Декларацията за напускане на страната

  • 141 873
  • 786
  •   1
Отговори
# 270
  • София
  • Мнения: 6 477
Ами за тях е по - добре като ходиш и за всеки отделен случай правиш нова декларация, съответно те си събират таксата.
Така де, ясно е, че това е целта.  Wink Wink Wink

# 271
  • Мнения: 9
Мили мами,дайте съвет?
имам дете родено във финландия,дойдох преди 3 години (голяма грешка)в българия и след като с нашия татко се разделихме (които е българин) не мога да се върна обратно в финландия защото ми отказва категорично да напише пълномощно.
НА ТЕРИТОРИЯТА НА ФИНЛАНДИЯ  таткото е осъден за издръжка...
на този етап водя дело за отнемане на правата му и обявяването ми на самотен родител.
Слeд като съда във финландия излезне с решение и аз стана сам родител мога ли с това решение(заверено с апостил и преведено на бг език) да напусна с детето си република БЪЛГАРИЯ???

отказах се да водя дела В БГ защото там нещата стават много бавно и никoй не е сигурен за краия на такава битка затова питам може ли при положение че детето е родено във финландия но е БГ гражданин (за съжаление) и имам съдебно решение там да си пътувам спокойно с него????
ако не моля ви дайте варианти какво да правя от консулството
във финландия ми казаха да се обърна към министерство на правосъдието,
други ми казват че няма да имам проблеми???
МОЛЯ САМО НЯКОИ КОМПЕТЕНТЕН ДА МИ ПИшЕ...водя битка между 2 държави и се уморих от неточни съвети ....незнам накъде да хвана вече #2gunfire   Laughing

# 272
  • Мнения: 273
sandrina3 , според инструкцията за напускане на БГ от деца-български граждани, декларация от родител не се изисква, ако детето има право на постоянно пребиваване в чужбина. Ти не си споменала как пребивавате във Финландия. Но ти цитирам как ми отговориха от гранична полиция, относно това как се доказва постоянно пребиваване.
"Документите, които са издадени от официалните институции по контрол на чужденците или от общината в съответната държава, които дават право на дългосрочно пребиваване (изрично е упоменато това право), могат да послужат пред служителите на Гранична полиция. Тези документи може да бъдат издадени под формата на карта за пребиваване или визов стикер, положен в паспорта на лицето."
Успех!

# 273
  • Мнения: 9
verinka imam dokument razre6enie za prestoi na teritoriqta na finlandiq i dotam...taka stoqt ne6tata v evrosyuz ot dosta vreme.imam postoqnen adres i az i deteto vuv finlandiq,no imame takiva i v bg

# 274
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Сандрина, ако имаш документ, който удостоверява постоянното Ви пребиваване в Финландия не би трябвало да имаш проблем. Но детето е български гражданин и реално подлежи на българските закони. Доста мами са минали през дело тук и с успешен край, помисли дали не е по добрия вариант това защото след това идва проблема и с паспорта.

п.с. Ние живеем в Швеция, синът ми има местна лична карта, но засега е само български гражданин, пътува с декларации от мен и отделно от баща му.

Успех  bouquet!

# 275
  • Бургас
  • Мнения: 4 068
какво значение има какво ще ти каже някой тук, трябва направо да отидеш да питаш в Гранична полиция.

# 276
  • На остров
  • Мнения: 13 498
 
какво значение има какво ще ти каже някой тук, трябва направо да отидеш да питаш в Гранична полиция.

От ГП може да чуеш сто версии в зависимост от това кой е на смяна. На база дългодишен опит с тях и в професионално и в лично естество не бих рискувала само на това какво ще ми кажат те. Закона си е закон.

# 277
  • Мнения: 9
 Закона си е закон.
[/quote]

kyde moga da vidq tozi zakon???moeto polojenie e dosta trydno za vmykvane ...no napraktika me interesuvat 2 ne6ta....

1.ako imam sydebno re6enie za samoten roditel ot druga dyrjava v ES validna li e v BG?

2.s neq i dokument zaveren s apostil 4e ima postoqnen adres vyv finlandiq moje li dete na 3 god. na napysne Republika Bylgariq bez da e neobhodimo razre6enie na dr. roditel  Hug?

# 278
  • Най-сетне у дома
  • Мнения: 911

kyde moga da vidq tozi zakon???moeto polojenie e dosta trydno za vmykvane ...no napraktika me interesuvat 2 ne6ta....

1.ako imam sydebno re6enie za samoten roditel ot druga dyrjava v ES validna li e v BG?

2.s neq i dokument zaveren s apostil 4e ima postoqnen adres vyv finlandiq moje li dete na 3 god. na napysne Republika Bylgariq bez da e neobhodimo razre6enie na dr. roditel  Hug?

[/quote]

Мен на летище София ме пускат с белгийска резидентска карта на сина ми. Някои от граничарите още не са наясно, че така може, обаче... Затова по-често се разправям, но понякога не ми се занимава и им показвам декларацията от биологичния му баща.

# 279
  • Бургас
  • Мнения: 4 068
ИНСТРУКЦИЯ № IЗ-1405 ОТ 24 ЮЛИ 2009 Г. ЗА РЕДА ЗА ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА ГРАНИЧНИЯ ПАСПОРТНО-ВИЗОВ КОНТРОЛ НА ГРАНИЧНИТЕ КОНТРОЛНО-ПРОПУСКАТЕЛНИ ПУНКТОВЕ
Издадена от Министерството на вътрешните работи
Обн. ДВ. бр.64 от 11 Август 2009г.
 Чл. 15. (1) При ГПВК на малолетни и непълнолетни български граждани, които пътуват непридружавани от родителите, от придружителя или от самото лице се изисква писмено съгласие за пътуване от отсъстващия родител/родители, настойник или попечител.
(2) В документа по ал. 1 изрично трябва да е отразено съгласието на отсъстващия родител/родители, настойник или попечител малолетното или непълнолетно лице да пътува в чужбина. Подписът в документа трябва да бъде заверен от компетентен орган по Закона за нотариусите и нотариалната дейност или с апостил.
(3) При пътуване на организирани групи ръководителят на групата може по изключение да подпише декларация на ГКПП, с която се задължава да върне в Република България малолетното/непълнолетното лице след приключване на мероприятието.
(4) Не се изискват декларации по ал. 1, когато отсъстващият родител е лишен от родителски права по съдебен ред или съдебен орган е разрешил пътуването, което се удостоверява с надлежен съдебен акт.
(5) Не се изискват декларации по ал. 1 от отсъстващ родител, който не е вписан в удостоверението за раждане или е починал.
(6) На копия от документите по ал. 1 и 3 граничният полицай, извършващ ГПВК, полага граничен отпечатък. Същите се съхраняват на ГКПП за срок една година от датата на пътуване.
(7) При наличие на съмнение за действителността на представения документ се извършва допълнителна проверка.

 
Чл. 16. Разпоредбите на чл. 15 не се прилагат по отношение на малолетни и непълнолетни български граждани, които живеят дългосрочно извън Република България и това е отразено в техните български документи за самоличност или притежават официален документ от съответната държава.

# 280
  • Мнения: 273
Не е закон, а е инструкция . Има сериояна разлика между тежеста на едното и дрругото. Това което съм написала на sandrina3 е абсолютно официално. Никой не се интересува къде е пребивава таткото, гледат се документите. А документ за постоянно пребиваване в чужбина се издава на БГ гравдани, които живеят постоянно извън страната.
sandrina3, ако детето има издаден паспорт - български и официално право за постоянно пребиваване извън БГ, декларация няма да ти е нужна. Ако обаче нямате БГ паспорт ще имаш проблем, защото за издаването му е нужен подпис и на бащата.
Ако искаш пиши ми на лични, ще ти изпратя официалните отговори или пък ти пиши директно на гранична полиция, отговарят много бързо. Мисля, че с официален отговор от тях и всички документи няма как да имаш проблем.

# 281
  • Бургас
  • Мнения: 1 640
Май само в тази тема не съм писала и питала. Ако по някакво чудо се снабдя с декларация-съгласие за изкарване на задграничен паспорт на детето и напускане извън страната от БНД, когато наближи деня на екскурзията / тя ще е от училище съответно за придружител - учители/ , ще се наложи да се подписва такава декларация-съгл. и от мое име /щом е еднократна/. Та въпроса ми е , пак ли ще се изисква и неговия подпис за конкретния случай-екскурзия?

# 282
  • София
  • Мнения: 4 122
Май само в тази тема не съм писала и питала. Ако по някакво чудо се снабдя с декларация-съгласие за изкарване на задграничен паспорт на детето и напускане извън страната от БНД, когато наближи деня на екскурзията / тя ще е от училище съответно за придружител - учители/ , ще се наложи да се подписва такава декларация-съгл. и от мое име /щом е еднократна/. Та въпроса ми е , пак ли ще се изисква и неговия подпис за конкретния случай-екскурзия?

До колкото помня когато аз бях малка и трябваше да пътувам извън България ... а нашите са разведени баща ми дойде ( тъй като той не живее с нас и в София ) за да подпише такава декларация - че е съгласен да излизам извън БГ.

P.S. Но това беше преди 10 - 12 г., но до колкото съм запозната това и до момента не се е променило.

# 283
  • Бургас
  • Мнения: 4 068
момичета, моето дело за паспорт и пътуване на детето свърши благополучно, отне ни почти една година, но накрая всичко завърши добре

Последна редакция: вт, 24 апр 2012, 14:15 от asya02

# 284
  • На остров
  • Мнения: 13 498
asya02, честито   bouquet. С здраве да си я ползвате.

Общи условия

Активация на акаунт