За изхождането при захранено бебе

  • 13 588
  • 44
  •   1
Отговори
# 15
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Тъкмо хапвах мъфин...  Mr. Green
Има и такива да, леко кашести, достатъчно меки. Но някои са оформени като топче, като отстрани са малко по-твърди, а вътре по-мекички. Не знам как да го обясня. Тях ги изаква с доста зор, напъва се много време, а накрая излезе 1 топче само ...

# 16
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 848
Можеш да опиташ с повече течности, може да работи при вас, но т.к. вероятно суче на корем, опитай да даваш и други храни - duhi puhi ти е казала, на всеки му действа различно Grinning Сигурно скоро ще разбереш кои са "вашите" храни.

# 17
  • Мнения: 358
Здравейте и аз се опитвам да захранвам но се запекохме яко.Аз съм с близнаци едното момиченце 2 пъти му правихме термометър защото не акаше по 5 дена и се оправи сега сме стигнали до 6 лъжички тиква и само треперя да не се запече:)Обаче другото е много зле неще и неще да ака и това си е вече цял месец ака само с помощ:термометър,дуфалак. Давах и пюре от сливи имашефект но слабо.Давам им по малки количества започвам от 2 лъжички,4,6 и готово запекли сме се.Пробвах да ги оставя и само на кърма 1 седмица но пак не се отпече.Незнам какво да правя вече.ДАйте някакви идеи да продължавам ли да я захранвам с тиква примерно неакащата,да и давам ли слива (от сливите получава газове а и вече май не и действат много много...)

# 18
  • Мнения: 3 638
bela81, захранването на близнаци е също една от двойните радости, която ни спохожда с всичките свързани с това "проблеми"  Simple Smile На колко месеца са момиченцата ти? Споменаваш, че се кърмите и това е наистина чудесно. Не знам дали знаеш обаче, че при кърмените бебета е нормално да не се изхождат дори по 1 седмица, защото кърмата се усвоява много добре. Това не причинява дискомфорт на мъничетата, просто акат по-обилно, но по-нарядко. За запек може да се говори, когато изпражненията станат наистина твърди, ако са като гъста каша, макар и нарядко, няма никакъв проблем. За да се помогне за изхождането на бебетата не се препоръчва много ползването на термометъра, по-добре е да не се дават често и медикаменти. Опитай с масаж по коремчето с длан по посока на часовниковата стрелка, "каране на колело", повдигане на коленцата към коремчето, носене в поза за "изхождане". Това също помага много в повечето случаи.
При захранването е често срещано явление бебенцата да са запечени отначало, все пак стомахчето им трябва да привикне с новата храна и консистенцията й. Тиквата и сливата, които даваш се препоръчват при запек. Добро действие имат и крушата, тиквичките и броколите. Към запичащите храни пък спадат ориз, картоф, морков, с които традиционно се започва захранването. Не знам дали даваш оризова или бананова каша, например, но и те може да запичат.
Както ти самата инстинктивно си се досетила ако забележиш дискомфорт при захранването можеш спокойно да оставиш бебетата отново на кърма и да опиташ по-късно. Все пак в началото въвеждането на нови храни не гони никакви срокове, то е просто за запознаване на дечицата с нови вкусове и можеш да прекъснеш за малко или дори да отложиш ако бебенцата не са навършили още 6 месеца. Ще се радвам да ти отговоря ако имаш и други въпроси.  Simple Smile

# 19
  • Мнения: 358
В средата на 6-тия месец сме но подозирам че и в края му ще е такова положението:)Правя масажи,каране на колело какво ли не обаче то е запечена работа то е чудо.Имам чувството че запичат от каквото и да е пюре дори то да е разхлабващо. Ми те изобщо не акат как да видя каква им е консистенцията на акото. Ако дам дуфалак е течно но то това е от дуфалака.Знам че на кърма може да не акат и 1 седмица но нали съм почнала някакво захранване,макар и то да е няколко лъжички до 6   и се запичаме и спираме, тоест вече не са само на кърма.Знам че не е хубаво термометър и дуфалак ама след 5-тия ден почвам да се притеснявам и да търся начини да се изходят.Ех лоша работа!

# 20
  • Мнения: 3 638
bela81 , ако изпражненията не са твърди, едва ли дуфалака ги е направил меки и течни.  Simple Smile За запек се говори, когато изпражненията се задържат в дебелото черво по-дълго време и водата в тях се абсорбира от тялото - т.е. стават наистина твърди и на "топченца", за да се разберем по-добре. Тогава наистина бебчето може да изпитва и дискомфорт при самото изхождане, защото то може да е болезнено. При захранването изпражненията също се променят в сравнение с тези на изцяло кърменото дете, но това е съвсем нормално.
При количествата пюре, които даваш и щом изпражненията не са твърди, едва ли има някакъв проблем. Както вече ти споменах запичането в началото на захранването е нормално и с постепенното съзряване на храносмилателната система ще отмине. Давай повече кърма и избягвай запичащите плодове и зеленчуци. Предпочитай малко по-разхлабващите храни, вчера съм пропуснала да спомена и кайсия и синя слива към тях, евентуално и малко допълнителни течности.
Тук може да прочетеш и малко повече:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=33076.0 

Знам че те притеснява факта, че бебчетата се изхождат по-нарядко, но от друга страна не препоръчително и постоянното ползване на медикаменти и термометъра. Все пак бебенцата имат нужда и от малко време, за да свикнат с новите храни. Ще видиш, че скоро пак ще сменяш пълни памперси  Simple Smile

# 21
  • Мнения: 358
Ох дано че се пристесних с това неакане.Въпреки всичко днес ще ги заведа на детски гастроентеролог за всеки случай че ето пак 5-ти ден ще откара да видим какво ще каже той.Мерси за отговорите,ще пиша после какво е станало

# 22
  • София
  • Мнения: 438
Ние се сдобихме със сериозен проблеме с акането след захранването. При нас абсолютно нищо не помогна почти 3 месеца -  до въвеждането на глутена.
Никоя от 'разхлабващите' зеленчукови или плодови храни не даде резултат.
Затова пък след овесената каша (давам пълнозърнеста на Topfer) ни реши проблема. Откакто се усетих какво реши проблема, е основна част от менюто.
Другото, което дава резултат е чаена лъжичка ленено масло добавено в сутрешната каша, но не помня след каква възраст е подходящо да се дава Simple Smile

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 606
Аманита може да пробваш пюре от сини сливи, при  нас винаги имаше ефект  Mr. Green

# 24
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Аманита може да пробваш пюре от сини сливи, при  нас винаги имаше ефект  Mr. Green
Не яде плодове. Нито сини сливи, нито праскови, нито кайсии, нито круши - нищо разхлабващо. Яде само ябълка и банан, а те ни запичат  ooooh!
Както и да е, засега нещата са под контрол  Praynig
abel, ще потърся инфо за това ленено масло, въпреки че аз слагам рапично ...

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 606
Аманита може да пробваш пюре от сини сливи, при  нас винаги имаше ефект  Mr. Green
Не яде плодове. Нито сини сливи, нито праскови, нито кайсии, нито круши - нищо разхлабващо. Яде само ябълка и банан, а те ни запичат  ooooh!

Жалко, на нас плодовете ни действат перфектно, но ти го пробвай от време на време, защото е хубаво да свиква с всякаква храна. Peace

# 26
  • София
  • Мнения: 438
...
abel, ще потърся инфо за това ленено масло, въпреки че аз слагам рапично ...
И аз давах рапично, но като попрочетох, се оказа, че лененото е с 82-3 грама ненаситени мазнини на 100 грама, а рапичното е около 60. (това малко наизуст го цитирам, че отдавна беше като го четох)
Тогава го смених с лененото масло, някъде около годинката беше... Ако прецениш може да го въведеш като нова храна, не мисля, че ще имате проблеми.
Разхлабването е страничен ефект, а иначе ползите му са страшно много за развиващия се организъм. Дозировката изплагиатствах от тук:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=28188.msg545072#msg545072

Съжалявам, че не съм знаела да го хапвам и като бременна Simple Smile

# 27
  • Мнения: 304
Използвам темата за да питам как се дозират лененото/рапичното масло, след кой месец може да се дават и колко често?

Проблемът със запека е постоянен при нас, а не ми се ще да прибягвам до "Дуфалак" през ден Tired. Всички пюренца и действат запичащо, не знам какво да правя вече - дори сливите, крушите или тиквата я разхлабваха в началото, но вече не. Спирам пюретата (въпреки, че тя яде и без това доста малко - не повече от 60гр. за целия ден) за ден-два и само я кърмя, което понякога нормализира нещата, но в деня, в който отново дам пюре - пак запек  ooooh!  Вода не ще да пие особено.
 Днес с голямо напъване успя да сътвори една миниатюрна барабонка, а вчера нямаше и толкова... Confused

# 28
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 848
Много бебета имат такъв временен 'запек' след захранване, дори да яде храни, смятани за разхлабващи. Приема се, че е нормално, докато стомахът свикне с новите храни и се научи как да се справя сам - стига, разбира се, бебето да не се мъчи и акото да не е сухо, на топчета (консистенция на пластилин е окей). Акане на пластилинено ако веднъж на няколко дена, ако иначе бебето се чувства добре, обичайно не е проблем.
Може би овесени ядки ще помогнат?

# 29
  • Мнения: 304
Бу, благодаря за бързото включване  Simple Smile  bouquet

Почти от 3 седмици е този запек, а мислех, че вече трябва да е свикнала с пюретата, понеже ги въведох от 6тия месец.
На обед давам зеленчуково, а следобед между храненията - плодово, като и двете са в малки количества.
Каши до сега не съм пробвала. Овесена каша ли имаш предвид или  водичка от накиснати ядки?

пп. Видях снимката на гъстото ако - понякога е такова, но понякога са твърди топченца и се изаква с видимо усилие.

Общи условия

Активация на акаунт