Фетална ехокардиография - защо, кога, къде?

  • 332 932
  • 826
  •   1
Отговори
# 555
  • When you are not fed love on a silver spoon, you learn to lick it off knives...
  • Мнения: 3 676
Също зная, че най-добре се вижда сърцето в 20-22 ГС. За по-ранна диагностика е трудно да се каже, макар че на моята дъщеря видяха, че нещо има още в 16-18 ГС, но се устнавои точно проблемът чак в 22. Видя го толкова рано лекарката, която следеше бременността, но тя не е специалист - просто има курс в Англия по ФЕхоКГ. Сигурно е било и късмет...
Успех!

# 556
  • Мнения: 284
Вилито84, здравей,

Не зная доколко би било надеждна фетална ЕКГ. Но, доцент Томова в София, е много добра специално за фетална ехокардиография. Защо не се обадиш по телефона и да попиташ за сроковете, които те интересуват. Ако каже, че 12-14 седмица е ОК, си запиши един час.

Успех!

# 557
  • Свищов
  • Мнения: 874
Вилито84, здравей,

Не зная доколко би било надеждна фетална ЕКГ. Но, доцент Томова в София, е много добра специално за фетална ехокардиография. Защо не се обадиш по телефона и да попиташ за сроковете, които те интересуват. Ако каже, че 12-14 седмица е ОК, си запиши един час.

Успех!

Аз си правих при нея в 20-та седмица, защото аз съм с ВСМ. Но преди това на ФМ в 16-та седмица докторът беше категоричен, че проблем няма, но все пак ако искам да се консултирам. Разбера се бях си решила така или иначе да правя. В сайта си тя посочва като оптимални срокове 17-23-та седмица, но все пак питай.

# 558
  • София
  • Мнения: 10 702
На моята видя още в 11гс, но много зависи от задапаратното устройство. Това помогна да се следи изкъсо до финала и след това.

# 559
  • Мнения: 14
Момичета, благодаря ви на всички за отговорите и съветите! Доктора при който ходих в Плевен ми даде координати на МЦ Марковс и д-р Петър Марков. За тях някой може ли да даде мнение. И да ми кажете, тези които вече са се сблъсквали по някакъв начин с подобни проблеми с ВСМ, какви други изследвания или прегледи трябва или е желателно да се направят в началото на бременнистта за да се изключи някакъв такъв проблем или да се установи наличието на такъв?

# 560
  • Мнения: X
Марков е гинеколог, добре е ехокардиографията да се извърши от детски кардиолог.

# 561
  • When you are not fed love on a silver spoon, you learn to lick it off knives...
  • Мнения: 3 676
При мен друго, освен стандартните фетални морфологий на три пъти през бременността не се беше наложило, докато не стана ясно, че има проблем. После ми направиха амниоцентеза и генетични изследвания, понеже се съмняваше докторката за синдром на ДиДжордж, който слава Богу, няма детето. След това, само веднъж месечно на Фет ЕхоКГ сме ходили. Аз лично гледах да почивам, емоционално най - вече. Не ходих на работа след 5тия месец и си почивах, мислейки позитивно. Уших един гоблен, което съвсем ме направи Дзен... Така де, отвлякох се - спокойствие и позитивно мислене. На мен тома ужасно много ми помогна.

# 562
  • Свищов
  • Мнения: 874
Мен ме насочиха при д-р Велковски да отида, но имаше часове чак за след 2 месеца и щях да изпусна "прозореца". За това се обадих на доц. Томова. На практика тя е първата, въвела фетална ехокардиография в България и другите се учат от нея. Когато се роди дъщеля ми, аз питах в неонатологията все пак дали наистина е добре със сърцето (беше в интензивен сектор, защото е недоносена, но това няма общо с моята ВСМ), та там лекуващата лекарка каза, че щом доц. Томова е казала, че е ок, тя вярва на 100% и даже би се усъмнила в собствената си преценка, ако подозираше нещо.
Та, потърси детски кардиолог за случая.

# 563
  • София
  • Мнения: 8 131
Аз имам по-различно мнение за Томова. Обсъдих го и с двама лекари. Не че не е добра, аз лично също съм била при нея, но тя е на първо място детски кардиолог и после специалист по ЕхКГ. Далеч не смятам, че е най-добрата в това. Но това е моето лично мнение.

# 564
  • Свищов
  • Мнения: 874
Аз просто казвам, че тя за първи път е въвела метода. Дали е най-добра не мога да твърдя. Факт е, че в екипа, който ме е оперирал като дете и после са ме следили е бил д-р Велковски. Благодарение на проф. Чирков и на него аз съм жива вече 31 години след операцията и дори родих дете. Просто на този етап не беше възможно да взема час за него в подходяща гестационна седмица, та за това потърсих и други опции. При всяко положение кардиолог е по-добре от гинеколог за такъв тип преглед Simple Smile

# 565
  • Мнения: 14
Аз мисля да се консултирам с д-р Митев от ЦКБ, къде той оперира второто ми момченце и съм много доволна от него като отношение и професионализъм (въпреки фаталния край на бебенцето ни). Та него мисля да попитам кога и при кого да направя това изследване ЕхКГ. А и ако има майчета от Плевен, препоръчайте ми някой акушер-гинеколог.

# 566
  • Пловдив
  • Мнения: 5 120
Момичета, благодаря ви на всички за отговорите и съветите! Доктора при който ходих в Плевен ми даде координати на МЦ Марковс и д-р Петър Марков. За тях някой може ли да даде мнение. И да ми кажете, тези които вече са се сблъсквали по някакъв начин с подобни проблеми с ВСМ, какви други изследвания или прегледи трябва или е желателно да се направят в началото на бременнистта за да се изключи някакъв такъв проблем или да се установи наличието на такъв?
Много е добър доктора, и много харесван. Апаратурата му също е много добра. Когато отидеш ще се убедиш. И аз бях при него.

Велковски е много добър. Час за него си записах още докато бях във втория месец.

# 567
  • София
  • Мнения: 1 311
Здравейте, феталната ЕхоКГ може да се направи от 20-та до 25-та г.с. колкото по-късно толкова по-добре. Аз успях да си запазя час при доктор Велковски за след 15 дни.  Grinning

# 568
  • Мнения: 59
Здравейте! Бих искала да знам каква е сумата за ФЕхоКГ в НДК. Не че е от значение, но бих искала да съм потготвена. Записах си час за 9ти май при доктор Велковси, като тогава ще съм 21 г.с. +5дни. Смятате ли, че е добре като седмица. Благодаря предварително  Hug bouquet

# 569
  • When you are not fed love on a silver spoon, you learn to lick it off knives...
  • Мнения: 3 676
Здравейте! Бих искала да знам каква е сумата за ФЕхоКГ в НДК. Не че е от значение, но бих искала да съм подготвена. Записах си час за 9ти май при доктор Велковси, като тогава ще съм 21 г.с. +5дни. Смятате ли, че е добре като седмица. Благодаря предварително  Hug bouquet

Ако под НДК имаш предвид НКБ (Национална Кардиологична Болница) Confused сумата за платен преглед е 60 лв. Можеш и в  ценоразписът да го видиш. Но е добре да попиташ - да не ме разбереш погрешно - не искам да звуча назидателно... Peace
Седмицата на бременността е подходяща, пак според мен. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт