НАЦИОНАЛНА ИНФОРМАЦИОННА ЛИНИЯ ЗА НАРКОТИЦИТЕ И АЛКОХОЛА

  • 100 722
  • 287
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 910
Ще прочета темата назад, но тъй като съм много притеснена и нямам търпение, искам да попитам-Какъв тест мога да направя на племенника ми за да знам дали взима някакви наркотици. току що ми се обади баща му и ми каза в прав текст-Той е наркоман  CryМайка му е в чужбина, искам да се уверя и да знам какво трябва да предприемем ако не дай Боже се окаже истина. На баща му реакцията е-Никакви пари, но аз не мисля че това е решение. Най-мното нова да доведе до други проблеми.

Последна редакция: пн, 01 ное 2010, 11:23 от Уиуи

# 151
  • Мнения: 62
Здравйте УиУи,

  Хубаво, е че се опитвате да помогнете на племенника ви. Разбирам притеснението  ви по повод на възникналата ситуация. Бих искала, обаче, да ви успокоя и да ви кажа, че не е задължително да става въпрос за зависимост. От поста ви не ми стана ясно на колко години е племинника ви, но предполагам, че е някаде във възрастта на пубертета. За тази възраст е характерно да се експериментира с много неща ( дрехи, музика, стилове, вещества), тъй като децата се опитват да намерят своето място и да бъдат принадлежни. Така, че не всяка употреба задължително е равнозначна на зависимост.Добре би било преди да подходите към използването на тестове да съберете повече информация за случващото се в момента. За да мога да Ви бъда полезна бих искала да ви попитам на колко години е момчето и за  употребата на какво вещество/а става въпрос? Въз основа на какво са породени съмненията на бащата? Разговарял ли е с момчето и то споделило ли е нещо? Важно е да се уточни дали  става въпрос за системна употреба или експериментиране.

 Що се отнася до тестовете, ако решите може да използвате уринни  тестове , които се закупуват от аптеките , като изберете подходящ за съответното вещество (или комбиниран).

За повече информация може да се свържете с консултантите на Националната информационна линия за наркотиците и алкохола – тел.0888 99 18 66 или да посетите нашите сайтове - http://solidarnost-bg.org  и  http://stopdrug.info  .

Оставаме на ваше разположение в случай, че искате да споделите, какво се случва с вашия племенник.


Поздрави,

Консултант на Информационната линия за наркотиците и алкохола

# 152
  • Мнения: 7 947
С една дума - в добре заредените аптеки се продават тестове - не са много скъпи, дават приблизителен резултат, защото различните вещества стоят в урината различно време и това не дава пълна гаранция.

# 153
  • Мнения: 910
Здравейте, племенника ми е на 18 год. И според мен е точно едно експериментиране , баща му не е говорил с него нормално, той само вика, обижда и заплашва. Така че каквото и да става племенника ми няма да сподели с него. Казал му е че ще му направи тест, и той категорично отказва, което ги кара да мислят че употребява наркотици. Но според мен е по-скоро бунт отколкото страх да не го хванат. Признаци, като отслабване, незаинтересованост към външния вид и други подобни няма. Аз знам че е пушил трева, и може би често пуши, той го е споделял с мен, но за нещо повече от това се съмнявам. Утре ще се видя с него и ще говорим, че до днес не можем да се видим насаме.

# 154
  • Мнения: 7 947
Признаците - както ги наричаш - въобще не се появяват от самото начало, а именно тогава е времето, когато най-успешно може да се помогне.
За споделянето - никой не споделя вкъщи - че взима наркотици!
А щом отказва теста - за мен си е най-яркия повод да се усъмня. Един тийн с кеф ще натрие носа на баща си - и ще си направи теста, само за да го накара да се почувства виновен и сгрешил. Така че...

# 155
  • София
  • Мнения: 12 125
Уиуи Права е Вилико- изброените признаци може и да ги няма в началото, а по отношение на пушещите трева за никакво отслабване не може да се говори, напротив.
Аз по- скоро се чудя за какво ти е да му правиш тест щом ти е признал, че пуши трева. Т.е. вече се знае, че пуши, а теста няма да покаже колко често и по колко, което е по- важното в случая. Заведи го на уикенд някъде и виж дали ще издържи без да взима каквото взима. А по време на престоя може и да си поговорите по- хубаво и подробно по въпроса. И не се лови на признания, защото може да ти признае, че пуши трева от време на време /в този израз е ключа към възможността да станеш зависим/, а да спести по- съществена информация.

Има и друга възможност. Повечето пубери в наши дни пушат трева или са пушили трева, но не всички са наркомани, дори не всички са бъдещи наркомани. Та може таткото да е извадил етикетите и да е истерясал без да има толкова сериозна причина. за жалост неговите истерии говорят за родителски модел, който успешно води потомството към злоупотреби с някакво вещество и разни типове девиантно поведение.

# 156
  • Мнения: 910
Довечера имам среща с него насаме, посъветвайте ме как да подходя, той с мен споделя/поне така си мисля/ Дали мога да го убедя аз да му направя теста? Да го убедя да сподели с мен и ако има проблем заедно да го решиме. Баща му го заплашва-Както съм те създал така ще те убия и подобни. Забрани ни на всички да му даваме пари/дали това е начина/ Заканил се е ако ще с бой, но ще го заведе в болницата да му направят тест.

# 157
  • Мнения: 910
Теста искам да му го направя да видя дали употребява друго, освен трева, защото ми е пределно ясно че не мога да му вярвам на сто процента. А прочетох че от тревата до по-сериозните наркотици крачката е малка. А баща му нищо не е наверил-доводите са му това че на сина му не му пука и не го е страх от него- и ми казва- Това само някой който се друса може да го направи- Да не му пука от нищо. Аз пък не мисля така-един пубер който се мисли за вече големия мъж може да направи всичко за да покаже на едно момиче колко е "велик". Защото в случая пред момиче беше станала цялата история.

# 158
  • Мнения: 7 947
Ами малка е, но не е гаранция.
Баща му донякъде го разбирам, човека не знае какво да направи, но бяга като дявол от тамян като чуе наркотик - а тревата за мен е наркотик.
Само мога да ти кажа - говори с него спокойно и му кажи - Виждаш, че баща ти реагира неадекватно, за доброто на всички ще бъде да му докажем, че не взимаш наркотици. Куила съм тестове, дай да ги направим с теб и да му покажем резултатите. Друг аргумент не виждам, който да го убеди. Наблегни на последствията, които се очакват от бащата - за да се постресне и да се съгласи и така всичко да се изясни, докато е рано.

# 159
  • Мнения: 910
Препоръчах ми тест Клеар юса, струвал около 15лв, снощи беше на купон с компанията, ако го навия днес да направим тест, този дали е надежден  newsm78

# 160
  • София
  • Мнения: 12 125
Теста искам да му го направя да видя дали употребява друго, освен трева, защото ми е пределно ясно че не мога да му вярвам на сто процента. А прочетох че от тревата до по-сериозните наркотици крачката е малка.
Това изобщо не е вярно. Преминава се психологическата бариера, да, но чак пък такава драма не е. Тревата е станала новият алкохол, а алкохола създава доста повече проблеми. Не подценявам проблема, разбира се, но излишните драми пречат на решаването му. Ти познавам момчето най- добре, но след тези атаки от страна на таткото по- скоро бих обсъдила тях с момчето. Разпитай го за отношенията с таткото, дори признай, че намираш поведението му за тъпо. Нека видим там какъв е проблема, защото ако племенникът ти има нежелани прояви техният корен е вероятно в липсата на майката и отношенията с този ужасен баща. Зарежи тестовете на този етап, стани му приятел. Дете раздразнено от родител, който се държи така арогантно и грубо ще е доста чувствителен на тема друг човек, който да се прави на авторитет. Заеми една по- женска позиция, т.е. разбираща, приемаща и обичаща безусловно. Нека детето има поне един пристан, за да не избере за пристан някое вещество, а има и по- неприятни варианти от това да стане наркоман.


ПП Пак не разбирам защо ще му правиш тест щом вече е ясно, че пуши трева? Теста няма да покаже колко често и по колко, а по- важното защо.

# 161
  • Мнения: 910
И аз за тревата мисля същото като теб. Както ние пробвахме цигарите и алкохола, така сега много тийнейджъри пробват тревата/така поне мисля аз и никой не ангажирам/ Имат проблеми в семейството, той преди много споделяше с майка си, сега с мен. Гушка ме и казва-Лельо преди казвах всичко на мама, сега на теб. А баща му единственото което е постигвал до момента е да се страхуват от него защото крещи като луд/сега му е криво, че не го "чува"

# 162
  • Мнения: 7 947
Е, нека тя да го разбере, той да продължи да взима - ако взима - и то защо - защото има кой да го защитава  Tired
В такава ситуация - с наличието на защитник и разбиращ - вероятността да се злоупотреби с това доверие - е огромна. Противопоставянето с бащата може да е само в ущърб на едно дете.
Бих посъветвала да говори с брат си авторката за това му отношение.
Но това си е мое разбиране на нещата, просто личен опит.

# 163
  • София
  • Мнения: 12 125
Е, Вилико, не говоря за това. Говоря за днешната среща. да го наречем манипулация, за да се получи информация. Колкото и тестове да се направят те няма да покажат нито причината, нито честотата на употреба. А и е по- важно да се види корена на проблема, защото детето може да спре да се друса, но този проблем да се прояви под друга форма. Имам наблюдения върху няколко момчета в пубертета с отсъстващи майки и подобни бащи, които не се друсат, но крадат и вършат други глупости.

# 164
  • Мнения: 910
Да ,аз съм далеч от мисълта да му ставам върл защитник и да го поощрявам. Нямам намерение пред него да скачам срещу баща му. А лишаването от пари, телефони и др. "екстри" за един тийн ме е страх че могат да доведат именно до кражби и други проблеми.

Общи условия

Активация на акаунт