Ще изгасите ли лампите?

  • 5 080
  • 108
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 367
Po powoд къпането у дома сме го ограничили точно до 5-7 от споменатите по-горе като крайно недостатъчни минути от може би 8 м насам,никой не мирише Laughing.
До 1 в  сем. ни ползваме вариант на
http://www.thedesigntown.com/new_product_images/Shower-Timer.jpg
и е предостатъчно; децата сами го поискаха след като гледаха научно популярно филмче какво се случва "глобално" като се къпем по 30 мин "локално",много се впечатлиха от едни изтощени тюлени.
За мен културата по темата се свежда точно до съзнателно ограничаване не не -наложителни- за -харчене ресурси,и то не с финансова толкова мисъл отзад,а с идеята че си заслужава да платя  цената от милимунда  личен комфорт в името на една по-голяма идея..

# 46
  • Мнения: 2 093
На мен пьк ми се струва, че някои хора се мислят за по-зелени, отколкото в действителност са. Моето наблюдение е че повечето хора са загрижени за природата до толкова до колкото това не нарушава начина им на живот. Да вземем колите; не знам как е в Европа, но тук колкото хора в едно семейство, толкова  коли. Не познавам човек, който са се е отказал да кара кола и да се предвижва с колело или градски транспорт, освен по финансови причини. Ако попиташ някой защо не го прави, ще ти извади от 100 кладенеца вода. Иначе да рециклираш и да се кьпеш по 5 минути не е проблем. За мен има толкова много лицемерие в това зелено движение, което включва и едночасовото изключване на тока. Друг пример е карбоновия кредит (мисля че така се казваше) т.е. за да си караш колата с чиста сьвест че не замърсяваш природата, всеки месец даваш определена сума, която служи за подпомагане на по-бедните държави ( закупуване на добитък, семена....).                                 

# 47
  • Мнения: 3 367
На мен пьк ми се струва, че някои хора се мислят за по-зелени, отколкото в действителност са. Моето наблюдение е че повечето хора са загрижени за природата до толкова до колкото това не нарушава начина им на живот. Да вземем колите; не знам как е в Европа, но тук колкото хора в едно семейство, толкова  коли. Не познавам човек, който са се е отказал да кара кола и да се предвижва с колело или градски транспорт, освен по финансови причини. Ако попиташ някой защо не го прави, ще ти извади от 100 кладенеца вода. Иначе да рециклираш и да се кьпеш по 5 минути не е проблем. За мен има толкова много лицемерие в това зелено движение, което включва и едночасовото изключване на тока. Друг пример е карбоновия кредит (мисля че така се казваше) т.е. за да си караш колата с чиста сьвест че не замърсяваш природата, всеки месец даваш определена сума, която служи за подпомагане на по-бедните държави ( закупуване на добитък, семена....).                                  
Всеки има критериите си. За много хора около мен рециклирането и къпането по 5 мин са немислими постижения,изобщо не е в реда им на мисли или приоритети. Предпочитам да уча децата ни на по малко,постоянно и с акъл, вместо на " като не можем да идем пеша до училището ти което е на 40 км нищо не можем да сторим,затова да си безхаберстваме на воля".Всяка малка семка към промяна за мен е от огромно значения,така възпитаваме и децата ни. Редица неща са променяеми с малко воля и усилие (елемент.пример за торбите за пазаруване),не всички за жалост,но определено има какво да се иска и отвъд колите (без к аз просто не мога да ида до работа например,инак детето е с автобус,с баща им си седи у дома)

# 48
  • Мнения: 2 990
Лампи не гасих, не се сетих. Мисля, че консумираме разумно ток, вода и газ. Втора природа ни е да изключваме осветление/отопление, когато не са необходими (както и да не се пръскаме по човек на две помещения), но не мога да кажа, че специално вечеряме на свещи, за да не разхищаваме електричество, примерно. Не засичаме колко време се къпем.  Наскоро четох за нов начин да се пести вода от тоалетните казанчета - безводни тоалетни (кофа с дървени стърготини, която се използва за тоалетна и после съдържанието подхранва зеленчуковата градина в задния двор). С ръка на сърцето - докато живея в град, няма да стане това у нас. Гледаме да ограничаваме потребление на ежедневни стоки, което тук си е изкуство. Кола имаме една, ползваме само за дълги разстояния, около веднъж седмично. От две години не изхвърляме органични отпадъци от готвене (имаме компост), избягваме найлонови торбички и опаковки при пазаруване, рециклираме хартия, стари тъкани ползваме до разпад. В непрекъснат ремонт сме от три години, досега сме изхвърлили само 40-годишния мокет - дърво, метал, всичко останало се чисти и използва пак. Не смятам, че сме "зелени". Определено не сме активисти като анет. Но пък около нас май всички рециклират...

П.П. Не знам как е в другите страни, но тук разхищението на найлон и хартия е просто умопомрачително. Отписани сме от всякакви потребителски списъци и пак получаваме тонове боклучава поща, част от която и за рециклиране не става. Струва ми се, че ако се забрани този тип реклама, планетата може и да не, ама една джунгла като нищо ще се спаси...

Последна редакция: вт, 30 мар 2010, 21:37 от ianajar

# 49
  • Мнения: 3 367
Не смятам, че сме "зелени". Определено не сме активисти като анет.
И аз не намирам че сме "зелени" защото имаме много трески за дялане (колко салфетки отиват покрай децата просто не е истина,от скоро върнах платнените и мацаницата е на ниво). За активизъм дума не може да става хич,но не мога да остана безучастна като пред очите ми на ден се изхвърлят поне по 2 стека хартия защото го домързяло Х да иде до кофата за рециклиране (на около 20 крачки макс,от всеки офис) или да кимам като лелята слага прясното мляко не в 1,не в 2,а в 3 пластмасови торбички за всеки случай. Говоря за абсол. елементарни неща които са ? на навик и организация,но определено проблематични за масата заграждащи ме,независимо от соц.статут и заплати.
Преди месец правихме рециклиращ рд за щерка ни,имаше въпроси и игри,уж близки деца,на интелиг.родители-мъка една информационна,идея нямат по повечето съвсем общи въпроси.Та затова говоря-за създаване на навици,за обсъждане,за информираност,пък кой докъдето успее действа.

# 50
  • Мнения: 2 990
лелята слага прясното мляко не в 1,не в 2,а в 3 пластмасови торбички за всеки случай.

Ох, това ми е любимо. Както и правилото в нашия Таргет - за всяка стока отделна торбичка. Миналата седмица си купих техни плътни торби за пазар (хем тяхна кампания за по-малко боклук) и щяха да ми ги сложат в найлонови торбички на касата.  Shocked

Съгласна съм за обсъждането и информираността. Дано и ние да успеем така да възпитаме децата.

# 51
  • Мнения: 945
На мен пьк ми се струва, че някои хора се мислят за по-зелени, отколкото в действителност са. Моето наблюдение е че повечето хора са загрижени за природата до толкова до колкото това не нарушава начина им на живот. Да вземем колите; не знам как е в Европа, но тук колкото хора в едно семейство, толкова  коли. Не познавам човек, който са се е отказал да кара кола и да се предвижва с колело или градски транспорт, освен по финансови причини. Ако попиташ някой защо не го прави, ще ти извади от 100 кладенеца вода. Иначе да рециклираш и да се кьпеш по 5 минути не е проблем. За мен има толкова много лицемерие в това зелено движение, което включва и едночасовото изключване на тока. Друг пример е карбоновия кредит (мисля че така се казваше) т.е. за да си караш колата с чиста сьвест че не замърсяваш природата, всеки месец даваш определена сума, която служи за подпомагане на по-бедните държави ( закупуване на добитък, семена....).                                 

 smile3501

# 52
  • Мнения: 4 399
Мда, в Америка положението май наистина е безнадеждно, всеизвестен факт.  Sad А лошото е Че тъй като населението е голямо, консумацията е огромна и ние тук в Европа и на ръка да поЧнем да перем, и пеша да тръгнем, пак не можем да компенсираме това което става отвъд океана.  Cry

Според мен обаЧе мотивацията за пестене не е толкова важна, колкото резулататът. Какво знаЧение има дали ще си сложа солар на покрива за да пестя пари или защото искам да направя добро на природата? Той ще произвежда и в единият и в другия слуЧай еднакво колиЧество енергия, ще пести еднакво и ще е еднакво от полза за природата. Пестенето на пари или пък здравословният ефект според мен са тоЧно нещата които трябва да се използват за да запоЧнем да ставаме по-еко. Природата за много хора е нещо силно абстрактно и ще ви кажат Че какво ще помогнат ако минат 2 спирки пеша. Имам една позната която наскоро ми заяви Че много и харесва да живее в центъра, не и пука дали е зелено около нея, има ли дървета, тя си е сложила 2 саксии вкъщи и толкова и стигат, няма никаква необходимост от природа, достатъЧно е да има телевизор и магазини около нея. За такива хора (а от тях има много в големите градове) природата не е важна, но ако им покажеш Че могат да пестят пари или да направят добро за здравето си, има по-голяма вероятност да бъдат привлеЧени към зелени идеи. Признавам Че и аз самата пазарувам био храни и козметика, садя си тревите в био поЧва или не ползвам омекотител защото смятам Че това е по-здравословно, а не с идеята да спасявам природата.

Та признавам си Че хиЧ не съм зелена и аз. Дори зелените партии са ми доста несимпатиЧни в повеЧето слуЧаи. Но има наистина много дребни неща които Човек може да прави без много да се натовари, понякога и по собствени егоистиЧни подбуди, с които да даде своя малък принос за планетата. Като в слуЧая не става въпрос да се върнем в пещерите, а само малко да се замислим за някои безсмислени и вредни навици които имаме.

Друг пример е карбоновия кредит (мисля че така се казваше) т.е. за да си караш колата с чиста сьвест че не замърсяваш природата, всеки месец даваш определена сума, която служи за подпомагане на по-бедните държави ( закупуване на добитък, семена....).                                 

Карбонов кредит или каквото там и е името на тая дивотия, се ползва от цели държави и това е особено лошо.

# 53
  • Мнения: 616
На мен пьк ми се струва, че някои хора се мислят за по-зелени, отколкото в действителност са. Моето наблюдение е че повечето хора са загрижени за природата до толкова до колкото това не нарушава начина им на живот. Да вземем колите; не знам как е в Европа, но тук колкото хора в едно семейство, толкова  коли. Не познавам човек, който са се е отказал да кара кола и да се предвижва с колело или градски транспорт, освен по финансови причини. Ако попиташ някой защо не го прави, ще ти извади от 100 кладенеца вода. Иначе да рециклираш и да се кьпеш по 5 минути не е проблем. За мен има толкова много лицемерие в това зелено движение, което включва и едночасовото изключване на тока. Друг пример е карбоновия кредит (мисля че така се казваше) т.е. за да си караш колата с чиста сьвест че не замърсяваш природата, всеки месец даваш определена сума, която служи за подпомагане на по-бедните държави ( закупуване на добитък, семена....).                                 

Е малко грубо обощаваш....С ръка на сърцето мога да кажа че при нас специално е много,много трудно да живееш без кола. Разстоянията са огромни, хората живеят в предгадия, до най-близкия ни магазин са 7 мили, до по-голям приличен магазин - 14 мили. Градския транспорт минава през предградието два пъти на ден - сутрин в 6 и вечер в 5..Мъжа ми понякога кара по час и половина за да иде на съвещание...как предлагаш това да става с колело? не става въпрос за удобство, става въпрос че е човешки невъзможно... Ако наричаш това че не мога да въртя педали по 30 мили или да чакам цял ден на спирката след като напазарувам носене на вода от 100 кладенеца......Не мога без кола, но съм положила големи усилия тя да замърсява максимално малко, които са ми коствали не малко пари.

Едночасовото изключване на тока за някой ще остане като благотворителността по Коледа, еднократен акт. НО, ако дори един човек накара да се замисли и да си промени навиците, няма ли пак полза от него?

Въпроса не е хайде, кой бил по-зелен и кой само се прави на загрижен, въпроса е всеки да направи каквото може, да внесе своя малък поне принос. Защо трябва да си спорим кой какво къде, не може ли вместо това да си споделяме идеи, как да променим нещата? Какво ще помогне този негативизъм???

# 54
  • Мнения: 85
                           
С ръка на сърцето мога да кажа че при нас специално е много,много трудно да живееш без кола

И в Дания е така, без кола наистина е трудно, особено ако не си в град   Peace

# 55
  • Мнения: 341
Защо трябва да си спорим кой какво къде, не може ли вместо това да си споделяме идеи, как да променим нещата? Какво ще помогне този негативизъм???
Аз започвам първа да споделям, най-възможното, лесно и задължително според мен е да създадем навици у децата си. Наистина не става въпрос за това да се мие с дъждовна вода, достатъчно е да свикне винаги когато мие зъби, сапунисва ... абе когато не му трябва да гаси водата, когато не му трябва да гаси лампата, когато не му трябва да ... за тези нормалните неща, да рециклира и всичко, което не ти коства нищо, а е от огромно значение за природата.
А за "зеленото", мисля че достатъчно зелен си ако правиш горепосоченото. Мъжът ми беше замръзнал от ужас когато майка ми започна да мие чиниите, жената си пуснала водата, тя си тече, а мама маже щателно чинията. Имам приятелка, която се къпе за 6 минути, ама през цялото време и тече водата, а за свеки и да не говоря всички радиатори до края и отворени прозорци, че било горещо. За такива "извращения" говорим, а те за съжаление са прекалено много.

# 56
  • Мнения: 4 399
И аз не мога да се запиша с кой знае какъв лиЧен пример, но като сме поЧнали, да продължа.  Wink Разделянето на боклука се подразбира. Дъщеря ми беше на около 2.5 години когато го усвои в детайли. Пазаруваме изклюЧително в платнени торбиЧки. Ако някъде ни дадат найлонови, което неминуемо се слуЧва, се използват за кофата за боклук. Чиста хартия ползваме само за официална коресподенция, 1 опаковка ни стига може би за около 7-8 години. И детето знае къде стои употребяваната хартия и рисува само на такава. Кухненската хартия сме я свели до минимум. Старите дрехи ги изхвърляме в специалните контейнери за бедните. Ако са скъсани и материята е памуЧна ги ползваме за парцали. Нямаме сушилня, омекотител не ползвам. Миялната машина я пускам не изцяло напълнена само ако ще пътуваме някъде. Пералнята не мога винаги да я запълня, но пък тя е умна и си мери прането, иска по-малко прах и ползва по-малко вода ако не е пълна. По принцип купуваме само икономиЧни електроуреди. ВсиЧките ни крушки са икономиЧни, с изклюЧение на 1-2 халогенови лампи. ИзклюЧваме изцяло електроуредите за които това е възможно. Програмираме парното и топлата вода да се изклюЧват когато не сме си вкъщи. Стараем се да шофираме икономиЧно. ОбиЧаме да ходим пеша и не се жалим в това отношение. Ако някъде може да се стигне на крак, го правим, но дори и да сме с кола, обикновено не паркираме директно пред входа. Моята кола ходи на автомивка 1 път на 6 месеца, а може и толкова да не и се събира (направо ме е срам да го кажа). Отвреме на време и забърсвам стъклата с вода, останалото е дело на природните явления. Винаги когато ми е възможно ползвам градски транспорт. Смятам обаЧе за невъзможно да прекарвам 3 Часа на ден в пътуване между домът ни, детската градина и офиса, така Че по-Често съм с кола. Пазаруваме обикновено в магазини около нас без кола или в магазини които са ни на път дори и да е по-скъпо в тях. Храним се изклюЧително с био храни, поне доколкото ми е възможно да намеря повеЧето продукти. Част от козметиката (не всиЧко) също е био. В последните 2 години успях да намеря био поЧва и купуваме само от нея. Тази година мисля да ползвам само био разсад. Торим с органиЧна тор. Това се сещам в момента, ако ми дойде още нещо в главата, ще допълвам. Не мога обаЧе да се откажа от хартиениете носни кърпиЧки, тоалетна хартия и дамски превръзки. 

bzepic, моята майка мие Чинии тоЧно по същия наЧин. Мъжът ми не смее да реагира, но на мен ми се образуват нерви само като я гледам.  Rolling Eyes

Последна редакция: чт, 01 апр 2010, 01:12 от Vjara

# 57
  • T"A
  • Мнения: 2 515
При нас много малко хора се включиха  Confused, повечето къщи светеха.

Защото при нас обявен Ден на Земята е друг - и е през април! Точно това имах предвид - объркват хората само  Crazy

аз съм на мнение, че по-добре малко, отколкото нищо...

И аз съм на това мнение  Peace Всеки може да направи по малко, но повечето не правят, за да не си нарушават удобството  Rolling Eyes


Тук се пести вода - това е болен проблем и за него има най-много обществено съзнание. И водата си топлим със солари (за това вече целта е пестене на средства, но, както Вяра е казала, в случая първоначалната цел няма значение, щом се постига ефект)...

Обаче за други неща (като найлонови торбички напр.) малцина си правят труда да спестят - в супера слагат всяка стока в отделна торбичка, подлудяват ме направо  Crazy

# 58
  • Мнения: 3 367
Druga ideq- като ходим навън да ядем  си носим пласмасови кутии за да си слагаме останалото,хем не ползваме стереопори,хем после се топли лесно.Аз си имам чаша за кафе и като пия навън моля да ми я пълнят нея вместо хартиени.
Инак интересът към тази тема  във форума е показателен за общата ангажираност според мен, та отново не мога да се съглася че "всеки рециклира и се къпе по 5 мин без проблем". Трябва гласност и пак и пак,по малко и отново, ако не за нашето поколение,за това след нас.

# 59
  • Мнения: 5 710
хубаво е, че хората заменят торбичките.  в последните 2-3години това е 'тренди' и все повече хора го правят. и ние имаме чудни торбички. постингът ми обаче не е за тях.

ти можеш да имаш най-еко торбичката на света, но ако я пълниш с пре-опаковани стоки ( например сиренце във фолио, 10 сиренца в пликче и 5 пликчета в пкаетче...и от сорта), ползата от смяната на торбичките ... не знам каква е.
ако се загледате в един супермаркет за какво опаковане става въпрос ...
още от щанда за плодове и зеленчуци почваш да хабиш торбички. една за лимона, друга за 3те домата, трета за краставицата и т.н. не боря ръкавиците. 2 пържоли , и двете в отделни чинийки от стериопор, запечатани с фолио. И така нататък.
Триумф на това безумие е разбира се бутилираната вода.
Не знам как успяха да внушат на хората, че водата от чешмата не става за пиене, но това е всеобщо разпространената идея . В един стайт бях прочела че за създаването на 1 пластмасова бутилка отиват 8литра вода. Това е чудовищно. Да не говорим колко е вредна самата бутилка. Какъв екологичен импакт има цялото това безумие на производство и транспорт. Има един филм по темата 'tapped', http://www.tappedthemovie.com/
trailer: http://www.youtube.com/watch?v=72MCumz5lq4
дано не сте го споменали, не четох цялата тема, препоръчвам го.

та, истинската битка за мен е срещу опаковките. това, което се слага в еко-торбичките. мислене, бойкотиране...

Общи условия

Активация на акаунт