Астма, информация, странични ефекти от лекарствата - тема 9

  • 53 155
  • 738
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 3 146
benitta, не, ФИД-ът е само ориентировъчен, не е категоричен, но е доста полезен. Обаче едва ли сега изобщо може да се направи. Иначе, не ви пречи да направите IgE-total, т.е. каква е общата реакция на хистамина, т.е. дали детето принципно е алергично. Най-добре е, когато има някакъв тип кашлица, тогава да я чуе пулмолог, при това детски, за да чуе точно какво е дишането. Принципно, ако детето има проблем, грубото издишане си се чува дълго време.

Алергиите... ами, нали детенце е чувствително към онези гадинки всъщност? Не разбирам защо ЛЛ настоява на теста за алергии?

# 691
  • Пловдив
  • Мнения: 1 672
Всъщност гадинките довеждат до алергизиране на организма. Както аз съм разбрала от прочетеното, повишават нивото на еозинофилите в тъканта, което е всъщност онова неинфекциозно възпаление. Отделно организма като е така в пълна бойна готовност, започва да възприема случайни дразнители като алергени, т.е. някакви непредвидени реакции може да се очакват. Така си обяснявам и реакцията към вирусите - примерно вируса поразява лигавиците на носа и гърлото и би трябвало инфекцията да си остане там, но бойната готовност на организма и наличието на еозинофили в дроба, автоматично следва неинфекциозното възпаление в отговор на нещо дето дори го няма там.  Rolling Eyes Ей такива си ги подреждам, ама... дали наистина такъв е механизма...
Иначе за замерването... ще имам предвид при следващото обостряне пак да си прося направление, ако не получа, ще отида на частно Hug
В последните дни в косата и се появиха едни петна, които я сърбят. Тая ги разчесва и се получават едни като струпчета  newsm78 Много се поти по главата и го отдавах на това, но сега като ви чета колко дечица имат атопични дерматити... започва да ме хваща едно притеснение... Дано да е нещо моментно  Praynig

# 692
  • Мнения: 3 146
Иначе за замерването... ще имам предвид при следващото обостряне пак да си прося направление, ако не получа, ще отида на частно Hug

ФИД-ът не се поема от ЗК, струва към 11-12 лв. Но не мисля, че сега може да го направи. И въпросът е да е на място, където имат тази апаратура. В София я има в Детската белодробна към Александровската и в Токуда, за Пловдив не зная....

# 693
  • София
  • Мнения: 2 262
lionkata, искам да ви попитам, какво представихте на ТЕЛК-а, за астмата, какви изследвания ви поискаха, и всичко, което ви е било необходимо, защото разбрах, че искат нови неща в момента, не както преди 3 години, когато се явявахме. Може и на лични, но все пак мисля, че ще е интересно, за влизащите в тази тема, какви са новите изисквания за астмата.
Мишо продължава да се покрива с тия петна, все нови и нови излизат, просто незнам какво да направя в момента, мисля, мисля, и нищо не измислям, ще го водя на друг лекар, но дали да е отново кожен се чудя, явно ще е платено, защото джипито нямал направления, не ми се спори вече, уморих се! Нали за децата уж нямаше лимит!
Маричери, толкова ми е недуобно, че така те заблудих за доктора, и бременна се разхожда заради мен, и все пак ще преборя срама  Laughing, и ще ти честитя бебенцето, кръстила си го с моето любимо име Михаил, ако можех и второто си щях да нарека така. Да е силен и борбен, като моя Мишо ти пожелавам, във всичко да е късметлия и да те радва!  Hug

# 694
  • Мнения: 684
За ТЕЛКА ни искаха:
Всички документи от прегледи и боледувания, плюс всички хоспиталицазии ( ние такива нямаме) слава богу!
Искаха ни иследвания - пълна кръвна картина и урина
Задължително снимка скорошна
Искат и ако е диспансеризирано детето заключение от лекаря за състоянието...май беше толкова Peace

# 695
  • Мнения: 158
аз да попитам, има ли възможност сиропа вентолин да "изветрее"?... за капките съм сигурна понеже и записах кога съм ги отворила , ама сиропа днес имахме 2 приема а подобрение никакво.. а мин. пъти ни действаше след 1 път,
днес имахме 2кратно ходене до педката стринта да ни даде сиропа и следобяд като се събуди малчо и като закашля, като закашля.. такова чудо не е било, веднага изтичах пак хванах я на вратата добре че го чу, каза че няма промяна от сутринта защо съм го завела?.. хем се зарадвах хем се очудих какво беше това кашляне... мисех че прави пристъп #Crazy, след 2 рия прием пак без подобрение и сега тичах до аптеката да му купя нов пък да видим, искам да питам някой от вас давал ли е Бронхалис хил, случайно?

 Hug Hug Hug ох добре че го има тоя форум такава подкрепа и успокоение изпитвам докато пиша тук..

# 696
  • Here, There and Everywhere
  • Мнения: 373
bilyanaz, прочети ако имаш листовка за съхранението и срок на годност. Не бих се учудила, ако е негоден, защото ампулките с вентолин, които аз ползвам за инхалации, имат срок на годност 14 дни след като се отвори алуминиевото фолио, в което се съхраняват. А ако се извадят от фолиото- само 2 дни, без да са отваряни и независимо как се съхраняват. Аз не обръщах много внимание, но ми направи впечатление, че не му действат инхалациите и вече спазвам всички срокове според листовките.

Igi_, от моя опит, за дерматита най- много ни е помогнал кожен лекар с дерматита. Педиатрите и алерголозите, грубо казано, се опитваха да налучкат някакво лечение. Писах по- рано няколко пъти атопичния дерматит, ако не намериш, ще потърся, но основното е кожата да се поддържа овлажнена и да се опиташ да откриеш евентуално към какво е алергията.

# 697
  • Мнения: 3 146
bilyanaz, ето я листовката на сиропа Вентолин: http://www.medicine.bg/public/listovka/20233s.pdf

Принципно, ако си е в годност, според изписаната на опаковката дата, няма как да е изветрял. При разтвора за инхалации годността след отваряне е 1 месец и се хвърля.(

Това, че не е подействал от първия път, не означава, че е изветрял, просто сиропът принципно действа бавно и организмът привиква бързо към него. На сина ми първите два пъти подейства почти веднага, но после почти спря да му действа, ако е на сироп.

# 698
  • Мнения: 158
bilyanaz, ето я листовката на сиропа Вентолин: http://www.medicine.bg/public/listovka/20233s.pdf

Принципно, ако си е в годност, според изписаната на опаковката дата, няма как да е изветрял. При разтвора за инхалации годността след отваряне е 1 месец и се хвърля.(

Това, че не е подействал от първия път, не означава, че е изветрял, просто сиропът принципно действа бавно и организмът привиква бързо към него. На сина ми първите два пъти подейства почти веднага, но после почти спря да му действа, ако е на сироп.
и аз я четох листовката понеже я пазя/ винаги при вс лекарства/ и знам че там не е опоменато подобно явление, ние общо взето до сега сме имали 3 приема на сироп и толкова на инхалаций... определено ми прави впечателние че не действа така бързо, за сега спи спокойно/ да чукна на дърво/, сл прием ще му дам от новия сироп  така и така го купих и ако пак няма подобрение си минавам на инхалаций... даже се чудя защо не ми даде да му ги правя от начало знае че имам инхалатор... не бил толкова зле за инахалций,... има ли значение в крайна сметка аз си мисля че те са с по малко странчини ефекти понеже действат право в целта... ама нали доки е казала ще я слушаме
Благодаря ви за отговорите в толккова късни доби !!!

# 699
  • Пловдив
  • Мнения: 1 672
Иначе за замерването... ще имам предвид при следващото обостряне пак да си прося направление, ако не получа, ще отида на частно Hug

ФИД-ът не се поема от ЗК, струва към 11-12 лв. Но не мисля, че сега може да го направи. И въпросът е да е на място, където имат тази апаратура. В София я има в Детската белодробна към Александровската и в Токуда, за Пловдив не зная....
Аз не специално за ФИД, иска ми се да я види как диша в остра фаза, макар вече малко изпреварвам нещата с нейното си хомеопатично и не стига до сериозен задух (липсва ми иконка за чукане на дърво Simple Smile ) и да проследи как и за колко време се нормализират нещата и колко са нормални накрая Simple Smile Ама много трудно намирам общ език със специалистите  Confused Обикновено се държат толкова надменно... и при най-разбраните, пак те гледат някак отгоре и изобщо не им се задълбава в детайли.
Благодаря, че отдели време да ми разясниш картинката  Hug
А за алерголога и теста? Права ли съм като мисля, че почти няма смисъл да я тестуват? Всъщност те колко общо алергена проверяват?
bilyanaz , дано вече да е по-добре малкчо  Peace

# 700
  • Варна
  • Мнения: 957
За ФИД - много субективно изследване: когато не съм в пристъп съм с олимпийско дишане, но когато съм със спазъм - леле-мале. Но е показателно само в момента на пристъпа, в покой може да си е съвсем добро дишането. Не виждам как би могло да се направи на малко дете - трябва да се диша по точно определен начин. За кожните тестове - изрично питах дали могат да ги направят и на Елица, отговорът беше, че на деца до 4-5 годинки не се правят, не са категорични, могат да бъдат заблуждаващи. Тества се за много алергени, най-малко двайсетина, но може и отделно да се правят. То и ще се уплаши детенце, ако го почнат с иглата, въпреки, че не боли изобщо.
За изписването на вентолин - изписва се само, когато се чува и "свиркане" в гърдите, удължено издишване - наченки на спазъм. Но при деца, особено малки, е често съпътстващ при лечение на упорити бронхити, бронхоилити, пневмонии и без да имат астма. Някои педиатри злоупотребяват със сиропа - на детето на кръстницата ми е изписван (в продължение на години) като "вълшебно сиропче", винаги когато има кашлица, казвано е да го дава като обикновен сироп за кашлица - едно към гьотере, с лъжицата! А детето не е с астма, не прави пристъпи, просто по честичко стига до бронхит. Кръстницата ми каза, че почнел ли да кашля сама си купувала от "вълшебното сиропче" и му давала на корем, че добре му действало. Бях побесняла като разбрах!
Биляназ, инхалацията (с небулайзер) действа в пъти по-добре и от сиропа, и от инхалера! И наистина е по-щадяща, а освен това се придавя и доброто действие на физиологичния разтвор.

Елица кашля, а това за нас е новост! Кашлицата беше влажна, рядка, а сега е по-честа и суха, което никак не ме радва! Научи се да си издухва носа, което ме радва!
Вместо "цвете", "люлка", "игра", в речника и присъства звучното "капки", "атола"(инхалатора), "опче" (сиропче), вместо "мамо, имам пиш" чувам "има поли" (имам сополи).  Wink

Последна редакция: вт, 08 юни 2010, 08:52 от Ментова

# 701
  • София - Младост 1А
  • Мнения: 2 384
Добро утро мили дами,

Първо да честитя радостта на merychery.
Да е много здрав малкия мъж! Да расте весел и щастлив за радост на цялото семейство!   bouquet

Ние изкарахме един доста натоварен и тежък месец. От една страна аз трябваше да приключа един голям проект и да си предам работата.

И на фона на всичкия този екшън Пепи доста тежко изкара една гнойна ангина. Но не беше само ангината де… при нас нали трябва да е поне 3 в 1. Освен, че беше с 40 градуса температура три дни, му се възпали ухото, доби конюктивит, появи се гадната кашлица и забележете… разстройство. Направо ми изцеди силиците. За капак ме зарази и мен и сега и аз капя капки в очите и пръскам разни гадости в устата. И понеже трябва съвсем да ми е весело… от един месец нямам обоняние и вкус в устата. Не съм била хремава, не съм взимала лекарства. Ей така изведнъж. Много е гадно. Направо на моменти особено когато ям, а не усещам какво, ми иде да се гръмна. Вчера ходих на лекар, но първо трябва да си излекувам гърлото, пък другото после.
Та таквиз работи бяха около нас в последния месец.

Lionkata и при мен се оказа същото положение с ТЕЛК-а. Но на мен ми казаха, че е заради орязването на разходите заради кризата. Те са наясно, че от подаването на молбата за ТЕЛК до излизането на заповедта от социалните минават поне 3 месеца. И така с новата наредба – вече по чл. 8б ни отрязват тези три месеца. Да сигурно за републиканския бюджет е добре, но на чий гръб се прави отново… като че ли не сме имали разходи през тези месеци.
На мен ми остана само да си взема заповедта за интеграционните добавки. Другата седмица трябва да отида.

Пролетна фея ние не сме лежали с малкия нито веднъж в болница. Но пък имах всички амбулаторни листове от прегледи, включително тестове за алергии. Отиди при личната ти лекарка и поискай копия от листата за прегледите ви. По принцип е длъжна да ви дава… въпреки, че поне нашата пести от хартия. Вече съм се замислила да купя един топ хартия и да й го занеса, та да не се разправям всеки път.

Benitta и аз не разбирам защо ви отказват направление. Но вече съм спряла да се изненадвам на лекарските недомислици. По собствено желание и за собствена сметка водя Пепи да го следи д-р Куфарджиева. Иначе и на нас само за алерголог ни даде направление личната когато започнаха проблемите.
За алергиите аз реших да направим тест и резултатите бяха доста озадачаващи. Показа алергия към картофи и моркови, а към някои от по силните алергени не. На Пепи му правиха кръвния тест, защото не разреших теста с надраскване. Има различни пакети, които са на различни цени. При него беше за 20 хранителни и 35 респираторни алергена. Струваше към 150 лева. Има и разширен пакет, но при него и хранителните и респираторните са по 150 лева.

Igi ще отговоря и аз, въпреки, че ще повторя lionkata. Преписвам от писмото, което получих:
1. Епикриза за наблюдението и лечението в районния диспансер и епикризи от стационарно лечение, в което е лекувано лицето – ксерокопия (аз нямах)
2. Диспансерно досие, ако е диспансеризирано, амбулаторни листи за проведени прегледи и консултации при специалисти (аз носих всички амбулаторни листа, а те си взеха само тези, които им трябват)
3. Кръвна картина, РУЕ, урина (трябва да са направени в рамките на 1 седмица преди комисията)
4. Ренгенови снимки на белите дробове (снимката трябва да е от последните 6 месеца)
5. Цялата налична документация за придружаващи заболявания (ако има такива)
6. Рецептурна книжка (взимат я и после ми я върнаха)
7. Лична карта на един от родителите
8. Копие от акта за раждане

За петната да ти споделя, че Пепи е имал периоди, в които цялото му тяло е било в лишеи. Едно лято заради потенето и стоенето в количката гръбчето му беше станало една голяма рана. Задължително отидете на дерматолог. На Пепи тогава не можеха да му изпишат кортикостероид заради голямата площ и му изписаха едно лекарство, което се прави в аптека. Малко гадно и цапа, но му успокои кожата. Освен това му обличах само бяло бельо и само 100% памук. Перях дрехите с бебешки прах и ги плакнех по 3 пъти. Мина на диета като избягвахме всичко алергизиращо. Никаква игра в пясъчник и в много затревени площи. Къпане само с вода и овлажняване. Аз ползвам козметика на Клоран. Към атопичните серии на Мустела и Адерма ми направи реакция. Не се оправи за един ден, но премина. Тогава го водих при една много възрастна кожна лекарка. Ако искаш ще ти дам координати. Деца приема с предимство и за тях се плаща нещо символично – 5 лева по спомен.

Bilyanaz и на Пепи пулмоложката му е изписвала сироп вместо инхалации. Все пак тя го слуша и преценява. Това не ти пречи да му правиш инхалации с физиологичен разтвор, за да го облекчат.

Някои педиатри злоупотребяват със сиропа - на детето на кръстницата ми е изписван (в продължение на години) като "вълшебно сиропче", винаги когато има кашлица, казвано е да го дава като обикновен сироп за кашлица - едно към гьотере, с лъжицата! А детето не е с астма, не прави пристъпи, просто по честичко стига до бронхит. Кръстницата ми каза, че почнел ли да кашля сама си купувала от "вълшебното сиропче" и му давала на корем, че добре му действало. Бях побесняла като разбрах!

Това направо ме втрещи - едно към гьотере, с лъжицата...  Shocked

# 702
  • Мнения: 184
Здравейте,имам едно спешно запитване?!Предстои ни среща с алерголог и правене на тестове за алергии на синът ми ,които е на 4 год. и 10 мес.Попрочетох оттук-оттам,колкото можах и не мога да се реша какъв тест да направим -кръвен или този с драскането и вкарването на алергени подкожата,честно казано от вторият се страхувам,защото прочетох,че може да алергизира детето допълнително,да влоши временно здравословното му състояние и дори да предизвика спазъм в момента на тестването.
Да опиша накратко за какво ни изпращат на тестване.Синът ми прави чести спазми,които 100% са на алергична основа,като това основно става с лепването на вирус и за 1-2- дни прави спазъм с пневмония.За първи път направи такъв май месец 2008г.,като след това зимата се повториха още 2-3 пъти.После нещата затихнаха ,спрян е от дг,гледам си го вкъщи,за да не се разболява много.Януари тази година реших ,да го пусна на градина,защото чакахме бебе ,а той е много палав и си мислех,че ще ми е по-лесно ако го пусна поне  в самото начало.Сложихме му и ваксината за шарките и паротита,и от там нататък пак му се влоши зрав.състояние.Направи 2 спазъма и още не мога да кажа,че е зрав,защото почти всяка седмица както нищо му няма,така изведнъж започва да кашля сухо и започва намомента да свири при издишване.Да поясня също,че по мои наблюдения до момента има алергия към някои видове желирани бонбони/правил ми е спазъм и подуване на окото 10-15 мин.след приема им/,към витамини марсианци,към разни оцветени детски дъвки и бонбонки,сокчета,към неща с кола вкус,общо взето към тия евтините нещица за децата/дъвки и бобонки/ със неясно съдържание и със разни оцветители.
Та въпросът ми е кои тест ще ни помогне,при положение че алергичните реакции и спазмите са основно след приема на някакъв вид оцветител?
И още един въпрос,които даже се страхувам да задам-може ли да се говори за астма в нашият случай,и водят ли тези чести спазми до появата и в последствие? Tired

# 703
  • София - Младост 1А
  • Мнения: 2 384
И аз имам наблюдения за Марсианците, че дават при Пепи алергична реакция.
Лично съм против теста с надраскване, но го правят на много деца.
Когато отидете да го правите разкажи това което описваш. Не знам как могат да го тестват за изкуствените оцветители, но може и да има начин.
А щом си забелязала реакция най-добре ги избягвайте.

# 704
  • Мнения: 572
Един глас и от мен ЗА кръвния тест !
 И ние влачим една влажна кашлица  ooooh! докога ще се точи - не знам. Това с вентолина на око направо ме сащиса. Ние се мъчим с всякакви средства да не стигаме до вентолин, а хората ...
Ползвате ли сиропи за отхрачване и от кои сте доволни?

Последна редакция: вт, 08 юни 2010, 11:07 от Голямо дете

Общи условия

Активация на акаунт