Раздяла. А децата?

  • 3 095
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 27
Здравейте!  След четири години съвместно съжителство / не е регистрирано като фактическо съжителство/ моя колежка иска да се раздели със бащата на детето си. Момченцето е на 3 годинки и е припознато от бащата. Майката се притеснява дали бащата може да и вземе детето и ако не- то кой и как определя режима на свиждане на детето с бащата. Моля ако някой е запознат с подобен казус да даде съвет.

# 1
  • София
  • Мнения: 2 217
Не съм адвокат, но доколкото ми е известно, за да вземат дете от майка му са необходими доста сериозни обвинения спрямо нея като родител. Що се отнася до това, колко често таткото може да вижда детето, това зависи от майката. Съдът определя уикендите един път в месеца или нещо такова и един месец през лятото - това обаче го казвам по груб спомен - някоя по-веща мама ще ти обясни, може да бъркам.

# 2
  • Мнения: 0
Не може да и вземе детето.
Детето ще го вижда 2 пъти в месеца,може би с приспиване.Събота срещу Неделя.
И 2 седмици в годината,което да не съвпада с отпуските на майката.

# 3
  • Мнения: 5 370
Попитай по-добре във форума на самотни родители, там, мисля, имат и адвокати.

# 4
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 314
Не трябва ли да отидат на съд newsm78 Или да си съставят писмено споразумение, което да определя свижданията с детето? Най-добре е съвет от адвокат. Във форума има.

# 5
  • София
  • Мнения: 4 035
Дали може да й вземе детето зависи само от майката - ако се докаже неморално поведение от нейна страна, застрашаване на живота или развитието на детето, зависимост на майката от наркотични или лекарствени вещества има вариант да й го вземе. Под неморално разбирай проситуция.
Ако няма такива фактори се определя режим на свиждане. Общо приетия е примерно първи и трети уикенд в месеца, 20тина дни през лятото, както и половината от ученическите ваканции през останалата година, ако това не свапада с редовния годишен отпуск на майката. Предид възрастта на детето майката може да изиска от съда тези свиждания да са в нейно присъствие, ако се докажат съмнителни способности на бащата за правилното отглеждане на детето.
Даваш много малко информация по случая, но ако причините за раздялата са само между родителите и не става въпрос за психическо или физическо насилие и ако в този случай детето само ще загуби от ограничените контакти с баща си, моят съвет е да се опитат да се разберат за свободен режим на свиждане с цел да се избегне дългият период през лятото, в който детенцето няма да е с майка си.

# 6
  • Мнения: 589
кой и как определя режима на свиждане на детето с бащата.
Режимът на контактите е най-добре да седнат и ДВАМАТА родители да го определят.Въпреки неприязънта си един към друг( ако я има)- в интерес на детето е да се направи цивилизовано споразумение.Ако комуникацията им обаче не се получава, този, който претендира каквото и да е относно споменатият режим, се отнася към съда.Съдът решава, когато двамата не могат да постигнат споразумение.

# 7
  • Мнения: 0
Дали може да й вземе детето зависи само от майката - ако се докаже неморално поведение от нейна страна, застрашаване на живота или развитието на детето, зависимост на майката от наркотични или лекарствени вещества има вариант да й го вземе. Под неморално разбирай проситуция.
Дори тогава се назначава специалист,разговор с психолог и лечение,защото съда на смята,че има някой ,който да се грижи по-добре от майката,когато тя се оправи,ще и бъдат възстановени правата.Да не живеем в 1930г ,че ще я изкара морално пропаднала,щото Пенка от съседния вход я видяла да се прибира след 00ч. ooooh! Wink
Най-вероятно,ако ще бъде...."всяка първа и трета  събота и неделя от месеца за времето от 09.00 часа в събота  до 19.00 часа в неделя , с преспиване , както и в продължение на един месец през лятото който да не съвпада с годишния отпуск на майката." - това дават по принцип.

# 8
  • Мнения: 27
Благодаря ви много момичета. Днес се видях с колежката си и й предадох отговорите ви. Тя беше много притеснена  от факта че детето трябва да остава с преспиване. По думите й детето изпадало в ужас и започвало да пищи истерично само когато бащата влезел в стаята при тях. Не знам каква е причината- може и да ги бие. Пиша само това което знам. Дали при подобна ситуация съдът може да постанови срещите на детето с бащата да са в присъствието на майката?

# 9
  • Мнения: 0
В такъв случаи,е възможно посещенията да бъдат без приспиване и само в нейно присъствие!!!

# 10
  • Мнения: 1 844
Благодаря ви много момичета. Днес се видях с колежката си и й предадох отговорите ви. Тя беше много притеснена  от факта че детето трябва да остава с преспиване. По думите й детето изпадало в ужас и започвало да пищи истерично само когато бащата влезел в стаята при тях. Не знам каква е причината- може и да ги бие. Пиша само това което знам. Дали при подобна ситуация съдът може да постанови срещите на детето с бащата да са в присъствието на майката?
Може,най-вероятно ще срещнат детенцето с психиатър- вещо лице и ако наистина изпада в ужас от баща си,режимът на посещения ще бъде съобразен с състоянието на детето.

# 11
  • София
  • Мнения: 4 035
Дали може да й вземе детето зависи само от майката - ако се докаже неморално поведение от нейна страна, застрашаване на живота или развитието на детето, зависимост на майката от наркотични или лекарствени вещества има вариант да й го вземе. Под неморално разбирай проситуция.
Дори тогава се назначава специалист,разговор с психолог и лечение,защото съда на смята,че има някой ,който да се грижи по-добре от майката,когато тя се оправи,ще и бъдат възстановени правата.Да не живеем в 1930г ,че ще я изкара морално пропаднала,щото Пенка от съседния вход я видяла да се прибира след 00ч. ooooh! Wink
Мисля че поясних какво се има предвид под неморална, за Пенка нищо не съм писала. Момичето питаше възможно ли е да се отнемат правата на майката и аз й написах най-разпространените причини за това. Има много майки, които определено не се грижат най-добре за децата си, но в повечето случаи такива майки при раздяла не си искат децата. А дали хипотетичната майка ще се излекува, поправи и т.н., за да й възстанови съдът правата е твърде в рамките на предположенията, за да се твърди така категорично.
Благодаря ви много момичета. Днес се видях с колежката си и й предадох отговорите ви. Тя беше много притеснена  от факта че детето трябва да остава с преспиване. По думите й детето изпадало в ужас и започвало да пищи истерично само когато бащата влезел в стаята при тях. Не знам каква е причината- може и да ги бие. Пиша само това което знам. Дали при подобна ситуация съдът може да постанови срещите на детето с бащата да са в присъствието на майката?
Мила, в този случай е най-добре да заведе дело за родителски права, за да се назначи специалист. Щом детенцето изпитва такъв панически ужас от баща си, свижданията може да са драстично по-малко, без приспиване и само в нейно присъствие.

# 12
  • Мнения: 0
Ок де,спокойно!Щото дори на "не добрите майки" им дават пълно попечителство,въпроса е,че те самите се отказват от децата си... понякога. Peace

Общи условия

Активация на акаунт