Цьолиакия-тема 5

  • 50 297
  • 735
  •   1
Отговори
# 480
  • Мнения: 1 849
М-да! Аcer е права, аз шоколад дадох чак след 1 година от диетата най-малко... Направи една строга диета за 6 месеца и после добавяй по малко от лакомствата. Нашите деца са на диета от 1-2-3 години и стомахчетата им са се възстановили напълно, затова си позволяваме и по малко удоволствия  Simple Smile без прекаляване, разбира се.
Бих казала, че е добре да яде в началото само домашна храна, без салами, шунки, близалки и др. Те си имат консерванти, оцветители и др., които дразнят.

# 481
  • Мнения: 168
Прави сте, трябва да е много строга диетата в началото!Аз вчера правих за първи път от бързите добруджанки със малко сиренце и вода вместо мляко,правих и бисквитки ето тези -1 чаша безгл.смес,1яйце,6 пълни с.л.фруктоза или тръстикова захар,1ч.л.сода с 1ч.л.лимонов сок,2с.л.олио,10мл.вода и във хляба който правих сложих малко брашно от кестен и днес акото е кашаво  newsm78.За първи път и й дадох от всичко по малко в един ден ,а не трябваше сега има да се чудя от какво може да е.
Малката сега се учи и да ходи и постоянно пада,пълзи ,пипа,лапа ужасно ме е страх да не налапа нещо което не трябва,пък и никога не съм 100% сигурна дали всичко съм изчистила идеално и дали няма да намери някоя трохичка.Вероятно и това може да е фатално ,но няма как трябва да минем и този период,а аз постоянно я тормозя на мивката вече като ме види милото и бяга  ooooh!.

# 482
  • Мнения: 2 755
 Мarieta според мен е от сиренето - може да забележиш по-нататък като дадеш да пробва само от него. Млечния белтък е много силен алерген. Много повече алергии дава в славнение с яйцата.

# 483
  • Мнения: 743
Да,и аз да добавя,че като дадох на Макси шпеков салам,1-2 парченца,но може би 2 месеца от началото на диетата,после повръща,а той никога не ми е повръщал и така се уплаших,че дадох вече чак след година.шунките имат най-малко мазнини,но пък най-много Е-та,но може с тях да започнете след време,ние така направихме.Прави са момичетата,само домашна храна в началото.Лигавицата им е раздразнена и реагират остро на дразнители,а купената храна е пълна с такива,дори и да няма глутен.И да добавя,че аз много купувах на Макси пъдпъдъчи яйца,по-богати са от кокошите,има ги в Кауфланд.Суровите ядки са много полезни,особено за целиакията(казали са го в някакво предаване),но и с тях изчакайте,че не могат да ги смелят коремчетата в началото и излизат на парченца.
Вярно е че вие имате и по-големи дечица и малките се дразнят,но поговорете с тях,те са вече големи и разбират,да не хапват пред тях,защото наистина не може каката да яде,пък малката да гледа.
Ние сме нямали проблем с малките количества сирене и кашкавал в началото,но при всяко дете е различно,зависи до каква степен са увредени вилите.Тъй като ензимът,който усвоява лактозата се намира на върха на чревните вили,и ако те повечето липсват,лактозата не може да се усвои,но след време,2-3месеца,когато в следствие безглутеновата и безлактозна диета вилите започнат да растат отново,показали са върховете си,лактозата няма да бъде проблем,затова при нашите деца , безлактозната диета е до време.

Последна редакция: сб, 11 сеп 2010, 10:59 от rozi-maxi

# 484
  • Мнения: 186
ох щом ме съветвате няма да бързам с изкушенията....просто на малката вече и премина вълчия апетит и хапва по малко а и почва да проявява капризи.Докато преди ядеше каквото и дам -сега вече отказва половината неща,в чудо се видях .Та затова се чудех какво още мога да и предложа само да яде,бяхме стигнали 11кг,днес кантара показа 10,800 и на мене ми призля.Изпадам в паника,а иначе Миши си изглежда добре-пу-пу-пу!!!Играе си,весела е и жизнена,но е толкова мъничка и финна че аз искам от сутрин до вечер да я тъпча........ Embarassed,мъжа ми чак взе да ми се кара ама аз като по цял ден я гледам и вече взех да откачам май:)Толкова бавно минават дните че незнам...........Току що откирх полезна информация за соевото и оризово мляко при лактозна непоносимост:"Соевото мляко не е подходящо, защото много деца, които не понасят лактоза, са и чувствителни към соята. Оризово мляко с добавен калций, портокалов сок с калций, както и риба от консерва с кости (сьомга, сардина), сирене тофу, броколи, леблебия и тъмно зелени зеленчуци са алтернативен източник на калций. "-значи и соевото мляко отпада ,остава оризово.(евентуално-ако се реша изобщо) newsm78

Последна редакция: сб, 11 сеп 2010, 14:52 от poxy 80

# 485
  • Мнения: 743
Преди месец,даже повече,още като бяхме на почивка,купих сок ябълка на Ганчев,без глутен.Пише без консерванти,стабилизатори,оцветители и глутен,да се консумира 48 часа след отварянето.Понеже Макси изобщо не прояви интерес,още си стои отворен,вече повече от месец в хладилника,сега го опитах,нищо му няма  Mr. Green.Е как става тая работа,а пише за след 3-месеца,за бебенца,лъжа и измама Close!

# 486
  • Мнения: 472
Преди месец,даже повече,още като бяхме на почивка,купих сок ябълка на Ганчев,без глутен.Пише без консерванти,стабилизатори,оцветители и глутен,да се консумира 48 часа след отварянето.Понеже Макси изобщо не прояви интерес,още си стои отворен,вече повече от месец в хладилника,сега го опитах,нищо му няма  Mr. Green.Е как става тая работа,а пише за след 3-месеца,за бебенца,лъжа и измама Close!
Ето затова,тази тема и много други теми от подфорум деца с хронични заболявания ще се пълни Twisted Evil #2gunfire #2gunfire #2gunfire

# 487
  • Мнения: 1 849
Как сте? Да ви питам давате ли смокини на децата? Че са с доста семки и може да дразнят стомахчетата им.

Рози, тръгнахте ли на градина? Или утре започвате?

Малкия нещо хич не иска манджи, все гледа да яде нещо тестено или месо - кебапчета, пиле, картофи, най-много грах или боб. Салати обича и плодове също, но манджа тип гювеч, супа или манджа със сосче не хапва, ако е такава ме кара да му извадя месото и картофите само. Моркови, чушки, домати, зеле - само сурови ги иска. Та се чудя какво да готвя, честно казано. Ако е ориз, само сух - тип китайско с грах и пиле например.
Иначе хляб с масло, кашкавал доста, шунка, сладкиши - 1-2 пъти на ден, месо - задължително - 1 път или яйце (по-рядко), плод и салата - задължително поне 1 път.
Не ви ли се струва много еднообразно и сухо?

Последна редакция: вт, 14 сеп 2010, 22:55 от M_Nik

# 488
  • Мнения: 168
Здравейте момичета!
За смокините и аз мисля че дразнят,тези семенца трудно се смилат.

Аз да кажа за Рози,че сега са във Варна на изследвания и стискам палци,надявам се съвсем скоро да се похвали с отлични резултати.Тя е прекрасен човек,а малкото ангелче е невероятно детенце  /което през цялото време не се спря ,страхотна енергия  Laughing/.Рози ми отговори на всички /може би и много и глупави въпроси/,за което съм й много благодарна.Страхотно е да срещнеш човек със същите проблеми,минал вече по този път ,толкова много кураж ми вдъхна и толкова позитивизъм  Hug.

М_Nik мисля че детенцето се храни пълноценно,хубаво е че си хапва сурови плодове и зеленчуци,месце също си хапва.Супички не обича ли?
Имам някои рецепти с елда ,ако някой го интересува може да ги пусна,не са за нас още, но за дечица които са по - големи и отдавна на диета стават и ми се струват доста апетитни.

# 489
  • Мнения: 472
А ние сме болни и сигурно няма да можем да се видим с Рози Embarassed Rolling Eyes
Васко вдигна тази сутрин 39 градуса Т..много ми стана ляво ,че точно днес не можа да отиде на градина Embarassed
Честито на всички ученици и всички учителки  newsm78 newsm78 newsm78 newsm78

# 490
  • Мнения: 743
Здравейте,момичета!Ние се прибрахме,но казаха резултатите чак след 10-тина дена,направо ще отидем за епикризата и протокол.Макси хапна доста от продуктите на Стара планина,кебапчетата са наистина страхотни и опитахме вече на 2 фирми и учудващо нямаха никаква разлика,то и така трябва да бъде.Кренвиршите на Тандем ни харесаха повече от на Сачи,естествено.Четохме статия в един вестник,че няма да има контрол на фирмите са тези продукти,сами трябвало да се контролират  Rolling Eyes.Направихме изследванията след като Макси хапва от тях,та ще видим...
Мариетка,благодаря ти мила за хубавите думи Hug.Аз пък да кажа за нея,че е страшно грижовна и отговорна майка,която буквално се е стопила от притеснения,грижи и недоспиване.Ах тези наши слънчица,на какво ли не сме способни за тях  Heart Eyes.
Дари,смятах днес да ти се обаждам да се видим,но сутринта прочетох че сте болни и затова се прибрахме.Нищо,друг път,гледайте да оздравявате  Hug.
Миленка,и Макси хапва доста сухо,не само,но доста и затова все акаме камъчета.Особено сега 3 дена във Варна,цял ден навън и сухичко,почти не е акал,та сега му готвя супа.По принцип сме на периоди,иначе всички манджи е ял,но понякога хапва с апетит,друг път само 3-4 лъжички.Първата ни вечер във Варна изяде половин скумрия на скара с картофена салата и краставичка,едно парче кекс за десерт ,а после опекохме кебапчетата,изяде и 2 от тях ,с ориз:lol:.От рибите определено предпочита скумрията.От летните плодове яде само диня,предпочита си ябълките и бананите,но майка каза,че с почти всички деца е така.От зелечуците ядем само краставици,зеле,моркови и маслини.Ядките си ги ядем всеки ден,и пуканки също,шоколадче Киндер не всеки ден,през 2-3 дена,като се сети по 2 .Пием само вода,по 1-2 чаши прясно мляко на седмица и 1 буркан кисело на ден,но вече не през ноща,а вечер и сутрин,като бебенцата  Laughing.
Ох,една докторка каза че днес ще са готори резултатите,и аз направо бягах по стълбите нагоре из болницата,пък се оказа че чак след 10 дена,нямам търпение...

Последна редакция: ср, 15 сеп 2010, 13:36 от rozi-maxi

# 491
  • Мнения: 1 849
Дари, бързо оздравяване на Васко!  Peace Има такъв вирус в момента, баткото го изкара, за 3 дни минава.

Рози, дано са ви добри резултатите!  Peace
И ние хапнахме от салама Стара планина и от надениците Стара планина - на Сачи. Наистина са като от едно време, пък дано им задържат качеството. Кренвирши не съм взимала, все някак ми се струват въпреки всичко изкуствени съставките им  newsm78

Филип не ака камъчета, ако е ял поне 1 плод и зеленчук за деня, иначе яде и пъпеш, диня, круша, малини, праскова, грозде... Но с променлив успех - днес гледа грозде и си хапва, а на другия ден - не иска пак, иска например пъпеш. Много е важно хората около него да ядат плодове/зеленчуци и тогава и той идва и си иска. Особено от батко си или мене.
Няма да забравя на морето, майката на наше приятелско дете му казва: Яж си салатата, че Фили ще ти я изяде! - но то хуква да играе и нашия като чул, седнал си на столчето и тъкмо довършваше салатата, докато се сетя да видя, какво се е концентрирал при тях  Simple Smile Да ви кажа, че другото дете прояде шопска салата на морето... след случката.

# 492
  • Мнения: 472
Рози Confused Embarassedнямахме късмет този път..
дано децата са здрави ,а ние все някога се надявам да се видим Laughing
моля се докато дойде време да идвате за епикризата вече и двамата да са здрави Praynig
Искам да се запознаят с Макси и с Фили и с който може Hug
Мариетка,и с вас се надявам да се видим отново в скоро време,само здраве да е
Винаги като кажа,че са ми здрави децата(особенно Васил)и се разболяват..
Сега докато се климатизира и свикне с детската градина ще е зор..
Като са двама пък,още по-голям зор..Васко като се разболее беба е след него и така сега и на двамата им падна имунитета,та ще давам имуностимулатори Hug

# 493
  • Мнения: 151
Здравейте, нашите пъпки се оказаха стафилококи. Вече ги имаме в очите и носа,а дигна и температура. Иначе си хапва вече сиренце и кисело мляко-реакция няма.

poxy 80  кремчето си го прави  с водичка за да си по спокойна. Кекса и бисквитките от рецептите на брашното на квалитет стават супер.

# 494
  • Мнения: 168
Дари  Hug,дано бързо се оправят дечицата ,но така е докато свикне с другите дечица в градината, ще се среща с много и различни  вируси,пък малкото после по- малко ще боледува.

Рози  Hug и  Praynig за добри резултати,но детето е в перфектно здраве ,няма как да не са добри  Peace

Мен сега друго ме тревожи  Confused,малката пие Преднизолон кортико ,възможно ли е да има страничен ефект като окосмяване/въобще кортикостероидите/знам че са гадни,аз на него дължа и вълчия глад,защото наистина е вълчи,направо откача от глад и гълта като пате ,а и го пише в листовката,но забелязвам че се окосмява  Sad.Тя е с бяла кожа и светла косичка,имаше си само руси мъхчета, а сега виждам черни косъмчета  по челото чак до веждите  ,по гръбчето  Rolling Eyes.
Днес звъннах на Георгиева ,но не ми вдигна,щях да отида да я види,но пък беше първия учебен ден на каката и нямаше как.Ще й звъня утре пак да питам ,ако знаете нещо или някой го е приемал ви моля да споделите.

Последна редакция: чт, 16 сеп 2010, 08:33 от Мarieta

Общи условия

Активация на акаунт