Майчинството счетоводно - 30

  • 35 921
  • 755
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 72
Здравейте
искам да попитам -осигуряват ме на 760лв в пети месец съм.Ако сега изляза в болнични това ще се отрази ли на това което ще получавам като изляза по майчинство

Благодаря

# 706
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
Здравейте
искам да попитам -осигуряват ме на 760лв в пети месец съм.Ако сега изляза в болнични това ще се отрази ли на това което ще получавам като изляза по майчинство

Благодаря

Ако и предходните 6 месеца са Ви осигурявали на тази сума - не.

# 707
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 404
Благодаря за бързата реакция Lady Brinnе!

Тоест в момента ако ми издадат болничен, въпреки че съм в неплатен отпуск, той няма да бъде в разрез със закона? Питам, защото съм бременна и като че ли ми е по-изгодно да бъда в болничен, но не ми се иска после да се налага да връщам пари, ако нещата не са били изпипани както трябва.

За да бъда по-ясна, искам да попитам според вас кое е най-добре за мен: да се върна на работа за 2-3 месеца, да се опитам да ползвам болнични през това време или да оставя нещата както са в момента - да си ползвам неплатения отпуск. След приключването му обаче и преди полагаемия се 45-дневен отпуск има около месец и половина и вероятно тогава ще трябва да се върна на работа?

Позволявам се да питам тук, защото досега счетоводителките във фирмата обикновено дават подвеждаща или непълна информация и никога не знам как е добре да постъпвам.....

Предварително благодаря за вниманието

Ако имаш издаден болничен лист уведомяваш работодателя и той прекратява със заповед ползването на неплатен отпуск. Ако имаш индикации за ползване на болничен, то е нормално да ползваш такъв, а не да сив неплатен отпуск. Ако имаш патологична бременност можеш през целия период до излизане в болничен 45 дни преди термин да си в болничен. Няма изискване да се връщаш на работа.

# 708
  • Мнения: 3
Здравейте, не знам да ли съм много по темата, ама след много ровене из форума реших, че тук ще получа отговор на въпроси те .На 28 юли синът ми става на 1-на годинка, и искам да се върна на работа, но да запазя обезщетението по майчинство, като го прехвърля на баща ми. Той съответно сега е на борсата. Има ли някак ви изисквания , или пък някакви програми по който Ной да предлагат. И да  ли трябва веднага още от 29-ти трябва да ми пуснат договора NeWS78. Леле много въпроси станаха. Ще съм ви много благодарна ако някой ми отговори компетентно.

# 709
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте, не знам да ли съм много по темата, ама след много ровене из форума реших, че тук ще получа отговор на въпроси те .На 28 юли синът ми става на 1-на годинка, и искам да се върна на работа, но да запазя обезщетението по майчинство, като го прехвърля на баща ми. Той съответно сега е на борсата. Има ли някак ви изисквания , или пък някакви програми по който Ной да предлагат. И да  ли трябва веднага още от 29-ти трябва да ми пуснат договора NeWS78. Леле много въпроси станаха. Ще съм ви много благодарна ако някой ми отговори компетентно.


щом баща ти е на борсата може да се включи в програмите за майчинство-питай в социалните и Бюрото по труда
какво имаш предвид под това да ти пуснат договора-ти си имаш договор.баща ти може да поеме майчинството след като ти изтекат 410 те дни.
разгледай тази тема http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=405238.0

# 710
  • Пловдив
  • Мнения: 112
Здравейте момичета Simple Smile!Имам питане - имам дете ,което декември месец ще навърши 2 год. Понеже искаме вече второ дете, ако евентуално (дано  Simple Smile)забременея следващите месеци , на каква база ще ме бъде изчислявано майчинството? Може ли след като детето ми навърши 2 год. ,и ако евентуално вече съм забременяла, да изляза направо в болнични или да ползвам натрупаният ми до момента отпуск,който ще е 40 дни? Изобщо как ще ме посъветвате да постъпя, за да получа по-високо обезщетение при евентуална втора бременност?Сърдечно благодаря! Hug

# 711
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
Здравейте момичета Simple Smile!Имам питане - имам дете ,което декември месец ще навърши 2 год. Понеже искаме вече второ дете, ако евентуално (дано  Simple Smile)забременея следващите месеци , на каква база ще ме бъде изчислявано майчинството? Може ли след като детето ми навърши 2 год. ,и ако евентуално вече съм забременяла, да изляза направо в болнични или да ползвам натрупаният ми до момента отпуск,който ще е 40 дни? Изобщо как ще ме посъветвате да постъпя, за да получа по-високо обезщетение при евентуална втора бременност?Сърдечно благодаря! Hug
При теб няма да има застъпване на двата вида отпуск, така че за второ дете нова база от 12 мес. преди болничния. За по-високо обезщетение трябва единствено по-висок осигурителен доход, влизащ в тези 12 месеца.

# 712
  • Пловдив
  • Мнения: 112
Благодаря за светкавичния отговор! Hug

# 713
  • Мнения: 549
Здравейте,
Имам дете, което скоро ще навърши 2 години. Реално искам аз да я гледам до 3 без да посещава детска ясла. Какви са вариантите за това и как би било по-изгодно от финансова гледна точка, какви са законовите права и условия за да се ползват?
По 6 месеца неплатен отпуск  на двамата с мъжа ми? Може ли той да ми прехвърли правото на ползване на неговите 6? Какво ще дължа аз или работодателят ми за този период като осигуровки?
Или да се водя като самоосигуряващо се лице - собствена фирма, формална дейност и дядото пенсионер - бащата на съпруга ми -  може ли да се включи по програмата за детегледачките - има ли право и какви ще са изискванията към него - адресна регистрация в друг град, има ли право да работи на хонорар през това време?
Благодаря предварително за съветите, които получавам от Вас, до сега са ми били изключително полезни!   bouquet

# 714
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 404
Здравейте,
Имам дете, което скоро ще навърши 2 години. Реално искам аз да я гледам до 3 без да посещава детска ясла. Какви са вариантите за това и как би било по-изгодно от финансова гледна точка, какви са законовите права и условия за да се ползват?
По 6 месеца неплатен отпуск  на двамата с мъжа ми? Може ли той да ми прехвърли правото на ползване на неговите 6? Какво ще дължа аз или работодателят ми за този период като осигуровки?
Или да се водя като самоосигуряващо се лице - собствена фирма, формална дейност и дядото пенсионер - бащата на съпруга ми -  може ли да се включи по програмата за детегледачките - има ли право и какви ще са изискванията към него - адресна регистрация в друг град, има ли право да работи на хонорар през това време?
Благодаря предварително за съветите, които получавам от Вас, до сега са ми били изключително полезни!   bouquet

6 месеца неплатен се ползва от всеки от родителите. Дължи се здравна вноска върху 1/2 от МОд на самоосигуряващите се лица за сметка на работодателя. За Програмата "В подкрепа на майчинството" има нарочна тема в подфорума на СНБМ. Няма проблем по време на какъвто и да е отпуск да се работи на хонорар, т.к. това не е трудово правоотношение.

# 715
  • Мнения: 549
Lady Brinne, благодаря за бързия отговор!   bouquet

# 716
  • Мнения: 2 200
Здравейте,
Имам дете, което скоро ще навърши 2 години. Реално искам аз да я гледам до 3 без да посещава детска ясла. Какви са вариантите за това и как би било по-изгодно от финансова гледна точка, какви са законовите права и условия за да се ползват?
По 6 месеца неплатен отпуск  на двамата с мъжа ми? да Може ли той да ми прехвърли правото на ползване на неговите 6? неКакво ще дължа аз или работодателят ми за този период като осигуровки?само здравни. тази година в размер на 20,16лв.
Или да се водя като самоосигуряващо се лице - собствена фирма, формална дейност да можеш, но само ще имаш разходи за осигуровкии дядото пенсионер - бащата на съпруга ми -  може ли да се включи по програмата за детегледачките - има ли право и какви ще са изискванията към него - адресна регистрация в друг град, има ли право да работи на хонорар през това време?адресната регистрация не е проблем. може да работи на хонорар.
Благодаря предварително за съветите, които получавам от Вас, до сега са ми били изключително полезни!   bouquet

# 717
  • Мнения: 549
Благодаря, Viva_123 !   bouquet

Означава ли, че мога 6 м да дължа по: само здравни, тази година в размер на 20,16лв. ;  а след това мога да ползвам праграмата с дядото - и какво ще дължа като осигуровки тогава -  за ЕТ или ЕООД? Дядото, какво ще получава и дължи  - осигуровки, данък?

# 718
  • Мнения: 2 200
Благодаря, Viva_123 !   bouquet

Означава ли, че мога 6 м да дължа по: само здравни, тази година в размер на 20,16лв. ;  а след това мога да ползвам праграмата с дядото - и какво ще дължа като осигуровки тогава -  за ЕТ или ЕООД?за тази година осигуровките са около 120 лв. месечно Дядото, какво ще получава и дължи  - осигуровки, данък?нищо няма да дължи дядото

# 719
  • Мнения: 100
Здравейте
понеже не работя от януари 2010г. и сама си внасям здр.осигуровки
въпроса ми е каква декларация и къде трябва да подам/четох нещо за образец 7 но не им стана много ясно/
Моля да ме упътите Praynig

Общи условия

Активация на акаунт