Кой го мързи да прави пролетно почистване

  • 5 644
  • 42
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 671
Скоро Великден наближава и дойде време за тази досадна работа.
Чудех се дали има нужда да преподреждам част от гардеробите - имам шкафове, които не съм отваряла цяла година и в които пликовете с дрехите са си запечатани, не ми се вадят да ги пера всичките наново newsm78. Вие как действате?
Да уточня - най-много не ми се занимава с чеиза, бебешките дрешки на децата, тоалетите от бременността и някогашната ми булченска рокля. Не съм изхвърлила дрешките, защото се надявам след 2-3 години да гушкам пак бебе, пък и повечето раздадох, пазя само някои от сантиментални съображения. Миналата година ги вадих, изпрах и проветрявах (проклетата рокля), но сега ми се реве, като си помисля - имам дипломна работа за писане.
Също - преподреждате ли книгите всяка година - моите са в затворен шкаф, съвсем подреден е и не ми се вадят само да забърша полиците и да ги върна обратно?Мина ми през ум да извикам някой да ми помогне с почистването, но после няма да си намеря нещата, пък за книгите убивам - дори децата знаят, че ставам зла като ги пипат.
До къде се ограничавате в пролетното почистване? Има ли и други мързеливки като мен  Embarassed?
Кажете хитринки как да се справя по-бързо с тази досада Praynig...

# 1
  • Мнения: 8 999
Никога не съм правила "пролетно почистване". Просто през цялата година основно почиствам по нещо, но никога всичко наведнъж. Я някой шкаф ще подхвана, я гардероб, я библиотека, я прзорци. Стахановският труд не ми е по сърце и го избягвам категорично.

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 26 383
и на мен това ми е странно,все едно не чистим всеки ден...прозорци мия,когато ги видя леко позацапани,почти през седмица,прахосмукачка,прах и миене на под ,ако не всеки ден-през ден,подреждане също ежеседмично,нямам килими,мокети и пердета....щори два пъти годишно ги свалям и мия,но пак по преценка,а не з-то идва някакъв празник.....

# 3
  • Мнения: 1 671
Не става дума толкова за прозорци, килими, редовното седмично почистване, а подреждането на някои вещи, които никога не ползвате, предполагам повечето имате такива. Аз не се занимавам с тези шкафове - не повече от 5-6, които по цяла година никой не отваря. Не искам и да ги отварям, че са много спомените там...
Какво правите с каренцата от прабаба ви, с булченските рокли и компектите от изписването на децата ви? Досега поне 2 пъти в годината съм ги прала, гладила и прибирала обратно, но сега се чудя какво ще стане ако просто не го направя?
Нямам сили за поне 3-4 перални, гладенето и подреждането обратно по пликовете.
Дали ще стане нещо с дрехите, ако си останат така (някои дори са вакуумирани) или има опасност да завъдя молци или други подобни гадини Sick.  От това ме е страх. Почти всичко е от памук, само няколко панталона (за бременни) са от студена вълна и 2 родопски одеала, които с мъжа ми никога не сме ползвали. В пликовете и извън тях съм наслагала пакетчета на Райд и едни цветя от картон против молци (към нафталин съм силно алергична).
Иначе с 2 деца, работа и следване въобще не ми хрумва да подреждам тези дивотии, пък и каренцата с удоволствие ще ги предам някой ден на дъщерята, само да ги иска, аз например хич не ги исках, но мама ми ги подари Tired.
Килими нямам, навсякъде е ламинат и с парцала съвсем основно се почиства 2 пъти седмично заради децата, шкафовевте в кухнята и гардеробите се подреждат и пренареждат когато се налага, пак заради децата най-вече, че и те ми "помагат".
Прозорците не са ми проблем - с прането на пердетата и закачането обратно ми отнема 2 часа да ги измия, е през седмица ми е малко прекалено, но на 1-2 месеца да. Но който не е прал и гладил каренца на ръка, не знае за какво става въпрос - последно лятото загубих 2 дни за това и то при хубаво време.
Кажете просто какво правите вие?

Последна редакция: сб, 20 мар 2010, 00:02 от evelinar

# 4
  • Мнения: 2 132

Мразя тия големите почиствания и не ги правя.Предпочитам редовно да си почиствам къщата.Е, едни прозорци ще измия утре и готово!
Каренцата не съм ги пипала с години, само си ги наглеждам.Няма им нищо с годините Peace

# 5
  • Мнения: 1 671
Каренцата не съм ги пипала с години, само си ги наглеждам.Няма им нищо с годините Peace

Ей това исках да чуя от някой за успокоение  bouquet, че няма да съсипя безкрайно ценните творения на живота на прабаба ми с моя мързел.
franceska , а вадиш ли ги от пликовете да ги проветряваш или нещо подобно? Пръскаш ли ги със спрей против молци? Някои от конците с които са бродирани ми изглеждат като вълнени, затова питам.

# 6
  • Мнения: 8 999
Ааа, за каренцата конкретно значи питаш. Аз такива не притежвам, защото не ползвам. Имах разни - от бабите ми, но ги изхвърлих. Родопските одеала - също. Дрехи, които не нося в момента, не съхранявам. Бебешките дрехи на децата ми отдавна съм раздала на приятелки. Запазила съм само най-мъничките, които съм дала на дъщеря ми да ги облича на куклите. Тя се грижи за тяхното почистване.
По време на двете ни големи местения за последните 5 г. успях да направя драстично "пролетно почистване" и да се отърва от повечето неща, които не употребявам и нямам намерение да употребя в близко бъдеще. Ако много ми се приискат каренца, ще си купя.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 1 571
Добре де, какво им има на каренцата, нали са в пликове, запечатани...от какво ще се изцапат? Не пера такива неща, аз и нямам много де, няколко каренца от майка ми, които си седят в торбичка, и две родопски одеала, те пък са си в отделение на гардероба, което рядко отварям и толкоз. Ако си си внушила, че трябва нещо да ги правиш, можеш просто да ги проветриш на слънце. Даже съм чувала, че бели дрехи които не се ползват е добре да са съхраняват без да са гладени, защото пожълтявали. Като решиш да ги ползваш переш и гладиш.
Грандиозни пролетни и есенни почиствания не правя. Ако ме хване музата изчиствам прозорците на една или две стаи, и ако не ми е минало подреждам някой гардероб или шкаф. Следващия път други прозорци и гардероби и така. Проблема е, че рядко ме хваща тази муза, сигурно е пренаситена от постоянното пускане на прахосмукачка, бърсане на прах, пране, простиране, готвене....

# 8
  • Мнения: 1 671
mentolka Peace. Не съм си внушила, просто така са ме учили цял живот  Crazy. От молци или разни гадини ме е страх.
baibibi , направо ти завиждам. Нито аз, нито мъжа ми ги харесваме, цели 2 години след сватбата отлагах да си ги прибера от майка ми, ама накрая тя ми ги докара у дома Crazy. Не мога да ги изхвърля, цял живот ги е пазила за мен...
Иначе и аз не пазя много бебешки дрешки, само тези, които са ми най-мили - за третото бебешоче след някоя друга година. Защото със сигурност то си е планирано като ми поотраснат още малко диваците. Затова ми се и иска да ги запазя добре.
Имам идея да подаря поне воала на щерката Peace - мисля, че много ще се впечатли да си поиграе с него  Laughing.
Благодаря ви  bouquet, отивам доволно да си поспя, утре ще си излезна на разходка с децата  Grinning.

# 9
  • Варна
  • Мнения: 1 571
Охх тез каренца...ще си ги предаваме от поколение на поколение, пък дано някога някой да ги оцени и да влязат в употреба.
И майка ми така, натъпкала в една ракла каренца, одеяла, платове...щото видите ли като бях малка, нямаше платове по магазините и за абитуриентска, сватба и викаше "ей тва ти е чеиза, да знаеш, твой си е"  hahaha Аз пък взех, че сватба въобще не дигнах, а като се изнесох от там, току ми напомняше "идвай да си вземеш чеиза", пък аз "ми не го ща, няма къде да го дяна..." Накрая ги взех, без платовете естествено ooooh! Родопски одеяла харесвам и ползвам, но имам няколко и тези ми стоят за нови, заедно с каренцата в гардероба  Flutter
Та по въпроса, против молци най-добре действа слънцето, така че напичане и проветряване е напълно достатъчно. Можеш също да им ушиеш една торба от памучен плат или просто да ги завиеш в някой чаршаф, молците памук не ядат и бягат от него.
Аз поне толкова старание отделям за подобни дейности. Абе измързелявихме се  Peace

Приятна разходка  Sunglasses

# 10
  • Мнения: 1 731
Ооо,не мога да правя такива неща. Joy
Най-много да се измият прозорците ,да се изперат пердетата,пода и прах да се обърше.Иначе свеки си събира куп одеяла,покривки и незнам си какви неща ,дето нямам право да ги бутам. Naughty Така че чак толкоз основно няма да е . Thinking

# 11
  • Мнения: 4 916
Мацки,
как чистите библиотеката и книгите?
С майка ми изпаднахме в дълбоки противоречия и подозирам, че аз досега не съм чистила както трябва, та викам да питам...
Каренца нямам  Mr. Green т.е. държа ги прибрани.

# 12
  • Мнения: 2 175
Аргун, имам една от онези четки за прах - нещо като пухен парцал, нанизан на дръжка - при бърсане се наелектризира и обира чудесно прахта..

Иначе - по темата : мразя да чистя..Особено сега задаващото се по-основно (с прозорците навсякъде) - ще викам фирма, щото няма как да се справя сама.. Rolling Eyes

# 13
  • Мнения: 1 671
Аргун, моите са си подредени в затворен шкаф - худ. литература по азбучен ред, техническата и икономическата - както сме я изучавали по семестри с мъжа ми. Албуми и енциклопедии са отделно. Вадя книгите, забърсвам кориците със сух парцал, поличките с препарат за стъкла и микрофиб. кърпа и подреждам обратно. не го правя често - 2-3 пъти в годината, последно ги редих преди Коледа. Шкафовете и гардеробите ми са от ПДЧ - всичките така ги почиствам.
Мацки, на мен ми остана само прахосмукачката и парцала за днес, след 30 минути съм готова и отивам да си взема децата (от бабин дом) и да вършеем из парка  Sunglasses.
Между другото, за да е по-забавно - сутринта подреждах бебешорките дрешки и открих пъхнати в шкафа 2 щипки - сигурно дребните са си играли и са ги зарязали там миналата година. А аз се чудя къде са щипките. Crazy
Намерих и едно албумче с мой снимки на плажа по монокини от преди 10 години с мъжа ми - довечера ще му ги покажа да се посмеем, гърдите ми са поне с едно кило по-големи, а задникът поне с 5 см. по-малък, ех младост...
Вие на какви неща попадате из тези шкафове?

# 14
  • Мнения: 4 916
Ох, и аз така почиствам, обаче майка ми изтръсква всяка книга по отделно - в смисъл, че прави страниците й на ветрило... дали някой ме разбра?...  Tired Поглеждам към библиотеката и отсега се чувствам изморена...

Общи условия

Активация на акаунт