Майчинството - счетоводно - 24

  • 41 446
  • 738
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11 607
Моля, прочетете внимателно този първи пост! Отговорът на Вашият въпрос може би е някъде тук! Благодаря!

Темите до сега: Тема 1; Тема 2; Тема 3; Тема 4; Тема 5; Тема 6; Тема 7; Тема 8; Тема 9; Тема 10; Тема 11; Тема 12; Тема 13; Тема 14; Тема 15; Тема 16; Тема 17; Тема 18; Тема 19; Тема 20; Тема 21; Тема 22; Тема 23

 bouquet ЗА ВСИЧКИ КОНСУЛТАНТИ:    bouquet
Ала-Бала; Lady Brinne; ДейзиГ; Elfita; sis7; gargamela; Стики; jakinik


Телефони на НОИ София за проверка на обезщетенията
926 10 10

Калкулатор за изчисляване на брутни и нетни заплати - на КиК
Адреси на ТП на НОИ където можете да получите информация за болнични и др. обезщетения - в сайта на НОИ - Контакти

Във форума
- тема за детските
- Тема за програмата „В подкрепа на майчинството”

Справки може да си правите в сайта на НОИ по ПИК - персонален идентификационен код. Ако нямате ПИК, в НОИ по адресната ви регистрация ще може да получите - лично.

Много полезен код!  Peace

С него на сайта на НОИ ще виждате какъв е осигурителният ви доход, какви обезщетения и кога сте получили, както и дали са ви предадени болничните и др. документи.

Напр:
-   справка за това на какви суми са ви осигурявали –
е-услуги - Справка за социалното осигуряване
https://socialsecurity.nssi.bg/
Там ще видите осигурителния си доход. За месеците, когато сте били в болнични, ще са повече суми - съберете ги.   Wink

-   справка за изплатените болнични -
е-услуги - Справки по ЕГН и Булстат - "Справка за изплатени парични обезщетения и помощи от ДОО чрез НОИ по ЕГН "
https://benefits.nssi.bg/EGN/

-   справка за статуса на болничния (кога е предаден, изплатен ли е, всички данни по него – попълнени от доктора и счетоводството)
е-услуги - Справки по ЕГН и Булстат - най отдолу на страницата е "Справка за представени в НОИ документи за обезщетения и помощи от ДОО, статус на обработка и изплащане"
https://benefits.nssi.bg/detailedegn/ReportBolnForEGN1.asp

Как се изчисляват болнични?

Кога бъдещата майка има право на обезщетения?

Какво включва майчинството?

Застъпване на майчинства

КАК СЕ ОПРЕДЕЛЯ ПАРИЧНОТО ОБЕЗЩЕТЕНИЕ, ИЗПЛАЩАНО ОТ ДЪРЖАВНОТО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ ПРИ ВРЕМЕННА НЕРАБОТОСПОСОБНОСТ ПОРАДИ ОБЩО ЗАБОЛЯВАНЕ ИЛИ БРЕМЕННОСТ И РАЖДАНЕ
- автор Иван Карабашев, предложено от ДейзиГ http://www.vedomost.info

Необходими документи за обезщетенията - http://www.noi.bg/ - от менюто в ляво избирате УКАЗАНИЯ

Териториални поделения на НОИ, филиали, и архивни стопанства в страната

# 1
  • Мнения: 406
Записвам се веднага и си повтарям въпроса:
Става дума за еднократната помощ при раждане на дете. Подадох документите на 8 октомври и до този момент още не са ми превели парите. Според вас има ли място за притеснение или да изчакам до края на месеца?

# 2
  • Мнения: 28
Благодаря за бързият отговор!Аз си мислех,че 1 г назад без прекъсване.Понеже се преназначавах и имам прекъсване от месец и половина и исках да знам дали по тази причина могат да не ми изплащат обезщетение.И още нещо.Този период от време в който не съм била на трудов договор като нулев ли се смята при определяне на обезщетението?

# 3
  • София-Младост
  • Мнения: 23 353
Записвам се веднага и си повтарям въпроса:
Става дума за еднократната помощ при раждане на дете. Подадох документите на 8 октомври и до този момент още не са ми превели парите. Според вас има ли място за притеснение или да изчакам до края на месеца?
Няма място за притеснение.

Благодаря за бързият отговор!Аз си мислех,че 1 г назад без прекъсване.Понеже се преназначавах и имам прекъсване от месец и половина и исках да знам дали по тази причина могат да не ми изплащат обезщетение.И още нещо.Този период от време в който не съм била на трудов договор като нулев ли се смята при определяне на обезщетението?
Не, за този период за база при изчислението се взима МРЗ за страната към момента.

Последна редакция: нд, 15 ное 2009, 00:19 от AnMary

# 4
  • Мнения: 860
Здравейте! Искам да попитам, след навършване на 2 години на детето, майката има право на 6 месеца неплатено майчинство и бащата също. Ако майката реши да се върне на работа и да не ползва сега тези 6 месеца може ли да бъде съкратена по някакъв начин?
 Разбрах, че закона е променен и вече до 8 години на детето се ползват тези неплатени месеци, но докога майка е под закрила на закона/ако изобщо има такова нещо вече?!/ преди беше до 3 години на детето сега така ли е ?


Благодаря за отговора  bouquet

Не съм наясно и ако ми се предложи и да прочета закона - новия, които аз не успявам очевидно да намеря ще съм много благодарна за помощта.

# 5
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
Здравейте! Искам да попитам, след навършване на 2 години на детето, майката има право на 6 месеца неплатено майчинство и бащата също. Ако майката реши да се върне на работа и да не ползва сега тези 6 месеца може ли да бъде съкратена по някакъв начин?
 Разбрах, че закона е променен и вече до 8 години на детето се ползват тези неплатени месеци, но докога майка е под закрила на закона/ако изобщо има такова нещо вече?!/ преди беше до 3 години на детето сега така ли е ?


Благодаря за отговора  bouquet

Не съм наясно и ако ми се предложи и да прочета закона - новия, които аз не успявам очевидно да намеря ще съм много благодарна за помощта.

Защитена е дотолкова, че за нейното съкращаване се изисква разрешение от Инспекция по труда, в случаите по чл. 328 от КТ, без този за закриване на цялото предприятие.

# 6
  • Мнения: 860
Т.е. ако реша да се върна преди 3 години на детето, а бщата да ползва неговите 6 месеца и после аз моите на работа работодателя може да ме съкрати с разрешение от ИТ, а след 3 години защитена ли е майката от съкращение /било то и с предизвестие/?

# 7
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
Т.е. ако реша да се върна преди 3 години на детето, а бщата да ползва неговите 6 месеца и после аз моите на работа работодателя може да ме съкрати с разрешение от ИТ, а след 3 години защитена ли е майката от съкращение /било то и с предизвестие/?

Не.

# 8
  • Мнения: 150
дави попитам нещо този код за Нои мога ли да го получа от СТАМБОЛИЙСКИ, тъй като незнам към кой се водя...

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
dilqnkaa,да

# 10
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Записвам се веднага и си повтарям въпроса:
Става дума за еднократната помощ при раждане на дете. Подадох документите на 8 октомври и до този момент още не са ми превели парите. Според вас има ли място за притеснение или да изчакам до края на месеца?
Няма място за притеснение.

Сумата се превежда около средата на месеца следващ този в който е подадена молбата

# 11
  • Мнения: 2
Мили мамита, работя от 2 години в една фирма и през цялото време заплатата ми е била 2300лв., тъй като всичко във фирмата е официално документирано имаме следния спор със счети: колко точно ще ми е обещетението за майчинство /болничния на месец/?
Тя казва,че ще получавам 90%от 2000лв., защото нетната заплата ми е около 1848лв., но аз не съм сигурна че е така, поради осигурителния праг от 2000лв.!
Може ли някоя знаеща мама да помогне?
Благодаря ви предварително.

# 12
  • Мнения: 7
Здравейте! Четох много днес и не само Simple Smile, но не намерих отговора, който търсех. В болнични съм от 1.09.2009 и общо взето всеки месец имам неприятности с изплащане, подаване и какво ли още не по болничния. Чета, че на някои от вас им е бил отказан болничния от НОИ. На мен също ми е отказан и да съм по конкретна: ЛИПСВА ПЕРСОНАЛЕН РЕГИСТЪР ЗА МЕСЕЦА НА ПРАВОТО. ИЗПРАТЕНО ПИСМО С ИЗХ.№ П–02–000-00-00236787/30/10/2009Г., НЕИЗПЪЛНЕНО В СРОК. ПРЕЦЕНКАТА Е ИЗВЪРШЕНА НА ОСНОВАНИЕ НА ЧЛ.15, АЛ.4 ОТ НИИПОПДОО. Писмо не съм получила и днес в сайта на НОИ прочетох новината  Confused
Веднага се обадих на счетоводителката и тя каза, че като подаде данните всичко ще е наред ама аз разчитам на тези болнични в момента и не мога да се успокоя докато не разбера какво ще последва. Моля ако някой е имал същия проблем да ми отговори, че ще се пръсна от притеснение.

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
villinska ,след като счетито подаде данните ще ти бъде изплатен болничиния.

# 14
  • Мнения: 7
Благодаря ти за експресния отговор  Mr. Green Тази вечер ще спя спокойно и спирам да РЕВА   Peace

Общи условия

Активация на акаунт