Майчинството счетоводно - 29

  • 42 388
  • 739
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 200
Искам да ви питам как мога да прехвърля майчинството на бащата на детето,нямаме брак и аз нямам 18 години, възможно ли е да стане.
Осигурена ли си в момента?

# 61
  • Мнения: 96
Искам да ви питам как мога да прехвърля майчинството на бащата на детето,нямаме брак и аз нямам 18 години, възможно ли е да стане.
Осигурена ли си в момента?



Да до 18 години държавата ни осигурява

# 62
  • Майничка
  • Мнения: 12 666
...Да до 18 години държавата ни осигурява

Ама само здравно.

# 63
  • Мнения: 96
Да,ако трябва аз мога ли да си плащам тези осигуровки за майчинство,социални ли какви са?

# 64
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
AnGeLcHeTyYy ,преди време най-подробно ти обяснихме при какви условия може да получаваш майчинство две години.
сама не може да си плащаш социалните осигуровки.
тогава те насочих да се интересуваш при какви условия може да започнеш да се водиш на работа-мисля,че се иска разрешение от лекар за лицата под 18 г.но явно не си започнала да се водиш на работа никъде

# 65
  • Мнения: 10
Emi_78 ,за да взимаш 2 г майчинство трябва да имаш 12 м стаж през целия си живот и към момента на издаване на 45 дневния да работиш.Ако започнеш сега на ТД до 45 дневния ще имаш грубо около 7 м стаж и затова ще започнеш да получаваш обезщетение 5 м след началото на 45 дневния.Т.е след като добиеш 12 м стаж.Дотогава пак може да взимаш социалното майчинство
за 500 лв ще плащате 188,77 лв на месец
за да ти сметна колко ще ти е обезщетението ми трябва-кога ти започна 45 днвения и от кога мисмлиш да започнеш да се осигуряваш на 500 лв

Elfita, много ти благодаря. 45-те дни започват от 7 октомври, а иначе мисля примерно от началото на другия месец да почна да се осигурявам.

ако започнеш от май /ще имаш 5 м на 500 лв/,обезщетението ще е грубо 320 лв

Значи ако правилно съм разбрала, ако почна сега да се осигурявам до 45-те дни имам 5месеца. След това още 7 след като родя, докато събера 12-те месеца, а през това време ще взимам 100-те лева социално майчинство и след като се съберат тия 12 месеца, вече ще взимам  320лв., докато детето навърши 2г., така ли? А след като ми започне отпуската по майчинство продължавам ли да плащам осигуровките? Извинявам се за глупавите въпроси, но хич не съм наясно  Embarassed

# 66
  • Варна
  • Мнения: 2 036
Здравейте!
Имам един проблем и не зная къде да търся отговор. Научих, че фирмата в която работя ще обявява тези дни фалит. Аз съм в болничен от 01.02, остава ми да си взема още един болничен (от 01.05 до 20.05) преди този, който се издава 45 дни преди термин. Аз ли трябва да го нося този болничен в Нои и изобщо като фирмата е във фалит, дали ще може да ми бъде издаден такъв или ще се водя безработна или на борсата. Нищо не ми е ясно. Имам и неизплатена заплата за Януари, дали ще си я получа? Отделно като родя откъде ще трябва да получа документ за майчински и тогава болничните аз ли трябва да си ги нося?

# 67
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Значи ако правилно съм разбрала, ако почна сега да се осигурявам до 45-те дни имам 5месеца. След това още 7 след като родя, докато събера 12-те месеца, а през това време ще взимам 100-те лева социално майчинство-да и след като се съберат тия 12 месеца, вече ще взимам  320лв., докато детето навърши 2г., така ли?-не,след като събереш 12 месеца стаж ще взимаш 320 те лева в продължение на 5 м грубо.втората година майчинство всички майки взимат 240 лв А след като ми започне отпуската по майчинство продължавам ли да плащам осигуровките?-от 45 дневния нататък плащаш 20,16 лв здравна за 2010 г месечно

# 68
  • Мнения: 10
Хиляди благодарности Elfita, страшно много ми помогна smile3525

# 69
  • в старата къща на село.(ехххххххххххх мечтииии)
  • Мнения: 425
Здравейте!
На 25.04 ми изтичат 410 дена и знам, че трябва да подам някаква декларация за да получавам до 2г. майчинство.
Питах счетоводителката ни, дали трябва да се подаде преди 25.04 тази декларация или след това но се оказа, че и тя не е съвсем наясно.
Въпросът ми е,каква е точно декларацията която трябва да попълня и кога трябва да се подаде тя?
Благодаря ви предварително!  bouquet

# 70
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Падаща звезда ,документите се попълват от теб и се носят във фирмата преди 25 април.Счети ги внася в НОИ през май-два дни след като платят осигуровките за април т.е на 12 май най-късно

1. МОЛБА - ДЕКЛАРАЦИЯ за изплащане на парично обезщетение за отглеждане на малко дете на основание чл. 53 от КСО - (Приложения 3 изтегли от тук http://www.bgstuff.net/content/view/1296/523/

2. Копие от акта за раждане на детето

3. Заявление, че желаете да получавате обезщетение за отглеждане на малко дете

4.Молба за отпуск до работодателят-свободен текст

5. Декларация по чл. 46 ал. 1 от НРВПО –не е задължителна,само ако ти я поискат

Ето един примерен текст за заявлението:


З А Я В Л Е Н И Е



От ................................., ЕГН: ................. , на длъжност .....................

На основание чл.164, ал.1. КТ и чл.46, ал.1, НРВПО,

Заявявам, че ще ползвам отпуск за отглеждане дете до 2г., считано от ............... до .............. г.


Прилагам:
1. Декларация по чл.46, ал.1 НРВПО за обстоятелствата, свързани с правото ми да ползвам отпуска
2. Акт за раждане на детето. – за справка


                                                                            С уважение:

                                                                                                   ..........................


Дата: ................
гр. Пловдив


Ето и молбата за отпуск до работодателя


                                                                         До Изпълнителния Директор
                                                                          на фирма ………………

М О Л Б А-ЗАЯВЛЕНИЕ
                                                         
От  …………………………………………………………………………………………..
/трите имена на служителя/
на длъжност  ……………………………………., отдел …………………….., дирекция ………………..   /длъжност и място на работа/

Уважаеми Господин ………………,

Моля да ми бъде разрешено да ползвам :
отпуск според чл. 164, ал. 1 от КТ за отглеждане на дете до 2 г. възраст
за детето ми ...
                      /трите имена на детето/
родено на ......................................, в размер на ......................................... календарни
дни за периода от ............................ г. до ............................... г. включително.
   
Декларирам, че детето ми не е настанено в детско заведение и не съм прехвърлила правото си на отпуск за отглеждане на дете на друг правоимащ член на семейството ми.   

Надявам се молбата ми да бъде удовлетворена.

   С уважение:
гр.  ..................                          /................................./






Ето я и декларацията:

ДЕКЛАРАЦИЯ
по чл. 46, ал. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските

Долуподписаната ……………………………………………………………… с ЕГН ………………..……… с постоянен адрес : ……………………………… л.карта № ……………………… , издадена на …….……….... от ……………….
на длъжност ………………………………….



ДЕКЛАРИРАМ

1. Детето ми, ……………….,родено на …….………... г., с ЕГН ……….……………. не е настанено в детско заведение.
2. Не съм дала съгласието си платения отпуск за отглеждане на дете по чл.164, ал.1 от Кодекса на труда да се ползва от бащата /осиновителя/ или от някой от моите или неговите родители,работещи по трудово правоотношение, съгласно чл.164, ал.3 от Кодекса на труда.
3. Детето ми не се отглежда от безработно лице по програмата в „Подкрепа на майчинството”.

Известна ми е предвидената по чл.313 от Наказателния кодекс отговорност за деклариране на неверни данни.


дата: ………………….                                                                     ДЕКЛАРАТОР: ............

град:Пловдив


Последна редакция: чт, 15 апр 2010, 23:15 от Elfita

# 71
  • в старата къща на село.(ехххххххххххх мечтииии)
  • Мнения: 425
Elfita огромно благодаря!  bouquet

# 72
  • Мнения: 571
Здрaвейте,пaк aз.Дори нa мен ми писнa от мен ooooh!
Знa4и-от януaри не сa ми пускaни док зa мaй4инство.Според сaйтa нa НОИ е тaкa.Последните сa били зa месец 1 и с превод нa 11.03.Сегa сме aприл-дори минa половинaтa.Според моя рaботодaтел вси4ко било пуснaто.Вярно,пускaл ги не зa предходния месец зa двa нaзaд-което според мен не е прaвилно.
Сaмо в НОИ ли могa дa проверя дaли е пуснaл документите или и по телефон???Дaли сaйтa греши нещо или....но и в кaртaтa нямa нищо...
Нaистинa ве4е прекaлявa този 4овек.Лъже нaй нaгло от кaкто съм родилa.Никогa не е пускaл документи нaвреме.ТОлковa ли съм му в тежест не знaя.Моля зa съвет Praynig

# 73
  • София
  • Мнения: 5 756
Здравейте включвам се и аз с въпрос!
Имам дете на 2,8 г. и в момента съм бременна!
Бях в платено майчинство до 13,08,2009г.,а след това до 09 ноември платен госишен отпуск от 60 работни дни!СЛед това до края на февруари бях в неплатен отпуск по майчинство.....
Сега от 20  и някой февруари съм в болничен като от НОИ гледам тазси сутрин са ми превели само за 4 дни какво става с другите 3?
Не трябва ли 1ия ден да се изплаща от работодателя?
  bouquet

# 74
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Не трябва ли 1ия ден да се изплаща от работодателя?

1 я ден се плаща от работодателя,но това не се отразяв на сайта на НОИ.освен това НОИ не изплаща съботите и неделите,и официалните празници

Общи условия

Активация на акаунт