Майчинството счетоводно - 28

  • 39 509
  • 737
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 486
Имам едно въпросче ,от април 2009 се осигурявам на 400(до преди това на 1000),ако сега един месец си вдигна осигуровката и следващия изляза в болничен  до термина,ще повлияе ли на сумата за болничните?

# 661
  • Мнения: 723
Здравейте,
изчетох доста информация, но все още не мога да преценя в моя случай как точно ще се комбинират нещата.
Казусът е следния:
Допреди 4 месеца работих 4 години на добре платена работа - около 1600 лв. и съм осигурявана на реалната сума. В момента уча в чужбина и това ще е до Юли месец, като междувременно ме осигурява университета в БГ като редовна студентка.
Като се върна имам предложение да започна на нова работа - между 1600 и 1800лв.
В момента планираме да имаме дете и се чудя ако започна работа веднага след като се върна, на 3тия месец премина на постоянен договор, а на 7мия примерно изляза в майчинство - това възможно ли е и колко ще получавам?
Знам, че има възможност да се самоосигурявам - възможно ли е първите 3 месеца, преди да премина на постоянен договор да се осигурявам сама на база 2000лв примерно и това после да се добави към другите 4 месеца, в които работодателя ме е осигурявал?
Дано ме разбрахте, просто не мога да преценя дали с това самоосигуряване мога да запълня изискваните 6 месеца по закон, в случай че забременея бързо и се наложи да изляза в майчинство.

Благодаря предварително!!   bouquet

# 662
  • София / Перник
  • Мнения: 585
Мисля, че ще преподписваме трудов договор с новия работодател, но не знам чл.123 какво гласи и не мога да кажа със сигурност, просто ме интересува дали е възможно да прекъсна платеното майчинство и после да го възобновя  newsm78

Да, може.

Много благодаря за информацията! А, каква е процедурата - какво точно трябва да направя? Първо ще си пусна отпуска няколко дни, това е ясно, но после какво да направя, за да изляза отново в платено майчинство? (извинявам се ако ставам нахална, просто не ми е ясно)   bouquet

# 663
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 441
Мисля, че ще преподписваме трудов договор с новия работодател, но не знам чл.123 какво гласи и не мога да кажа със сигурност, просто ме интересува дали е възможно да прекъсна платеното майчинство и после да го възобновя  newsm78

Да, може.

Много благодаря за информацията! А, каква е процедурата - какво точно трябва да направя? Първо ще си пусна отпуска няколко дни, това е ясно, но после какво да направя, за да изляза отново в платено майчинство? (извинявам се ако ставам нахална, просто не ми е ясно)   bouquet

Според ме е по-добре да разбереш първо какви са намеренията на работодателя ти и след това да обсъждаме конкретната ситуация, а не просто хипотези. В смисъл, че не знаем дали настоящия ти работодател ще прекрати договора си с теб /а и всички работници/, за което има процедура, защото ти си отпуск за бременност и раждане. Освен това, ако просто те прехвърли по разпоредбите на чл. 123 от КТ при нов работодател ти няма какво да предприемаш.

Здравейте,
изчетох доста информация, но все още не мога да преценя в моя случай как точно ще се комбинират нещата.
Казусът е следния:
Допреди 4 месеца работих 4 години на добре платена работа - около 1600 лв. и съм осигурявана на реалната сума. В момента уча в чужбина и това ще е до Юли месец, като междувременно ме осигурява университета в БГ като редовна студентка.
Като се върна имам предложение да започна на нова работа - между 1600 и 1800лв.
В момента планираме да имаме дете и се чудя ако започна работа веднага след като се върна, на 3тия месец премина на постоянен договор, а на 7мия примерно изляза в майчинство - това възможно ли е и колко ще получавам?
Знам, че има възможност да се самоосигурявам - възможно ли е първите 3 месеца, преди да премина на постоянен договор да се осигурявам сама на база 2000лв примерно и това после да се добави към другите 4 месеца, в които работодателя ме е осигурявал?
Дано ме разбрахте, просто не мога да преценя дали с това самоосигуряване мога да запълня изискваните 6 месеца по закон, в случай че забременея бързо и се наложи да изляза в майчинство.

Благодаря предварително!!   bouquet

Трябва да имаш поне 12, а не 6 месеца осигурителен стаж, но не точно преди излизане в болничен, а избощо през живота си. Като 12 месеца преди самото излизане влизат в базата за болничен. По принцип терминът самоосигуряване е свързан с осъществяване на конкреетен вид дейност - например съдружник в ООД, свободна професия ...В случая не знам дали това визираш за 3-те месеца без осигуряване или просто да внасяш вноски по трудов договор някъде фиктивно. Освен това като студентка си само здравно осигурена, което няма връзка с бъдещи обезщетения от НОИ.

Последна редакция: пн, 12 апр 2010, 11:24 от AnMary

# 664
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Имам следния въпрос във връзка с темата. В майчинство съм, 410 дни изтекоха на 1 март включително. От 2-ри март съм вече в отпуск за отглеждане на дете до 2 г. Попълних си декларацията при работодателя, но този месец получих само сума, която е за 1 ден, очевидно 1 март. Искам да попитам ще си получа този месец останалата сума от майчинството, вече в размер на 240 лв. за месец март, без 1 март или да ги чакам другия месец  newsm78

# 665
  • София-Младост
  • Мнения: 23 385
Имам следния въпрос във връзка с темата. В майчинство съм, 410 дни изтекоха на 1 март включително. От 2-ри март съм вече в отпуск за отглеждане на дете до 2 г. Попълних си декларацията при работодателя, но този месец получих само сума, която е за 1 ден, очевидно 1 март. Искам да попитам ще си получа този месец останалата сума от майчинството, вече в размер на 240 лв. за месец март, без 1 март или да ги чакам другия месец  newsm78
Провери дали ти е подадена тази декларация №3 май беше. Би трябвало сега в април да получиш първото обезщетение за отглеждане на малко дете.

# 666
  • Мнения: 379
Здравейте!!! Извинете ме ,че така нахлувам в темата  ви , но се опитвам да помогна на снаха си...Та тя завърши миналата година...работи на 2 места по няколко месеца....забременя и я осигуряват във фирма , но не и достигат 13 дни да направи 6 месеца ...какво се случва в такива случай? Благодаря ви много!!!

# 667
  • Майничка
  • Мнения: 12 650
Имам следния въпрос във връзка с темата. В майчинство съм, 410 дни изтекоха на 1 март включително. От 2-ри март съм вече в отпуск за отглеждане на дете до 2 г. Попълних си декларацията при работодателя, но този месец получих само сума, която е за 1 ден, очевидно 1 март. Искам да попитам ще си получа този месец останалата сума от майчинството, вече в размер на 240 лв. за месец март, без 1 март или да ги чакам другия месец  newsm78

През втората година изчакват подаването на данните за осигуровките и превеждат парите ок.2-3 седмици след това.

# 668
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 441
Здравейте!!! Извинете ме ,че така нахлувам в темата  ви , но се опитвам да помогна на снаха си...Та тя завърши миналата година...работи на 2 места по няколко месеца....забременя и я осигуряват във фирма , но не и достигат 13 дни да направи 6 месеца ...какво се случва в такива случай? Благодаря ви много!!!


Трябва да има поне 12 месеца осигуряване, а не 6. Няма да взема обезщетение, докато не ги набере. Има право на социална помощ, ако доходът на член от семейството не надвишава 350 лева на месец. Отпуска се от Дирекция Социално подпомагане.

# 669
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Имам следния въпрос във връзка с темата. В майчинство съм, 410 дни изтекоха на 1 март включително. От 2-ри март съм вече в отпуск за отглеждане на дете до 2 г. Попълних си декларацията при работодателя, но този месец получих само сума, която е за 1 ден, очевидно 1 март. Искам да попитам ще си получа този месец останалата сума от майчинството, вече в размер на 240 лв. за месец март, без 1 март или да ги чакам другия месец  newsm78
Провери дали ти е подадена тази декларация №3 май беше. Би трябвало сега в април да получиш първото обезщетение за отглеждане на малко дете.
Аз съм я попълнила на 1 март, но от работата ми кога са я занесли в РУСО ... След като ми преведоха в началото на месеца сума отговаряща само на 1 ден си мисля, че ще получа останалите другия месец. Може ми ще звънна в РУСО да попитам.
gargamela, сега прочетох написаното от теб, благодара ти!  bouquet

# 670
  • Мнения: 379

Трябва да има поне 12 месеца осигуряване, а не 6. Няма да взема обезщетение, докато не ги набере. Има право на социална помощ, ако доходът на член от семейството не надвишава 350 лева на месец. Отпуска се от Дирекция Социално подпомагане.
[/quote]

Значи ли това ,че трябва да се обърнем към социално подпомагане ,когато и издадат болничния сега на 24 април.И много ти благодаря за бързия отговор !

# 671
  • Мнения: 85
Здравейте отново...  bouquet
На 17 март е подадено заявление-декларация по чл.53 за 2 година на детето...осигуровките за март са внесени на 10 април.Кога трябва да получа пари и за кои дни ще бъдат те,за да преценя и каква сума ще са ...благодаря ви много  Hug

# 672
  • Мнения: 34
Здравейте момичета,
може ли някой да ми отговори на следния въпрос:
Искаме да изтеглим ипотечен кредит с мъжа ми. Неговата брутна заплата е около 750лв, но проблема е, че аз съм по майчинство и в момента вземам обезщетение около 600лв. Сумата която искаме да теглим е 15000 EUR. според Вас дали ще ни одобрят?

# 673
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 441

Трябва да има поне 12 месеца осигуряване, а не 6. Няма да взема обезщетение, докато не ги набере. Има право на социална помощ, ако доходът на член от семейството не надвишава 350 лева на месец. Отпуска се от Дирекция Социално подпомагане.

Значи ли това ,че трябва да се обърнем към социално подпомагане ,когато и издадат болничния сега на 24 април.И много ти благодаря за бързия отговор !
[/quote]

Болничният лист се представя на работодателя, а с копие от него се ходи в Социално подпомагане и се попълва декларация.

Здравейте момичета,
може ли някой да ми отговори на следния въпрос:
Искаме да изтеглим ипотечен кредит с мъжа ми. Неговата брутна заплата е около 750лв, но проблема е, че аз съм по майчинство и в момента вземам обезщетение около 600лв. Сумата която искаме да теглим е 15000 EUR. според Вас дали ще ни одобрят?

Принципно обезщетенията не се зачитат от банките като доход. За другото не мога да кажа нищо.

Здравейте отново...  bouquet
На 17 март е подадено заявление-декларация по чл.53 за 2 година на детето...осигуровките за март са внесени на 10 април.Кога трябва да получа пари и за кои дни ще бъдат те,за да преценя и каква сума ще са ...благодаря ви много  Hug

А кога са ти изтекли 410-те дни?

Последна редакция: пн, 12 апр 2010, 11:25 от AnMary

# 674
  • Мнения: 85


Здравейте отново...  bouquet
На 17 март е подадено заявление-декларация по чл.53 за 2 година на детето...осигуровките за март са внесени на 10 април.Кога трябва да получа пари и за кои дни ще бъдат те,за да преценя и каква сума ще са ...благодаря ви много  Hug

А кога са ти изтекли 410-те дни?


на 10 март изтекоха 410 дни...от 10 до 16 се водих на работа(платих си и социални осигуровки за това )и от 17 март съм в отпуска за гледане на дете до 2 г.. Peace

Общи условия

Активация на акаунт