Равиоли, тортелини, пелмени, вареники, мантъ?

  • 46 050
  • 50
  •   1
Отговори
# 15
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 644
Ох, много ги обичам тия неща, ама пипкави ми се виждат за правене  Wink. Затова обикновено ги купувам готови. Но Пина ме подкокоросва с домашната паста в една друга тема  Wink, та като понапредна с материала, може да се пробвам и на равиоли.

Вкъщи съм правила само гьоза по настояване на Камбанката. Ето ги моите (даже и тестото сама си правих) - малко им куца навивката, обаче.


Ако не се лъжа, и португалците имат подобни нещица с пълнеж от месо или риба, "рисойс".
Не знам самосите и магребските брикове дали спадат към категорията  newsm78 (ама и тях много ги обичам  Wink).

# 16
  • Германия
  • Мнения: 511
Преди правех често мантъ, вече го купувам от турските магазини и само го сварявам, но скоро попаднах на нещо, което ми хареса и мисля да го пробвам в най-скоро време, всъщност е много просто, ето пускам една снимка от турски сайт

# 17
  • Мнения: 571
Понеже съм голям фен нж всякaкъв вид пaстa и тестени мaнджолъци,тa дa попитaм-кaк приготвято дом пелмени.Прaвилa съм,т.е. купувaлa съм сaмо готови нa Мис Кaприз-4ууууудни.Но ве4е не могa дa ги нaмеря никъде-преди имaше във фaнтaстико,скоро не съм виждaлa и тaм newsm78 Имa едни други-но плънкaтa им хи4 не я бивa.
Тa кaк ги прaвите.Опитaх веднъж и ми се рaзпaднaхa при вaренето-понеже пържено не ядем в къши.Моля зa рецептa  bouquet

# 18
  • Мнения: 11 747
Natalyna, разкажи за кнедлите! Те не са ли само топка тесто, и то тесто с мая? Аз съм яла веднъж кнедли, в Сърбия и бяха нещо от този сорт, струва ми се  Thinking Може и да не помня правилно, беше преди поне 100 години.

За магребския брик - не, категорично не е в тази категория! Яла съм в Тунис, много е хубав, но няма нищо общо с пелмени и равиоли.

# 19
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Пълнените макарони са идейни, и италианците правят такива - в огромни мидички. Стават и за салата и за печен пълнеж:

# 20
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
най-накрая сколасах да преведа рецептите  Crazy

Gyoza

За 40 бр.

150гр. китайско зеле на много ситно
225гр. свинска кайма
2 скилидки чесън, пресовани
2 ч.л. прясно настърган джинджифил
2 стръка пресен лук, на ситно
2 ч.л. царевично брашно
1 с.л. светъл соев сос
2 с.л. оризово вино
2 ч.л. сусамово олио
2 с.л. разтопено масло или раст. мазнина
125 гр. пилешки бульон
40 бр. листа за гьоза

за тестото:
150 мл. вода
250 гр. брашно за паста

Зелето се посолява и се намачква добре. Оставя се в гевгир да се отцеди, като се разбърква няколко пъти.
В купа се разбърква каймата с чесъна, лука, царевичното брашно, джинджифила, соевия сос, виното и сусамовото олио.
Зелето се измива под течаща вода (да падне солта) и се отцежда добре. Слага се в каймата и отново се разбърква добре.

За листата:
От брашното и водата се приготвя меко, не лепкаво тесто. При нужда се добавя вода или брашно. Оформя се на топка и се завива с влажна кърпа да почине за около 30 мин.
Порционира се на 40 парчета, оформят се топчета и от всяко топче се разточва листче.
Техниката на разточване е интересна – разточва се по края само, така, че средата да остане по-дебела и да не се скъса при запържването. Краищата се разточват тънка, защото после се прегъват...

Слага се по 1 ч.л. от плънката по средата на листчето и се оформя, така, че да стои на дъното си...

½ ч.л. масло или олио се загрява в тиган. Слагат се 10 гьози вътре и се запържват до зачервяване само от долната част. Котлонът се намалява, добавя се ¼ от бульона и се оставят да се задушат за около 4-5 минути.

Сервират се със соев сос в отделна малка купичка.

        

Wan tan със зеленчуци
около 40 бр.

2 скилидки чесън
4 стръка пресен лук
3 ч.л. настърган пресен джинджифил
2 стръка кервиз
150 гр. китайско зеле
300 гр. настъргани моркови
125 гр. тофу
125 гр. соеви кълнове
3 с.л. нишесте
2 с.л. сусамово олио
2 с.л. соев сос
40 бр. листа

за листата:
50 гр. оризово брашно от лепнещ ориз (може да се замени с оризово нишесте)
150 гр. брашно
щипка сол
150 гр. вряла вода

За листата:
Оризовото брашно се залива с врялата вода, разбърква се добре и се оставя 20 мин. Да почине. Добавя се брашното, омесва се не лепнещо тесто и се оставя отново 20 мин. Да почине
Разточва се на тънък лист и се изрязват квадрати.
Често листата могат да се купят замразени.

В уок се загрява малко мазнина, запържва се пресования чесън, добавя се лукът и джинджифила. Разбърква се непрекъснато. Добавят се наситнения кервиз (ползва се сорта с широки дръжки, има лек аромат) , наситненото китайско зеле, морковите и тофуто на ситно. Соевите кълнове се наситняват също, добавят се. Слага се капак и се оставят зеленчуците да се задушват за около 2-4 мин.
Нишестето се разбърква с 1 с.л. вода и се добавя при зеленчуците, овкусява се със сусамовото олио и соевия сос. При нужда се добавя малко сол.

В центъра на всяко листче се слага плънка, краищата се намазват с малко вода и се оформя малка бохчичка.
Така оформените wan tans могат да се фритират за 4-5 мин. Или да се приготвят на пара в бамбукова кошничка за около 25-30 мин.

По същата рецепта могат да се приготвят и със скариди: в този случай морковите, тофуто, зелето и целината се заместват със 750 гр. сурови скариди, почистени и наситнени.

Задушените се сервират със смес от оризов оцет, соев сос и чили-олио.
Фритираните се сервират в сладко-кисел сос.
Wan tan могат да бъдат сервирани и като част от супа.



Наталина, не съм специалист по кнедлите, защото не ги обичам, но не мисля, че пасват в тази група Peace
знам, че има пълнени кнедли, но си мисля, че те принадлежат на друго кулинарно семейство, независимо, че също се варят, задушават и пържат Peace

Последна редакция: сб, 01 май 2010, 21:30 от asyalein

# 21
  • Мнения: 11 747
Днес направих пелмените, по не класическа рецепта, т.е. по моя рецепта. Станаха доста добре, като изключим, че в събота вечер не купих най- хубавата кайма на света  Tired  Аз имах намерение да си купя месо и да дам да ми го смелят, но в 8ч. вечерта се втурнах да пазарувам и нямаше как.

 

 

# 22
  • Мнения: 228
Сутринта в На кафе , Елица направи ньоки от картофи.
Сигурно са вкусни , дайте някоя изпробвана рецепта Praynig
Тези имат и някакво сосче ooooh!

# 23
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Пина, с какво ги напълни?

Грип, аз съм правила от брашно, яйце и картофено пюре.
не помня пропорции. дано някой даде по-точни указания.
ако никой не пише - утре ще потърся рецептата  Peace

иначе в любими съм дала рецепта за тиквени ньоки, може да замениш тиквата с варени картофи Peace

# 24
  • Мнения: 11 747
Само с кайма и за съжаление, не хубава кайма. Но, ще ги повторя и мисля да си купя свинско месо, да дам да ми го смелят, също да го омеся с накълцани гъби си мисля  Thinking  Чудих се, ако го омеся и с малко топено сирене как ли ще е, ама да не стане манджа с грозде, че хич не обичам всякакви бъркочи, там, какви да е...

# 25
# 26
  • Мнения: 11 747
Никога не съм яла ньоки, освен, че не съм правила. Трябва и тях да ги пробвам.

# 27
  • Мнения: 228
Никога не съм яла ньоки, освен, че не съм правила. Трябва и тях да ги пробвам.
Spaetzle е мини вариант на ньоките.

Правят се с тази джиджавка и тестото е полутечно:

# 28
  • Мнения: 571
Pina може ли твоятa рецептa зa пелмени  bouquet Гледaм,4е не си ги вaрилa,a пеклa в тaви4кa....моите изглеждaт тaкa сaмо aко зa свaрени....

# 29
  • Мнения: 11 747
O, не, варени са! Просто трябваше да ги нареждам някъде, докато оформях следващите. Не ги събрах в тавичката, започнах и върху найлон да редя, където намеря. Иначе, ето я рецептата
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=231840.msg15022058#msg15022058

Общи условия

Активация на акаунт