Кърмене при колики

  • 8 871
  • 18
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 114
За мен най-трудното в коликите беше точно това - да успея да запазя самообладание след дълги часове.

В чисто практически план на нас много ни помогнаха следните неща:

През целия ден:
- Кърмене на по-малки интервали;
- Старателно уригване;
- Спокойна и усмихната обстановка.

При първи свивания на коремчето:
- Носене по коремче, поза "тигър на клон", с едновременен елк натиск по коремчето;
- Масажче на коремчето, споделено от Бу;
- Обикаляме къщата и си показваме къде какво има, гледаме през прозорците, разглеждаме играчките на бате, книгите на тате, и през цялото време обсъждаме на глас всичко, което се вижда - стих, спокоен и ведър тон, все едно че няма нищо притеснително в ситуацията.

При плач, който вече става почти неутешим:
- Отварям прозореца и заставаме с бебата на зимния свеж леко хапещ въздух.
От студения и по-богат на кислород въздух се чувстваше моментално по-спокойна.
Случвало се е направо да спре да плаче от раз и с леки въздишки да заспи в ръцете ми.

- Измивам личицето й нежно с хладка водица и оставям няколко минутки влажно.
Както със свежия въдух отвън, има моментално успокояващо действие.

- Бебка е по коремче, дланите ми са сплетени под нея, а ръцете са изпънати - люлка.
Люшкам силно наляво-надясно, така че да й правя вятър и се опитвам да я засмея.
Лю-люш, фър-фър или друг смешен повтарящ се звук допълва утештелния ритъм.

Сега правя същото, само че бебето вече е по гръб и се е извила все едно прави мост Simple Smile

- Гушкам бебето все едно ще я слагам на гърда, само че малко по-близо до мен, лицето й е в гърдите ми, и нежно я притискам към мен, цялото й телце, така че да я затопля. Както е гушната така, започвам да я поклащам лекинко нагоре-надолу, докато обикалям из стаята с ритмични натъртени стъпки и тананикам нещо тихо и монотонно. Представете си го, все едно играете хоро, стиснали бебе в ръце, което се поклаща нагоре-надолу в такт с песента ви.

Знам, че това последното звучи малко трудно и доста налудничаво, но всъщност може да се прави с часове - важното е да си намерите някакъв ритъм, който да ви унася. Е не чак толкова, че да изпуснете бебето Simple Smile Не на последно място това е чудесен заместител на фитнеса. Докато го правих около месец и половина, свалих към 5 кила Simple Smile



Неща, които не ни помогнаха:
- Чай храносмилателен на Хип с лайка и копър. Дадох 3 пъти. Суче отчаяна от болка, след около минута спира и с отвращение се дърша от биберона, след което повръща това, което е изпила току-що. На някои бебета може да помага. Моето не можа да се научи да го пие.
- Чай Хип Натал за майки с копър и анасон. Имаше изразен лактогонен ефект, гърдите ми няколко дни бяха болезнено препълнени.
Не мога да кажа, че имаше ефект против коликите. Изнерви ни и двете - мен от постоянното болезнено напрежение, а бебата - заради прекалено силните чешми от мляко, от които се давеше. Спрях да го вземам на петия ден, за щастие лактацията се нормализира веднага.
- Кърмене по-нарядко, "за да почивало стомахчето". (Познайте кой настоя). Тъкмо напротив, положението се влоши.


Неща, чийто ефект не мога да преценя:
- Капки Инфакол. На пръв поглед помогнаха много. Но всъщност и с тях имахме през ден-два адски мъчителни вечери с часове плач.
Когато след десетдневен прием реших да ги спра, за да видя ще има ли разлика, нещата продължиха по същия начин.
В общи линии симетиконовите препарати са безобидни, могат да облекчат нещата, но не са вълшебна пръчица.
Най-големият плюс е плацебо-ефектът. Ако си убеден, че ще помогнат, помагат.  Най-вече заради чудодейното успокоение и вяра в предстоящия неизбежен щастлив край, които ти дават

Стана дълго, дано да е полезно на някого.
Номерът със сешоара така и не стигнахме да го изпробваме.







# 16
  • Мнения: 186
Моя син също имаше страхотни колики ,започнах след 7мия  ден.Ооо и аз съм плакала с него,беше истински кошмар близо 4месеца.На нас ни облекчаваха Колийф капки и играенето на ръченица с дете в раце newsm44 .Е като няма начин правиш това което го успокоява. Laughing

# 17
  • Мнения: 334
Когато бебо имаше колики, взимах го да спи върху гърдите ми по корем като жабче - много бързо се успокояваше и спяхме така гушнати с часове, коликите минаваха веднага, а в леглото се събуждаше още на 10 мин. от някоя силна колика. Носех на ръце из стаята, пеех и разказвах - така се влияе от гласа на мама и става по-спокоен. Или пък го люлеех седнала на леглото пак с корем към мен. Масажите на коремчето също много помагат. Давахме инфакол 1-2 пъти, но не мисля че имаше ефект. Коликите при нас не бяха силни, той дори не плачеше, а само издаваше звук като тихо ръмжене (каква словоупотреба само, но наистина нещо такова  Simple Smile ). 

# 18
  • Мнения: 91
Моя син е на 2 мес. и половина.Коликите започнаха на 10-тия ден и все още не са отминали напално ,но виждам че отшумяват вече.Всички капки, които са на пазара пробвахме, но най-много му помогнаха Инфакол.

Общи условия

Активация на акаунт