Кое е най-подходящото за моите интереси

  • 2 065
  • 35
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5
Здравейте! Аз съм на 16 и след приблизително месец завършвам 9ти клас. Според мен не е рано да мисля за това какво да кандидатствам след 12 клас, защото мои съученици вече са решили и са твърде убедени какво ще следват. Въпросът е, че аз имам твърде много интереси и не знам как да ги съчетая в една специалност.
Това, което най-много искам, е да помагам на хората. Независимо какво избера да уча, желанието ми е то да бъде свързано с оказване на помощ на хора по какъвто и да е начин. Но тук обаче идва това, че съм много добра в българския език и литературата, обожавам да създавам разкази, есета (една детска мечта, от която никога не съм се отказвала, е един ден да си завърша книгата). От 4ти клас пиша някакви истории, имам една голяма папка с всякакви нахвърляни идеи, от които съм сигурна, че би излязло нещо стойностно, ако положа необходимия труд. Обичам и историята, а още от 1ви клас исках да стана учителка (каквато е майка ми, сестра ми, баба ми). Обичам да чета книги, да помагам на възрастните хора, да се занимавам с изкуство, танци, музика. Да творя и да карам хората да се усмихват. Умея да съчувствам, да разбирам желанията на хората и копнея да помогна на всеки, които има нужда от някого за морална подкрепа(често се натъквам на такива случаи, особено сега, в тийнейджърските години). Затова и се бях замислила и за Психология, но съм с впечатление, че няма реализация...
Преди две години сериозно се бях замислила да стана лекарка - бях убедена, че ако уча достатъчно ще успея, а и аз съм ученолюбива, имам почти само отлични оценки в училище. Мислех, че това е идеалната професия за мен - ще помагам на хората, ще прилагам знанията, които съм научила, а и не ме е страх от кръв или извършването на някакви медицински интервенции. Изгледах много клипчета от хора, които в момента учат "Медицина", проучих условията за прием в МУ-Варна (тъй като категорично се бях насочила към този град и университет). После обаче се уплаших, че няма да успея да завърша (Майка ми като учителка често ми говореше за огромния материал, които трябва да се научи, за да стана лекар, и колко по-лесно и приятно ще бъде да стана учителка, както всички в семейството по майчина линия. Тук видях и нейното желание да ме убеди да следвам Педагогика, тъй като ако е Медицина ще трябва да се преместя във Варна, а тя винаги се е страхувала, че и аз като сестра ми ще се изнеса, но това е друга тема:sweat_smile:). Започнах да се колебая и аз самата, тъй като обучението продължава много години и за да станеш лекар, трябва да посветиш живота си на това. А аз искам специалност, която ще ми позволи да използвам уменията си за създаване на текстове и същевременно да е полезна за хората. Искам и лично време, за да мога да пътувам и да следвам интересите си (дори и понякога да ходя на археологически разкопки- друга моя страст). Представям си бъдещата си работа и в офис, и навън, с много комуникация с хора, оказване на помощ, може би длъжност на редактор на някое списание, но това звучи твърде нереално...не знам.
Не съм се отказала и от преподаването, обичам децата, но в момента ставам свидетел на "уважението", което изпитва днешната младеж към учителите и не мога да си представя как аз ще трябва да съумея да преподавам на следващото поколение, което като виждам това сега, сигурно ще е още по-разглезено и с нежелание за научаване на каквото и да било. В същото време си мисля, че може и да мога да направя света на децата едно по-добро място, поне в моите часове, защото наблюдавам как в часовете на някои мои учители изгубвам представа за времето, толкова е интересно (както в часа по биология, ето и една от причините да проявявам интерес към Медицината).
Замисляла съм се и за професии като Журналистика (за съжаление, мисля, че в България тази специалност се свързва с негативни чувства, заради сегашното политическо управление и хората, които вместо да представят правилно информацията, манипулират с нея в полза на някого). Засега съм се спряла на специалности като
*Приложна лингвистика с два чужди езика
*Приложна лингвистика с български и чужд език
*Педагогика на обучението по български и история
Не изключвам и *Начална училищна педагогика .
Замисляла съм се и за адвокат, защото въпреки трудностите по реализирането след завършването, смятам, че имам потенциал, ако положа максимални усилия за това.
Същевременно много бих искала и да започна малкия си бизнес, който съм обмислила, докато следвам, а може би това би било невъзможно ако уча Медицина и трябва да съм напълно отдадена.
/Специалностите, които изброих, са за ВТУ, но честно казано много бих искала да се изнеса по време на следването си, за да съм самостоятелна, и може би именно това желание да живея отделно е една от поредните причини да искам Медицина. Frowning1 )
Моля за съвет коя би била най-подходящата специалност предвид интересите ми. Съзнавам, че имам твърде обширни интересите и няма как да се съчетаят всичките, но може би бихте ми помогнали с кое бих била конкурентна на пазара на труда (предвид връзките, които често помагат да дадени хора без компетенции да се издигнат в йерархията). Може би звучи комично - как някой непознат би ми пречоръчал нещо толкова важно и то просто така - но всякакви предложения, съвети, опит биха били полезни.♡
Извинявам се за дългия пост! Приятен ден!

# 1
  • Мнения: X
Не мисля, че мога да дам съвет, но това което мога да кажа като учител вече трета година, e че ако можех да върна времето назад нямаше да стана учител никога. Няма да си крива душата много е хубаво повечето свободно време, но това е всичко. Това е единствената причина все още да работя тази професия. Има много тежки моменти, в които ученици проявяват неуважение и е много обидно и единственото нещо, което ми помага в такъв момент е да си кажа "Аз съм тук за парите и за свободното време". Мисли много добре и за плюсовете и за минусите на професиите, но най - вече дали можеш да се справиш с минусите.
Не искам да ти казвам не ставай учител, на мене всички така ми казваха и пак станах. Много добре трябва да си прецениш дали си способна да понесеш както хубавите моменти в професията така и унизителните.

# 2
  • Мнения: 12 809
Ето ти предложението ми: следвай медицина, а същевременно пиши книга.
Ако ти не се справиш, кой! Щом си отличничка и упорита.
Така съчетаваш два от всички варианти.
Пример: Калин Терзийски е лекар и писател, и даже награждаван писател.
Ако решиш, след обща медицина можеш да запишеш психология. Познавам такава жена, която е лекар и психолог.
Лекар-психолог едва ли няма да има реализация.
Но докато следваш, ще имаш достатъчно време да си избереш към кой дял от медицината да се насочиш. Може да е нещо съвсем друго (да си офталмолог, дерматолог и какво ли не) и пак ще си полезна за хората.
Желанието за пътуване можеш да осъществиш, като просто пътуваш в свободното си време.
А помощта на деца - ако избереш педиатрия, тогава пък ще съчетаеш медицина с помагане на деца и писателстване.
В работата си на лекар ще се срещаш с различни случаи и те ще те вдъхновяват за нови книги.

Успех!

# 3
  • Мнения: X
Ако сериозно мислиш да учиш Медицина, подготовката трябва да започне още от сега. Химия, биология, частни уроци и яко залягане над учебниците. Повечето кандидатстват Медицина в няколко университета, за да имат шанс да ги приемат някъде. Само с един МУ е малко ограничаващо. Ако не те приемат, помисли за план Б, примерно Фармация, Биохимични технологии. Трябва си влечение към тези науки, определено не е за всеки.

Повече ми звучиш като човек, който обича да пише и да чете, отколкото да се занимава с химия и биология. Учител е трудна и неблагодарна професия. Освен свободно време не знам какъв друг плюс имат. В малък град става, поне е сигурна заплата, но в София с 1200 лв няма да живееш добре.
Престани да мислиш за майка си. Да се изнесеш е най-нормалното нещо на света. Не й позволявай да решава вместо теб.

Завърших бакалавър Журналистика в СУ. Не си го причинявай. Пари в това няма. Евентуално копирайтър и дигитален маркетинг с някой курс и умението да пишеш. Обаче реализация няма. Аз с голямо желание го записах, борих се за оценки, тогава имахме писмен и устен изпит... и сега ако можех да върна времето, щях да уча друго. В момента съм на 30 и уча магистратура в друго професионално направление, за да се преквалифицирам.

Психологията има реализация, ако не станеш психолог, можеш да се пробваш за ЧР.

Малко са ти объркани и разностранни интересите, което е нормално за възрастта ти, но с времето ще се осъзнаеш и ще ти се изясни.

# 4
  • Мнения: 3 561
Медицина, фармация - започвайте подготовка отсега. Според мен стоматология с някаква тясна специалност (ортодонтия, ендодонтия) е много разумен избор.
Успех, каквото и да решите!

# 5
  • Мнения: 989
Като човек, който в момента се готви да кандидатства Медицина в МУ-Варна, мога да кажа, че не е нужно баш от сега да се започва с подготовката...има много хляб още да изядеш докато реално започнеш да се готвиш за изпитите. Никак не са леки, но 2 години (11 и 12 клас) са напълно достатъчни (от опит говоря, вървя си с материала супер като се има предвид, че започнах от нулата с химията). Моят съвет е да внимавам много в часовете и по биология и по химия (!!! Особено по химия!!!), за да не изпаднеш в моята ситуация да трябва да ходиш на частни уроци от 10ти клас, че да добиеш основата.

Ако имаш някакви въпроси относно МУ с радост ще помогна! 🤗

Друг мой съвет е да не се стресираш от сега за това какво ще учиш, тъй като 9ти клас (макар да не вярваш) си е доста рано! Хубаво е, че в класа ти има ориентирани деца, но не мисли, че щом не си като тях няма време или няма да успееш...това са глупости. На прага на 12ти клас съм и имам съученици, които едва тази година разбраха какво наистина искат! Повечето, които имаха планове от 9ти клас си промениха решението и това е напълно нормално! Не се стресирай, радвай се на живота и на тийн годините...поне още малко! 🤍

# 6
  • София
  • Мнения: 2 157
Учители споделят, че са в сферата, само защото намират в нея свободно време и пари. Наистина ли? Майката, също преподавател, те демотивира от медицината, защото ученето било доста. Не е за вярване какво чета просто.
Сетих се за една моя учителка по биология - влиза, сяда и почва да чете като радиоводещ от два листа хартия, след което става и отпрашва. Е, мерси, душа, не можах аз да прочета урока. Елитно училище, между другото. Красота. После се чудят защо не ги уважават като японските учители. Нерде Ямбол, нерде Станбул. Съжалявам.

Стани медик, след като това ти е най-присърце, но без да се плашиш от обемния материал.
За доктор, при това качествен, се изисква четене, няма как. Същото е и за учител - ако искаш да те уважават и да си добър преподавател, то ще ти се наложи да четеш като за медик при това през целия ти живот.

Последна редакция: чт, 18 май 2023, 20:49 от Lunna_sonata

# 7
  • Мнения: 5
Ако сериозно мислиш да учиш Медицина, подготовката трябва да започне още от сега. Химия, биология, частни уроци и яко залягане над учебниците. Повечето кандидатстват Медицина в няколко университета, за да имат шанс да ги приемат някъде. Само с един МУ е малко ограничаващо. Ако не те приемат, помисли за план Б, примерно Фармация, Биохимични технологии. Трябва си влечение към тези науки, определено не е за всеки.

Повече ми звучиш като човек, който обича да пише и да чете, отколкото да се занимава с химия и биология. Учител е трудна и неблагодарна професия. Освен свободно време не знам какъв друг плюс имат. В малък град става, поне е сигурна заплата, но в София с 1200 лв няма да живееш добре.
Престани да мислиш за майка си. Да се изнесеш е най-нормалното нещо на света. Не й позволявай да решава вместо теб.

Завърших бакалавър Журналистика в СУ. Не си го причинявай. Пари в това няма. Евентуално копирайтър и дигитален маркетинг с някой курс и умението да пишеш. Обаче реализация няма. Аз с голямо желание го записах, борих се за оценки, тогава имахме писмен и устен изпит... и сега ако можех да върна времето, щях да уча друго. В момента съм на 30 и уча магистратура в друго професионално направление, за да се преквалифицирам.

Психологията има реализация, ако не станеш психолог, можеш да се пробваш за ЧР.

Малко са ти объркани и разностранни интересите, което е нормално за възрастта ти, но с времето ще се осъзнаеш и ще ти се изясни.
Именно факта, че някак ме влече повече да се занимавам с литература, ме възпира от медицината. Просто имам чувството, че ако имах два живота, в единия бих станала учител, а в другия лекар Weary Благодаря за мнението, затвърдих това, което си мислех за Журналистиката.


Учители споделят, че са в сферата, само защото намират в нея свободно време и пари. Наистина ли? Майката, също преподавател, те демотивира от медицината, защото ученето било доста. Не е за вярване какво чета просто.
Сетих се за една моя учителка по биология - влиза, сяда и почва да чете като радиоводещ от два листа хартия, след което става и отпрашва. Е, мерси, душа, не можах аз да прочета урока. Елитно училище, между другото. Красота. После се чудят защо не ги уважават като японските учители. Нерде Ямбол, нерде Станбул. Съжалявам.

Стани медик, след като това ти е най-присърце, но без да се плашиш от обемния материал.
За доктор, при това качествен, се изисква четене, няма как. Същото е и за учител - ако искаш да те уважават и да си добър преподавател, то ще ти се наложи да четеш като за медик при това през целия ти живот.

Знам, звучи нереално и не е като майка ми да не се готви за уроците си. Прави го. И то така, че като видя колко се подготвя за деца, които не вярвам да ги интересува друго освен какво ще ядат за обяд, се разочаровам от тази професия. И наистина, хубавото е свободното време и заплатата. За малък град е добре, да, ние живеем в такъв. Но ако се преместя някъде ще мога ли да се оправям сама с учителската заплата на младши учител? Заради това мисля за алтернативата на медицината.

Като човек, който в момента се готви да кандидатства Медицина в МУ-Варна, мога да кажа, че не е нужно баш от сега да се започва с подготовката...има много хляб още да изядеш докато реално започнеш да се готвиш за изпитите. Никак не са леки, но 2 години (11 и 12 клас) са напълно достатъчни (от опит говоря, вървя си с материала супер като се има предвид, че започнах от нулата с химията). Моят съвет е да внимавам много в часовете и по биология и по химия (!!! Особено по химия!!!), за да не изпаднеш в моята ситуация да трябва да ходиш на частни уроци от 10ти клас, че да добиеш основата.

Ако имаш някакви въпроси относно МУ с радост ще помогна! 🤗

Друг мой съвет е да не се стресираш от сега за това какво ще учиш, тъй като 9ти клас (макар да не вярваш) си е доста рано! Хубаво е, че в класа ти има ориентирани деца, но не мисли, че щом не си като тях няма време или няма да успееш...това са глупости. На прага на 12ти клас съм и имам съученици, които едва тази година разбраха какво наистина искат! Повечето, които имаха планове от 9ти клас си промениха решението и това е напълно нормално! Не се стресирай, радвай се на живота и на тийн годините...поне още малко! 🤍
Благодаря!!! Проблемът ми е, че биологията много ме влече, но напоследък започвам да изпитвам трудности по химия, а само с биология работите не стават:cry:

Последна редакция: чт, 18 май 2023, 20:56 от Sunny rose

# 8
  • Мнения: X
Амии ти си на такава възраст, на която е нормално да се колебаеш. Все пак е сериозна стъпка. Разбира се, че може да си смениш професията след години, но все пак човек избира нещо, което му допада. Примерно медиците учат много, ок. Но аз лично не бих и не съм мечтала да съм лекар, защото нито искам да се занимавам с пациенти, нито да прекарвам време в моргата в първи курс. Гнуслива съм и не е моето. И си мислех, че Журналистиката много ми пасва, а сега уча Финанси… което няма нищо общо. Като журналист работих много малко, още в 4 курс си намерих съвсем различна работа и завърших колкото да ми се махне от главата.

Лекар е от професиите за цял живот, като учител, полицай, архитект и тн. Със сигурност лекар е доходоносна, интересна и благородна професия, но просто не е за всеки.

# 9
  • Мнения: 2 484
Аз бих казала право, за да работиш като адвокат.
Може да обмислиш и някой от другите медицински профили. Например акушерките са дефицитни, помагат на жените много, но не носят толкова сериозен товар с отговорността, колкото лекарите. В частните практики са и добре платени.

# 10
  • София
  • Мнения: 2 157
Скрит текст:
Учители споделят, че са в сферата, само защото намират в нея свободно време и пари. Наистина ли? Майката, също преподавател, те демотивира от медицината, защото ученето било доста. Не е за вярване какво чета просто.
Сетих се за една моя учителка по биология - влиза, сяда и почва да чете като радиоводещ от два листа хартия, след което става и отпрашва. Е, мерси, душа, не можах аз да прочета урока. Елитно училище, между другото. Красота. После се чудят защо не ги уважават като японските учители. Нерде Ямбол, нерде Станбул. Съжалявам.

Стани медик, след като това ти е най-присърце, но без да се плашиш от обемния материал.
За доктор, при това качествен, се изисква четене, няма как. Същото е и за учител - ако искаш да те уважават и да си добър преподавател, то ще ти се наложи да четеш като за медик при това през целия ти живот.

Знам, звучи нереално и не е като майка ми да не се готви за уроците си. Прави го. И то така, че като видя колко се подготвя за деца, които не вярвам да ги интересува друго освен какво ще ядат за обяд, се разочаровам от тази професия. И наистина, хубавото е свободното време и заплатата. За малък град е добре, да, ние живеем в такъв. Но ако се преместя някъде ще мога ли да се оправям сама с учителската заплата на младши учител? Заради това мисля за алтернативата на медицината.



Е, то как вървят докторските заплати? Дали няма да се сблъскаш със същия проблем, когато пристигнеш в големия град и почнеш от дъното на йерархията?

# 11
  • Мнения: 8 846
Браво, толкова много неща те влечат! С времето, нещата се изясняват, но изборът трябва да бъде твой и отговорността след това. Разчитай на себе си, забрави за майка си. Тя си живее нейния си живот, а ти ще живееш в едно друго време. В сърцето ти е твоя отговор, или интуиция още го наричат. Ти, само ти, знаеш отговорът. Просто си повярвай, че вече си порастнала  и можеш да го направиш.
Ако нямаш смелостта да си избереш, обстоятелствата ще го изберат (примерно няма да те приемат на всички места, майка ти няма да те пусне на квартира и др)
Обърни се към детските си години, на какво си си играла? Децата са най-чисти и още не включват мозъка и работят с емоциите. Това,  което си играла като малко детенце, може би трябва да избереш, защото си се готвила от малка за този момент.

Не може всичките ти интереси да се вплетат е една професия. Някои от уменията ще използваш пак в живота, но няма да ти бъдат професия. Или ще ти трябват за някой по-късен етап, да кажем, ще помагаш на децата си по биология.

Но мисли и за бъдещето, тези твои професии ще се изменят по някакъв начин.
Ако станеш лекар - ще бъдеш винаги на първа линия, идват времена, на 'епидемии', подобни на К19. Ще се лекува вече почти дистанционно, с разни програми, които задават на пациента въпроси  и т .н. Ще има официална линия, протокол за лечение  и алтернатвна сигурно.

Ако станеш учител, и тази професия няма да е като майка ти в момента, минава се към дистанционно онлайн обучение. Присъствено ще има само за много богатите.  Т.е. трябва да наблегнеш на технологиите, за да преподаваш. Живите контакти ще се ограничават.

Адвокат - и тази професия ще бъде много трудна в далечно бъдеще, пак ще има една общоприета линия за поведение и адвокатите ще защитават именно нея. Право ще има да кажем, спорове е имало винаги и ще има.  Хората, несъглсни с тази 'линия' ще бъдат гонени и санкционирани. Ще можеш ли да защитиш такъв човек?

Журналистиката - виждаш какви лъжи бълват журналистите? И медиите като цяло. Със силата на медиите се заблуждават хората.  Манипулации. Фалшиви новини.

И писането - ще бъде дадено на роботи и компютърни програми, готови са даже за изкуство да сътворяват, как ще стане, не си го представям. Вече преводите стават и без преводачи, както виждаш, чичо Гъгъл знае много езици.

Към днешна дата от тези твои умения, ти предлагам да станеш лекар или адвокат. Тези професии искат отдаване, целоживотно четене. Печелят се добри пари, уважавани са, помагат на хората. Иди на ареологически разкопки на бригада. Или издавай книги като хоби, или пиши за някое списание, прави клипове, влогове и др.

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 1 859
Можеш да станеш логопед - помагаш на деца, имаш възможност да се развиваш и като лектор и преподавател в тази област, да участваш в научни проекти, да пишеш книги и статии с практическа насоченост в помощ на родители и учители за работа с деца.
Може и социален педагог, работиш отново с деца и то такива с проблеми (понякога обаче е много тежко с тези деца и житейските им драми). Също можеш да пишеш книги и статии с такава насоченост.
Предполагам и право би била подходяща дисциплина. Също имаш възможност да помагаш на хората, както и да градиш академична кариера.
Журналистика също е подходящо щом имаш разностранни интереси и обичаш да пишеш.
Изобщо има много възможности не само учителка или хуманен лекар.
Социология, политология, ветеринарна медицина,  криминалистика, разузнаване, национална сигурност.

# 13
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 412
Мило дете, като те прочетох, първото което смятах да те питам е  би ли могла да работиш като логопед, нещата които те вълнуват се съчетават доста добре с тази професия, но видях че в последния пост по темата вече са писали по въпроса. И аз те съветвам да помислиш върху това. Като майка на студент по медицина в МУ Варна, мога да дам много подробности и редовно го правя в темите в подфорума - за подготовката, за кандидатстването, как се случват класиранията и какво става като се завъртят класиранията в други МУ в страната, но ако нямаш наглас да четеш непрекъснато, до късно вечер всеки ден, не се хващай с това.  В момента е много рано да се започва подготовка по форматите на МУ, прекалено дългата подготовка може да доведе до прегаряне и лоши резултати на КСК. Оптималната интензивна подготовка по химия е две години, по биология една. Нещата опират до стабилни навици за учене и възможност за запомняне на големи обеми с информация, като по биология си е чисто зубрене наизуст. Ако започнеш подготовка за КСК по химия ще видиш че няма много общо с това, което се учи в училищ, дори в профилирана паралелка. Фармацията и денталнат медицина са също от първа група на МУ и се влиза със същия изпит. Фармацията е много химична специалност, много латински език и ботаника също...

Само учителка по история не ставай! Или философия, география и прочие предмети дето нямат общо с наука. Това знание в съвременния свят се намира на върха на пръстите ни, на един клик разстояние и ако няма  да ходиш  да се състезаваш в Стани богат, след десетина години нито на теб ще ти вършат работа нечии имена, дати и и други подробности, нито на някой друг. Ще ти даде култура, но такава можеш да придобиещ и докато четеш вечер в леглото преди сън.... След десетина години в училищата вероятно ще се набляга на предмети които са в основата на технически и икономическия разтеж и с голяма научна стойност като физика, химия, математика, компютърни науки и т.н... Ако не ти се отдават тези предмети, не ставай учител.
Много малко от завършилите право успяват да станат адвокати, юридическо образование не е равно автоматично на професия адвокат. Така е направена системата, че за да влезеш и да стажуваш в адвокатска колегия, трябва да те препоръча някой адвокат. Имаш ли роднини работещи в системата?  И с психологията е сложно, почти няма реализация. В най близкото ми обкръжение има три деца завършили психология- двете работиха  в някакви социални програми на неплатени стажове 2 пъти седмично колкото да натрупат някакви часове по специалността, междувременно сервират кафета за да си плащат сметките, третата завърши психология в Германия и в момента е на път да се преквалифицира - учи Немска филология  в СУ....
Песимистично звучи но такова е положението в сегашната ни реалност.

Тук има много подробности за МУ, подготовка, КСК и т.н. Ако наистина имаш афинитет към това, темата би трябвало да те запали още повече.
https://www.bg-mamma.com/?topic=1458510.210

# 14
  • Мнения: 2 484
Не всеки юрист става адвокат, така е. Остатъка от изложеното не е вярно. Ако ученичката има интерес към спрциалността и професията, нека прочете как се случва.

Общи условия

Активация на акаунт