Декларацията за напускане на страната

  • 141 865
  • 786
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 6 274
Краси, трябва да бъде упоменато лицето, с което детето ще напусне страната.
Ако ще напуска с теб - декларация от бащата.
Ако ще напуска с учител/треньор/баба си - декларация и от теб, и от бащата.
И в двата случая трябва да пише ДАННИТЕ на лицето, което е упълномощено да изведе детето от страната.
Стана ли ясно сега? Wink

# 376
  • Мнения: 15
Краси, трябва да бъде упоменато лицето, с което детето ще напусне страната.
Ако ще напуска с теб - декларация от бащата.
Ако ще напуска с учител/треньор/баба си - декларация и от теб, и от бащата.
И в двата случая трябва да пише ДАННИТЕ на лицето, което е упълномощено да изведе детето от страната.
Стана ли ясно сега? Wink







Много БЛАГОДАРЯ за бързият и точен отговор.

# 377
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Не е задължително да има данни за лице упълномощено да придружава детето. Може да се пише че детето пътува самостоятелно. Тогава трябва декларация от двамата родители. Работя в нотариална кантора, където често заверяваме декларации по този начин и досега никой не се е оплакал че не му е свършила работа. Обикновено такива декларации се дават на тийнейджъри, които често пътуват на екскурзии или по турнета и състезания с различни придружители. Но няма проблем и с по-малките деца. Миналата година петгодишният внук на моята колежка дойде с майка си и баща си от чужбина и остана при баба си за два месеца. В момента, в който родителите му си заминаха не знаеха с кого точно ще се върне и подписаха декларация без да впишат име на придружител. Когато дойде времето да си заминава с техни приятели нямаше никакъв проблем да напусне България през Аерогара София на път за САЩ като в декларацията пишеше, че "пътува самостоятелно".

# 378
  • Мнения: 6 274
Аз такава декларация никога не бих подписала!
Ако не дай си, Боже, нещо се случи с детето ми, кого да обвиня после?
На кого си повери детето?
Ами, де да знам, на който го хване.
Звучи ми безумно и страшно!  Confused

# 379
  • Мнения: 2 078
Не е задължително да има данни за лице упълномощено да придружава детето. Може да се пише че детето пътува самостоятелно. Тогава трябва декларация от двамата родители. Работя в нотариална кантора, където често заверяваме декларации по този начин и досега никой не се е оплакал че не му е свършила работа. Обикновено такива декларации се дават на тийнейджъри, които често пътуват на екскурзии или по турнета и състезания с различни придружители. Но няма проблем и с по-малките деца. Миналата година петгодишният внук на моята колежка дойде с майка си и баща си от чужбина и остана при баба си за два месеца. В момента, в който родителите му си заминаха не знаеха с кого точно ще се върне и подписаха декларация без да впишат име на придружител. Когато дойде времето да си заминава с техни приятели нямаше никакъв проблем да напусне България през Аерогара София на път за САЩ като в декларацията пишеше, че "пътува самостоятелно".

понеже и на мен днес ми възникна подобен въпрос, все пак да сверя и тук

заверихме нотариална декларация за сина ни да пътува в чужбина с придружител (пътуването е от училище, в страна извън ЕС), посочили сме конкретен период, имена и ЕГН на придружителя

сега ни казаха, че трябвало в декларацията да попълним и данните за международния паспорт на придружителя, което ме озадачи - нали с паспорта на границата той ще се легитимира и ще установи, че е със същото ЕГН, посочено в декларацията?

звънях в Дирекция Граничен контрол и от там ми казаха, че тях ги интересува само да има съгласие за излизане на детето, пък дали ще е само или с придружител - зависело от нас ... и наистина, в Закона пише само, че могат да откажат излизане от страната, ако няма съгласие от родителите - нито дума за придружители няма

все пак, мислите ли, че може да възникнат проблеми на границата с така заверената от нас декларация - само с имена и ЕГН на придружител?

благодаря! Simple Smile

# 380
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
все пак, мислите ли, че може да възникнат проблеми на границата с така заверената от нас декларация - само с имена и ЕГН на придружител?

Поне стотина такива декларации са минали през ръцете ми и досега няма оплакване, че не е свършила работа. Нотариусът дори съветва хората да не пишат лични документи на детето и придружителите когато декларацията се дава за по-дълъг срок, защото при смяна на паспорт или лична карта ще се налага да се вади нова.

А каква декларация ще подпише всеки решава според обстоятелствата. Обикновено майките разделени с бащата на детето предпочитат той да подпише (ако успеят да го кандърдисат, разбира се) декларация за пътуване самостоятелно и важаща до пълнолетието на детето, пък те в своите си декларации да поставят условия. Но наистина много често заверяваме декларации и от двамата родители за пътуване без придружител за децата, особено когато са над 14 години.

# 381
  • Мнения: 393
Ако може и аз да попитам нещо-отне ми около 8 години да склоня бащата на сина ми да подпише такава декларация и то след като обещах никога да не търся издръжката от 80лв.(дето не  я плащал 5г.),но сега му изтича паспорта и се интересувам дали за това също ще ми трябва пак подписа на другия родител?Спомням си ,че за първия паспорт наистина ми разписва някакъв формуляр,но не и какъв-сега пак ли ще трябва да го търся?
 Много ще съм благодарна,ако има отговор и на моят въпрос!

# 382
  • Маниакалното чистене е признак за неудовлетвореност.
  • Мнения: 928
juleto18, трябва да присъстват и двамата родители при подаване на документите или с пълномощно от липсващия родител.  ooooh!

# 383
  • Мнения: 393
ЕЕЕЕЕЕЕееее...... doh argue argue argueпак значи....
 Много ти благодаря!Почвам да се настройвам Tired

# 384
  • Мнения: 1 793
.

Последна редакция: сб, 20 окт 2012, 03:38 от Anna

# 385
  • Мнения: 453

И другия ми въпрос е, че освен моето ЕГН в декларацията фигурира и номера на паспорта ми, който аз смених преди няколко месеца. Това проблем ли ще е, че сега съм с нов паспорт, при положение, че ЕГН-то ми е изписано и го има в декларацията, а аз все си мисля, че то е по-важното.


Аnna, могат да ти направят проблем за номера на паспорт, ако решат. Аз се посъветвах с адвокат, когато вадих подобно за дъщеря ми, и тя ми каза да не включвам номерата на ЛК/паспорти на мен и баща й, защото се сменят. Затова направих универсално, безсрочно - само с егн-та на дечко, на мен и на баща й. Носи също и копие от акта за раждане.  Peace

# 386
  • Мнения: 1
Zdraveite imam edin vapros?
Kogato ba6ata e 4ujdenez kakva deklarazija se iziskva
Na 19.10 bjah svalena ot samoleta na leti6e sofija terminal 1
Jiveja ot 8 godini s maja mi tam
Toi e 4ujdenez kakva deklarazija mi trjabva ot nego?
Dezata s Balgarski pasporti

# 387
  • Мнения: 453
Имам следния въпрос:
Искам от бащата на детето ми да издаде нотариално заверена декларация за напускане на страната на детето. Живеем в различни градове и когато той е отишъл да прави това при нотариус са му поискали оригинала или нотариално заверено копие на акта за раждане на детето. Нужно ли е това... защото аз се опасявам от "нелоялни" действия от него ако притежава заверено копие от акта за раждане..
Благодаря предварително за отговора!

Да, изискават оригинален акт за раждане или нотариално заверено копие. Няма как да го прескочите това...

# 388
  • Пловдив
  • Мнения: 147
И аз ще помоля за съвет. Имам пълномощно за издаване на международен паспорт; както и декларация за напускане на страната; нотариално заверени с подписа на бащата на дъщеря ми. И  в двата документа изрично е написано че важат до пълнолетие на детето. Отивам скоро в МВР да извадя паспорт на дъщеря ми и служителката ми казва че въпреки че изрично е написано че пълномощното за вадене на паспорт е валидно до пълнолетие; то те вземат оригинала ; т.е. за тях е еднократно  и за следващият паспорт след 5 години трябва да имам ново пълномощно.  Дали това е така ; защото не може декларацията да я признават до 18 год; а пълномощното да не го признават?

# 389
  • Бургас
  • Мнения: 4 067
И аз ще помоля за съвет. Имам пълномощно за издаване на международен паспорт; както и декларация за напускане на страната; нотариално заверени с подписа на бащата на дъщеря ми. И  в двата документа изрично е написано че важат до пълнолетие на детето. Отивам скоро в МВР да извадя паспорт на дъщеря ми и служителката ми казва че въпреки че изрично е написано че пълномощното за вадене на паспорт е валидно до пълнолетие; то те вземат оригинала ; т.е. за тях е еднократно  и за следващият паспорт след 5 години трябва да имам ново пълномощно.  Дали това е така ; защото не може декларацията да я признават до 18 год; а пълномощното да не го признават?
ами няма да даваш оригинала, заверяваш си при нотариус препис, който има силата на оригинал и даваш него

Общи условия

Активация на акаунт