Кове се новият закон за храните!!! Да продължим започнатото със закона за ГМО!!!

  • 47 150
  • 1 262
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 74
Хе, хе, и на мен така ми говореше. Ние сме нещо като поддържаща фигура, чиято цел е да блесне мх. Боже, тая е за лудница. Чудно ми е, че все още се представя като мариана христова. Мислая, че Наполеон ще й подхожда повече. Цитирам думите й към мен "Вие искайте нов закон по принцип, ОТ ВАС ИСКАМ само общите приказки, а на мен оставете членове и параграфи".
Производителите няма да са съсипани, ако се организират така, че да отидат директно на пазара. А не да реват, че им изкупуват млякото по 20-30 ст., а ние да ревем, че купуваме мляко по 2 лева.
За необявяване на името на нарушителя - не съм сигурна, ще проверя утре. Мисля, че не е вярно.

# 31
  • Мнения: 6
Здравейте! Току що се прибирам. Ще пиша, само да ви изчета

# 32
  • Мнения: 10
Въпрос- ако ние,които  не искаме ГМ-храни не заявим ясно и категорично,че искаме пълна забрана,тогава кой ще го направи? Монсанто и подобни ли?Нали все пак за да стане нещо трябва първо да се заяви  и чак след това да се реализира(почукай и ще ти се отвори,поискай и ще ти се даде).Ако  искаме само етикиране тогава ЕСТВЕСТВЕНО ще ни се даде само етикиране.

# 33
  • Мнения: 6
За името на нарушителя - пази се до излизането на съдебно решение по Орхуската конвенция ( от Орхус - втория град в Дания)

# 34
  • Мнения: 6
На срещата имаше една госпожа, която работи в Лаборатория за екологичен контрол на храни. Даваше хубави предложения за ограничения на ГМО в храните. проблемът беше, че се базираха на презумция за доказана вредност на ГМО върху човешкото здраве. А докато тази вредност законово не се признае, май тази презумция не може да се използва при писане на закони. Права ли съм?

# 35
  • Мнения: 6
Имаше друга номерация на точки, която е изработена в Гугъл групата. Част от нашите искания не можаха да минат надлежно обсъждане, защото предварително не сме ги пратили в Гугъл групата. Между другото за 8 часа, излязохме от стаята за по-малко от 10 минути и пак не успяхме да минем всичко

# 36
  • Мнения: 6
Едно от исканията, което не бе посрещнато много добре беше номер 5 "Да не се допускат за продажба храни, които са цели семена...". Но мисля, че ако не бяха всички толкова уморени и изнервени, щеше да го обсъдим по-спокойно. Добре е да го мотивираме обстойно, за да настояваме за него. Основният аргумент против бе, че храната-семена би трябвало вече да са етикетирани и в този смисъл ще пишем забрана върху нещо, което вече е нарушение. Другият аргумент против приемането на това искане сред "реалистичните" искания бе, че би било прекалено скъпо да се обработват семената, не сме измислили как точно да се обработват - термично или по друг начин. Облъчването против кълняемост е още по-вредно само по себе си и не е вариант, а другите начини са практически неприложими.

# 37
  • Мнения: 6
По други от нашите искания: точка 1. - забрана за хранене с ГМО - фураж - оцени се като преактически неизпълнима, поради ред причини - в графа "екстремни"
2. Етикетиране на животински продукти - в момента на ниво ЕС тече обсъждане и процедура - да проучим как точно стоят нещата там и да се съобразим искането с това, което вече е предложено като аргументация и процедура

# 38
  • Мнения: 10
Да се наложи много високо мито на храните съдържащи ГМО,както и на фуражите,така цената им ше скочи и хората сами ще избягват да ги внасят. Така някой страни гарантират цената на собствените си производители като дигат митото на вноса и така търговията остава на местно ниво,като и там се определя една минимална цена,която да гарантира печалбата на производителя и го стимулра по този начин без да се налага друго субсидиране. Мисля че подобна схема може да се наложи и с ГМО съставките,но по-правилния път е пълната забрана въпреки ,че на някой му  изглеждат крайни. Крайни са за ГМО-привържениците .

Предлагам за да не стане объркване за в бъдеще да си изберем говорители от сега и то няколко за да може да се заместват и/или  допълват.
Моите предложения- ОП,ЕкоЛили,горица,Роня,Ди Хексе,Тео7777(мама Петя не я споменавам,защото не е в София)

# 39
  • Мнения: 6
т.3 - прие се.
Т.4: Етикет "Без ГМО" - имаше дълго обсъждане. Две основни посоки: 1. Дали този етикет въобще да се споменава в закона и да се вменява на държавата или да се остави като доброволно обозначение, контролирано от независима организация. 2. Дали етикета да се дава от организация илои всеки производител сам да гарантира за достоверността му, като глобите за неверно съдържание са зверски.
аз лично не можах да си формирам мнение по второто. по отношение на първата посока на обсъждане повечето хора накрая бяха на мнение, че е по-работещо държавата въобще да не се занимава с този етикет.
Така де - тук трябва повече разчепкване на темата.

# 40
  • Мнения: 10
На срещата имаше една госпожа, която работи в Лаборатория за екологичен контрол на храни. Даваше хубави предложения за ограничения на ГМО в храните. проблемът беше, че се базираха на презумция за доказана вредност на ГМО върху човешкото здраве. А докато тази вредност законово не се признае, май тази презумция не може да се използва при писане на закони. Права ли съм?
ами нали за да се докаже вредата се правят изследвания със животни,а при тях вредата  е доказана. Да се иска промяна на закона- да не се пуска нещо,което е недоказано полезно от независими изследвания. За ГМО няма независимо изследване,което доказва безвредност.

# 41
  • Мнения: 6
Да се наложи много високо мито на храните съдържащи ГМО,както и на фуражите,така цената им ше скочи и хората сами ще избягват да ги внасят. Така някой страни гарантират цената на собствените си производители като дигат митото на вноса и така търговията остава на местно ниво,като и там се определя една минимална цена,която да гарантира печалбата на производителя и го стимулра по този начин без да се налага друго субсидиране. Мисля че подобна схема може да се наложи и с ГМО съставките,но по-правилния път е пълната забрана въпреки ,че на някой му  изглеждат крайни. Крайни са за ГМО-привържениците .

Предлагам за да не стане объркване за в бъдеще да си изберем говорители от сега и то няколко за да може да се заместват и/или  допълват.
Моите предложения- ОП,ЕкоЛили,горица,Роня,Ди Хексе,Тео7777(мама Петя не я споменавам,защото не е в София)





За ГМО фуражи внос от ЕС как да наложим мито?

# 42
  • Мнения: 10
Между другото не само на Русия е оказвано натиск с условие да не информират населението за ГМО,такива декларации са подписвали и наши правителства по думите на наш депутат. Значи Путин не е приел и го е обявил на всеослушание,а нашите направо са драснали подписа и сега ни правят на луди,а такива като МХ говорят,че исканията ни били нереалистични. До такава степен са деградирали,че всяко справедливо искане изглежда нереалистично,а те са си съвсем наред  newsm78

Моля истинските радетели за чиста земя и чиста храна да се дистанцират от онези,които яхват идеите  не по сърце ,а за да печелят дивиденти за слава и евентуално власт в бъдеще.Предложенията на всички НПО-та трябва да са еднакви и крайно строги за да разберат,че наистина сме сериозни и решени на всичко за да постигнем своето,а не един да изпъква за сметка на друг.

# 43
  • Мнения: 6
Т.6 Въпросът за етикетирането отново отне най-много време. Остави се за доуточняване. Някои аспекти от дискусията: На етикета пишем "Произведено от ГМО", а не "Съдържа ГМО", за да се включат тук и храните, в които вече няма налична ДНК за изследване, но са произведено от ГМО. Все пак трябва да се провери и консултира подробно щридически, за да сепрецени дали този вариант на етикет е по-обхватен и коректен. Имаше доста спорове и мнения колко голям трябва да е етикетът, дали да е описан като процент от опаковката или да се фиксира минимален шрифт. Накрая май остана нашето предложение. Освен етикета "Произведено от ГМО", в съдържанието ще се опише какво точно ГМО с маркиран по някакъв начин шрифт.

# 44
  • Мнения: 10
Цитат
За ГМО фуражи внос от ЕС как да наложим мито?
мда,не става с мито от ЕС,но някаква друга такса може да се измисли ,а и  не виждам причина да не става забрана за хранене на животните. Няма логика да не може дори по сегашните условия на ЕС

Общи условия

Активация на акаунт