Майчинството счетоводно - 29

  • 42 372
  • 739
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 192
Неплатеният отпуск за отглеждане на дете до 8 годишна възраст на 180 келендарни дни ли се равнява?

# 46
  • София-Младост
  • Мнения: 23 374
Неплатеният отпуск за отглеждане на дете до 8 годишна възраст на 180 келендарни дни ли се равнява?
6месеца календарни.

# 47
  • Майничка
  • Мнения: 12 623
Здравейте, детето ми е на 1год.9мес. смятам да я дам на ясла след 1 седмица.  Ще уведомя работодателя, за да не ми плащат вече обезщетение. Но какво трябва да направя, за да не се върна на работа веднага.  Не искам да ползвам платен годишен отпуск, защото ще ми го платят на база 240лв., тоест за да не загубя пари искам да ползвам годишния си отпуск след като ми актуализират заплатата. Но от друга страна искам да дам на детето си няколко месеца време за адаптация без мама (да я водя по малко на ясла и така...). Какво мога да направя?

След като детето тръгне на ясла, нямате право вече на отпуска за отглеждане на дете и трябва да се върнете на работа (реално или ползвайки отпуск/болнични), при което ще получавате, освен заплатата (или обезщетението за болнични) и половината обезщетение за майчинство (120лв.). Друг вариант няма. Болничните са по-неизгоден вариант, защото обезщетението за тях ще е по-малко от 240лв.
Информацията не е към работодателя, а към НОИ (декларация за промяна на обстоятелствата и заявление обр.4), нищо че се подава при работодателя.

# 48
  • Мнения: 21
Здравейте момичета, незна към кого да се обърна, затова ще питам вас.Става въпрос за баща ми той е роден юли 1947 г.и от миналата година април е съкратен и е на борсата, лошото при него е че трябва да се пенсионира чак юли 2010 и почти 3 месеца остава без никакъв доход Sad.Възможно ли е докато е на борсата да е в болничен и ще получавали някакви болнични.Благодаря ви предварително.

# 49
  • София-Младост
  • Мнения: 23 374
Здравейте момичета, незна към кого да се обърна, затова ще питам вас.Става въпрос за баща ми той е роден юли 1947 г.и от миналата година април е съкратен и е на борсата, лошото при него е че трябва да се пенсионира чак юли 2010 и почти 3 месеца остава без никакъв доход Sad.Възможно ли е докато е на борсата да е в болничен и ще получавали някакви болнични.Благодаря ви предварително.
Не може да е на борсата и да излезе в болничен. Единствено времето, през което е получавал обезщетение от борсата мусе зачита за стаж при пенсиониране.

# 50
  • Мнения: 1 192
Неплатеният отпуск за отглеждане на дете до 8 годишна възраст на 180 келендарни дни ли се равнява?
6месеца календарни.
Т.е ако ползвам целият неплатен отпуск от 9 май примерно, ще трябва да се явя на работа кога?  Mr. Green

# 51
  • София-Младост
  • Мнения: 23 374
Неплатеният отпуск за отглеждане на дете до 8 годишна възраст на 180 келендарни дни ли се равнява?
6месеца календарни.
Т.е ако ползвам целият неплатен отпуск от 9 май примерно, ще трябва да се явя на работа кога?  Mr. Green
8 ноември предполагам  Confused

# 52
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Toni_baraboni ,щом детето ще ходи на ясла ти трябва да се върнеш на работа/отпус/болничен.Няма друг вариант.За адаптационния период си пусни платен отпуск,който ще ти бъде изплатен на заплатата ти преди майчинството,а не на майчинството от 240 лв.

# 53
  • Мнения: 2 200
Здравейте! Интересува ме в молба-декларацията за изплащане на парично обезщетение на основание чл.50 от КСО за остатъка от 135 до 410 дни , в 9-та точка от декларираните обстоятелства -"Ползвам отпуск за раждане , считано от ........" , коя дата се пише- тази от първия ми болничен/45 дни преди раждане/ или датата от която ми почва остатъка до 410 дни? В заявлението до фирмата в която работя, че ще ползвам регламентирания ми в чл.163 отпуск,  също незнам коя дата да напиша за "считано от...." . Ох, объркано го написах май  Embarassed

Пише се датата, от която започва да тече отпуска по чл.163 от КТ, т.е. датата на която изтича 3-я болничен лист.[/b][/color]

# 54
  • Мнения: 96
Искам да ви питам как мога да прехвърля майчинството на бащата на детето,нямаме брак и аз нямам 18 години, възможно ли е да стане.

# 55
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Искам да ви питам как мога да прехвърля майчинството на бащата на детето,нямаме брак и аз нямам 18 години, възможно ли е да стане.

преди говорихме,че нямаш никакъв стаж и съответно нямаш право на майчинство 2 г и няма какво да прехвърлиш на бащата
питай в социалните за социално майчинство.него обаче няма как да го прехвърлиш на бащата

# 56
  • Мнения: 96
А детски можем ли да вземаме,така де бащата да подаде молбата от негово име?

# 57
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
А детски можем ли да вземаме,така де бащата да подаде молбата от негово име?

детските си ги взима майката,независимо,че не работи и няма стаж

# 58
  • Мнения: 96
Благодаря много,като нямам 18 пак ли ще ги получавам

# 59
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Благодаря много,като нямам 18 пак ли ще ги получавам

би трябвало-все пак си майката на бебето
питай все пак в социалните

Общи условия

Активация на акаунт