СГ–ГРУП ООД?-моля някоя мама юрист да се включи.

  • 278 181
  • 1 845
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 0
Задължението е от 2008, такси  и лихви за прекратен договор от моя страна, исках да ми пуснат роуминг, но се оказа, че понеже съм закъсняла със плащането на сметката си няма да ми пуснат, а трябваше да пътувам в чужбина и не можех да ги чакам да минат три месеца, за ми го пуснат.

# 736
  • София
  • Мнения: 5 605
Давността на това задължение е изтекла 2011 г. Не мога да си представя как адвокат те е посъветвал да платиш.

# 737
  • Мнения: 428
Не може давност с днешна дата да е изтекла през 2011,тъй като давноста е 3 години.Т.е.,в настоящия момент изтича давноста от 2010г.

# 738
  • София
  • Мнения: 5 605
Не може давност с днешна дата да е изтекла през 2011,тъй като давноста е 3 години.Т.е.,в настоящия момент изтича давноста от 2010г.
Не можех да те разбера какво имаш в предвид  newsm78
По-напред пише, че задължението е възникнало 2008 год. и адвокат я е посъветвал тази или миналата година, не помня точно да си плати за да не дължи и такси и адвокатски хонорари.

# 739
  • Мнения: 428
Не може давност с днешна дата да е изтекла през 2011,тъй като давноста е 3 години.Т.е.,в настоящия момент изтича давноста от 2010г.
Не можех да те разбера какво имаш в предвид  newsm78
По-напред пише, че задължението е възникнало 2008 год. и адвокат я е посъветвал тази или миналата година, не помня точно да си плати за да не дължи и такси и адвокатски хонорари.

Изтекла в момента е давността до 01.05.2010г.Всички задължения след тази дата са си дължими.Ако задължението е от 2008г. то давността е изтекла и не се плаща,както и разноските.Има обаче значение кога е издадена съдебната заповед.Ако тя е издадена в период,в който не е изтекла давноста,то тя е дължима във всички случай!

# 740
  • София
  • Мнения: 5 605
Не може давност с днешна дата да е изтекла през 2011,тъй като давноста е 3 години.Т.е.,в настоящия момент изтича давноста от 2010г.
Не можех да те разбера какво имаш в предвид  newsm78
По-напред пише, че задължението е възникнало 2008 год. и адвокат я е посъветвал тази или миналата година, не помня точно да си плати за да не дължи и такси и адвокатски хонорари.

Изтекла в момента е давността до 01.05.2010г.Всички задължения след тази дата са си дължими.Ако задължението е от 2008г. то давността е изтекла и не се плаща,както и разноските.Има обаче значение кога е издадена съдебната заповед.Ако тя е издадена в период,в който не е изтекла давноста,то тя е дължима във всички случай!
именно това имам в предвид. До колкото помня края на 2012 е издадена или тогава й се бяха обадили, че има задължение, като задължението е възникнало 2008 г. Въпросът е друг, че инфото, което дава мацката е много подвеждащо, чак преднамерено подвеждащо ми изглежда-задължението е от 2008, тя е питала адвокат края на 2012 и той й е казал задължително да плати.

# 741
  • Мнения: 9 050
Как може да не е изтекла давността? Кога започва да тече нова давност? Или, ако аз имам задължение от 2008-ма, а през 2011-та ме поканят да го погася, тогава какво се случва с давността? Според мен има нещо такова, щом дамата е търсила адвокат по това време и той и е казал да плати. Кой търси адвокат за стари задължения, за които никой не го е търсил?

# 742
  • Мнения: 0
Давността на задължение по фактура е 5 години. Тази давност се подновява ако бъде легално и документирано изискано от платеца да погаси задължението преди изтичането на давността. Изискването трябва да е от страна вземащия.

По закон е така...

Т.е. ако задължението (дата на падежа) е от 01.05.2008, то давността изтича на 01.05.2013. Ако доставчика по фактурата Ви прати официална покана, призовка и т.н. примерно на 20.05.2011, то давността се удължава до 20.05.2016 (вижте дали са пак 5 години или вече удължаването е с 3 не помня точно, да се провери в закона).

# 743
  • София
  • Мнения: 5 605
Давността на периодични плащания е 3 години. Има закон и практика.

# 744
  • Мнения: 9 050
И не се прекъсва, ако преди изтичането и те поканят да погасиш задължението си?  newsm78
Това ще да е някаква нова практика.

Иначе наистина за периодичните плащания има 3-годишна давност, но защо пък тук се презумира, че всички задължения са точно такива, това винаги ме е удивявало.

# 745
  • Мнения: 78
Как може да бъде осъдено от фирма за събиране на вземания лице, което е безработно? От къде ще се вземе дълга?

# 746
  • Мнения: 9 050
Може, може. Няма изискване да се съдят само лица, които имат регулярни доходи. Лицата се съдят, заради задълженията, които не са погасили, а не заради настоящото си материално състояние. От къде ще вземе дълга, е проблем да длъжника. От гледна точка на кредитора пък - длъжника е взел едни пари и е обещал да ги върне. А не ги е върнал. Да му ги опростят ли?

# 747
  • Мнения: 7 325
Как може да бъде осъдено от фирма за събиране на вземания лице, което е безработно? От къде ще се вземе дълга?
Има ли изпълнително дело е в интерес на длъжника да намери начин да плати задължението защото се трупат лихви. Започне ли работа, придобие ли собственост някой ден - ще има какво да му се вземе.

# 748
  • Мнения: 16
Здравейте,
искам да попитам някой успял ли е да се отърве от тази нагла фирма.Не им дължа нищо, от години ме тромозят с лепенки на входната врата и обаждания по телефона и вече не издържам,днес получих отново унизително и заплашително обаждане по телефона и търсят някакъв мъж когото не познавам, а те трърдя ,че много добре го познавам , но го укривам .А случаят е следния- преди няколко години закупих жилище и всичко си беше наред,Един слънчев ден се прибирав от работа и на врата ми сикер с логото на фирмата и иметото на непознат за мен човек , но адресът който е посочен е моят.Звънах на посочение телефон да им кажа ,че има нянякаква грешка и, че  на този адрес не жевее такъв човек.Отговориха ми ,че това трябвало да се докаже и от там тръгна моята одисея, най-вероятно са ми запаметели телефона и сега ме тероризират и казват че моят телефон е в системата им и да не прикривам въпросния господин.Как да се справя с това недоумявам.Дайте някакъв съвет.

# 749
  • Мнения: 9 050
Това е неприятно. И аз така си купих бившия офис на някаква фирма "Детелина". Що мили пожелания отнесох и аз и цялата ми рода, от хора търсещи собственика и....Ако много те тормози това, просто смени телефона (предполагам за домашния телефон става дума). Иначе просто любезно им обясни, че си закупила апартамента от този господин и ако още веднъж те притеснят - ще подадеш жалба в полицията или сигнал за системен тормоз. Ако не спрат, в действителност пусни жалба или подай сигнал в Прокуратура.

А, и нищо не си длъжна да им доказваш.

Общи условия

Активация на акаунт