нощем,мощен хладилник...сметката ни за ток е не повече от 100 лв за зимните месеци.Климатика работи от 9:00 до 00:00 без да спира. Това максимума,който мога да направя като икономия.И аз искам навсякъде да е топло,но не става  Confused

# 52
  • Мнения: 4 300
Вече се слагат тръбите в плочите и почти няма разходи за общите части. При нас всеки апартамент е с централен топломер, ако го спреш за себе си няма да платиш нищо. А разходите за общите части се отчитат и разпределят отделно, като за нашия апартамент ( голям) за миналата година бяха около 60-70 лв ( за цялата година). 19-те градуса в спалнята ги постигаме без пуснат радиатор там.

# 53
  • София
  • Мнения: 8 943
Вече се слагат тръбите в плочите и почти няма разходи за общите части. При нас всеки апартамент е с централен топломер, ако го спреш за себе си няма да платиш нищо. А разходите за общите части се отчитат и разпределят отделно, като за нашия апартамент ( голям) за миналата година бяха около 60-70 лв ( за цялата година). 19-те градуса в спалнята ги постигаме без пуснат радиатор там.

Taка е за новото строителство. Което е един от големите му плюсове. А също и заложената предварително изолация. Ама в старите панелки няма такива екстри. Пък и в центъра има сгради, които са направо с директна абонатна станция. Там е абсурд да икономисаш от отопление.

Според мен единственото от което може да се икономиса е от ядене навън и от дрехи. А също от купуването на излишна техника. Пример в това отношение е купуването на скъпи телефони и телевизори.

# 54
  • Мнения: 4 300
Мислех, че всички сгради са с абонатна станция newsm78

# 55
  • Мнения: 2 131

   LaughingДевет Simple Smile и спят като ангелчета Simple SmileЦяла зима спим така, не са боледували.
Вие явно сте някакъв по-специален случай  Mr. Green
Икономии, икономии, ама въобще не мога да си представя да живея на 9 градуса. Тоест - ако сме аз и мъжа ми, сигурно бихме могли, ако се наложи. Но детето...
В дома ни е между 19 и 20 градуса. През деня, ако ни няма, изключваме парното - пада на 17-18 градуса.

# 56
  • София
  • Мнения: 3 064
На 9 градуса с хубава дебела завивка се спи страхотно! Аз живеех в къща преди и като дете спях на отворен прозорец без отопление цяла зима. С пухен юрган. По-късно се разглезих.

# 57
  • София
  • Мнения: 12 562
Ние сме си в криза постоянно, защото мъжът ми е машинист, а БДЖ не обича да плаща  Mr. Green Та по темата.

Пестим от:

Храна - предимно готвя. Много рядко си позволяваме нещо сухо или нещо, което се изяжда на един път. На ресторанти не ходим - последно сме били лятото или нещо такова. Абе забравила съм.

Дрехи - купувам само за детето. Аз и мъжът ми имаме минимален брой обувки и панталони т.е дънки.

От Нова година намалихме цигарите от 2-3 кутии дневно на 5-6 цигари дневно за двамата. Алкохол вкъщи не се пие, следователно не се купува. Само за гости.
На кино не сме ходили от 100 години - не толкова заради парите, но и поради липсата на време.
Не ходим на почивки през уикендите.
Когато сме в едната стая - в другата е тъмно.
Нямаме миялна, климатик или сушилня.
Аз съм постоянно с колата, но мъжът ми ходи на работа с влака  Mr. Green и пестим от двоен разход за транспорт.

# 58
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Вие явно сте някакъв по-специален случай  Mr. Green
Икономии, икономии, ама въобще не мога да си представя да живея на 9 градуса. Тоест - ако сме аз и мъжа ми, сигурно бихме могли, ако се наложи. Но детето...
В дома ни е между 19 и 20 градуса. През деня, ако ни няма, изключваме парното - пада на 17-18 градуса.


 Първо се чете, а след това се реагира първосигнално!Казах, че оставям отворен прозорецът в коридора и за това става толкова студено.Мислиш ли, че на това му се казва икономия.Не бих икономисвала нещо което касае здравето на децата ми.Не живеем на 9 градуса, не сме моржове.Дневната температура е около 15 градуса, чувстваме се чудесно.Ясно, че не преобличам децата на 9 градуса, но температурата се оказа добра за спане.
  Както и да е, не ни мислете нас!Ставаше въпрос, че нощем спокойно може да се спира отоплението, а не както мои познати да спят с вкл. парно.

# 59
  • София
  • Мнения: 18 679
Да, би могло принципно, то едно време хората и с шапки са спели, именно по тази причина Simple Smile

Аз лично, ако трябва да избирам за себе си, бих карала на солети, но няма да живея на 15, камо ли на 9 градуса. Ужасно съм зиморничава. Дано животът никога не ме поставя пред избор топло или ядене  Praynig

Общи условия

Активация на акаунт