Майчинството счетоводно - 29

  • 42 387
  • 739
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 10
Здравейте момичета, моля да ми помогнете. Наскоро разбрах, че съм бременна с второто си дете. Искам да попитам какво е необходимо, за да получавам майчинство, когато родя. Да уточня, че в момента не работя, но имам приятел с фирма, който е готов да ме пише на трудов договор при него и аз да си плащам осигуровките. Но незнам какъв трудов стаж трябва да имам, колко време трябва да съм била осигурена преди да родя и т.н, като трябва да добавя, че досега нямам нито един ден трудов стаж и никога не съм била социално осигурена.Първото си дете отгледах със социално майчинство от 100лв до навършване на една година, но сега просто няма да се справя с тези пари, та искам да направя каквото е необходимо, този път да получавам нормално майчинство, дали въобще е възможно при все че нямам никакъв трудов стаж до сега? А и да попитам ако в трудовия договор е записана заплата от 500лв., колко осигуровки ще плащам върху тях?
Много ви благодаря предварително, ако може да ми  помогнете   bouquet

# 31
  • Мнения: 919
Elfita Благодаря за бързия отговор   bouquet

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Emi_78 ,за да взимаш 2 г майчинство трябва да имаш 12 м стаж през целия си живот и към момента на издаване на 45 дневния да работиш.Ако започнеш сега на ТД до 45 дневния ще имаш грубо около 7 м стаж и затова ще започнеш да получаваш обезщетение 5 м след началото на 45 дневния.Т.е след като добиеш 12 м стаж.Дотогава пак може да взимаш социалното майчинство
за 500 лв ще плащате 188,77 лв на месец
за да ти сметна колко ще ти е обезщетението ми трябва-кога ти започна 45 днвения и от кога мисмлиш да започнеш да се осигуряваш на 500 лв

# 33
  • Мнения: 10
Elfita, много ти благодаря. 45-те дни започват от 7 октомври, а иначе мисля примерно от началото на другия месец да почна да се осигурявам.

# 34
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Elfita, много ти благодаря. 45-те дни започват от 7 октомври, а иначе мисля примерно от началото на другия месец да почна да се осигурявам.

ако започнеш от май /ще имаш 5 м на 500 лв/,обезщетението ще е грубо 320 лв

# 35
  • Мнения: 1 070
грешка  Embarassed

Последна редакция: чт, 15 апр 2010, 09:05 от ⅞ ...and Happily Ever After

# 36
  • Мнения: 23
Здравейте, имам 2 деца- едното на 3г и 1 мес, а другото на 11 мес. От юни смятам да пусна каката на детска градина,
 но директорката ме посъветва да проверя дали няма да се наложи да връщам майчинство, заради това ( това в светлината на последните новини за яслите)
Не знма дали го обясних правилно, обаче аз съм в майчинство за малкото си дете, а каката ще я пускам в първа група, а не на ясла.
Дано някоя от вас има информация и да сподели
Предварително ви благодаря!

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте, имам 2 деца- едното на 3г и 1 мес, а другото на 11 мес. От юни смятам да пусна каката на детска градина,
 но директорката ме посъветва да проверя дали няма да се наложи да връщам майчинство, заради това ( това в светлината на последните новини за яслите)
Не знма дали го обясних правилно, обаче аз съм в майчинство за малкото си дете, а каката ще я пускам в първа група, а не на ясла.
Дано някоя от вас има информация и да сподели
Предварително ви благодаря!

няма абсолютно никаква пречка каката да ходи на градина
няма да връшаи майчинство,защото ти го взимаш за малкото дете,което ще си гледаш вкъщи

# 38
  • Мнения: 5
Здаравейте, имам следният въпрос: На 29.07.2010 ми изтичат 410-те дни и от 30.07. бих искала да изляза в платен годишен отпуск, да си изчистя старите отпуски за 2008, 2009г., евентуално и за 2010г. и след това да изляза в отпуск за отглеждане на дете до 2 год. Възможно ли е това? И още нещо как мога да подкрепя молбата си законово, с цитиране на членове и алинеи, понеже съм учител и най-вероятно знаете, как се оправдават, че за 1 място да се плаща отпуск и заплата на заместващ учител не можело. Благодаря предварително

# 39
  • Варна
  • Мнения: 96
Здравейте!Искам да попитам ако терминът ми е на 07.10.2010, първият болиничен лист включва ли тази дата или започва от 08.10?
Другият ми въпрос-тези 15 дни платен отпуск, които се полагат на таткото след раждането на детето всъщност са 90% от сумата , която се осигурява т.е необходимо е болничен лист, всъщност ме интерисува коя институция издава този болничен лист?

# 40
  • София-Младост
  • Мнения: 23 386
Здравейте!Искам да попитам ако терминът ми е на 07.10.2010, първият болиничен лист включва ли тази дата или започва от 08.10?
Другият ми въпрос-тези 15 дни платен отпуск, които се полагат на таткото след раждането на детето всъщност са 90% от сумата , която се осигурява т.е необходимо е болничен лист, всъщност ме интерисува коя институция издава този болничен лист?
Предполагаемата дата на раждане не се вкл. в първият болничен лист. Вторият ще започне от датата на раждане. За бащата болничен не е необходим. Това е отпуск по КТ, трябва ви бележка от болницата за датата, на която е изписана майката и бебето.

# 41
  • Мнения: 11
Здравейте! Интересува ме в молба-декларацията за изплащане на парично обезщетение на основание чл.50 от КСО за остатъка от 135 до 410 дни , в 9-та точка от декларираните обстоятелства -"Ползвам отпуск за раждане , считано от ........" , коя дата се пише- тази от първия ми болничен/45 дни преди раждане/ или датата от която ми почва остатъка до 410 дни? В заявлението до фирмата в която работя, че ще ползвам регламентирания ми в чл.163 отпуск,  също незнам коя дата да напиша за "считано от...." . Ох, объркано го написах май  Embarassed

# 42
  • София-Младост
  • Мнения: 23 386
Здравейте! Интересува ме в молба-декларацията за изплащане на парично обезщетение на основание чл.50 от КСО за остатъка от 135 до 410 дни , в 9-та точка от декларираните обстоятелства -"Ползвам отпуск за раждане , считано от ........" , коя дата се пише- тази от първия ми болничен/45 дни преди раждане/ или датата от която ми почва остатъка до 410 дни? В заявлението до фирмата в която работя, че ще ползвам регламентирания ми в чл.163 отпуск,  също незнам коя дата да напиша за "считано от...." . Ох, объркано го написах май  Embarassed
Пишеш датата , на която си излязла в отпуск за бременост и раждане, тази от първият болничен лист. В заявлението до фирмата мисля, че трябва да напишеш датата считано, от която започва периодът 135-410 дни.

# 43
  • Майничка
  • Мнения: 12 665
Здаравейте, имам следният въпрос: На 29.07.2010 ми изтичат 410-те дни и от 30.07. бих искала да изляза в платен годишен отпуск, да си изчистя старите отпуски за 2008, 2009г., евентуално и за 2010г. и след това да изляза в отпуск за отглеждане на дете до 2 год. Възможно ли е това?  Да, възможно е. Единствено могат да Ви откажат отпуска за 2010.И още нещо как мога да подкрепя молбата си законово, с цитиране на членове и алинеи, понеже съм учител и най-вероятно знаете, как се оправдават, че за 1 място да се плаща отпуск и заплата на заместващ учител не можело. Благодаря предварително

Чл. 173. (5) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 26 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., доп. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Работникът или служителят използува платения си годишен отпуск до края на календарната година, за която се отнася. Работодателят е длъжен да разреши платения годишен отпуск на работника или служителя до края на съответната календарна година освен ако ползуването му е отложено по реда на чл. 176. В този случай на работника или служителя се осигурява ползване на не по-малко от половината от полагащия му се за календарната година платен годишен отпуск.

Чл. 176. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Ползуването на платения годишен отпуск може да се отложи за следващата календарна година:
1. (доп. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) от работодателя - поради важни производствени причини при условието на чл. 173, ал. 5, изречение трето;
(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от шест месеца, считано от края на календарната година, за която се полага.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска в случаите и в сроковете по ал. 2, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползуването му, като уведоми за това работодателя писмено поне две седмици предварително.

# 44
  • Варна
  • Мнения: 1 107
Здравейте, детето ми е на 1год.9мес. смятам да я дам на ясла след 1 седмица.  Ще уведомя работодателя, за да не ми плащат вече обезщетение. Но какво трябва да направя, за да не се върна на работа веднага.  Не искам да ползвам платен годишен отпуск, защото ще ми го платят на база 240лв., тоест за да не загубя пари искам да ползвам годишния си отпуск след като ми актуализират заплатата. Но от друга страна искам да дам на детето си няколко месеца време за адаптация без мама (да я водя по малко на ясла и така...). Какво мога да направя?

Общи условия

Активация на акаунт