Декларацията за напускане на страната

  • 141 914
  • 786
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 6 274
Може и да не съм го написала много разбираемо.
Това противоречиво инфо ми го дадоха в България.

Ок.
Значи имаш заместващо решение.
За какво - детето да пътува в чужбина, без писмено разрешение от бащата ли?
Ако е така, значи декларация от него не ти трябва.
Но ако нямаш такова, НЕ можеш да изведеш детето от страната.
И това за ЛК въобще не е вярно, защото като попаднеш на някой нещастник по летищата, и като човек няма червен паспорт, и може чудесно да си прекара!  ooooh!

# 466
  • Мнения: 7 325
Джуличка,
повечето момичета тук знаят одисеята ми - за теб на кратко: преди около 5 години съда ми даде разрешение да взема синът ми в чужбина, но тази която "пишеше" какво казва съдииката пропусна да отбележи и ваденето на паспорт без присъствието на бащата. Сега детето ми е с изтекъл паспорт и 4 години не е стъпвало в Бг. Март навършва 14 год. и ще вадим ЛК в посолството. Декември бяхме в Бг. ( без него ) и реших да му напиша едно пълномощно и лятната ваканция да я прекара при баба си и дядо си, но нотариуса каза че след като е малолетен без паспорт не може да пътува, т.е. ще влезе в Бг., но няма да може да се върне в чужбина, което не ме устройва. От паспортна служба пък твърдят, че ЛК е документ за самоличност и няма проблем да се пътува в страните от ЕС. Та това ми е въпросителната - на кой да вярвам? 

# 467
  • Мнения: 6 274
Извинявай, не знаех историята ти. Hug
И така - не знам кой какво казва, но от личен опит знам, че ако решат могат да направят проблем на което и да било летище в ЕС ( в моя случай - Франкфурт), за това, че нямаш червен паспорт.
Ако аз бях на твое място, щях да искам и да настоявам тези в Посолството да издадат паспорт на детето.
Ще им покажа документа от съда и ще кажа, че бащата е неоткриваем.
Така бих постъпила аз.
Желая ти успех!  Peace

# 468
  • Мнения: 7 325
Опитах в посолството, хората бяха много отзивчиви, ама не стана - в решението не пише ( отнети родителски права ) и нищо не може да се направи. Разбирам ги. Не виждам и смисъл от нови дела защото докато се точат той ще стане пълнолетен. 
Аз не очаквам тук по летищата да възникне проблем и съм почти убедена че няма да има такъв, страх ме е от летище София.
Благодаря ти че разсъждава с мен върху въпросите ми.  bouquet

# 469
  • Бургас
  • Мнения: 6 073
Alleisha , отиди и при шефа на полицията, тъй като паспортна служба му е подчинена. Настоявай, защото имаш право - все пак са признали два пъти същото пълномощно, а сега не искат.

# 470
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Без съгласието на бащата няма как да бъде издаден паспорт. Детето все пак е на 14 и има доста време докато навърши пълнолетие. Не ти остава нищо друго, освен да водиш дело за разрешение от съда да бъде издаден паспорт.
А практически дали ще има проблем, ако пътува само с лична карта, никой не би могъл да знае.

# 471
  • София
  • Мнения: 4 493
Момичета, за втори път ми се случва да напускаме БГ през Калотина и да не искат на дъщеря ми декларацията за пътуване. Дали защото е на 16 години вече, незнам но и миналото лято я пуснаха без документ и сега. На друг случвало ли му се е?

# 472
  • Бургас
  • Мнения: 4 073
да, и аз съм чувала за такива случаи, явно зависи на какъв служител попаднеш, може да я е помислил за над 18г.

# 473
  • София
  • Мнения: 4 493
Е как ще я "помисли за над 18", като паспорта е в ръцете му и там пише ЕГН. Да не говориме че и на снимката вътре си е съвсем дечко.
Аз мисля, че просто са немърливи. Само като се сетя в началото как "изследваха" оригинала на декларацията и колко пъти съм се разправяла, че ще им оставя копие, а ще си взема оригинала  ooooh!

# 474
  • Мнения: 1
Здравейте,

имам следния въпрос:

Детето притежава българско и канадско гражданства. Искам да пътуваме до Гърция от България за една седмица - трябва ли ми декларация от бащата при излизане от БГ- според Гранична полиция - не, ако детето е с двойно гражданство?

Благодаря.

# 475
  • София
  • Мнения: 1 010
Споделям моя опит, може да е полезен някому:

Наложи ми се да говоря днес с 2-ма адвокати по бракоразводни, 1 нотариус, Гранична полиция и Паспортната служба на 6-то РПУ.
Изясних си, че:

- при малолетни деца (3 в нашия случай), за излизане от страната е най-сигурно да се извадят 3 отделни декларации;
- вадят се и три отделни пълномощни за издаване на международните паспорти;
- в съдебното споразумение при развода (развеждат се по взаимно съгласие) няма полза да се вписва каквото и да било във връзка с извеждане на децата, вадене на паспорти... Съответните служби - Гранична полиция и Паспортната служба искат съответните документи - декарация и пълномощно. Нищо друго не важи пред тях;
- в декларациите може да се впише: "Важи до навършване на пълнолетие".

Олекна ми. Утре отиват да заверяват декларациите и пълномощните.

# 476
  • Бургас
  • Мнения: 4 073
- в съдебното споразумение при развода (развеждат се по взаимно съгласие) няма полза да се вписва каквото и да било във връзка с извеждане на децата, вадене на паспорти... Съответните служби - Гранична полиция и Паспортната служба искат съответните документи - декарация и пълномощно. Нищо друго не важи пред тях;
 
това не е вярно, приемат се и съдебни решения, аз лично извеждам моето дете с такова

# 477
  • Мнения: 1 525
Ако аз имам пълномощно и декларация, че мога да напускам страната с детето ми...
И в пълномощното е записано, че имам право да преупълномощавам трети лица с дадените ми права ...
А в декларацията, че бащата дава право на детето и самостоятелно да пътува....
Дали ще може детето да пътува с дядо си?

# 478
  • Бургас
  • Мнения: 4 073
Ако аз имам пълномощно и декларация, че мога да напускам страната с детето ми...
И в пълномощното е записано, че имам право да преупълномощавам трети лица с дадените ми права ...
А в декларацията, че бащата дава право на детето и самостоятелно да пътува....
Дали ще може детето да пътува с дядо си?
разбира се, отиваш при нотариус и заверяваш декларация - от твое име и като пълномощничка на бащата, че може да пътева детето с дядо си

# 479
  • София
  • Мнения: 1 010
- в съдебното споразумение при развода (развеждат се по взаимно съгласие) няма полза да се вписва каквото и да било във връзка с извеждане на децата, вадене на паспорти... Съответните служби - Гранична полиция и Паспортната служба искат съответните документи - декарация и пълномощно. Нищо друго не важи пред тях;
 
това не е вярно, приемат се и съдебни решения, аз лично извеждам моето дете с такова

Ася, неслучайно цитирах откъде имам инфото - Гранична полиция. Вярвам ти, но смятам, че са искали да се застраховат, предвид това, че децата са малолетни и са 3 на брой...

Общи условия

Активация на акаунт