Как да избегнем първото секцио: 5 изключително важни въпроса

  • 4 454
  • 36
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 89

Прилагането на цезарово сечение, заради „неуспех“ на майката да роди трябва да се избягва. Обикновено става дума за „неуспех на лекаря да изчака достатъчно“. Много често след първо секцио за много жени става изключително трудно да намерят подкрепа за вагинално раждане при последваща бременност.
Задайте тези въпроси при първото си посещение при лекаря. С напредването на бременността става все по-трудно да го смените и може да започнете да се самоубеждавате, че всичко ще бъде наред, че на вас няма да се случи или че съпругът ви ще се застъпи за вас.

1. Ако раждането върви без усложнения, какви са рутинните ви действия? Избягвайте думата намеса, тъй като много лекари не смятат, че пукането на водите, постоянното наблюдение на бебето и др. са намеса. Някои наистина вярват, че всичко това трябва да е част от повечето раждания, за да може те да завършат нормално и навреме. Някои, за жалост, никога не са присъствали на раждане без намеса.

2. Как предпочитате да следите бебето по време на раждане без усложнения? По-добре използвайте термина „раждане без усложнения“, отколкото „нормално раждане“, тъй като много лекари смятат, че всяко вагинално раждане е нормално. Най-добрият отговор на този въпрос ще бъде – периодично наблюдение, което не изисква жената да бъде вързана за апаратурата, което ще й позволи да се движи по време на контракциите. Избягвайте лекари, които вярват, че постоянното наблюдение на бебето е най-добро при раждане без усложнения. Задавайте отворени въпроси на лекаря, а не такива, които позволяват отговор с да и не (като например „Може ли да имам периодично наблюдение“), тъй като по този начин по-добре ще усетите личната философия на лекаря. Въпреки че той може да се съгласи с всичко, което поискате, ако то противоречи на личната му/й философия, нещата могат да се променят по време на самото раждане. А когато сте по средата на раждането, не сте в добра позиция да обсъждате колко добри са действията, които лекарят ви препоръчва. Още повече, ако той ви каже, че бебето ви страда, най-вероятно ще се съгласите да изпълнявате препоръките му, просто защото ви е грижа за бебето ви. Затова е толкова важно да направите най-основното, за да намерите лекар, който да ви подкрепи, още в началото на бременността.

3. В каква позиция предпочитате да раждат пациентките ви? Верния отговор тук е „В каквато позиция иска тя“. Ако лекарят започне да ви обяснява защо полуседналата или легналата по гръб позиция са идеални за раждане, БЯГАЙТЕ! Ако ви каже, че може да избирате удобна за вас позиция, помолете го да ви каже в какви позиции са заемали жените по време на последните няколко раждания. Ако ви каже, че са родили по гръб, може да бъдете сигурни, че дори и лекарят да има желание да изражда бебета в други позиции, то той/тя не окуражава достатъчно жените да се движат свободно и да намерят най-добрата позиция за себе си.

4. Как ще реагирате, ако имаме различно мнение за това какво трябва да се направи по време на раждането? Отговорът на този въпрос трябва ясно да ви покаже каква нужда има лекарят да контролира всичко. Всички ние признаваме, че има редки случаи, когато спешната нужда не позволява време за дискусии, но това не е норма. Важно е да знаете как лекарят ви ще реагира, ако не искате да правите нещо, което той ви препоръчва, ако случаят не е спешен.

5. Какви бяха причините за последните няколко цезарови сечения по спешност, които сте направили? Това трябва да ви даде доста ясна картина на нормалната практика на лекаря. Ако последните няколко цезарови сечения са направени заради „неуспеха“ на майката да роди, „бебето не слезе“ и така нататък, трябва сериозно да се замислите за друг лекар. Прилагането на цезарово сечение, заради „неуспех“ на майката да роди трябва да се избягва. Обикновено става дума за „неуспех на лекаря да изчака достатъчно“. Голяма част от цезаровите сечения по спешност, направени от лекар, който подкрепя раждането без лекарска намеса, трябва да бъдат при наистина спешни случаи – като разкъсване на плацентата, патологични сърдечни тонове на бебето и тн.


от http://www.themidwifenextdoor.com/?p=769

# 1
  • Мнения: 27 524
Много хубаво,написано 100 процента като за Белгия например, но да ти кажа честно, засега в БГ ми се вижда почти неприложимо, за съжаление.

А, все пак бях вързана да следят пулса на бебето, мисля, че е нормално, но можех да се мотая насам-натам или да си вземем почивка с вана  Simple Smile

# 2
  • Мнения: 253
Това е чудесно, но неприложимо в България. Като си помисля за моят лекар -тои би ми се изсмял още докато му задавам въпросите  Crazy

# 3
  • Мнения: 453
И аз мисля, че тук д-ра би ми се изсмял, ако му задам тези въпроси.
Аз когато задавах въпроси от сорта на "Сега защо е необходимо еди какво си?" ,ми отговориха "Ей, много четете, бееее!"

Последна редакция: чт, 15 апр 2010, 16:59 от Malvin@

# 4
  • Мнения: 2 521
Ако се зададе четвъртия въпрос на повечето от лекарите в БГ,реакцията ще бъде неописуема Laughing
И...аз съм раждала и двете си деца секцио,точно поради ''неуспех'' да родя нормално.При различни лекари и след достатъчно изчакване.

# 5
  • Мнения: 9 487
Крайно време е (но не знам кога дефакто ще се случи), не ние да се чудим как да зададем въпросите си "по деликатно и без да обидим" бялата манта с/у нас, а те самите да обясняват и разясняват без да ги питаме.
Сега не стига че не обясняват нищо без да бъдат попитани, ами и се сърдят и ни иронизират, ако им зададем някой по-конкретен въпрос с подобни реплики "Ей, много четете, бееее!" #2gunfire

# 6
  • Мнения: 623
Крайно време е (но не знам кога дефакто ще се случи), не ние да се чудим как да зададем въпросите си "по деликатно и без да обидим" бялата манта с/у нас, а те самите да обясняват и разясняват без да ги питаме.
Сега не стига че не обясняват нищо без да бъдат попитани, ами и се сърдят и ни иронизират, ако им зададем някой по-конкретен въпрос с подобни реплики "Ей, много четете, бееее!" #2gunfire

напълно съм съгласна .и освен това,че много четем,първата работа на генеколога е да каже да не четем из интернет и форумите какво пише.аз пък трябва да ви кажа,че съм научила изключително много неща от форума,които доктора беше пропуснал да ми каже или обясни като хората

# 7
  • Мнения: 1 691
Хубав списък с въпроси, ама наистина кой ли в България ще седне да си губи времето и да се обяснява с някаква си бременна? Дано да има и такива Praynig
Ще взема да си запиша въпросите и живот и здраве ще попитам, ако реша да отида предварително в болницата да проуча кое как... Най-много да ме отрежат и да знам поне какво да очаквам Wink

# 8
  • Стара Загора
  • Мнения: 5 558
Хубав списък с въпроси, ама наистина кой ли в България ще седне да си губи времето и да се обяснява с някаква си бременна? Дано да има и такива Praynig
Ще взема да си запиша въпросите и живот и здраве ще попитам, ако реша да отида предварително в болницата да проуча кое как... Най-много да ме отрежат и да знам поне какво да очаквам Wink
Отрязали са те до две.

# 9
  • Мнения: 132
Темата ще бъде полезна, дано в бъдеще всичко това започне да изглежда все по-малко като утопия и все повече като реалност Praynig
И естествените активни раждания, и VBAC, и подрепата за кърмене, дано скоро всичко това започне да се случва масово, а не по излючение.

# 10
  • Мнения: 27 524
Тук в началото много се чудех на лекарите и безкрайните им, търпеливи и подробни обяснения. Викам си: Нещо серизоно ми има, чак толкова внимание и обяснения...  Laughing Сега ще ви боцна, ще усетите еди какво си, ще трае еди колко си, правя го защото и всякакви такива, като на дете.  Simple Smile

А като раждах и акушерката ми обяснява: Сега ще намажа перинеума с масла, после се видя, че няма да го бъде и взима една ножица и следва - сега ще ви резна малко, искате ли огледалце да гледате?  #Crazy Joy
Казах - не, не, благодаря, много сте любезна  hahaha

# 11
  • Мнения: 89
Колкото повече майки питат и искат и знаят, толкова повече ще се променя и отношението на лекарите. Според мен малко хора задават каквито и да е въпроси за философията на лекаря. Но докато ние самите гледаме на това като на лукс, а не като на наше право, лекарите ще си останат същите. Това кое ще се приема за нормално от повечето хора в крайна сметка е въпрос на обществен договор.

Аз родих секцио, планирано, заради полип на шийката, което е доброкачествено раково образувание. Не ми стигна смелост да настоявам за естествено, въпреки че самата лекарка ми каза, че е длъжна да се съобрази с моето желание. И сега си давам сметка, че втория път пак ще ми е много трудно да настоявам, защото всички ще ме убеждават, че така ще изложа на риск себе си и бебето. Ще имам нужда от доста подкрепа, за да се реша, а не виждам откъде ще дойде... Затова, ако може без секцио, не виждам защо насила да се прилага, само защото някой не му се чака.

# 12
  • Мнения: 31 311
Тук лекарите редовно казват, че много се чете с присмех.

# 13
  • Мнения: 15
което пък е супер грубо отношение... естествено, че ще четем, всяка средно интелигентна жена иска да е наясно какво я очаква, за да може да се подготви.

# 14
  • Мнения: 9
Те гледат на бременните и на хората по принцип "мамка му идва още един трябва да работя". Всичко, което на нас ни се струва за нужно да ни обяснят тъй като ни е за пръв път или просто не знаем (да не съм длъжна да завърша и медицина) им се налага по 300 пъти да го обясняват и идва момент в който им писва, но не си спомням аз да съм ги карала да стават лекари:) Аз може би съм късметлийка и рядко съм попадала на лекари, които не искат да обясняват, но това пък си го обяснявам с това, че винаги съм си плащала от джоба прегледите нищо че съм осигурена. Виждала съм лекари как се държат с хора с направления и съм потресена.

# 15
  • София
  • Мнения: 3 789
Тук лекарите редовно казват, че много се чете с присмех.
Абсолютно! Peace
Дори се дразнят, когато им се задават въпроси, особено ако започват със "Защо?" или когато усетят, че сме в час с каквото и да е......

Иначе темичката е чудесна и полезна! Hug

# 16
  • Мнения: 9 487
Колкото повече майки питат и искат и знаят, толкова повече ще се променя и отношението на лекарите. Според мен малко хора задават каквито и да е въпроси за философията на лекаря. Но докато ние самите гледаме на това като на лукс, а не като на наше право, лекарите ще си останат същите. Това кое ще се приема за нормално от повечето хора в крайна сметка е въпрос на обществен договор.

Аз съм от тези, които информацията от доктора не я виждат като лукс, а като тяхно задължение-т.е. те са длъжни да ми обяснят какво ми е, и как смятат да ме лекуват (примерно за дадено заболяване), да ми предложат ако има варианти, с техните + и -, и аз да избера (то това се отнася и за раждането де)..ест. в хода на лечение/раждане ако настъпят дадени ситуации се реагира според тях, но след уведомяване на потърпевшия-демек пациента, а не опитната мишка.
Преди седмица-две по медиите обявиха колко са лекарските грешки (фаталните!), и как са увеличени 3 пъти!!! само за тях казаха-операциите на сърце за уж направен байпас. Сиреч отваряне на пациента без да му има нищо, и без да му правят нищо, освен да го срежат като прасе (без извинение, щото дефакто това е тяхното възприятие за нас) само и само да си приберат парите по клинична пътека!
Еми на фона на това, кой трезвомислещ човек няма да се усъмни в компетенцията на "бялата манта" с/у него, и как при положение, че същата не коментира как смята да лекува и изобщо какво ще прави, нима не е логично да поиска второ/трето мнение?
Някои може би ще попитат-защо тогава отивате на доктор-еми щото за съжалеие се налага, но както много, да не казвам всичко, тази е може би най-опорочената професия.Няма морал, няма етика, няма елементарно човешко отношение. #2gunfire

# 17
  • Мнения: 453
А преди да родя прочетох хартата с правата на пациента. Беше в рамка, в коридора на родилното  ooooh!
http://www.lex.bg/forum/viewtopic.php?f=18&t=30827

# 18
  • Мнения: 2 369
Тук в началото много се чудех на лекарите и безкрайните им, търпеливи и подробни обяснения. Викам си: Нещо серизоно ми има, чак толкова внимание и обяснения...  Laughing Сега ще ви боцна, ще усетите еди какво си, ще трае еди колко си, правя го защото и всякакви такива, като на дете.  Simple Smile

А като раждах и акушерката ми обяснява: Сега ще намажа перинеума с масла, после се видя, че няма да го бъде и взима една ножица и следва - сега ще ви резна малко, искате ли огледалце да гледате?  #Crazy Joy
Казах - не, не, благодаря, много сте любезна  hahaha

а аз мога да добавя и това,че когато ми вземат вагинален секрет или ме гледат с вагинален видеозон на всяко докосване до мен ми казват #извинете#.направо ми става неудобно...егаси извиняването пада на един мой преглед хахахахах

# 19
  • Мнения: 3 988
Колкото повече майки питат и искат и знаят, толкова повече ще се променя и отношението на лекарите. Според мен малко хора задават каквито и да е въпроси за философията на лекаря. Но докато ние самите гледаме на това като на лукс, а не като на наше право, лекарите ще си останат същите. Това кое ще се приема за нормално от повечето хора в крайна сметка е въпрос на обществен договор.

Синтезирала си прекрасно ситуацията.  Peace Ако тюхкането остане само във форума, ползата ще е много, много малка, да не кажа никаква.

# 20
  • Мнения: 9 814
Е, аз след обстойно търсене попаднах на лекар, който не само отговори на всичките ми въпроси, но и се съобрази с всичките ми желания /доколкото те не застрашаваха моя и на бебето живот/ по време на раждането.
Лошото е, че на съседното родилно легло до мен едно момиче молеше друг лекар да седне между напъните, но така бе смъмрена, че чак даже аз току-що родила и в еуфория не се сдържах да се развикам.

Та тези и много други въпроси, както и действия, които се предприемат по време на раждането и след това в другите страни на Запад от Трънско, са възможни и у нас, но в 99,9999999999% след плащането на т.нар. избор на екип.

# 21
  • София
  • Мнения: 369
Чудна тема!
Дано повече бъдещи мами да са щастливки, със свестни хора около себе си в сублимния момент!!!!

# 22
  • София
  • Мнения: 17 592
newsm78Чудя ви се, наистина, що за хора сте... предварително приемате, че лекарят, на когото сте доверили собствените си - и на нероденото си дете - здраве и живот по всяка вероятност ще бъде "с/у вас", ще иска по- скоро да ви навреди, отколкото да ви помогне...

На това психолозите му викат параноя...

# 23
  • Мнения: 158
newsm78Чудя ви се, наистина, що за хора сте... предварително приемате, че лекарят, на когото сте доверили собствените си - и на нероденото си дете - здраве и живот по всяка вероятност ще бъде "с/у вас", ще иска по- скоро да ви навреди, отколкото да ви помогне...

На това психолозите му викат параноя...

Не не е параноя!!! а факт, че ако пациентката поиска секцио доктора ще се съгласи с нея само и само за пари!!! Няма да обясни на пациентката си защо е по добре раждането да е по нормален път и т.н..... А да не говорим да отговаря на такива въпроси като посочените!!!Нали ще попита кой е доктора????

# 24
  • Мнения: 2 658
newsm78Чудя ви се, наистина, що за хора сте... предварително приемате, че лекарят, на когото сте доверили собствените си - и на нероденото си дете - здраве и живот по всяка вероятност ще бъде "с/у вас", ще иска по- скоро да ви навреди, отколкото да ви помогне...

На това психолозите му викат параноя...


Кати, иzвинявай но освен всичко, си и противоречиш. В съседна тема, след моя пост, нарече доктора ми (който не поzнаваш дори) некомпетентен иzнудвач, както и (ако не се лъжа) "било тъжно колко много доктори са некомпетентни"  Rolling Eyes Не ми се търси точния цитат, но бих могла. И това, zащото ми е обяснил кое е доброто zа мен и zащото аz съм му се доверила.
Таzи реакция, точно zащото ме е посъветвала да иzбягна секциото ли беше? Явно е zа това...

Защото как така тука мислиш съвсем друго? А на кого и zащо точно се чудиш, пък в тая тема? И пак квалификации.. сега пък хората параноя ги гонела. Аман...

# 25
  • Мнения: 705
Слонче, я погледни тук какво става: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=501046.15;topicseen
Ами явно си заслужаваме онова, което се случва.  Confused

# 26
  • Мнения: 89
Ами явно си заслужаваме онова, което се случва.  Confused

Абсолютен факт! Няма как да бъде иначе, ако повечето хора са съгласни. Ние да си продължаваме с тъпите теми, пък каквото ще да става   bouquet

# 27
  • Мнения: 1 339
Да темичаката е супер Simple Smile Българският лекар не смята, че трябва да дава обяснения или пък да носи отговорност за действията си. По-голямата част смятат, че пациента няма право да задава въпроси, да има претенции... а още по-малко има право да поставя под въпрос компетенцията на лекаря. И за една родилка е доста трудна да изявява мнение, а дори да го направи по-вероятно е да пострада от отношението на лекаря отколкото той да се съобрази с желанията й.
Доста тъжно, но тук с всичко е така Wink

# 28
  • Мнения: 1 176
Много ме натъжи последният пост, но уви, в повечето случаи това е факт.
Аз родих първото си дете в БГ, санитарките ме навикваха и се подсмихваха на желанията и въпросите ми. За мой късмет дежурната лекарка беше много човечна, никога няма да забравя как я гледах като ангел-спасител. Но следващата, която дойде на смяна(аз вече бях родила) се отнасяше отвратително с другите родилки. И това няма да забравя, как на мен ми беше безкрайно обидно, заради другите жени.
Второто дете родих в Канада и наистина в началото и аз бях учудена от вниманието към мен, даже се притеснявах да не би да им досаждам. Но не, всички бяха търпеливи и внимателни. Обясняваше ми се без изобщо да питам и ми се извиняваха, ако се наложеше да ми причинят някакъв дискомфорт. Дори не се дразнеха, че им говоря езика безкрайно лошо и смесвах непрекъснато с английски. Всячески се мъчеха да ме разберат какво искам да кажа и ме окуражаваха да говоря, за да ме разберат. Вероятно от стреса покрай раждането аз се мъчих да говоря на френски, тъй като болницата е франкофонска.
В крайна сметка ми става много обидно и гадно, че пиша това. Та аз съм българка, иска ми се да напиша хубавите думи и за българските болници, лекари, акушерки, санитарки...

Последна редакция: ср, 02 юни 2010, 23:19 от Eclat

# 29
  • Мнения: 616
Бг лекарите смятат, че като отидеш да раждаш значи IQ-то ти е като на крава. Аз все пак ще питам. Ако се изсмее, ще го сменя.

# 30
  • София; Дружбето
  • Мнения: 2 208
Аз тъпо и упорито и през двете бременности питах. По време на ехографските прегледи, по време на раждането, след това за всичко. Всеки път някой ме режеше, рядко отговаряха през зъби. Не съм ходила в чужбина, но като им гледам медицинските предавания само мога да си мечтая някога и тук да стане като по света. Та аз лично не знам лекар, който би отговорил на тези въпроси спокойно, без насмешка. Дано да има

# 31
  • Мнения: 1 199
Сега може и да няма лекари които да искат да отговорят сериозно на тези въпроси, но ако пациентките по-често започнат да ги задават и да се държат със самочувствие (в края на краищата, точно пациентките дават хляба в ръцете на тези доктори), такива доктори ще се появят и ще стават все повече. Все пак търсенето определя предлагането. Като видят че се задават такива въпроси, те най-вероятно и най-порочните си практики ще сменят, за да не се притесняват да отговарят Simple Smile

# 32
  • Мнения: 2 746
Аз пък искам да ви кажа следното нещо. Ако български АГ доктор отиде да практикува в чужбина, не просто ще отговаря на въпросите, ами и ще обяснява подробно. И това ще е същия лекар, който в БГ ще се изсмее на 5 -те въпроса на авторката и ще махне с ръка "абе що не ми се ма`аш от главата". Просто в чужбина си има ясни и стриктни правила, които се спазват, а не че тамошните лекари са кой знае колко по-възпитани и интелигентни от българските. И знаете ли защо е така? Защото пациентите си имат права. А ние българите като пациенти какви права имаме???

# 33
  • Мнения: 9 814
Аз пък искам да ви кажа следното нещо. Ако български АГ доктор отиде да практикува в чужбина, не просто ще отговаря на въпросите, ами и ще обяснява подробно. И това ще е същия лекар, който в БГ ще се изсмее на 5 -те въпроса на авторката и ще махне с ръка "абе що не ми се ма`аш от главата". Просто в чужбина си има ясни и стриктни правила, които се спазват, а не че тамошните лекари са кой знае колко по-възпитани и интелигентни от българските. И знаете ли защо е така? Защото пациентите си имат права. А ние българите като пациенти какви права имаме???

Абсолютно си права.
И тук ще започнем да имаме права, когато се реформира из основи здравната система.
С това пародие на такава скоро оправия няма да има.

# 34
  • Мнения: 705
Вива, ние имаме абсолютно същите права, но малко овчият ни нрав ни пречи да ги потърсим, за жалост. И все пак, ако има повече теми като тази и ако все повече се говори за това като за нещо нормално и в реда на нещата, то отношението ще се промени, убедена съм.

# 35
  • Мнения: 2 746
За правата на пациентите трябва да се говори от първи до шести курс на медицинските университети. Постоянно да им се набива в главите на докторчетата, че всички хора са пациенти /не само техните близки и познати/, а не предмети. Да знаят, че стават лекари заради хората, а не за чест и за слава. Разбира се, нека да има повече теми като тази, полезно е.

# 36
  • Мнения: 9 487
Аз пък искам да ви кажа следното нещо. Ако български АГ доктор отиде да практикува в чужбина, не просто ще отговаря на въпросите, ами и ще обяснява подробно. И това ще е същия лекар, който в БГ ще се изсмее на 5 -те въпроса на авторката и ще махне с ръка "абе що не ми се ма`аш от главата". Просто в чужбина си има ясни и стриктни правила, които се спазват, а не че тамошните лекари са кой знае колко по-възпитани и интелигентни от българските. И знаете ли защо е така? Защото пациентите си имат права. А ние българите като пациенти какви права имаме???

Имаме, имаме-описани са в т.нар. "Харта за правата на пациента" Peace
Ето я за тези, които не я знаят Wink



"ХАРТА ЗА ПРАВАТА НА ПАЦИЕНТА

 

Всеки пациент, потърсил медицинска помощ

ИМА ПРАВО:

1. Да получи своевременна, достатъчна и качествена медицинска помощ, независимо от пол, възраст, етническа принадлежност, религиозни убеждения и културно равнище.

2. Да знае името на лекаря, които го лекува и името на медицинската сестра, която се грижи или отговаря за координацията на грижите за него.

3. Да бъде информиран за характера и прогнозата на заболяването и за смисъла на необходимите изследвания и лечение.

4. Да приеме или да отхвърли предложените му изследвания и лечение, да бъде информиран за съществуващи алтернативи за диагностика и лечение и свобода на избор между тях.

Правото на отказ от предложеното лечение пациента може да упражни в рамките на действуващите в страната закони, след като бъде информиран за отрицателните здравни последици от този отказ.

5. Да бъде своевременно изследван и лекуван чрез утвърдени лечебни методи и средства и използване на технически изправна апаратура, а съпътстващите грижи да се прилагат с необходимата вещина, внимание и уважение.

6. Да се гарантира тайната на заболяването му.

7. Да се ползва от подкрепата на семейството, роднините и приятелите си по време на лечение.

8. Да бъде запознат с разходите по лечението му.

9. На здравна просвета, която да включва информация за здравословния начин на живот, профилактичните методи и методите за ранното откриване на заболяванията. От съществено значение е личната отговорност на пациента за собственото му здраве.

10. Да бъде запознат със задълженията си като пациент.

11. Да прави оплаквания пред по-висши инстанции, когато правата му, посочени в тази харта са нарушени.

Ако пациента е в състояние, ограничаващо възможността му за разбиране на тази информация, или когато от медицинска гледна точка е нежелателно да му се даде такава информация, тя се предоставя на негов попечител или законен представител.

Настоящата харта е изготвена въз основа на препоръките на Световната медицинска асоциация."

Общи условия

Активация на акаунт