Уред за сушене на плодове и зеленчуци

  • 290 758
  • 871
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1
Кашона е от принтер (огромен) облепен целия с домакинско алуминиево фолио, 1 крушка от 100 вата, която сменяме с друга от 150 вата за праскови и други изискващи по-висока температура. 1 регулатор (от тези за домашно осветление, където си намаляш или увеличаваш светлината), най-обикновен малък вентилатор за РС, термометър, адаптер и още една джаджа, на която не и знам името, май е таймер   newsm78
Редовете са от облечена тел, тавите са ми алуминиеви (за еднократна употреба уж). Довечера като се върне инженерната мисъл от работа ще го накарам да нарисува електронната схема и ще постна тема в блога с много снимки. Според него всеки, който е виждал поялник можел да си направи.
Температурата си я нагласяме. Ако сте суровояди, доколкото знам трябва да е между 42-48 градуса С. Моята в момента е на точно 50 градуса и суши домати и пипер   chef
Пробвали сме го до 60 градуса.
Пак да кажа, при нас количествата и лудите ни идеи определиха вида. Лек ми е, и като не работи е върху гардероба.
Предполагам, че ако имах място в микро кухнята си бих си купила професионален, но не би.

# 31
  • София
  • Мнения: 9 926
В КАуфланд има Superior за 60лв, 250W.  Peace

ПП: Всъщност е било за миналата седмица...

Последна редакция: пн, 25 юли 2011, 12:18 от hakama

# 32
  • Лондон
  • Мнения: 403
Купените сушени плодове са третирани с консерванти и най вече със сяра .След консумация може да предизвикат главоболие.
http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=30857&clcid=0x409

Затова домашните са за предпочитане.

     плод                   време за сушене
 
  Ябълки                        5-6      часа
  Кайсии                     12-38       /станаха прекрасни/
  Банани                       8-38     
  Ягоди                         8-26
  Череши                      8-34
  Нектарини                 8-26
  Портокалови   кори   8-16
  Праскови                  10-34    /станаха прекрасни/
  Грозде                        8-38 

Някой видове зеленчуци трябва да се бланшират преди да се сушат,като броколи /6-20 часа/,моркови/6-12/.За доматите също пише ,че трябва да са бланширани и обелени /8-24/.

Само че,за да осигуриш сушени плодове на семейството трябва да имаш овощна градина.Защото готовият продукт е малко.



# 33
  • София
  • Мнения: 10 825
http://www.bomba.bg/index.php/catalog/product/view/id/11051/s/bo … bilki-dr-435-cb/#
Ето такъв уред. Не ми става ясно в ел. мрежа ли се включва newsm78

# 34
  • Мнения: 1 418
Сега видях темата,за тези,които се интересуват,преди 2 месеца мисля имаше този уред в брошурата на Кауфланд.Може все още да се намира.Дъщеря ми беше ходиля на екскурзия и  донесе от UK ябълков чипс.Толкова много ни хареса, че си взехме веднага уреда,от Метро...
Искам да споделя опита си-какво съм сушила.През зимата непрекъснато си сушим ябълки-на кръгчета,тънки около 5-6 мм.У дома се носи приятен аромат и почти не се чува машината.Резултата е невероятно хрупкав,вкусен чипс и е здравословен.Пробвах с бланширане и без.Един и същи е резултата, само че при бланширането по дълго се сушат.Сушила съм и портокали и грейпфурти-вкуснички са , а тези, които попресуших,използвах за коледна украса...Сушила съм и домати-трябва да се използват месести сортове,които почти не пускат вода.Съхранявах-една част във фризера,а други в буркан със зехтин и розмарин-нищо не ми е мухлясало.Суших и ягоди- с цел да използвам в бисквитки.За всеки случай сложих във фризера.Не съм правила промишлени количества,единствено ябълките- но при условие ,че сме 4-има у дома, а сушенето продължава около 8 часа...Разстоянието между скаричките не позволява да се сушат например цели червени пипери.

# 35
  • Лондон
  • Мнения: 403
От 10 кг сливи се получават около 3 килограма сушени сливи.

# 36
  • Мнения: 431
Здравейте!
В момента в Метро има сушилни за плодове е зеленчуци. Струва 72 лв.
http://www.metro.bg/pages/1102.aspx?0&mm=11180&cd=2&kd=10&pg=1
Някой може ли да каже нещо за марката, дали са добри?  Някой ползвал ли е тази марка? Някакви отзиви?
А тези в Кауфланд дали са същите?

Благодаря предварително на всички отзовали се!

# 37
  • Вече на село
  • Мнения: 569
Здравейте!
В момента в Метро има сушилни за плодове е зеленчуци. Струва 72 лв.
http://www.metro.bg/pages/1102.aspx?0&mm=11180&cd=2&kd=10&pg=1
Някой може ли да каже нещо за марката, дали са добри?  Някой ползвал ли е тази марка? Някакви отзиви?
А тези в Кауфланд дали са същите?

Благодаря предварително на всички отзовали се!

Точно такъв уред имам от Метро от две години и съм много доволна. Разликата е в цената - моят беше 66 лв.

# 38
  • Мнения: 686
Може и без уред, при това напълно успешно.
За сушените домати намерих интересна информация тук: http://www.kulinarno-joana.com/2010/09/dried-tomatoes/ Особено полезни неща има в коментарите. Например без подправките трайността се удължавала. Тази година съм решена да опитам.

Но ще ви следя, защото бих си взела и такъв уред. Вчера бях в Метро, жалко, че днес виждам темата.

# 39
  • Мнения: 431
Моля, ако някой е сушил грозде със сушилнята, нека сподели. Имам много грозде (Болгар) в градината и ми се иска да направя стафиди.
Ще съм благодарна за споделен опит и всякакви съвети!

# 40
  • Мнения: 686
А някой да знае в момента къде вървят по-изгодно тези уреди? Метро, Кауфланд?  Thinking

# 41
  • Мнения: 899
Ето два варианта за поръчване онлайн, на по-приемливи цени:

http://www.amazon.de/Bomann-DR-435-CB-D%C3%B6rrobstautomat/dp/B0 … 790765&sr=1-7

http://salestores.com/koolatrontcf.html

# 42
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
И аз да се включа в темата - изсуших си доста домати, но не съм ги слагала в зехтин, а само ги натъпках хубаво в буркани. Дано да не се развалят, но едно време хората са си сушили разни неща и са ги съхранявали по цяла година. Аз суших от дългите домати - те са сухи, нямат сок и стават абсолютно сухи. Пробвах да ги натопя във вода за няколко часа - стават перфектни даже и за салата с лук, олио и оцет (изцеждат се хубаво от останалата вода). Суших и праскови, нарязани на резенчета. В момента суша цели  червени чушки за пълнене, но стават много бавно - за 2 - 2 и половина дни. Пробвах и чесън, като скилидките ги разрязах по дължина на 2 (на село имаме доста глави, които са на път да се развалят и оплзотворих хубавите скилидки). Като се изсушиха, ги смлях с кафемелачката - получи се чесън на прах като купения.
Освен това у нас пием доста често фреш от червено цвекло и моркови. Остатъците от сока ги слагам също в сушилника, след това ги смилам с кафемелачката - получава се много фино брашно от моркови и цвекло, с много приятен вкус. Използвам го за супи и ястия.

# 43
  • Вече на село
  • Мнения: 569
Да споделя - направих си домашна вегета или нещо подобно. Изсуших моркови, нарязани на лентички с белачката за картофи, кервиз, девисил, лук на тънки шайби, магданоз. Смлях всичко това, добавих му малко сол и прибрах в бурканче. Днес продължавам.

# 44
  • Мнения: 0
А някой случайно да е измервал температурата на сушилните от Метро ??

Общи условия

Активация на акаунт