Закуска и хранене за анемични?

  • 11 389
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 0
Здравейте.

На 23 години съм, момче от София. Това обаче няма значение, тъй като снощи майка ми припадна/колабира поради ниско кръвно. Дойде линейка и констатираха това, което и на мен ми беше ясно. Лошо или почти никакво хранене но за сметка на това много кафе и цигари. Тя е набор 52 и освен това от малка си има анемия, но е припадала само веднъж при раждането ми. Днес бяхме на лекар за пълна кръвна картина и ми казаха да и правя сериозни закуски и да гледам да се храни добре.

Пиша ви тук за да ме посъветвате какво да включва закуската, защото друго освен сок от изцедени лимони и портокали с препечени филии, не знам какво друго се прави за закуска в нейният случаи на малокръвие. А препечените филии с кашкавал не мисля, че са най-здравословното нещо. Ще ви помоля за съвети, някакви рецепти или просто да ме посъветвате здравословни закуски за нейният случай.

Предварително благодаря.

# 1
  • София
  • Мнения: 1 508
Здравей  Simple Smile
Съжалявам за майка ти, сигурно ужасно те е изплашила.

Когато бях бременна развих анемия и все ме тъпчеха с разни гадости, повечето от които не си спомням. Иначе при анемия добре ще се отразят яйца (твърди, рохки, на очи, омлет), сушени кайсии (могат да се накиснат във вода, да се нарежат на лентички, да се смесят с мед и сместа да се маже на филийка или да се добавя към кисело мляко), спанак (варен или задушен), елда/гречка - продава се в диетичните магазини, за 2 прилично големи порции към една чаена чаша гречка се добавят 3 чаени чаши вода, щипка сол и се вари под капак на слаб огън около 20-30 минути, докато не се изпари водата. След това в тенджерата се слага малко масло и пак се захлупва, докато попие маслото. Разбърква се и е готово за ядене.

Естествено, при анемия е необходимо да се яде и месо и риба. Много полезен е пилешкият бульон, най-лесно е просто да свариш пилето в подсолена вода, да го извадиш и накъсаш на парченца. Бульонът може да се пие и така просто, а свареното месо можеш да използваш за сандвичи, или към гречката, или в някакво друго ястие по избор.

# 2
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Всичко ще се оправи, не се притеснявай Peace Hug
за закуска - варени яйца /по -специално жълтъка/, филийка с масло и колбас, чай от коприва
трябва да яде риба и черевено месо.Може да направиш телешки бульон или супа, направи повечко и замрази една част във фризера  ,така винаги на обяд ще има нещо полезно за хапване.
Ядки /орехи/, спанак,коприва, дроб, сок от нар, черевено цвекло -може на салата или сок .Това е което се сещам в момента ooooh!.

# 3
  • Мнения: 0
Има доста голямо разнообразие на полезни храни при анемични състояния.
Първото, за което се сещам - да огранични кафето, то съдържа вещество, което пречи на усвояването на желязото в организма (май се казваше тиамин,танин или нещо подобно).
Да яде месо - свинско, говеждо, пилешкото не е чак толкова ефикасно в тези случаи. Всичкото месо трябва да е крехко - да избягва мазнини във всяко едно отношение.
Всички видове растителни храни, съдържащи желязо са разбира се полезни, но организмът по-трудно усвоява желязото от тях, от колкото от месата, т.е. да набляга на месото. Както другите споменаха - яйцата също са полезни. Много е полезно също и червеното цвекло - вдига хемоглобина.
Има една книжка на д-р Силва Спасова - Как да се храним при анемии, струва 1.50лв. и ти препоръчвам да я вземете, там са описани доста неща и ще е полезна. А тя наистина е добър лекар, мен ме лекува от анемии (понеже имам пък за капак две).
Успех Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт