Декларацията за напускане на страната

  • 141 873
  • 786
  •   1
Отговори
# 180
  • София
  • Мнения: 672
Мерси за бързия отговор  Hug  Hug

# 181
  • Мнения: 5
Здравейте на всички от известно време следя какво се пише тук в сайта и накрая реших да питам лично.
Моят случай е че съм разведена и имам едно момиченце вече на 6 годинки да ми е жива и здрава Wink живея на семейни начала със сегашният ми мъж и имаме момченце , решили сме да бягаме от страната  та мисълта ми беше такава:
говорих с таткото(биологичният на каката) който уж се нави да ми подпиша декларация за напускане е верно че първият път когато го питах каза няма проблем на следващият ни разговор измисли че искал и той такава декларация (само да отбележа че той живее в гърция и доколкото знам е женен за гъркиня и няма други деца още)
помогнете ми каква декларация да напиша аз да ми подпише понеже няма да съм с него живее в друг град а той ще си идва за отпуска и искам да използвам случая и за паспорт ще ми трябва нещо защото детето няма разбира се
попрочетох че е хубаво да няма номер на лична карта и повече подробности за евентуални проблеми по-нататука че не се знае дали ще се съгласи друг път и доколкото четох да е декларация до навършване на 18 години макар че пак не е гаранция Wink
да попитам при подаване на червен паспорт който важи само 5 години дали мога да дам копие от оригинала и него ще покажа за да го ползвам и друг път докато навърши 18 години
надявам се да сте ме разбрали ще се радвам ако ми помогнете че не остана много докато се прибере за отпуска и искам да съм подготвена, броя дните а те край нямат
благодаря предварително Wink

# 182
  • Мнения: 75
Здравейте на всички от известно време следя какво се пише тук в сайта и накрая реших да питам лично.
Моят случай е че съм разведена и имам едно момиченце вече на 6 годинки да ми е жива и здрава Wink живея на семейни начала със сегашният ми мъж и имаме момченце , решили сме да бягаме от страната  та мисълта ми беше такава:
говорих с таткото(биологичният на каката) който уж се нави да ми подпиша декларация за напускане е верно че първият път когато го питах каза няма проблем на следващият ни разговор измисли че искал и той такава декларация (само да отбележа че той живее в гърция и доколкото знам е женен за гъркиня и няма други деца още)
помогнете ми каква декларация да напиша аз да ми подпише понеже няма да съм с него живее в друг град а той ще си идва за отпуска и искам да използвам случая и за паспорт ще ми трябва нещо защото детето няма разбира се
попрочетох че е хубаво да няма номер на лична карта и повече подробности за евентуални проблеми по-нататука че не се знае дали ще се съгласи друг път и доколкото четох да е декларация до навършване на 18 години макар че пак не е гаранция Wink
да попитам при подаване на червен паспорт който важи само 5 години дали мога да дам копие от оригинала и него ще покажа за да го ползвам и друг път докато навърши 18 години
надявам се да сте ме разбрали ще се радвам ако ми помогнете че не остана много докато се прибере за отпуска и искам да съм подготвена, броя дните а те край нямат
благодаря предварително Wink
Така  без препинателни знаци се чете изключително трудно. Доколкото разбрах, БНД за да ти даде декларацията за напускане, ти трябва да му дадеш същата и на него??? Аз не бих му дала подобна декларация. Иначе декларацията е наистина до 18 годишнината на детето, стига да е споменато това в документа.

Последна редакция: сб, 02 юли 2011, 03:36 от Roscoe

# 183
  • Мнения: 68

Моят съвет е да се оформят два документа: 1. Декларация за пътуване на дете в чужбина и 2. Пълномощно.
1. Когато не е изрично посочено време, законът тълкува, че декларацията за пътуване на малолетно/непълнолетно дете в чужбина важи до навършване на неговото пълнолетие. Добре би било в нея изрично да бъде посочено, че родителят и законен представител дава съгласие детето да пътува и пребивава само или с придружител -другият родител или изрично посочено от него трето лице из целия свят, независимо от начина на транспорт. 2. Относно изваждане на международен паспорт, трябва да се спомене съгласието на родителят-упълномощител за това, като другият родител има право да подава и подписва документите, а също и да ПОЛУЧИ вече готовия паспорт. А и да може да ПОДНОВЯВА същия /имайки предвид 5 годишния срок на валидност/. Добре е в пълномощното да се добави представителство пред здравни и социални служби в страната и чужбина, пред детски заведения, пред общини и въобще навсякъде, където се наложи по всички настоящи и бъдещи въпроси. И упълномощеното лице да има право да преупълномощава трети лица с тези права, защото срокът на действие на пълномощното е дълъг. Успех!

# 184
  • Мнения: 5
ИЗВИНЯВАМ СЕ ЗА ПРЕПИНАТЕЛНИТЕ ЗНАЦИ, АМА КАТО БЪРЗАМ ТАКА СТАВА Wink
ДА ПОПИТАМ ЧЕ НЕ РАЗБИРАМ МНОГО, ЗА ВТОРАТА ДЕКЛАРАЦИЯ КАКВО ТОЧНО ТРЯБВА ДА ПИШЕ ИЛИ ДА ПРЕДСТАВЛЯВА? ЗА ПРЕД ТОЛКОВА МНОГО СЛУЖБИ? И ИЗПОЛЗВА ЛИ СЕ МНОГОКРАТНО ИЛИ ПРИМЕРНО В ПАСПОРТНА СЛУЖБА ЩЕ МИ ГО ВЗЕМАТ ВЕДНАГА?
МОЛЯ ВИ ПОМОГНЕТЕ МИ, ОТ КЪДЕ ДА ВИДЯ  ПРИМЕРНИ ТАКИВА ДЕКЛАРАЦИИ ЗА ДА ЗНАМ КАКВО ДА НАПИША И ДА ИСКАМ ДА МИ СЕ ПОДПИШЕ, ЧЕ ПОСЛЕ ДА НЕ СИ БЛЪСКАМ ГЛАВАТА.
И ПОСЛЕДНО ПИТАНЕ : ДОРИ И Д АМУ НАПИША И НА НЕГО ДЕКЛАРАЦИЯ СЛЕД КАТО ПАСПОРТА НА ДЕТЕТТО Е В МЕН НЕ МОЖЕ ЕЙ ТАКА ДА Я ИЗВЕДЕ НАЛИ? НЕ ИСКАМ ДА СИ СЪЗДАВАМ ПРОБЛЕМИ НАДЯВАМ СЕ ДА СЕ РАЗБЕРЕМ КАТО ГОЛЕМИ ХОРА, НО УВИ НЕ ЗАВИСИ САМО ОТ МЕН
БЛАГОДАРЯ ВИ ЗА ОТГОВОРИТЕ Wink И ОТДЕЛЕНОТО ВРЕМЕ

# 185
  • Мнения: 75
Нотариус ще подготви текстът на декларацията и вътре ще бъдат упоменати органите пред които да важи въпросната декларация. Тази декларация се използва многократно.

# 186
  • Мнения: 5
няма ли начин аз да подготвя декларацията за да няма изненади, понеже няма да съм там при нотариуса, аслед това ще ми дадат декларацията и за да не го карам да ходи пак, може тогава да реши да се прави на интересен като повечето

# 187
  • Мнения: 68
При излизане на детето в чубина, носи оригиналът на декларацията, но заедно с него имай винаги няколко ксерокопия. Не се знае къде и кога ще се наложи да оставиш от тях. Вторият документ е пълномощно. Пази оригиналът, защото от него можеш да направиш обикновени ксерокопия, а можеш и при нотариус да си направиш ЗАВЕРЕН ПРЕПИС за пред институциите, които искат оригинален документ със син печат. Завереният препис има силата на оригинал. Ако имаш опасения, нека нотариус или адвокат да ти подготви документите предварително и ги дай на бащата на детето си за да ги завери нотариално. Хубаво е декларацията да бъде скрепена с копие от акта за раждане на детето. Имай предвид, че тези документи в никакъв случай не ограничават или лишават родителските права на биологичния баща. Той има точно толкова права, колкото и ти. Както и че може да оттегли във всеки един момент документите.

# 188
  • Мнения: 5
благодаря много за информацията, много се радвам, че има вариант да не си давам оригинала за издаване на документите, 5 години ще минат като нищо и после ще се чудя какво да правя Wink за пред нотариуса трябва ли да нося оригинала на акта за раждане и към декларацията да прикрепя копие или дубликат?

# 189
  • София
  • Мнения: 4 493
При напускане на страната задължително ти взимат декларацията и копие от акта за раждане на детето, затова е най удобно да имаш N на брой (аз лично давам цветни) ксерокопия - като от едната страна е декларацията а на гърба е акта за раждане на детето.

# 190
  • Мнения: 5
благодаря много за информацията надявам се всичко да мине безпроблемно и по-бързо Wink стискайте ми палци

# 191
  • Не от София.
  • Мнения: 2 308
При напускане на страната задължително ти взимат декларацията и копие от акта за раждане на детето, затова е най удобно да имаш N на брой (аз лично давам цветни) ксерокопия - като от едната страна е декларацията а на гърба е акта за раждане на детето.
Аз съм излизала не знам колко на брой пъти с една декларация.Просто я показвам и ми я връщат.На теб през кои граници задължително ти я вземат?!  newsm78

# 192
  • Мнения: 134
Когато излизахме зад граница за първи път, взеха ксерокопието на декларацията (за акта за раждане не помня). Казаха, че всяко следващо излизане е необходимо само да показвам декларация без да се оставя копие.

# 193
  • София
  • Мнения: 4 493
При напускане на страната задължително ти взимат декларацията и копие от акта за раждане на детето, затова е най удобно да имаш N на брой (аз лично давам цветни) ксерокопия - като от едната страна е декларацията а на гърба е акта за раждане на детето.
Аз съм излизала не знам колко на брой пъти с една декларация.Просто я показвам и ми я връщат.На теб през кои граници задължително ти я вземат?!  newsm78
Ами няколко пъти на летище София с дестинации Виена (2 пъти) и Париж (1 път) и Анталия (1 път), на сухоземни граници - няколко пъти Сърбия, 2 пъти Гърция и сега края на май месец - сухоземна граница Турция. В петък заминаваме за Букурещ и пак съм си подготвила копия на декларацията (моите са цветни и изглеждат като оригинал).
Спомням си че 1 -2 пъти са искали и копие от акта за раждане (но не помня дали когато е пътувало с мен детето или с родителите ми.)  Декларациите са ми проверявани само на излизане от страната и то само в БГ, никъде другаде  Peace

Във вторник - сряда, като се върне ме ще пиша дали са ми взели копие на границата

Последна редакция: чт, 07 юли 2011, 11:38 от dioni

# 194
  • София
  • Мнения: 6 477
На мен на летище София винаги си ми взимат декларацията. На границата с Гърция - също.
От тази година гледам, че някои нотариуси са си направили бланки, на които пише за колко време и къде ще излиза детето....не знам дали за всички е така.

Общи условия

Активация на акаунт