Майчинството счетоводно - 30

  • 35 901
  • 755
  •   1
Отговори
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
Моля, прочетете внимателно този първи пост! Отговорът на Вашият въпрос може би е някъде тук! Благодаря!

Темите до сега: Тема 1; Тема 2; Тема 3; Тема 4; Тема 5; Тема 6; Тема 7; Тема 8; Тема 9; Тема 10; Тема 11; Тема 12; Тема 13; Тема 14; Тема 15; Тема 16; Тема 17; Тема 18; Тема 19; Тема 20; Тема 21; Тема 22; Тема 23; Тема 24 Тема 25, Тема 26 Тема 27, Тема 28, Тема 29

 bouquet ЗА ВСИЧКИ КОНСУЛТАНТИ:    bouquet
Ала-Бала; Lady Brinne; ДейзиГ; Elfita; sis7; gargamela; Стики; jakinik


Телефони на НОИ София за проверка на обезщетенията
926 10 10

Калкулатор за изчисляване на брутни и нетни заплати - на КиК
Адреси на ТП на НОИ където можете да получите информация за болнични и др. обезщетения - в сайта на НОИ - Контакти

Във форума
- тема за детските
- Тема за програмата „В подкрепа на майчинството”

Справки може да си правите в сайта на НОИ по ПИК - персонален идентификационен код. Ако нямате ПИК, в НОИ по адресната ви регистрация ще може да получите - лично.

Много полезен код!  Peace

С него на сайта на НОИ ще виждате какъв е осигурителният ви доход, какви обезщетения и кога сте получили, както и дали са ви предадени болничните и др. документи.

Напр:
-   справка за това на какви суми са ви осигурявали –
е-услуги - Справка за социалното осигуряване
https://socialsecurity.nssi.bg/
Там ще видите осигурителния си доход. За месеците, когато сте били в болнични, ще са повече суми - съберете ги.   Wink

-   справка за изплатените болнични -
е-услуги - Справки по ЕГН и Булстат - "Справка за изплатени парични обезщетения и помощи от ДОО чрез НОИ по ЕГН "
https://benefits.nssi.bg/EGN/

-   справка за статуса на болничния (кога е предаден, изплатен ли е, всички данни по него – попълнени от доктора и счетоводството)
е-услуги - Справки по ЕГН и Булстат - най отдолу на страницата е "Справка за представени в НОИ документи за обезщетения и помощи от ДОО, статус на обработка и изплащане"
https://benefits.nssi.bg/detailedegn/ReportBolnForEGN1.asp

Как се изчисляват болнични?

Кога бъдещата майка има право на обезщетения?

Какво включва майчинството?

Застъпване на майчинства

КАК СЕ ОПРЕДЕЛЯ ПАРИЧНОТО ОБЕЗЩЕТЕНИЕ, ИЗПЛАЩАНО ОТ ДЪРЖАВНОТО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ ПРИ ВРЕМЕННА НЕРАБОТОСПОСОБНОСТ ПОРАДИ ОБЩО ЗАБОЛЯВАНЕ ИЛИ БРЕМЕННОСТ И РАЖДАНЕ
- автор Иван Карабашев, предложено от ДейзиГ http://www.vedomost.info

Необходими документи за обезщетенията - http://www.noi.bg/ - от менюто в ляво избирате УКАЗАНИЯ

Териториални поделения на НОИ, филиали, и архивни стопанства в страната

# 1
  • Мнения: 234
Предварително се извинявам, ако не съм на правилното място, но ми се стори най-адекватно да попитам тук: ясно ли е вече какво ще стане с неизползваните отпуски!? Бременна съм в 5-ти месец, в момента съм в болнични, но на 24-ти май се връщам на работа. Имам неизползвани 77 дни от предишни +тази година. Нямам нищо против да взема една част веднага от 25-ти май до като стане време да ползвам болнични по майчинство, но идва летен период, в службата всеки иска да почива, а и не сме много хора- с 2 думи, не е удачно да ползвам цялата си отпуска, колегите ще мърморят! Rolling Eyes Решено ли е вече нещо, много ми е объркано с тези отпуски, при нас все не е подходящ момента да се ползват! Sad

# 2
  • Мнения: 52
Здравейте, от няколко дни се опитвам да вляза в темата за детските, но не ми се отваря. Само при мен ли е така или вече я няма ?

# 3
  • София
  • Мнения: 39 761
Здравейте, от няколко дни се опитвам да вляза в темата за детските, но не ми се отваря. Само при мен ли е така или вече я няма ?
Коя от всички теми? Тази тема не е точно за детските.
Вижте тази - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=492554.0

Изчакайте малко. Архивираните теми все още не са наляти в архива. Когато се налеят там всички линкове ще работят.

# 4
  • Мнения: 365
Благодаря за отговора!Аз съм подала документи за помоща и ми казаха че към края на май ще ги имам,аз горе долу по това време получавам и детските ,та си мислех че идват заедно! newsm78

# 5
  • Варна
  • Мнения: 99
влязоха ли в сила така наречените антикризисни мерки? Интересува ме от кога започва да действа новия начин за изплащането на болничните (на първите три дни от тях)?

# 6
  • Мнения: 195
Да си повторя питането от предната тема  Rolling Eyes
Планираме второ дете след като малката навърши 2 години. Искам да се осигурявам на по-висока сума, понеже в базата за обещетението по майчинство ще влязат месеци с МРЗ. Какви са вариантите?
1. Да се водя, че работя на втори трудов договор (малко е сложно с първия работодател);
2. Да сключа граждански договор (тогава води ли се доход, който да повлияе на майчинските?) или
3. Да се самоосигурявам като лице на свободна професия (това не го ли премахнаха в новия закон  )
Благодаря предварително   Hug

# 7
  • Мнения: 1 875
Къде мога да прочета какво трябва да предприемат самоосигуряващите се лица след изтичане на 410-те дни отпуск? В смисъл, има ли нещо по-различно?

# 8
  • Мнения: 2 200
Къде мога да прочета какво трябва да предприемат самоосигуряващите се лица след изтичане на 410-те дни отпуск? В смисъл, има ли нещо по-различно?

Най-добре запитай в НОИ. Доколкото съм запозната е необходимо да бъде назначен прокурист ако си самоосигуряваща като ЕТ или ЕООД. Другия вариант е да взимаш 50% и фирмата да си действа. Това е от коментари, не съм на 100% сигурна.

Да си повторя питането от предната тема  Rolling Eyes
Планираме второ дете след като малката навърши 2 години. Искам да се осигурявам на по-висока сума, понеже в базата за обещетението по майчинство ще влязат месеци с МРЗ. Какви са вариантите?
1. Да се водя, че работя на втори трудов договор (малко е сложно с първия работодател);може без да го информираш, ако нямаш в труд. договор упоменато, че без негово съгласие не можеш да работиш другаде. Пък и нали само ще си внасяш осигуроки?
2. Да сключа граждански договор (тогава води ли се доход, който да повлияе на майчинските?) - дохода от гражданския договор не се включва при изчисляване на майчинството или
3. Да се самоосигурявам като лице на свободна професия (това не го ли премахнаха в новия закон  )и това е възможност. Трябва да заявиш осигуряване на високия процент.
Благодаря предварително   Hug

Последна редакция: сб, 15 май 2010, 22:51 от AnMary

# 9
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Орелия, ако има някой който е назначен ,като управител на фирмата на твое място докато ти си майчинство няма проблем, но както Вива те е посъветвала задай въпроса си  на мейла на НОИ и те ще ти отговорят какво  точно  трябва да направиш Peace

# 10
  • Мнения: 1 875
Благодаря ви  bouquet
Никой няма назначен.
Утре направо ще ида до НОИ.

# 11
  • Мнения: 57
Извинявам се ако този въпрос е задаван и преди, но ме интересува след като ми свърши майчинството т.е. детето стане на 2 год. може ли да си пусна платен годишен отпуск, които ми се е натрупал за тези две години без да се връщам на работа или трябва да поработя няколко дни?Предварително благодаря за отговора!!!!

# 12
  • Мнения: 10
Здравейте,
имам следния въпрос. Родих миналата година 2009 през май и тъй като никога не бях работила в България ми дадоха 100 лв майчинство от социалните, в последствие започнах работа за 8 месеца преди детето да навърши 1 год. В този случай имам ли право на 2ра година майчинство от НОИ и дали имам право на него само, ако ако съм назначена на работа и какво е заплащането- 240 лв. ли е при минимално осигуряване?
Благодаря за отговора, тъй като ми е много объркано

Поздрави,
Мария

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 606
Не мога да ти кажа със сигурност, за първи път чувам за такъв случай, в смисъл да работиш както в случая 8 месеца и сега да искаш 2 година майчинство.Мисля, че във фирмата счетоводителката ще може да ти каже най-точно.И ако ти изплащат от НОЙ втората година, то тя ще е на 240 лв. без значение на колко те усигуряват.По закон знам, че се полага на майки които са осигурявани минимум 1 година преди раждането, но в твоя случай не знам.

# 14
  • Мнения: 2 200
Извинявам се ако този въпрос е задаван и преди, но ме интересува след като ми свърши майчинството т.е. детето стане на 2 год. може ли да си пусна платен годишен отпуск, които ми се е натрупал за тези две години без да се връщам на работа или трябва да поработя няколко дни?Предварително благодаря за отговора!!!!

Може да ползваш направо отпуск

Общи условия

Активация на акаунт