Как да избегнем първото секцио: 5 изключително важни въпроса

  • 4 461
  • 36
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 3 789
Тук лекарите редовно казват, че много се чете с присмех.
Абсолютно! Peace
Дори се дразнят, когато им се задават въпроси, особено ако започват със "Защо?" или когато усетят, че сме в час с каквото и да е......

Иначе темичката е чудесна и полезна! Hug

# 16
  • Мнения: 9 494
Колкото повече майки питат и искат и знаят, толкова повече ще се променя и отношението на лекарите. Според мен малко хора задават каквито и да е въпроси за философията на лекаря. Но докато ние самите гледаме на това като на лукс, а не като на наше право, лекарите ще си останат същите. Това кое ще се приема за нормално от повечето хора в крайна сметка е въпрос на обществен договор.

Аз съм от тези, които информацията от доктора не я виждат като лукс, а като тяхно задължение-т.е. те са длъжни да ми обяснят какво ми е, и как смятат да ме лекуват (примерно за дадено заболяване), да ми предложат ако има варианти, с техните + и -, и аз да избера (то това се отнася и за раждането де)..ест. в хода на лечение/раждане ако настъпят дадени ситуации се реагира според тях, но след уведомяване на потърпевшия-демек пациента, а не опитната мишка.
Преди седмица-две по медиите обявиха колко са лекарските грешки (фаталните!), и как са увеличени 3 пъти!!! само за тях казаха-операциите на сърце за уж направен байпас. Сиреч отваряне на пациента без да му има нищо, и без да му правят нищо, освен да го срежат като прасе (без извинение, щото дефакто това е тяхното възприятие за нас) само и само да си приберат парите по клинична пътека!
Еми на фона на това, кой трезвомислещ човек няма да се усъмни в компетенцията на "бялата манта" с/у него, и как при положение, че същата не коментира как смята да лекува и изобщо какво ще прави, нима не е логично да поиска второ/трето мнение?
Някои може би ще попитат-защо тогава отивате на доктор-еми щото за съжалеие се налага, но както много, да не казвам всичко, тази е може би най-опорочената професия.Няма морал, няма етика, няма елементарно човешко отношение. #2gunfire

# 17
  • Мнения: 453
А преди да родя прочетох хартата с правата на пациента. Беше в рамка, в коридора на родилното  ooooh!
http://www.lex.bg/forum/viewtopic.php?f=18&t=30827

# 18
  • Мнения: 2 369
Тук в началото много се чудех на лекарите и безкрайните им, търпеливи и подробни обяснения. Викам си: Нещо серизоно ми има, чак толкова внимание и обяснения...  Laughing Сега ще ви боцна, ще усетите еди какво си, ще трае еди колко си, правя го защото и всякакви такива, като на дете.  Simple Smile

А като раждах и акушерката ми обяснява: Сега ще намажа перинеума с масла, после се видя, че няма да го бъде и взима една ножица и следва - сега ще ви резна малко, искате ли огледалце да гледате?  #Crazy Joy
Казах - не, не, благодаря, много сте любезна  hahaha

а аз мога да добавя и това,че когато ми вземат вагинален секрет или ме гледат с вагинален видеозон на всяко докосване до мен ми казват #извинете#.направо ми става неудобно...егаси извиняването пада на един мой преглед хахахахах

# 19
  • Мнения: 3 988
Колкото повече майки питат и искат и знаят, толкова повече ще се променя и отношението на лекарите. Според мен малко хора задават каквито и да е въпроси за философията на лекаря. Но докато ние самите гледаме на това като на лукс, а не като на наше право, лекарите ще си останат същите. Това кое ще се приема за нормално от повечето хора в крайна сметка е въпрос на обществен договор.

Синтезирала си прекрасно ситуацията.  Peace Ако тюхкането остане само във форума, ползата ще е много, много малка, да не кажа никаква.

# 20
  • Мнения: 9 814
Е, аз след обстойно търсене попаднах на лекар, който не само отговори на всичките ми въпроси, но и се съобрази с всичките ми желания /доколкото те не застрашаваха моя и на бебето живот/ по време на раждането.
Лошото е, че на съседното родилно легло до мен едно момиче молеше друг лекар да седне между напъните, но така бе смъмрена, че чак даже аз току-що родила и в еуфория не се сдържах да се развикам.

Та тези и много други въпроси, както и действия, които се предприемат по време на раждането и след това в другите страни на Запад от Трънско, са възможни и у нас, но в 99,9999999999% след плащането на т.нар. избор на екип.

# 21
  • София
  • Мнения: 369
Чудна тема!
Дано повече бъдещи мами да са щастливки, със свестни хора около себе си в сублимния момент!!!!

# 22
  • София
  • Мнения: 17 595
newsm78Чудя ви се, наистина, що за хора сте... предварително приемате, че лекарят, на когото сте доверили собствените си - и на нероденото си дете - здраве и живот по всяка вероятност ще бъде "с/у вас", ще иска по- скоро да ви навреди, отколкото да ви помогне...

На това психолозите му викат параноя...

# 23
  • Мнения: 158
newsm78Чудя ви се, наистина, що за хора сте... предварително приемате, че лекарят, на когото сте доверили собствените си - и на нероденото си дете - здраве и живот по всяка вероятност ще бъде "с/у вас", ще иска по- скоро да ви навреди, отколкото да ви помогне...

На това психолозите му викат параноя...

Не не е параноя!!! а факт, че ако пациентката поиска секцио доктора ще се съгласи с нея само и само за пари!!! Няма да обясни на пациентката си защо е по добре раждането да е по нормален път и т.н..... А да не говорим да отговаря на такива въпроси като посочените!!!Нали ще попита кой е доктора????

# 24
  • Мнения: 2 658
newsm78Чудя ви се, наистина, що за хора сте... предварително приемате, че лекарят, на когото сте доверили собствените си - и на нероденото си дете - здраве и живот по всяка вероятност ще бъде "с/у вас", ще иска по- скоро да ви навреди, отколкото да ви помогне...

На това психолозите му викат параноя...


Кати, иzвинявай но освен всичко, си и противоречиш. В съседна тема, след моя пост, нарече доктора ми (който не поzнаваш дори) некомпетентен иzнудвач, както и (ако не се лъжа) "било тъжно колко много доктори са некомпетентни"  Rolling Eyes Не ми се търси точния цитат, но бих могла. И това, zащото ми е обяснил кое е доброто zа мен и zащото аz съм му се доверила.
Таzи реакция, точно zащото ме е посъветвала да иzбягна секциото ли беше? Явно е zа това...

Защото как така тука мислиш съвсем друго? А на кого и zащо точно се чудиш, пък в тая тема? И пак квалификации.. сега пък хората параноя ги гонела. Аман...

# 25
  • Мнения: 705
Слонче, я погледни тук какво става: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=501046.15;topicseen
Ами явно си заслужаваме онова, което се случва.  Confused

# 26
  • Мнения: 89
Ами явно си заслужаваме онова, което се случва.  Confused

Абсолютен факт! Няма как да бъде иначе, ако повечето хора са съгласни. Ние да си продължаваме с тъпите теми, пък каквото ще да става   bouquet

# 27
  • Мнения: 1 340
Да темичаката е супер Simple Smile Българският лекар не смята, че трябва да дава обяснения или пък да носи отговорност за действията си. По-голямата част смятат, че пациента няма право да задава въпроси, да има претенции... а още по-малко има право да поставя под въпрос компетенцията на лекаря. И за една родилка е доста трудна да изявява мнение, а дори да го направи по-вероятно е да пострада от отношението на лекаря отколкото той да се съобрази с желанията й.
Доста тъжно, но тук с всичко е така Wink

# 28
  • Мнения: 1 176
Много ме натъжи последният пост, но уви, в повечето случаи това е факт.
Аз родих първото си дете в БГ, санитарките ме навикваха и се подсмихваха на желанията и въпросите ми. За мой късмет дежурната лекарка беше много човечна, никога няма да забравя как я гледах като ангел-спасител. Но следващата, която дойде на смяна(аз вече бях родила) се отнасяше отвратително с другите родилки. И това няма да забравя, как на мен ми беше безкрайно обидно, заради другите жени.
Второто дете родих в Канада и наистина в началото и аз бях учудена от вниманието към мен, даже се притеснявах да не би да им досаждам. Но не, всички бяха търпеливи и внимателни. Обясняваше ми се без изобщо да питам и ми се извиняваха, ако се наложеше да ми причинят някакъв дискомфорт. Дори не се дразнеха, че им говоря езика безкрайно лошо и смесвах непрекъснато с английски. Всячески се мъчеха да ме разберат какво искам да кажа и ме окуражаваха да говоря, за да ме разберат. Вероятно от стреса покрай раждането аз се мъчих да говоря на френски, тъй като болницата е франкофонска.
В крайна сметка ми става много обидно и гадно, че пиша това. Та аз съм българка, иска ми се да напиша хубавите думи и за българските болници, лекари, акушерки, санитарки...

Последна редакция: ср, 02 юни 2010, 23:19 от Eclat

# 29
  • Мнения: 616
Бг лекарите смятат, че като отидеш да раждаш значи IQ-то ти е като на крава. Аз все пак ще питам. Ако се изсмее, ще го сменя.

Общи условия

Активация на акаунт