Страховете на 3-годишните

  • 1 117
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 300
Синът ми е на 2.9г и от известно време има промяна в поведението му, като в последните дни ескалира страшно много. Започна се с едно мрънкане и разиграване- 'не искам да си мия зъбите с мама, искам с тати', след 2 минути ' не, искам да се къпя с мама', влезе в банята, събуе си чорапите и реши че иска пак баща си. В началото се отнасяхме търпеливо, после решихме че се глези и малко втърдихме курса. Преди 4 дни дойдохме с детето в друг град за седмица и нещата почти излязоха от контрол. Страх го е от всичко- от сенките по стените, от това да ме пусне и да ходи сам, да слезе сам по стълбите, по които тичаше преди 3 месеца. Повтаря, че ще падне от тавана. Спи много неспокойно и се буди. Започна дори да залита и да е нестабилен на моменти, трепери мъ ръката. Когато спи и се стреснне буквално подскача целия.
Не мога да преценя до каква степен състоянието му може да се дължи на страхове или е нещо физиологично. Сигурно има знаение и пътуването ни сега, както и това, че ни предстои преместване в края на месеца в друга държава. Говорим му за това, както и че ще летим със самолет ( той не е летял досега), което предполагам също го стресира- казва, че го е страх от самолета.
Вчера ужасно се притесних, водих го в спешното, в крайна сметка стигнахме и до скенер на главата, където не се видя нищо. За съжаление в събота не успяхме да направим консултация с детски невролог. Ще съм благодарна ако ми препоръчате и такъв в  София.

Последна редакция: ср, 26 юли 2017, 16:07 от Редактор*

# 1
  • София
  • Мнения: 12 554
При Кало  имаше период,в  който го беше страх от високо - дори по стълбите вървеше само от вътрешната страна здраво хванал се за ръката ми и за стената. Но отмина.

# 2
  • Мнения: 5 940
Според мен малките деца, повечето, въпреки  твърденията, че обичат новостите, да ми се предлагат интересни, непознати занимания, по-скоро са привърженик на установени в ежедневието им дейности- определено място за спане, игра, за разходки и т.н. Искат да са добре подготвени, че ще правят нещо, да са запознати предварително какво ги очаква.
Синът ми изпада в истерия, ако се наложи да се качи на такси. Казва, че шофьорите са лоши, нямали като неговата коса  Simple Smile. Дълго мислех върху проблема и реших, че същността му е в това, че винаги, когато сме го правили, е било в някакъв разрез с неговата идея как ще си изкара деня. Решавала съм спонтанно, че искам да отидем еди къде си, да се видим с някакви хора и тръгваме. Нямам лична кола и затова ползваме такси, когато сме само двамата. Детето е имало намерение да играе със съседчето, да си е вкъщи или въобще нещо от неговите си работи и ежедневието рязко се променя. Та по мое мнение проблемът може да е там. Ако не е очаквал да отиде в друг град, ако не му се е случвало често, ако си иска предишният ритъм на живот.
Това с банята .... не е страшно според мен. Притеснително ми изглежда стряскането, залитането и треперенет на ръцете. Стряскането може пак да е в резултат на рязката промяна, нещо да изживява, но за другите две сигурно трябва специалист, не знам.

# 3
  • София
  • Мнения: 8 283
Дъщеря ми има също своите страхове.
Един такъв е от кучетата. Когато е навън и ги види може д се затича или да се сгуши в мен. Друг път обаче явно я е добила смелост от присъствието ми и им се кара.... Опитвам се да я успокоявам да обяснявам.. засега не помага особено или е за малко
Редовно тича при мен в другата стая, ако ги чуе да лаят.
"Мамо, мамо, кучетата",
"Ели, къде са кучетата?",
"На вън."
"Могат ли да дойдат"/ "Ние на високо ли сме?"
"Не не могат"/ "Дааа, на високо сме, в къщи сме"
"Значи няма страшно"

# 4
  • На морето!
  • Мнения: 5 760
Моят син в момента се страхува от динозаври. Твърди, че излизали от стената и си показвали зъбите. Не знам защо точно динозаври, но му купихме книжки, гледаме филмчета и така се опитваме да го убедим, че те са само там, че са само по книжките и филмите и са добрички.

# 5
  • Мнения: 275
На точно същата възраст синът ми изживяваше подобни страхове. Една вечер плака повече от два часа да си тръгваме ( бяхме на гости с преспиване в друг град) и никакви ласки не можеха да го успокоят, никакви аргументи не чуваше, просто беше изпаднал за първи път в истинска емоционална криза. Изпитах неописуем страх, че не мога да владея положението и че детето ми страда без да мога да му помогна. Последващият месец не се отделяше и за секунда от мен. Като казвам, че не се отделяше, това означава, че и в тоалетната и в банята влизаше с мен, иначе наставаше истеричен рев. Може би при нас оказа влияние, че си бяхме в България по това време и че е възможно промяната в средата да го е притеснила и натоварила. ( Имах и допълнителни тревоги и притеснения, с които много трудно се справях). Дори и след като се върнахме, той не искаше да спи в леглото си, но не съм го и насилвала за това. Криеше се когато ни идваха приятели на гости и отказваше да влезе при тях, а преди се е радвал на срещите с тях. След два-три месеца всичко отшумя.  Peace
Сещам се и за нещо друго. Ако ти се чувстваш пренапрегната от предстоящата промяна, ако си малко по-изнервена ( не в лошия смисъл), бъди сигурна и че детето ще го улови на секундата и това ще акумулира допълнително напрежение.

# 6
  • София
  • Мнения: 12 156
Рокси Това със залитането и треперенето е проблема, според мен. Ако му се вие свят или има някакъв проблем с вестибуларния апарат е нормално да не смее да ходи сам по стълби, да се страхува, че тавана ще падне и ли сенките по стените ще се приближат.
Преместването по- скоро стресира вас с таткото- децата не знаят какво е преместване, за да се стресират. Иначе страховете в тази възраст са обичайно явление. Промяната на мнението и предпочитанията през 5 минути също. На това не му се връзвайте и ще остане само мрънкането. или се редувайте- един път го къпе мама, един път тате и ще знае, че зависи от графика.

# 7
  • някъде
  • Мнения: 4 955
Моят син е на 3г и 9месеца и отскоро не иска да става сам /според мен заради детските филми/, понякога седи сам в стаята, но друг път скача веднага по нас.
Колкото до треперенето и залитането на твоя син мисля, че трябва консултация с лекар,а не с форум newsm78

# 8
  • Мнения: 1 054
Рокси Това със залитането и треперенето е проблема, според мен. Ако му се вие свят или има някакъв проблем с вестибуларния апарат е нормално да не смее да ходи сам по стълби, да се страхува, че тавана ще падне и ли сенките по стените ще се приближат. Преместването по- скоро стресира вас с таткото- децата не знаят какво е преместване, за да се стресират. Иначе страховете в тази възраст са обичайно явление. Промяната на мнението и предпочитанията през 5 минути също. На това не му се връзвайте и ще остане само мрънкането. или се редувайте- един път го къпе мама, един път тате и ще знае, че зависи от графика.

Ако наистина това е проблема за мен решението беше Отоневрологията в Исул. Peace  Аз имах проблем с вестибуларния апарат, но бях доста по-голяма. И на мен ми се виеше свят, треперех, общо взето не знаех къде се намирам.. Щом се подпирах по стените вкъщи и ходех хваната за тях. С витамини и съдоразширяващи системи проблема се реши за 10ина дни. Препоръчвам ти да го заведеш. Peace

# 9
  • Мнения: 32
Отговора е прост - децата до 5-6 години виждат прекалено много неща които възрастните не виждат! Те не са готови за тях,затова ги е страх!

# 10
  • Мнения: 800
И моите деца минаха през периоди на страхове от .... много и различни неща. Баба Яга, тъмното, крадците, пожар, чичковци .... и т.н. и т.н. Малчо имаше проблеми със съня когато го бяха заплащвали в яслата с Баба Яга, след много говорене (включително и с персонала в яслата), купихме си и кукла на Бабата и го преодоляхме. Мен повече би ме притеснило залитането и треперенето - не мога да си спомня името на доктора-ортопед-невролог, някакво светило беше при който сме ходили в клиниката на Мазнейкова на бул. България, но ще потърся за да ти кажа. Според мен е задължителна консултация със специалист точно за вестибуларния апарат и нервите, другото минава с подходящия за детето подход (говоря за страховете). Успех

Общи условия

Активация на акаунт