мастит + яко разранени зърна-помогнете

  • 2 509
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 33
Здравейте, родих на 29.01 , и още в болницата ми се разраниха яко зърната, въпреки,че се мажех с Гармастан-на мен въобще не помогна . Преди седмица направих мастит сериозен и заради дупчиците на раните ,през които са влезли бактерии. Опитах всичко , но сега съм шести ден на Аугментин, пия и лецитин и давам на беба да суче от болната гърда повече, но ме боли ужасяващо, въпреки помощта на специалист как точно да кърмя. Моля ,дайте съвет, как по-бързо да ми спадне гърдата, че напредъка с антибиотика е малък. И за зърното- какво да правя постоянно се разхождам гола и ги мажа с кърма,но и така сташно ме боли и  кърменето за мен си е ужасна болка и  трагедия. Ох, ето че пак ме чака Cry

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 849
olivia7, много е неприятно, че вместо да се радваш на новото си бебе, изпитваш болки.
Гармастанът иска отмиване преди всяко хранене, което може да е проблем - така се отмива не само той, но и защитният слой 'смазка', който естествено присъства на зърната и им помага да се справят.
Може би друго мазило без отмиване ще е от полза - в аптеките има няколко различни марки - маже се, колкото често е нужно, но не се отмива; гърдите се мият само с вода по време на душа.
Отделно, обаче, въпреки препоръките за не-миене - поради наличие на рани, е добре да се мият зърната с топла вода и много мек сапун няколко пъти на ден, само до затваряне на раните.
Може да пробваш да отрежеш дръжките на малки цедки, и да сложиш цедките под сутиена така, че зърната да не влизат в досег с плат. Ще имаш леко странен вид, но за ходене вкъщи е окей  Laughing
Вариант ли е изцеждане на гърдите, за да не се стига отново до запушване? С компреси с топла вода, масаж и цедене?
При така сериозно разранени зърна, които не минават или се влошават, може би има проблем със засукването на бебето.  В кой град живееш?

# 2
  • Мнения: 19
здравей, olivia7!

да ти споделя, какво на мен лично ми помогна:
мазане на зърната с витамин А - това го открих като съвет на една акушерка до една мама тук във форума.
той е в течна форма, на етикета има подробни указания и противопоказания, бях сметнала, че ок. 6 капки на ден са ок, без риск от предозиране за мен и бебето.
съветите на Бу също следвах: гърдите на въздух, на слънце (сега е дефицитно през зимата, но когато го има, понапичай се малко, дори и през стъклото на прозореца.)

ако пак ми се наложи, бих използвала Комплекс мастни киселини (на Аквасорс) - виждала съм, как бързо се затварят рани с тяхна помощ, пък и го няма рискът от хипервитаминоза.

стискам палци бързо да се подобряват нещата при теб!

# 3
  • Мнения: 33
Бу,здравей,мила
от София съм и имах посетителка-съветничка-Хедра-тя ми откри мастита, иначе си страдах безславно. Научи ме как да и подавам за по-безболезнено и въобще много помогна и сега се чувствам малко безпомощна ,щото болката си стои -най-вече от зърната идва ,при захапването. Ще пробвам промивки с топла вода,но сапунът няма ли да разрани и изсуши зърната, дори  и мек? За Гармастана съм съгласна,че отмиването унищожава ефекта. Компреси на гърдата с топла или студена вода е  по-подходящо?И това с цедките не е  необходимо, а ми се струва неудобно, аз си ходя дибидюс в къщи постоянно-да ветреят зърната, а и от допир,с каквото и  да е  ме болят. Искам ,ако мога да запуша дупките на раните на зърната,че те тъкмо хванат коричка и идва време за ядене и ....коричките изчезват

# 4
  • Мнения: 1 328
Здравейте, родих на 29.01 , и още в болницата ми се разраниха яко зърната, въпреки,че се мажех с Гармастан-на мен въобще не помогна . Преди седмица направих мастит сериозен и заради дупчиците на раните ,през които са влезли бактерии. Опитах всичко , но сега съм шести ден на Аугментин, пия и лецитин и давам на беба да суче от болната гърда повече, но ме боли ужасяващо, въпреки помощта на специалист как точно да кърмя. Моля ,дайте съвет, как по-бързо да ми спадне гърдата, че напредъка с антибиотика е малък. И за зърното- какво да правя постоянно се разхождам гола и ги мажа с кърма,но и така сташно ме боли и  кърменето за мен си е ужасна болка и  трагедия. Ох, ето че пак ме чака Cry

Здравей,
сигурна ли си, че инфекцията е била от бактерии? Изследваха ли кърмата за бактерии?
Ако нещата не се оправят съвсем скоро, след съветите на момичетата, вариант е да се консулитраш и с кожен лекар примерно, би могъл да даде нещо локално..

# 5
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 849
Болката е намаляла, но не е изчезнала, ако правилно разбирам? Може би има още какво да се коригира при засукването?
Евентуално в различна поза от сегашната, ако има положение, в което засуква по-безболезнено?
Като количество кърмата достатъчна ли е, ако съдиш по напишканите и наакани памперси, колко са за денонощие? Предходни проблеми с гърдите да е имало, като операции?
Да, ако ходиш изобщо без дрехи, това с цедките е ненужно, права си Simple Smile
Миенето по принцип не се поощрява, точно защото изсушава кожата. Но в случая има отворени рани, които могат да са вход на инфекция - като превантивна мярка може да е добре за кратък период да се прави.
Анабиограма правена ли е, преди да се изпише Аугментина? Знаеш, че като всеки антибиотик трябва да се приема до края на препоръчания срок, за да е добър ефекта.
Топъл душ може да помогне на млякото да потече по-лесно, а хладен компрес да облекчи подутите тъкани. Ако обаче прецениш, че хладното ти действа по-успокояващо, може да се ползват само хладни компреси.

# 6
  • Мнения: 33
Нелит,мерси за съветите, ще пробвам, за сега съм и на лецитин заедно с антибиотика. Ами инфекцията беше и от запушените канали преди всичко, а вероятно е ималло и бактерийна намеса,не знам. Бу, не ми е правено нищо, просто ми е изписан . Страх ме е  да сменя позата при кърмене, особено на тая гърда, щото много боли, а при тая вече болката е позната някак си...Имам си достатъчно кърма, е беше 3 пъти повече ,но сега е  нормално да се урегулира вече. Обаче бебето напоследък почна да се държи странно-повече пишка, отколкото ака, суче от гърдата 2мин и  заспива, събужда се след 3 мин и пак суче  и пак заспива и така иска да минава деня,без да е спало ефективно  и аз без нищо да мога да свърша. И преди съм имала мастит ,със сина ми, но беше на другата гърда , а и сина ми беше на 8 месеца вече, иначе други проблеми с гърдите не съм имала.

# 7
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 849
olivia7, ако е инфекциозен, а не бактериален мастит, няма да има особено влияние антибиотика Rolling Eyes
Може да искаш да помислиш за пробиотици, при лечение с АБ измира и добра, и лоша флора, а пробиотиците могат да помогнат за по-бързо регулиране това, попитай лекаря си (както и за евентуална анабиограма).
Може би е вариант да видиш нежно други пози дали няма да са добре? С много подпиране на гръб, ръце и бебе така, че да ти е удобно? Ако не стане, не стане Simple Smile
За бебе на половин месец е нормално да суче много често, имаш предишен опит с кърменето и знаеш Simple Smile Често искат да спят в майките си. Може би слинг ще помогне? Хем то да спи близо до теб, хем да можеш да посвършваш нещо? Че нищо особено не може да се свърши, е обичайно, но минава след няколко седмици - все пак след раждането трябва да се почива и да се възстанови жената. Баткото колко е голям сега, може ли да помага някак? Около теб има ли кой да помогне?

# 8
  • Мнения: 33
Ами почти нямам помощт-съпругът ми само за къпане и стоене за малко с бебето. Баткото  е на две  и осем месеца. Той като беше бебе почна да суче като стана на 40 дни, преди това не можеше, та се цедях постоянно  и давах, но си спомням,че беше през 3 часа винаги.Ще изчакам и ще видя какво ще стане с гърдата,разбира се, ако не се оправи ,ще отида на лекар. За другите пози, наиситна ме  е доста страх, легнала я кърмя само от другата гърда,въпреки,че  и там зърното не е  добре. Бу,гърдата ми доста намаля и умекна, почти на обем е като другата,но още е е доста твърда, разранена-на зърното-и се чудя да я цедя ли -пуска по една стуя или капчици, или да оставам на беба да си цока, за да не образува допълнително по-голямо количество мляко.

# 9
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 849
Ако искаш, опитай да оставиш само на бебето, но я следи отблизо - хиперлактацията е неприятна, но препълване, водещо до мастит, като че ли е по-голямо зло Confused Болкоуспокояващо приемаш ли някакво? Може да помогне по-лесно да изтърпиш, докато се оправят зърната и отмине болката.

# 10
  • Мнения: 33
Да, ще я оставя само на беба. Нищо гледам да не взимам друго и си търпя. То парацетамолът става ли за обезболяване?

# 11
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 849
Става, а също често използвано обезболяващо е Ибупруфен (Нурофен и т.н.) - можеш да се чуеш с лекаря си, и евентуално да видиш дали и кое да приемаш - парацетамол и ибупруфен даже могат да се редуват, защото са с различен състав, ако болката е много интензивна.

# 12
  • Мнения: 30
Здравей olivia7.
Първо честито бебче и успех с кърменето.
Аз родих на 2 юли и докато бебка стане на около месец - месец и нещо изпитвах ужасяващи болки по време на всяко кърмене. При първата консултация с моята педиатърка, тя ми каза, че ще направя мастит, защото имам прекалено много кърма. Този проблем го реших с топли компреси с кърпа и така кърмата тръгна по-леко. Но... болките по време на кърмене си останаха. Преди кърмене бебка плачеше, по време на кърмене тя спираше, а аз започвах и то с глас от ужасните болки. Този проблем го реших по два начина:
- след всяко кърмене, без значение коя гърда съм давала, мажех зърната и около тях с кремче Lansinoh  - него ми го препоръчаха още в болницата, за да не се стигне до рагади, но получих, защото започнах да го използвам едва седмица след започване на кърменето. Кремът е без отмиване.
- проверих в интернет и намерих снимки с различни пози на кърмене: има много материали, описания + снимки или само описания, които много ми помогнаха. Така смених позите на кърмене и наистина болките по време на сукане отшумяха за няколко дни и усещането за препълване в гърдите също отмина.
Успех с кърменето, надявам се бързо да се справиш с проблема и да продължите да се кърмите.

# 13
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Оля, с теб се чухме контролно в събота и сподели, че си доволна, че вече доста по-добре успяваш да поставяш бебето - оттогава пак ли са се влошили нещата? Вдигаш ли още Т или се чувстваш по-добре?

За информация на останалите в темата, така че да е ясно за какво си говорите - маститът е класически, като по учебник, тъмночервено петно на гърдата във външен долен квадрант с типичната "портокалова кожа" на мястото плюс висока температура и много силно неразположение с невъзможност за ставане от леглото в продължение на няколко дни. Маститите най-общо се делят на инфекциозни (бактериални - "Infectious mastitis is caused by a bacterial infection and requires medical attention") и на стерилни (небактериални). Вторите могат да се оставят под наблюдение и най-често са в резултат на запушване на канал, като минават бързо, в рамките на 2-3 дни.

В конкретната ситуация обаче има комбинация от фактори - лошо изпразване на гърдата и задръжка на мляко без изцеждане в продължение на почти 24ч преди да се развие мастита. Гърдата обаче се изцеди учудващо лесно, без блокажи и нямаше локализирана бучка от запушване, което в съчетание с неприятното разраняване на зърната и много продължителното неразположение прави доста по-вероятно маститът да е бактериален (небактериалният да е минал досега и без АБ). Принципно диагностицирането, разграничението на вида и лечението на мастита е работа на лекар Wink и очевидно педиатърът е преценил, че има нужда от антибиотик.

Зърната имат по едно неусложнено диагонално спукване без ерозии и когато ги видях в края на миналата седмица, изглеждаха чисти, без признаци за бактериална инфекция по тях (а антибиотикът би трябвало да свърши работа, ако имаше такава и ако е точно подбран). Няма анатомични причини за разраняването, само начинът на поставяне, който беше адресиран и трениран неколкократно. Бебето наддава чудесно - 400 гр за една седмица - и мляко наистина има много.

# 14
  • Мнения: 33
Hedra, установих,че на сегашното кърмене някак си претръпнах от болката, гледам да намушквам повече материал в устата на беба, да не лапа зърното и позата за тая гърда не искам да сменям, защото карам по нашата схема. много ми се иска да видиш как е гърдата сега-значително по-малка  и доста интересна в долната част ,мисля да я изпратя снимка ,да си кажеш мнението. Иначе болката май наистина понамалява, но понякога не уелвам момента и така.ще измисля начин да ти пратя снимка, то звучи малко тъпо,ама ще съм спокойна да видиш и си кажеш мнението

Общи условия

Активация на акаунт