Кой,как прави мусака?

  • 48 076
  • 98
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 478
Моята мусака не остава съвсем суха, защото когато е готова каймата добавям и доматено пюре. Пак повира за малко на котлона, но не изсъхва. Свалям от котлона и добавям водата.

# 31
  • На брега на реката
  • Мнения: 1 540
Никога не правя мусаката с кайма, а само със скълцано на ситно свинско. Вкусът е много различен.

# 32
  • Мнения: 5 228
А друг интересен и по-летен вариант е гръцкият - върху мусаката се нареждат резени домати и се пече; не се прави заливка.

# 33
  • Варна
  • Мнения: 246
Запържвам лук, добавям каймата, малко морков нарязан на ситно и картофите, сипвам малко водичка и така задушавам. След това изсипвам в тава, слагам мазнина и водичка почти да покрие картофите и пека. Заливката ми е 3 яйца, кисело мляко, прясо мляко и натрошен един бульон (ако имам и кашкавал настъргвам). Залива се и се дозапича.

# 34
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
Фукла, гърците готвят по няколко начина мусака. Този, със сос Бешамел, е също техен патент. Но аз лично не слагам патладжани, както е в оригиналната рецепта.

# 35
  • Мнения: 5 228
Аз съм я набедила за гръцка тази рецепта, защото ми я каза приятел, който работи в гръцки ресторант.  Laughing

# 36
  • Бургас/Пз
  • Мнения: 8 456
В нашето семейство понеже никога не се пържи и затова слагам всичко сурово. Лукът го настъргвам на ренде и го добавям в каймата, нарязвам на ситно морковче и картофите също на стино. Каймата я разбърквам с вода, докато се разбие добре и после обърквам всичко заедно. Слагам червен, черен пирел, джоджен и чубрица. Пека около 35-40мин и после заливам с яйца , кисело и прясно мляко, равни количества! Става много вкусно!

# 37
  • Мнения: 655
аз  винаги я правя в тава Peaceи вимнаги продукти на око Grinning


запържвам лук,след това слагам много ситно нарязани картофи.като поомекнат,слагам каймата.овкусявам с черен пипер,сол и вегета Peaceмалко преди да я извадя слагам млени домати,правя заливка от кисело мляко,малко брашно и вегета Peace


обаче не съм се сещала да ги задуша в тиган,ще пробвам Peace

# 38
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Запържвам глава лук за около минута и добавям каймата. Запъжвам до побеляване, посолявам, слагам черен пипер и червен също. Тънкият момент е, че когато добавя нарязаните на кубчета картофи, сред тях нарязвам и един патладжан, както и един малък домат.

Заливам с вода леко, почти да се покрие и хайде във фурната. След 45 минути някъдезаливам:яйце или две, кисело мляко, маааалко лимон, маааалко брашно, сол. Запичам до зачервяване на заливката и сервирам.

и ям.

# 39
  • Мнения: 2 521
Нищо не пържа предварително.
Нарязаният на сетно лук, обелените и нарязани на кубчета картофи, каймата, домати и подправки на вкус обърквам много добре направо в тавата. Сипвам водичка и пека.
Заливката ми е от яйца, кис. мляко и малко брашно.
Tочно така правя и аз.Децата ми харесват само моята мусака.Мъж,дете и прасе-както ги научиш Laughing а моите са си свикнали на незапържени ястия.

# 40
  • Мнения: 286
запис да ви следя, понеже аз класическа мусака въобще не правя, понеже не купувам кайма, правя някакви зеленчукови подобия. Но ако някой ден сама си смеля кайма от домашно месо (рядко си меля и обикновено за да правя кюфтета), обещавам да пробвам някоя от вашите рецепти Simple Smile изглеждат чудесни Simple Smile

# 41
  • DE
  • Мнения: 971
С варени картофи ми харесва много...следващия път тази ще направя.
Обаче видях,че не се добавя вода при печенето,няма ли да стане сухо.Или от заливката няма да е.

Не,не става суха тъй като картофите и каймата са предварително обработени.
Дори и не винаги правя заливка,а настъргвам само кашкавал и запичам. С 2-3 скилидки пресован чесън върху каймата предава и много ароматен тач на мусаката.
Но това е един вид бърза мусака.
Аз мисля че за добрата мусака има и голямо значение сорта на картофите.

# 42
  • София
  • Мнения: 599
Много обичам мусака - чудесно зимно ястие.
Каймата я меля от месо (50:50 свинско, телешко).
За заливкта : 1 кофичка кисело мляко,  4 яйца,  4с.л. брашно - залива се след около час печене.

# 43
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Опитвала съм различни начини за приготвяне, но най-вкусна се получава, когато предварително задуша лука и морковите, картофите или запържвам, или задушавам в микровълновата, а каймата омесвам с вода и "запържвам", тя е полуготова и разделена на малки късчета. Подправките ми са черен, червен пипер/евентуално чубрица/, не слагам домати.Водата е колкото да напълни почти до горе, като всичко съм притиснала добре.  Заливката за голяма тава ми е 1 бурканче мляко, 4 яйца и 2 лъж.брашно, за да стане мека и пухкава. Изпича се бързо, защото всъщност всичко е полуготово.

# 44
  • На брега на реката
  • Мнения: 1 540
Едно врътливо предложение за заливката  Grinning

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=393530.msg11159380#msg11159380

Общи условия

Активация на акаунт