От нас зависи!

  • 14 615
  • 177
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 6 845
Не мога да приема СМ по няколко причини.
1. Как би се чувствал човек роден от една жена, но отгледан от друга, която все пак по законите на генетиката му е БМ, но не и напълно по законите на биологията. Това ми звучи като някакъв експеримент с хора, чието мнение не е искано.
2. Не е съвсем ясно каква точно връзка се създава между плода и износващата и раждащата го жена. Да се плати за утроба...............
3. При осиновяване майката-осиновителка се среща и приема детето си след неговото раждане обикновено и тя няма никакво участие в изоставянето му. При СМ една жена те е носила 9 месеца, родила и съвсем съзнателно и срещу пари обикновено те е изоставила. А "майка" ти е участвала съвсем съзнателно и с пари в това изоставяне.
4. Уважавам желанието да имаш биологично дете и искрено съчувствам на жените с такива проблеми, но не мога да приема, че за осъществяването му трябва да се преминават всякакви граници. Тук максимата "Целта оправдава средствата" ми звучи не на място.
Трябва ли всички наши желания да бъдат удовлетворявани на всяка цена дори и да са най-съкровени.
5. Духовната страна няма да засягам, но тя не е на последно място.

И един въпрос към защитниците на СМ
Мислите ли че е правилно дете родено по този начин да знае за това?

# 46
  • Мнения: 33
1.Защо да не знае дете родено по този начин, че е износено и родено от друга жена, а не от тази която го е отгледала и чиито гени носи то. Много по важно е обаче осиновените деца да знаят за произхода си, както и от донорски АРТ, защото могат да срещнат генетични братя и сестри случайно и тогава да има реален проблем докато тези от сурогатство няма кой да срещнат, който да е проблем в този смисъл.
2. Да се плати за утроба или да не се плати за нея - кое е точно лошото - самото плащане ли?
3. Тук няма изоставяне - това дете е силно желано и ще бъде отгледано в семейна среда. Изоставяне на деца е разрешено и прието и от законодателя и от обществото, но стига това да е генетичната му майка и евентуално, че няма да получи семейство.
4. "Искрено" съчустваме на жените, които не могат да имат биологични, генетични деца, но задължително не трябва да им позволяваме да имат дете, освен някое изоставено от генетичната си майка, така ли? В никакъв случай не казвам, че осиновяването е лошо, напротив!
5. Не знам дали е важно, с оглед мнението ми, но ще спомена, че аз по-скоро има вероятност да не мога да имам деца, заради липса на качествени яйцеклетки, т.е. за мен този въпрос за сурогатството не стои, но не бих искала да съм на мястото на нуждеща се от сурогатна майка и някой който не се е докосвал до проблема и не иска да се постави на мое място, да ми забрани.

# 47
  • София
  • Мнения: 9 517
Интересно ми е, наистина ли мислите, че при СМ няма изоставяне? Наистина ли приемате, че детето става дете с раждането?

Връзката на плода с жената, която го износва е много силна - 9 месеца детето контактува с нея, чува всяко туптене на сърцето й - това е реалното състояние за него - то все още не е наясно с факта, че гените му са на друга жена. И в момента, в който се появи на белия свят, сигурността на неговия свят си отива, но не си отива само сигурността, но и тя - жената, чието сърце е слушало 9 месеца. И това ако не е изоставяне...

# 48
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
някой който не се е докосвал до проблема и не иска да се постави на мое място, да ми забрани.

Всички привърженици на СМ не са се докосвали до проблема на изоставеното дете и явно категорично не искат да се поставят на негово място. Изоставено от жената, кято 9 месеца е била единствената му връзка със света и точно заради това целият свят за него.

Каква роля имат гените в живота човек разбира много по-късно. Тогава - при раждането си, в началото на опознаването на света извън утробата, детето има екзистенциална нужда това да стане именно с жената, на която има безусловно доверие. А тя изчезва изведнъж и безвъзвратно от живота му...

Хайде представете си за момент че става някакъв катаклизъм и изведнъж ви се налага да живеете със съвършено нови и непознати хора, в съвършено нов и напълно непознат свят - много приятелски настроен и гриживен към вас, но непознат. Ще оцелеете и ще свикнете, най-вероятно, но няма ли след това цял живот да живеете с подсъзнателния страх че  всеки момент може пак да ви се случи нещо ужасяващо?

Последна редакция: нд, 28 мар 2010, 12:36 от Gankata

# 49
  • Мнения: 6 845
kkk30, извинявай, но от цялото ти изказване все едно детето е някакъв продукт, който трябва да се произведе по определен начин и на всяка цена. На мен ми е страшно от това. Не мога да приема, че човек е експеримент. Самата идея, че една жена може да се използва като инкубатор и това да се приема за хуманно ми е  Sick  

# 50
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
1.Защо да не знае дете родено по този начин, че е износено и родено от друга жена, а не от тази която го е отгледала и чиито гени носи то. Много по важно е обаче осиновените деца да знаят за произхода си, както и от донорски АРТ, защото могат да срещнат генетични братя и сестри случайно и тогава да има реален проблем докато тези от сурогатство няма кой да срещнат, който да е проблем в този смисъл.

Тези думи ме накараха да се замисля, съвсем теоретично... Ако една жена износи бременност и роди няколко пъти, с различен генетичен материал... Децата родени от нея съвсем никаква връзка ли нямат помежду си?  newsm78

Уточнявам:
В гражданския регистър в момента се използват термините "едноутробен брат/сестра" (когато става въпрос за произход от една майка и от различни бащи) и "еднокръвен брат/сестра" (когато става въпрос за произход от един баща и различни майки), а не "генетичен брат/сестра".

Последна редакция: нд, 28 мар 2010, 13:18 от Gankata

# 51
  • Мнения: 2 123
ако оставим въпроса за връзката майка дете, моля помислете върху следните моменти:

- СМ винаги и навсякъде е обвързно с договор, независимо дали е възмездно или безвъзмездно. Защо санкционираме жените, които продават или уговарят неродените си деца за осиновяване, а толерираме, адмирираме сурогаттното майчинство, че го наричаме и благородна постъпка.

- СМ обикновено са жени в затруднено материално положение, които правят тази стъпка за пари. Защо санкционираме трансплантацията на органи от живи хора (изкл. при роднини), а а толерираме и адмирираме сурогаттното майчинство.

Моля за цивилизован дебат, а не за махленски кавги

# 52
  • Мнения: 33
kkk30, извинявай, но от цялото ти изказване все едно детето е някакъв продукт, който трябва да се произведе по определен начин и на всяка цена. На мен ми е страшно от това. Не мога да приема, че човек е експеримент. Самата идея, че една жена може да се използва като инкубатор и това да се приема за хуманно ми е  Sick  
Не ми става ясно какъв експеримент точно имаш предвид. До колкото съм запозната сурогатството си е АРТ и си се раждат съвсем нормални и обикновени деца. Както беше писано по горе това си е практика в други държави и не съм разбрала за нещо експериментално като резултат в лошия смисъл.
Относно продаването на деца или органи, Фуси е посочила, че от роднини е легално да се даряват органи, а защо например роднина не може да е сурогатна майка в момента. Само ще посоча, че сурогатството си се практикува само дето се прави нелегално и се стига до изнудване, в тази връзка не е ли по-добре да се регламентира.
Ще се опитам да не изказвам мнение повече, за да не се изтълкува като заяждане или нещо от този род, само ще кажа, че наистина се опитах да посоча само аргументи.

# 53
  • София
  • Мнения: 9 517
Ами то и продажбата на деца се прави, но е нелегално, защо ли не вземем да го регламентираме? Същото важи и за продажбата на органи за трансплантация, наркотиците и др. подобни

А, забравих - и като го регламентираме, ще го обложим с данък и ще закърпим държавния бюджет  Mr. Green

# 54
  • София
  • Мнения: 16 213
Шарки, Шарки, точно защото децата ни не са естествено родени и заченати от нас, затова сме противници на сурогатното майчинство, понеже знаем какво е за едно дете да е родено от друга жена. Не визирам гените, да не ме емнете за тях сега.

Ти сериозно ли мислиш, че докато сурогатната майка износва твоето бебе, ти няма да преживяваш  вълненията на бременността и раждането заедно с нея? Аз, за себе си, след като съм миналата през 3 х 9 месеца, мога да кажа, че тази бременност, ако се стигне до там аз лично да имам нужда от СМ, ще я преживея като своя, както и раждането. Говоря от свое име в момента, защото име вероятност матката ми да е толкова увредена, че да е вече негодна...Пак от свое име ще кажа, че моят мъж е категорично несъгласен да "влизаме във филми" с нерегламетирано СМ и суми от по 50 000 + лева, последвани от изнудване... Е, сигурно ще си помислите, че на нас ни е лесно, щото ние си имаме деца, и осиновяването не стои на дневен ред...

Не от свое име говоря обаче за узаконяването на СМ. Смятам, че нерегламентираното СМ, както е в момента (украинки и т.н....тук в нашия форум периодично се появяват предложения за СМ) е много по-опасно...до степен на криминално опасно. Освен това, смятам, че 10 опита ин-витро (които са законни у нас), са много по-опасни за физиката и психиката  на майката/жената, отколкото потенциалните опасности (подчертавам потенциални), които изброявате за отделянето на бебето от сурогатната майка след раждането...

Законът позволява бащата/бабата да вземе и ползва цялото майчинство...това пак е откъсване на майката от бебето (на бащата сърцето бебето не го чува през утробата), обаче това не води до деца с разстроена психика...Всички доводи, които използват опозицията на СМ, са приложими като доводи срещу осиновяването на деца и срещу АРТ,  дайте тогава да забраним и тях...

Ние не живеем в идеален свят. Нека поне да живеем в регламетиран свят и от нас самите зависи да го направим такъв.


По тезата на Gankata: " Уточнявам:
В гражданския регистър в момента се използват термините "едноутробен брат/сестра" (когато става въпрос за произход от една майка и от различни бащи) и "еднокръвен брат/сестра" (когато става въпрос за произход от един баща и различни майки), а не "генетичен брат/сестра"."


Ами естествено сегашното право изполва подобни термини, защото тези закони са гласувами преди десетки години, когато АРТ беше само чужбинска екзотика, за която четяхме по вестниците (и интернет нямаше още)...Вие това време не го помните...



# 55
  • Мнения: 3 715
Абсолютно смятам, че нещата не се преживяват еднакво. Имам дете, което не съм родила и дете, което съм родила. Изобщо не може да става въпрос за сравнение.

# 56
  • София
  • Мнения: 9 517
Ти сериозно ли мислиш, че докато сурогатната майка износва твоето бебе, ти няма да преживяваш  вълненията на бременността и раждането заедно с нея?
Аз съвсем сериозно не се интересувам, какво вълнение ще преживее сурогатната или генетичната майка на това бебе. Единственото, от което се интересувам е вълнението на бебето, зачетано и дошло на бял свят по този начин.
Хора, спрете да мислите само за себе си - така сте се вторачили в единствената си цел, че пропускате много по-ценни и важни неща в живота.

А колкото до закона - да, той позволява бабата да ползва майчинството, но след изтичане на първата година от живота на детето. До тогава дори и законът не разрешава прехвърляне на майчинството.

# 57
  • София
  • Мнения: 16 213
 Laughing Laughing Laughing е, сега вече искрено ме разсмя. Хиляди баби си гледат внуците от раждането, и законът винаги е позволявал прехвърляне на майчинството - а не позволява прехвърляне на болничния, надявам се правиш разлика?

По отношение на вълнението за усещанията на бебето в корема на майката, ще си повторя доводите:

1. 90% от  майките работят по време на цялата  си бременност и са подложени на силен стрес и негативни емоции.
2. Хиляди студентки си изкарват бременностите, явявайки се по изпити (което е силен стрес).

Всичко това се отразява на бебетата в утробите им, но защо ли законът не е забранил на майките да работят и да ходят по изпити?

Ако не искате грижата ви за нероден Петко (както казват на майтап част от кандидат-мамите тук) да не е с двоен мерник, то се борете за платени 9 месеца бременност и пълна забрана на майките да работят до 12 м. след раждането.


# 58
  • София
  • Мнения: 787
Ако не искате грижата ви за нероден Петко (както казват на майтап част от кандидат-мамите тук) да не е с двоен мерник, то се борете за платени 9 месеца бременност и пълна забрана на майките да работят до 12 м. след раждането.

Това ми напомня за темата за забраната за пушене, която трябваше да влезе в сила тази година и срамния опит на депутати да отменят влизането и в сила.
Та там всеки път някой като каже, че не иска да бъде превръщан в пасивен пушач, му се отговаряше, че и трафика много тровел въздуха, пък за Кремиковци да не говорим.



# 59
  • Мнения: 184
Скоро по про тв имаше разговор по темата. Не мога да предам точно казаното, но психиложката обобщи, че единственият печеливш в ситуацията е майката. Има травми за бебето, за сурогатната майка и за семейството й. Позволявам си да се включа в темата, за да добавя и този аспект. Сурогатната майка би трябвало да има живи деца, за които се предполага, че ще станат свидетели на бременността и после ще се чудят къде е бебето и какво е станало с него.

Общи условия

Активация на акаунт