кръщене

  • 15 538
  • 108
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 39 935
missence, предполагам си избрала църква за кръщенето. Би трябвало да ти дадат списък с това, което им е нужно. Или поне да ти кажат.
Дияна я кръщавахме в "Света Неделя". Когато отидох да уточня ден и час и да запиша кръщенето, ми дадоха списък с необходимите неща. Даже беше направен като малка брошурка (флаер).

# 46
  • София
  • Мнения: 30 256
missence, предполагам си избрала църква за кръщенето. Би трябвало да ти дадат списък с това, което им е нужно. Или поне да ти кажат.
Дияна я кръщавахме в "Света Неделя". Когато отидох да уточня ден и час и да запиша кръщенето, ми дадоха списък с необходимите неща. Даже беше направен като малка брошурка (флаер).

да, избрали сме, но на списъка пише олио, а колко не е споменато, така че ще занеса бутилка. Многото става и за малко, ама малкото- много няма как да стане  Peace

# 47
  • София
  • Мнения: 39 935
Е, не са уточнили количество. Всъщност мисля, че малко им трябва. Така, че можеш да минеш и с някоя малка бутилка. Или наливно (т.е. сипваш в някакъв съд) или купуваш олио малка разфасовка. Мисля, че преди бяхме купували бутилирано олио в малки пластмасови бутилки.

# 48
  • Мнения: 1 988
Аз бях останала с впечатлението, че по време на пости не се правят сватби и кръщенета.
През 70-те и 80-те години, кръщенето беше известно само като граждански ритуал.

# 49
  • София
  • Мнения: 30 256
Аз бях останала с впечатлението, че по време на пости не се правят сватби и кръщенета.
През 70-те и 80-те години, кръщенето беше известно само като граждански ритуал.

това е за сватбите, за кръщенетата може, питала съм в църквата  Peace

AnMary ,

ще купя 0,5л, но бутилирано. Мисля, че наливно не е удачно като се замисля  newsm78
Мерси  Peace

# 50
  • Мнения: 401
хоп и аз да надникна тук   bouquet

# 51
  • Мнения: 685
Да се запиша и аз за темата. Края на юни сме се нагласили да кръстим малката...не сме питали точно какво искат в църквата, но четейки ми стана ясно. Кумата/кръстницата ще вземе дрешките (макар аз вече да съм си получила поръчаната за случая рокля  Laughing - ще и я дам - разбрали сме се) + кърпа + кръстче...исках да не ги набутвам в разходи хората, но те така са решили.
Църквата мисля ние да си я платим. На нашата пише 50 лв  Shocked (не съм атеиска, напротив, ама 50 лв за 1/2 час си е добра надница  ooooh!  добре де -  smihesorry )

Въпросът ми е Какво/дали се подарява нещо на кръстницата, спомени от голямата щерка нямам  Blush а ми мина през ума и като видях последния пост от 1ва стр на alissa nik - тъкмо време и място да питам  Rolling Eyes
Дреха?
Добре де, ама ми е малко смотано да подаря на нея дреха, а на децата им нищо (те са на 10 и 14г ) а на кума  newsm78 цалото фемили няма ги обличам я  Joy
Естествено след ритуала ще се почерпим, това не го броя, въпросът е каво като идея и дали въобще е практика да се подарява нещо?

п.п. Елфита, мерси!  Hug

Последна редакция: вт, 01 юни 2010, 00:37 от anny_

# 52
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
anny_ ,няма практика да се подарява нещо на кръстника

# 53
  • Мнения: 3 146
На кръсника не се подарява подарък. Може да се дари с кърпа, но това не е обвързано по никакъв начин с канона. За 50-те лв и бутилките олио просто не ми се коментира - БПЦ... само ООД липсва отзад...

# 54
  • София
  • Мнения: 30 256
anny_ ,няма практика да се подарява нещо на кръстника

на мен пък ми казаха, че се подарява  newsm78 И аз се чудя какво да е  newsm78

# 55
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
ние правихме кръщене и толкова бебета покрай нас,а и от кръщенетата преди това-на кръстника не се подарява нищо
вече ако искаш да подариш,е ОК
но не е в традицията

# 56
  • София
  • Мнения: 30 256
ние правихме кръщене и толкова бебета покрай нас,а и от кръщенетата преди това-на кръстника не се подарява нищо
вече ако искаш да подариш,е ОК
но не е в традицията

не, не казвам, че е традиция, само, че се чудя какво ще е подходящо, ако решим да подарим. Незнам защо някъде из форума бяха писали, че са подарявали икони на кръстника  newsm78

# 57
  • София
  • Мнения: 39 935
Няма традиция. На кръстникът на дъщеря ми не купихме нищо. За кръстницата на сина ми много се чудех. 1во бях решила да й подарим плазма лампа. бях й обещала много отдавна. Обаче кръщенето не ми се стори добър повод за такъв подарък. Съпругът ми й купи икона. Една приятелка подари на сина ми икона от Атон на кръщенето му.

# 58
  • София
  • Мнения: 30 256
ясно  newsm78

# 59
  • Бургас
  • Мнения: 2 041
Използвам темата да задам един въпрос. Малко глупав ,но.....  Embarassed

Нали не е задължително ,примерно ако избера моя приятелка за кръстница, да има и кръстник?Всмисъл,ако тя си няма приятел или съпруг? Да бъде само кръстница.

Просто на всички кръщенета на които съм била, има и кръстница и кръстник и затова питам.

Общи условия

Активация на акаунт