ГЕНЕТИЧНИ И ИМУНОЛОГИЧНИ ПРОБЛЕМИ - тема 5

  • 110 900
  • 802
  •   1
Отговори
# 795
  • Мнения: 7 118
Биренка, нашите изследвания за кариотип са хубави, всичко си ни е наред там. И ние нямаме такива роднини без деца..Ще пиша какво ми е казал д-р Даскалов веднага щом получа отговор, да видим дали ще има нещо ново.

# 796
  • Мнения: 1 661
Определено има различно виждане сякаш за нещата, защото ми зададе въпроси, които никой не ме беше питал: имам ли изследване за антиеретроцитни антитела (нямам такова).
Това е много интересно. И аз не съм чувала за това изследване и съответно не съм го и правила. Моля те сподели когато разбереш повече за него. Hug

# 797
  • Мнения: 7 118
мисля, че касае жените с отрицателен резус фактор това изследване.

# 798
  • Мнения: 6 624
Да, това изследване касае резус фактора.

ето една статия:
Резус - фактор - това вещество (белтък) в кръвта, който притежават 85% от всички хора, и затова се наричат резус-положителни. Останалите 15%, при които този белтък липсва, резус-отрицателни. Резус-фактора се съдържа в еритроцитите в кръвта на човека и макаки-резуса (откъдето идва и името). Отрицателния резус-фактор почти не влияе за живота на човека. Особено внимание трябва да се обърне на жени с резус-отрицателен, които искат да имат бебе.
При съчетание в семейства с "отрицателен резус фактор"при жени и "положителен резус фактор" при мъжа, възниква опасност резус-конфликт, но за щастие, това не винаги се случва. Резус-конфликт може да възникне само в този случай, ако зародиша унаследи резус отрицателен. Тогава кръвта на бебето се оказва чужда за майката: резус-фактора на плода преодоляват плацентата и попада в кръвта на майката, а нейния организъм, възприема това като непознато вредно вещество, и започва да изработва защита - антитела.
Антителата на майката се промъкват чрез плацентата към бебето и атакуват еритроцитите. В кръвта се появяват голямо количество вещества, наричани билирубини. Затова нашето бебе изглежда оцветено в жълт цвят. Тъй като еритроцитите на плода се унищожават неправилно, неговите черен дроб и далак се мъчат да преодолеят този проблем. В края на краищата, и те не се справят. Възниква анемия (низко съдържание на еритроцити и хемоглобин в кръвта).
В такъв случай, защитавайки майката, антителата предизвикват сериозна заплаха за нейното бебе. При тежка форма на резус - конфликт е възможна вътреутробна гибел на плода и аборт през целия период от бременността. С ъщотака са възможни разтройства в главния мозък, слх а иречта. В най - тежките случаи резус-конфликта се проявява във вродено събиране на вода (отоци) на плода, което може да доведе до неговата гибел.
В такива случаи на новороденото помага замяната на кръвта - кръвопереливане. Вливат му едногрупен резус-отрицателна кръв и го привеждат в реанимация. Тази процедура е ефективна само в първите 36 часа след раждане.
За да предпазим бебето от подобни проблеми може и е нужно още преди раждането, при планирането на бременността. Първоначално, трябва да узнаем своята и на мъжа кръвна група и резус - фактора - да направим кръвен анализ.
Несъвместимостта между партньорите по резус-фактор не е повод за притеснение или отказ от мечтите за бебе. Тези 15% жени, при които резус - фактора се оказва отрицателен, са също талкова способни да станат майки на очарователни деца. Перспективата е такава: на жената се налага да дава много често венозна кръв за наличие на антитела. До тридесет и втората седмица на бременността - един път в месец, от 32 до 35 седмица - два пъти в месеца, а след това до раждането еженеделно. Тези процедура, разбира се, не са приятни, но съвършено необходими. По нивото на антителата в кръвта на бременната жена лекарят може да направи изводи за предполагаем резус - фктор при бебето и да определи началото на резус-конфликт.
Като правило, по време на първата бременност резус - конфликт се развива рядко. При повторни бременности вероятността на проблема се повишава.
Сега развитието на резус-конфликта може да се предотврати чрез въвеждане на специални ваксини - анти - резус - имуноглобулин - веднага след първото раждане и даже след прекъсната бременност. Този препарат свързва агресивните антитела, образуващи се в кръвта на майката и заплашващи бъдещото бебе, и ги изхвърлят от организма. Въвеждането на резус - антитела може да се проведе и по време на бременността. Профилактиката с имуноглобулини при резус - отрицателни жени трябва да се проведе в течение на първите 72 часа след раждане, отлепване на плацентата, амниоцетоза, аборт, извънматочна бременност, преливане на кръв.
В наше време медицината успешно се справя с лечението на резус-конфликта.

Ето и още инфо по въпроса: http://www.az-jenata.bg/index.php?page=article&aid=1013

Аз съм с отрицателен резус фактор, а мъжът ми - с положителен, така че евентуална бременност ще трябва да се следи от късо Confused сякаш ни е малко всичко останало...

Последна редакция: пн, 07 май 2012, 17:31 от Надежда :)

# 799
  • Мнения: 7 118
Момичета, слагам обещания от мен отговор от д-р Даскалов, дано е от полза и за други момичета:

"Това, което мога да предложа, е в следните направления:

1. Има допълнителни генетични маркери, които могат да бъдат изследвани, те са свързани с предразположението към тромбофилия, обмяна на някои биологично активни вещества и трофобластната инвазия.

2. Макар да вярвам безпрекословно на националната генетична лаборатория, бих предложил да се повтори цитогенетичния анализ в лаборатория геника.

3. Трябва да се мисли за вашия ендометриум - по отношение на кръвоснабдяване, рецептивност и т.н.

4. По отношение на автоимунните болести също бих разширил малко панела.

5. Не на последно място да се види как стои въпросът със сперматозоидите на партньора.

6. И накрая, което е трудно, токсикологичен анализ след анамнеза за токсични нокси. "


# 800
  • Мнения: 494
zuzi_79, това са много широки препоръки. Откъде ще започнете? Нещо повече за токсикологичния анализ - кога и как се прави?

# 801
  • София
  • Мнения: 3 860
Зузи, това последното какво е? Мен лично ме учудва написаното за НГЛ... Най-трудно според мен ще е да намериш някои които да се занимае със всичко накуп  Rolling Eyes                  интересно ми е за автоимунните какво ще ти изследват ще се радвам да споделиш  Rolling Eyes

# 802
  • Мнения: 1 661
Момичета, ето линк към новата темичка, че тази е станала вече 54 страници и ще ни я заключат. http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=657090.0

Общи условия

Активация на акаунт