фобия от гълтане на хапчета

  • 12 143
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 249
Здравейте.Не съм сигурна дали темата ми е за тук,но реших да пиша.Проблемът ми е следният:когато се налага да пия хапчета,не мога по никакъв начин да ги погълна цели.Става въпрос за по-големи хапчета от рода на антибиотиците.Не знам страх ли е,фобия ли е,но не мога по никакъв начин да ги преглътна.В момента пия антибиотик и на листовката пише,че хапчетата се поглъщат цели,а аз винаги до сега съм ги дъвчила или раздробявала на парчета.От малка съм така и се чудя какво да правя.Сега се мъчих половин час докато изпия половинката от хапчето,след като напиша поста ще се мъча да изпия другата половина.Истинско мъчение ми е...и аз не знам защо.Просто като стигне го гърлото ми се панирам и си мисля,че ще се задавя.Какво ли не пробвах - с много вода,с хляб и други хранителни продукти,е не се получава.Знам,че проблема ми не е много сериозен,че да правя чак драма,но реших да го споделя и ще се радвам,ако някой се включи със съвет какво да правя.Благодаря!

# 1
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Напротив, аз смятам, че за теб самата това е огромен проблем. Моят татко преди години беше така. Той не можеше да погълне дори един аналгин. Имаше моменти когато беше с грип и температура и поглъщайки хапчето за да я свали, той го повръщаше. Така, че това си е проблем. По-късно, когато навлезе в годинки и се явиха разни там болежки му се налагаше да пие по цяла шепа. Е, с повечко вода се научи. Но през целия си живот не е изпил и едно хапче антибиотик.Но това не попречи на рака да ми го отнеме... Rolling Eyes

# 2
  • Мнения: 1 500
И аз още от малка така ме беше страх да гълтам по - големи хапчета , но майка ми ги слагаше в една пълна лъжица с кисело мляко и така като зарови вътре хапчето аз не го виждам, съответно не се панирам , че ще ме задави и си гълтам лъжичката с млекцето без даже да усетя , че има хапче вътре. Всичко е на писхическа основа. Аз вече отдаван преодолях този проблем , сега си пия хапчета с вода, слагам хапчето малко по - навътре в устата и така като отпия вода то веднага влиза в гърлото , не да засяда.

# 3
  • Мнения: 1 844
Аз също не мога да гълтам хапчета,от години съм така.
Мога да пия само противозачатъчните си,но те са много дребнични,ако са средни или големи-изключено!!!
Опитвала съм се да ги глътна и дори и да не се задавя имам чувството,че хапчето се е спряло някъде в гърлото,панирам се..абе,луда работа.Затова и всички хапчета счуквам,ако са капсули ги отварям и ги гълтам на прах.Знам,че е вредно,но не искам да си причинявам мъчението да ги глътна и после 1 час да седя панирана и да си мисля,че ще се задуша.
Още повече,че преди 2 години страдах от паническо разстойство,свързано със страх от подуване на гърлото и задушаване.
Този страх си отиде,но паниката от хапчетата-не.Завинаги ще си остана така. Mr. Green

# 4
  • Мнения: 924
Аз  и антибиотик съм хрускала, нямам фобия, обаче като ми заседне на гърлото и ме побърква много е гадно Sick

# 5
  • Мнения: 249
Ох,значи не съм единствена.Това не ме успокоява,но поне да знам,че има и други като мен.Искам да се справя с проблема си и ще пробвам всичко,даже това с киселото мляко.Най - вече се притеснявам от това,че като не се изпие правилно дадено хапче,действието му не е същото.Поне така съм чувала за антибиотиците,че ако се дъвчат,лечението не било пълноценно и все едно нищо не правя.Друг е въпроса,че се увреждат бъбреците и черния дроб.За това съм обезпокоена и се опитвам да преодолея страха си. Hug

# 6
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Не се плаши. Няма страшно. Казваш си:"Аз мога да го направя!" Опитай с киселото мляко щом на други е помогнало и на теб може... Трябва да си вярваш...!!! Peace

# 7
  • Мнения: 249
mimi135,благодаря ти за подкрепата!  bouquet Понякога се ядосвам на себе си как може от такива малки неща да се притеснявам,че чак е смешно.

# 8
  • Мнения: 109
Не се плаши. Няма страшно. Казваш си:"Аз мога да го направя!" Опитай с киселото мляко щом на други е помогнало и на теб може... Трябва да си вярваш...!!! Peace
Това принципно е хубав съвет и много се практикува, но имайте предвид, че някои лекарства не бива да се приемат заедно с млечни продукти, защото се неутрализира действието им.
Успех  Peace

# 9
  • софия
  • Мнения: 2 543
Баба ми поне до 60 години не можеше да си гълта хапчетата, повръщаше. Събра се с една жена ,с която си компаньонстваха като починаха дядовците. Научи се да гълта по 10,  гледайки другата.

# 10
  • София
  • Мнения: 1 139
И аз в тази група с фобията Tired
От много малка винаги съм имала проблем с това. Винаги предпочитам дадено лекарство да е течно, съгласна съм била дори инжекции да ми слагат,но да не гълтам хапчета.
Справям се някак с по-малките от типа на Нурофена и успявам да ги пия с вода, макар че доста често имам чувството че ми засядат в гърлото. С по-големите хапове прилагам метода с киселото мляко Peace, но има някои с такива размери, че се чудя как изобщо ще се изпие такъв гигант SickСлучвало ми се е да ходя до аптеката за дадено лекарство и първо да искам да видя,ако е възможно разбира се, каква е големината,преценявам и търся алтернативи при хапчета-гиганти ooooh!

# 11
  • Мнения: 1 500
Не съм чувала за взаимодействие между хапчета и млечни продукти , възможно е, но майка ми , която е мед. сестра винаги ми ги даваше така , ако е имало такова нещо би трябвало самата тя да го знае. Абе както и да е - всеки си преценява, който иска нека търси инфо за това , аз си ги пия така антибиотиците само, останалите не.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 3 256
И аз съм така, цял живот. Даже ми прималява и почва да ми става лошо, още като си ги приготвя пред мен. Големите ги режа на 4, и с разни солети, хапка хляб или друго каквото има, също със сок, успявам да ги глътна. Но се е случвало и да връщам обратно от гърлото, просто ми е ужасно неприятно  Sick Знам че е въпрос на внушение, някой път успявам, като си мисля за нещо друго, но не винаги..

# 13
  • Мнения: 1 500
На мен искам да ви кажа , че ми се е случвало да ми се връща освен хапчета и храна като са по - големи и твърди хапки. Странно защо обаче ми се случва с пържени картофи. Имам чувството , че ще се задавя всеки момент и ги ям много бавно(пуста му лакомия и това не можа да ме спре Laughing).

Общи условия

Активация на акаунт