Уникалните бързи козунаци на max-mama
 

"3 яйца-единият жълтък се отделя за намазване накрая
200 гр захар
180 мл прясно мляко
90 мл мазнина-сложих 60 мл свинска мас+30 мл олио
20 гр прясна мая
лимонови и портокалови корички,предварително сварени и подсушени
лимонова есенция
брашно,около 600 гр(ориентировачно)

Маята размих в половината от леко затопленото прясно мляко+1 сл захар+2 щипки сол и брашно,до гъста кашичка.Хубаво разбърках и изсипах в контейнерчето на машината,сложих върху парното,с кърпа отгоре и оставих да втаса сместа.
Захарта разбърках с останалата половина от прясното мляко,затоплих в МВ-то и разбърках,да се разтопи захарта.
Яйцата разбих с тел.
След като втаса маята,към нея прибавих млякото+захарта,разбитите яйца и половината от мазнината,също така и брашно,около 350 гр.
Пуснах на програма за френски хляб(мисля,че това няма значение) и докато се замесва аз прибавях брашно,да се образува на хубава топка.
След това започнах да прибавям мазнината,по-малко,на няколко пъти,кото след всеки път изчаквах да се усвои добре от тестото.Тестото ми нямаше нужда от повече брашно,след мазнината,но ако ви се стори много меко,разбира се,трябва да прибавите.Трябва да се получи стегната топка тесто,нито меко,нито твърдо.Лимоновите и портокаловите корички+есенцията прибавих след 5-минутната почивка в началото.
И така,тестото оставих да се замеси по програмата,трябва да е около 30 минути.Когато завърши с месенето,оставих 10-тина минути да се отпусне,в машината,след което изваждих с намазнени ръце,върху намазнена повърхност и оформих.От това тесто излизат две козунака и затова аз разделих на две и всяка половина на три.Леко премесих всеко парченце,без брашно, и оформих на фитил,сплетох на плитки.
Следва втасването,което аз направих във фурната на 50 градуса под памучна кърпа,за около 50 минути.Това е ориентировачно,тестото трябва да си удвои обема.Извадих за намазване и увеличих градусите на 180,само долен реотан.Намазах козунаците с жълтък+1 сл прясно мляко и поръсих със захар.Сложих формите във фурната.Пекох на долен реотан около 5 минути,после включих и горният.Печенето ми отне около 25 минути,като по някое време сложих ал.фолио,за да не изгорят отгоре."