ТВ в детската стая - кога?

  • 9 778
  • 203
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 3 064
Чудя се кога намирате време за ТВ, че да има във всяка стая. Нашият телевизор се гледа само от свекърва ми като е с детето вкъщи.
Синът ми гледа филми на компютъра, при това не всеки ден, ние - също, ако той си легне достатъчно рано.
Скоро не се е случвало.
Не мисля, че сме изгубили нещо.
По въпроса - телевизор не бих сложила.
Компютър, може би към 16, едва ли по-рано без контрол.

# 61
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 611
В детската стая нямаме телевизор, не смятам, че е необходим. Понякога децата гледат филми на компютъра.

# 62
  • Мнения: 3 034
Здравейте. Въпросът ми е такъв - на каква възраст смятате, че е нормално поставянето на телевизор в детската стая? Ясно е, че няма как съвсем да се избегне и че трябва да се контролира какво и колко гледат, но въпросът е от кога?

Не знаех, че няма как да се избегне. Никога не съм имала телевизори в стаи, в които се спи, няма и да имам. Нито в нашата, нито в детската. телевизорът е един и е в дневната. Няма място за преговори изобщо. Спалните са за почивка, детската стая е и за четене и тихи игри.

# 63
  • Мнения: 73
Делюжън,
На калпак по телевизор ми се вижда прекалено. Децата все пак са деца и не им е работа да окупират телевизора по цял ден. Децата много лесно изпуската мярката, ако няма кой да им я сложи. Не авсички деца, но сигурно поне половината са склонни да се пристрастят към телевизията, особено на малка възраст. А и, както се отбеляза назад в темата, телевизията често играе ролята на бавачка и е удобство за родителя.
Всеки си има персонален компютър и телевизор. Може да не се гледа често, но скандали за телевизор са абсолютно излишни.

 Наличието на телевизор в спалните за мен е задължително. Децата боледуват, понякога остават на легло и телевизора е от малкото им развлечения.

Детето ми никога не е изпускало мярка. Интересно по кого съдиш за изпускането на мярка като не си пробвала лично? Това са деца и има се играе преди всичко. Дали ще е в хола или в спалнята, опасността от пристрастяване е еднаква. Ако въобще има такава. Днес е къде по-лесно да се пристрастят към компютърни игри отколкото към тв. Към телевизия се пристрастяват бабите, а не децата.

А тв. е добра бавачка. Има предостатъчно развиващи и обучаващи филмчета за деца, детски предавания и канали. Това което нито родител, нито книга ще им даде. Още по-малко компютър.

Телевизията е средство за информация и прозорец към света както за възрастния така и за децата. Има начини да ограничиш време и канали за гледане.

# 64
  • Sf
  • Мнения: 978

Това е и моята позиция. Голямата ми е на 14 г., от време на време водим този разговор. За мен вредите от телевизията са многократно повече от евентуалните ползи (всъщност, никаква полза не намирам в тях). За малки деца пък съвсем.

# 65
  • Мнения: 230
имам телевизор в детската Thinking не наблюдавам постоянно гледане newsm78

# 66
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Лелеее, колко отговори. Не предполагах, че темата ще възбуди такъв интерес.  Laughing
Та явно от много емоции май повечето не са обърнали внимание, че става дума за 2 годишни деца. Нали се сещате, че на 2 няма как да гледта каквото и колко си искат. Ще гледат когато, каквото и колкото им пусна. Причината да искам Тв в детската е, за да мога и за понякога да гледам нещо. ТВ в спалнята както беше препоръчал някой не върши работа, защото не мога да ти оставя сами в хола, а аз да си гледам в спалнята. А да ги "изритвам" от хола (не помня чия препоръка беше) и че възрастните били с предимство не би ми минало през ума.  ooooh! Не знам дали е правилно, но в нашата къща децата са с предимство. Също така не ставаше дума за заспиване на ТВ, специално казах че съм против това. Нито за заместването на книгите от ТВ. И не мисля че това става по причина на ТВ. Или на компютрите. Въпрос на ценности, възпитание и семейни традиции според мен. Аз самата обичам и ТВ и съм пристрастена към нета, пък съм прочела доста повече книги от повечето си познати. А и смятам че много по-добре е да научиш детето да се контролира само отколкото да го лишаваш насилствено. Така какво ще научи?
Та благодаря за всички отговори. Горе-долу се ориентирах.  Hug

# 67
  • Мнения: 3 271
А и смятам че много по-добре е да научиш детето да се контролира само отколкото да го лишаваш насилствено. Така какво ще научи?

Абсолютно подкрепям, аз самата вярвам в този подход също. Дали съм права - времето ще покаже.

# 68
  • Мнения: 12 681
май повечето не са обърнали внимание, че става дума за 2 годишни деца.

savina_33, точно на това обърнах внимание. Пък после , естествено, темата тръгна на е... страна. Ти не можеш да ги оставиш сами, дали в детската, дали в хола.  Когато можеш  да им пуснеш филмче и да имаш 1 час спокойствие, телевизорът е чудесно решение.  Не говоря за идеалните майки, които ще кажат, че предпочитат този час да го прекарат в разговори и поучителни игри. 

# 69
  • София
  • Мнения: 62 595
Савина
Аз съм тази, която написа за телевизора в спалнята и изритването на децата. У дома децата винаги са били с предимство, но за полезните и важни неща и когато ние преценим какво да става. За телевизора, обаче хич не са с предимство. Особено, като бяха 2-годишни. Абсурдна ситуация е децата ми да окупират телевизора на такава малка възраст, че да ме принудят да мисля да им сложа такъв в стаята! Едно 2-годишно дете не може да решава точно за този електроуред как да се ползва, кой да го ползва и кога да го ползва! Точка! Сега са големи и няма проблеми с контролирането, въпреки че на моменти залитат с тъпите Русалки, Хана Монтана и Джонас Брадърс, Трансформери, защото това се гледа масово от съучениците им и са тема на социален контакт. Това не мога съвсем да го избегна, но с мярка. Като моите бяха на малка възраст, никога не съм им пускала филмче, че да имам аз свободно време. Сигурно съм от идеалните майки. Обикновено гледах с тях и си обсъждахме.

След последния ти пост май няма смисъл да се пише каквото и да е. Ти сама си казваш, че обичаш да гледаш телевизия, което означава, че за теб въпросът дали е полезно или не да има телевизор за децата е извън обсъждане. За мен нещата изглеждат, че не само децата ти са с предимство за телевизора, ами и те те въртят на пръста си с това, че ТЕ определят колко телевизора да има вкъщиа и кой кога да гледа. Все пак, струва си човек да се замисли за това. Децата ти са още на 2 години, а какво ще правиш, ако със същото темпо се развиват нещата и докато станат на 7 да се пристрастят и само това да искат да правят?

Някой пита откъде зная за пристрастяването. Откъде да зная, то стотици  проучвания са направени и се правят в света по темата! И за телевизията, и за компютрите най-общо! А относно телевизора  в детската - телевизията пристрастява и е рискова за децата. При положене, че едно дете така и така обича да гледа телевизия и вкъщи става война кой кога да гледа, то с телевизор в детската е все едно на човек, акойто обича да пие алкохол, да му сложиш до леглото цяла количка с всякакави алкохоли, мезета и чаши, та той да може да си пие на спокойствие и да не ти пие от твоята водка. Да, доста груб изглежда примерът ми, но за мен точно така изглеждат нещата.

# 70
  • Мнения: 201
Абсолютно съм съгласна с Andariel, и на мен ми се стори прекалено 2 годишни деца да определят организацията на възрастните точно за гледане на телевизия. Казваш край, сменяш програмата и точка, ще се тръшкат известно време, но все в един момент ще разберат кой води парада. Предимство в тази дейност не е нужно да им се дава, а напротив, за да не се превърне в безразборно зяпане, което с годините ще се увеличава все повече, е желателно да бъдат наложени ясни правила. Гледа се определено филмче, "от надписи до надписи" както казват моите хлапета Wink, като свърши то (е, ако след него почне още едно любимо, може и да не им дръпна шалтера като цербер, но ще е изключение), или ни питат искаме ли ние нещо да гледаме, ако не угасят телевизора. Трудно е, и ревове има понякога, защото по детските канали любимите филмчета са от сутрин до здрач, но правилата са си правила.

# 71
  • Мнения: 1 100
Трудно е, и ревове има понякога, защото по детските канали любимите филмчета са от сутрин до здрач, но правилата са си правила.
Не ви е лесно с кабелна ТВ. Peace
Ние нямаме кабелна, хващаме три телевизии и детски филмчета има само от 7 до 10 в събота сутрин. Синът ми обаче не го вълнуват, става в 9 и бърза да излиза.

# 72
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Мдаа... ми явно аз не се справям значи. С определянето на правилата.  newsm78 Просто с работа, близнаци на 2 год и цялата домакинска работа, обикновенно съм толкова уморена винаги, че нямам сили да водя битки и за телевизора. За толкова други неща водя, че това съм го оставила да гледат колкото искат. Вероятно някак си ми е трудно да повярвам, че Том и Джери (защото гледат само това) ще им навреди кой знае колко. А и все пак става дума за гледане не повече от 30-60 мин дневно (особено сега лятото като сме по цяла вечер навън).
А че са ми се качили на главата това е съвсем вярно, признавам си го без бой.  Mr. Green Ама както наскоро ми каза една леля на улицата, близнаците било нормално да са по-невъзпитани, защото майките им нямали време и за възпитание.   #Cussing out hahaha

# 73
  • София
  • Мнения: 62 595
А, то, да не мислиш, че с породени е по-лесно! Хващай повече наличното домочадие да гледа децата, че ти да си почиваш! Не че Том и Джери ще им навредят, моите също са го гледали, че дори и сега, на стари години, пак го харесват, ама някак нещата опират до контрола. Начинът, който аз използвах е уговорката. Нищо, че са съвсем малки, пробваш ги! Сега ще гледате вие Том и Джери, а аз после ще гледам ХХХа и си държиш на твоето. А и най-добре, я използвай и с тях гледай филмче! Знаеш ли колко добре се отразява! Аз и сега гледам с децата на моменти, сякаш се връщам назад в детството си.  Peace

# 74
  • София
  • Мнения: 12 605
savina_33 Лично аз бих била по- притеснена ако детето ми не е буйно. Wink За децата е нормално да имат енергия в излишък, да имат свое мнение по всички въпроси, да отстояват желанията си. 60- 90 минути телевизия няма да им навредят. Понеже аз споменах Том и Джери да уточня- при момчетата е необходимо да се внимава със сюжетите свързани с физическа агресия. Не казвам, че не бива никога да гледат Том и Джери, но ако бъдат оставени само на подобни сюжети и то за продължителен период ще ти потрошат къщата, а може и ти да го отнесеш. Все едно всички обяснения, че да биеш и чупиш е неприемливо след едно агресивно филмче започват отначало. Мен ме мързи да се връщам на нулата всеки ден и ги избягвам. А за гледането на близнаци мога само да кажа- дано да намериш повече помощ у дома, че и 10 телевизора няма да свършат работа. Hug

Общи условия

Активация на акаунт